شهرآرانیوز |
3 روز پیش

نگاهی به فیلم درخت گردو از رنجی که برده ایم شهرآرانیوز

نگاهی به فیلم «درخت گردو» | از رنجی که برده ایم
«درخت گردو» اثر ارزشمند محمدحسین مهدویان، یکی از مهم‌ترین آثاری است که از ابتدای همه گیری کرونا عزم اکران کرده و در روز‌های نزدیک به دهه دفاع مقدس، روایت حیرت انگیزی از فجایع حاشیه‌ای جنگ تحمیلی و زخم‌های پرتعدادی که بر تن مردم بی گناه این سرزمین نشسته، دارد.

شهرآرانیوز - دل خوشی سینمای ایران، در این روزگار راکد و کم رونق، به اکران فیلم‌های مهمی محدود می‌شود که قید فروش‌های چند ده میلیاردی را می‌زنند و به امید بازگرداندن شور و اشتیاق به طرف داران سینما، راه پرده نقره‌ای را در پیش می‌گیرند. «درخت گردو» اثر ارزشمندمحمدحسین مهدویان، یکی از مهم‌ترین آثاری است که از ابتدای همه گیری کرونا عزم اکران کرده و در روز‌های نزدیک به دهه دفاع مقدس، روایت حیرت انگیزی از فجایع حاشیه‌ای جنگ تحمیلی و زخم‌های پرتعدادی که بر تن مردم بی گناه این سرزمین نشسته، دارد.

 

«درخت گردو»که در سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر موفق شد در یازده رشته مختلف نامزد سیمرغ شود، دو جایزه بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول مرد برای پیمان معادی را نیز به خود اختصاص داد و حالا مدتی است که به نمایش عمومی درآمده است. این فیلم، بیش از هر چیز دیگری، به ما یادآوری می‌کند که مردم نقاط مختلف کشورمان چه مصیبت‌هایی را به جان خریده اند و چطور با جان فشانی هایشان خاک این کشور را در مسیر ثبات امروز قرار داده اند.

این یک قصه نیست

 

درباره فیلم «درخت گردو» که مدتی است اکرن شده است

 

«درخت گردو»فیلمی درباره بمباران شیمیایی شهر سردشت است و داستان زندگی مردی به نام قادر مولان پور را، با پایبندی متعهدانه به واقعیت، روایت می‌کند. سکانس‌های این فیلم در سه برهه تاریخی سال‌های ۶۶، ۸۳ و ۹۵ تصویربرداری شده، اما بخش عمده‌ای از بدنه اثر را همان وقوع فاجعه در دهه شصت تشکیل می‌دهد. درجه تراژدی در «درخت گردو» به قدری بالاست که مخاطب چندبار در طول فیلم به واقعی بودن برخی اجزای قصه شک می‌کند. با این حال، مستندات موجود نشان می‌دهند که تمام محور‌های اصلی روایت این فیلم، بر حسب واقعیت تلخی از حاشیه جنگ تحمیلی، جلوی دوربین رفته اند.


از این منظر، «درخت گردو» مناسب‌ترین فیلم برای کارگردانی مثل محمدحسین مهدویان است که با گونه داکیودرام (درام‌بر‌مبنای‌مستند‌نگاری) در سینمای ایران شناخته شده بود. مهدویان در این اثر به شیوه مورد علاقه خود بازگشته و نشان می‌دهد که در طراحی تصویری روایت مستند، به شکل چشمگیری پیشرفت کرده است. این فیلم حتی مثل«ماجرای نیمروز»نیست که شخصیت‌های خیالی و وقایع حقیقی داشته باشد. بلکه همه چیزش با واقعیت پیش رفته و روایت سرزنده‌ای از رنج یک مرد کرد را تقدیم مخاطب می‌کند.

کارگردانی

در میان آثار مختلفمحمدحسین مهدویانکه فیلم سازی برآمده از جریان مستندسازی محسوب می‌شود، «درخت گردو» بیشترین قرابت را با سبک کاری فیلم ساز دارد و به تعبیری فنی‌ترین اثر این کارگردان به شمار می‌رود، زیرا اثری مبتنی بر واقعیت و دارای جزئیات پرشماری است که به کارگردان اجازه می‌دهد قاب‌ها را به سبک منحصربه فرد و مورد نظر خودش طراحی کند. دقت نظر حیرت انگیز تیم اجرایی این اثر در نمایش جزئیات، به طور مشخص در پلان سقوط پرنده‌ها به چشم می‌آید و در دیگر برش‌های اثر هم خودنمایی می‌کند.


همراهی دقیق مهدویان با هادی بهروز، در مقام فیلم بردار، هویت بصری چشمگیری به این فیلم بخشیده و میزانسن‌های دقیق کارگردان در پلان حمام بیننده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. چهره پردازی دشوار این اثر بر عهده شهرام خلج بوده و موسیقی اندوه بار آن را نیز حبیب خزایی فر ساخته است. بهروز، خزایی فر و خلج که تقریبا در تمام آثار مهدویان او را همراهی کرده اند، با «درخت گردو» نشان می‌دهند که به هم فکری و تعامل امیدوارکننده‌ای با این کارگردان دست یافته اند.

ستاره‌ای برای درخشیدن

 

چرا فیلم «درخت گردو» در یک هفته فروشی میلیاردی داشت؟

 

بخش عمده‌ای از بار بازیگری «درخت‌ گردو» بر عهدهپیمان معادیقرار گرفته که در شاه نقش قادر بازی کم نقصی ارائه می‌کند. معادی که قبلا نشان داده بود در بازی چهره بسیار متبحر است و استانداردی در کلاس جهانی دارد، با «درخت گردو» از یک سو آمادگی و انعطاف بدنی خود را به رخ می‌کشد و از سوی دیگر توانسته، با تلاش و تمرین، به زبان و گویش کردی هم مسلط شود. بالا و پایین پریدن‌های پیمان معادی که نقش یک بنا را ایفا می‌کند و درگیر فاجعه جنگ شده، حاکی از تقلای یکی از بهترین بازیگران ۱۵ سال اخیر سینمای ایران است و ثابت می‌کند که انتخاب معادی برای ایفای این نقش مهم اقدام درستی از سوی کارگردان بوده است.

 

درباره فیلم «درخت گردو» که مدتی است اکرن شده است


در میان بازیگران نقش مکمل این فیلم،مینو شریفیامیدوارکننده و آینده دار ظاهر می‌شود. بازیگر جوان و گمنامی که از سوی مهدویان به سینمای ایران معرفی شده و در همین گام نخست، توانسته برای ایفای نقش مریم «درخت‌گردو»، اسم خودش را در میان نامزد‌های سیمرغ جشنواره فجر ثبت کند. حضور مهران مدیری در نقش دکتر احمد اما، خطرپذیری بزرگ کارگردان «درخت گردو» بوده که به نظر می‌رسد چندان مؤثر واقع نشده است. مدیری برای حضور در این فیلم نتوانسته به طور کامل خودش را از سایه پیشینه کمدی اش خلاص کند و از همین روست که بازی او چندان باورپذیر جلوه نمی‌کند. ضمن اینکه لکنت تصنعی این شخصیت نیز یک تمهید بی فایده به نظر می‌رسد و گرهی از کار فیلم باز نمی‌کند.

انتقاد‌های مضمونی

 

چرا فیلم «درخت گردو» در یک هفته فروشی میلیاردی داشت؟

 

محتوای«درخت گردو»را از ابعاد مختلفی می‌توانیم بررسی کنیم. برخی معتقدند که خالق این اثر بی دلیل درجه تراژدی و غم را در نمایش فجایع زیاد کرده است و به دنبال آن بوده که با به گریه انداختن مخاطب، برای خودش توجه و اعتبار بخرد. این انتقاد، گرچه ممکن است درباره چند پلان از فیلم موجه باشد، اما به طور کلی به «درخت گردو» وارد نیست، زیرا سینما، به عنوان یک ابزار فرهنگی ملی، وظیفه دارد واقعیت ظلمی که مردم ایران در دوران جنگ تحمل کرده اند، بدون محافظه کاری، فریاد بزند. نمایش برهنه و بی ملاحظه جنایت جنگی مهیبی که علیه مردم بی گناه سردشت رخ داده، وظیفه فیلم سازی است که امید داشته اثرش به دیگر نقاط جهان هم برسد و صدای مردم مظلوم ایرانی شود.


گذشته از این‌ها نمایش جنایت در حق مردم عادی و غیرنظامیان، فقط در فیلمی میسر است که نشان دهد این زن‌ها و بچه ها، بدون کوچک‌ترین گناهی، درگیر سلاح شیمیایی شده اند که مهم‌ترین نقطه قوت مضمونی این اثر است که امید را از قهرمانش منفک نمی‌کند. قادر مولان پور، با وجود فاجعه غریبی که از سر گذرانده، حتی در دادگاه هم از امید حرف می‎زند و تا لحظه مرگ وطن و خاک مادری خود را فراموش نمی‌کند.

 


در ادامه بخوانید

چرا فیلم «درخت گردو» در یک هفته فروشی میلیاردی داشت؟


 

عضو شوید:آخرین اخبار کشور را در این صفحه اینستاگرام دنبال کنید#‌اخبار #‌مشهد منبع: شهرآرانیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با نزدیک شدن به زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، برای بسیاری از داوطلبان کنکور، میزان شهریه شبانه یا نوبت دوم مورد سوال واقع می شود. رشته محل های شبانه یا نوبت دوم، رشته محل هایی هستند که در دانشگاه های دولتی برگزار می شوند ولی دانشجو باید بابت تحصیل در رشته محل های شبانه یا نوبت دوم شهریه بپردازد.

پریروز

زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ویروس کرونا نیستند ولی در صورت ابتلا، احتمال بروز بیماری شدیدتر در آن‌ها وجود دارد. بنابراین سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند زنان باردار نیز واکسن بزنند. 

پریروز

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

پریروز

پیش‌فروش جدید تارا به زودی آغاز می‌شود, بر اساس اطلاعات به‌دست آمده، طرح جدید پیش‌فروش تارا، جدیدترین محصول ایران‌خودرو آغاز می‌شود.

پریروز

قیمj بیت کوین در ساعت 12 و 30 دقیقه صبح به وقت ایران روی 47 هزار و 167 دلار قرار داشت و تغییرات قیمتی آن در 24 ساعت و 7 روز گذشته مثبت بود.

پریروز

وام ارزان با سود پایین/ شرایط وام جدید بانک ملی چیست؟

پریروز

ناصر فریادشیران معاون ورزشی باشگاه استقلال می‌گوید مجریان برنامه فوتبال برتر خارج از اصول حرفه‌ای رفتار می‌کنند.

پریروز

مسئول روابط عمومی وارد کنندگان موبایل درباره ماجرای غیرفعال شدن موبایل‌های «شیائومی» در ایران توضیحاتی ارائه کرد.

پریروز

شکری نیا گفت: شبکه سپهر ویژه برنامه «سین» را با هدف معرفی برنامه‌ های شاخص شبکه‌ ها و بخش های مختلف صداوسیما تولید می‌ کند.

پریروز

معاون ورزشی باشگاه استقلال به شدت از رفتار دو مجری گلایه دارد و در مصاحبه‌ای به دلایل آن پرداخت.

پریروز

روز قبل خبر رسید که گوشی‌های شیائومی در برخی از کشورها از جمله ایران به صورت خودکار غیرفعال می‌شود. دلیل این مساله تحریم اعلام شده بود. اما حالا انجمن واردکنندگان موبایل می‌گوید فقط برخی از گوشی‌های شیائومی لاک می‌شود. اما کدام‌ها؟

پریروز

حمید استیلی به علت پارگی مینیسک زیر تیغ جراحان رفت و زانوی آسیب دیده خود را جراحی کرد.

پریروز

​بانک صادرات ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد سهامداران شرکت دامداری «تلیسه نمونه» با نماد «تلیسه» می‌توانند از روز دوشنبه ٢٢ شهریورماه ١٤٠٠ به مدت یک سال برای دریافت سود سهام این شرکت در سال مالی منتهی به ٣٠ اسفندماه ٩٩ به شعب بانک صادرات ایران در سراسر کشور مراجعه کنند.

پریروز

رئال مادرید فصل جدید لیگ قهرمانان اروپا را با پیروزی آغاز کرد و در خانه اینتر با یک گل بازی را به سود خود به پایان رساند. پورتو هم در حضور طارمی یک تساوی ارزشمند را برابر اتلتیکو مادرید در اسپانیا کسب کرد.

پریروز

مهاجم سرشناس پاری سن ژرمن در دیدار برابر کلوپ بروژ مصدوم شد و نتوانست به بازی ادامه دهد.

پریروز

بیشتر...