خبرگزاری میزان |
۱ هفته پیش

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه: انکار حقوق مردم فلسطین، به وخامت بیشتر وضعیت منطقه خاورمیانه خواهد انجامید resize

خبرگزاری میزان -مهدی صفریدر نشست عالی‌رتبه بزرگداشت شصتمین سالگرد اولین کنفرانس جنبش عدم تعهد که ۱۹ -۲۰ مهر ماه ۱۴۰۰ در بلگراد برگزار شد گفت: حمایت کورکورانه و لجام گسیخته از آپارتاید در فلسطین و انکار حقوق اساسی مردم فلسطین، به وخامت بیشتر وضعیت بی ثبات سراسر منطقه خاورمیانه خواهد انجامید. شمار بسیار اندک کشور‌های عربی که با این سیاست‌ها و سایر طرح‌های امریکا همراهی می‌کنند، مرتکب خیانت به مردم فلسطین می‌شوند و صلح و امنیت منطقه را با مخاطراتی افزون‌تر مواجه می‌سازند.

بسم الله الرحمن الرحیم
 
آقای رئیس.
عالی جنابان.
خانم‌ها و آقایان.
 
در ابتدا اجازه می‌خواهم از مهمان نوازی گرم دولت و مردم صربستان از هیئت جمهوری اسلامی ایران تشکر نمایم. برای من مایه افتخار که امروز به همراه شما این مناسبت مهم را گرامی بداریم.
 
آقای رئیس.
 
چالش‌های جهانی خروشانی که امروزه با آن‌ها مواجه هستیم نیاز به یک اقدام قابل توجه دسته جمعی در سطح بین المللی را مضاعف ساخته است. همزمان با افزایش تهدیدات فزاینده ناشی از اعمال یکجانبه گرایی و سیاست‌های حمایت گرایانه در عرصه بین المللی، جنبش عدم تعهد می‌تواند مشارکت جهانی را ارتقاء داده و تقویت کند و بدین گونه ثابت نماید که چند جانبه گرایی دیگر نه یک گزینه معقول و بایسته که تنها پاسخ عملی ممکن به بحران‌های شدید جهانی است.
 
بیماری همه گیر کووید-۱۹ یکی از آزمون‌های دشوار در زمینه هم بستگی جهانی در دوران بشر بوده است. این همه گیری (همانند هر مورد مشابه دیگر) نیازمند یک پاسخ بین المللی هماهنگ و قوی است که بتواند دسترسی آزادانه و بدون مانع به آزمایش‌ها، درمان و واکسن را به سرعت گسترش دهد و در عین حال، ایمن سازی گسترده را به عنوان یک خیر عمومی برای همگان از جمله کشور‌های در حال توسعه و کمتر توسعه یافته در دسترس و قابل تامین نماید.
 
همکاران گرامی.
زمانی که بنیان گذاران جنبش عدم تعهد در سال ۱۹۵۵ میلادی در باندونگ گرد هم آمدند، هدف آن‌ها بازنگری نظم جهانی و تلاش برای ایجاد تغیراتی سازنده در سیاست قدرت جهانی با هدف حفظ هویت مستقل خود بود. امروز جهان در دوره گذار بسر می‌برد و جنبش عدم تعهد باید واقعیت‌های بین المللی را به درستی تفسیر و تبیین کند و در سال‌های پیشِ رو، رویکرد‌ها و راهبرد‌های مناسبی را با هدف تقویت جایگاه بین المللی خویش تصویب کرده و به اجرا گذارد.
 
جمهوری اسلامی ایران به طور مداوم و مستمر پای‌بندی خود به ارزش‌ها و اصول نم را به نمایش گذارده است. ما همچنان از چشم انداز تحقق امنیتی مشترک، جامع، مشارکتی و پایدار در غرب آسیا حمایت می‌کنیم. در این چارچوب، در تلاش‌های سازمان ملل متحد در زمینه استقرار صلح در یمن، سوریه و افغانستان فعالانه مشارکت داریم.
در سطح منطقه‌ای، ما چندین طرح را با هدف ایجاد فضای لازم برای انجام گفتگو‌های منطقه‌ای به منظور حل و فصل اختلافات و سوء تفاهم‌ها پیشنهاد کرده ایم. در سطح جهانی، ما تعهد جدی خود نسبت به گفتگو و دیپلماسی را با مشارکت فعال در صحنه‌های مختلف بین المللی با هدف کمک به رفع چالش‌های گوناگون به نمایش گذارده ایم، که در این زمینه از جمله می‌توان به برجام اشاره کرد. ناتوانی زبونانه اروپا در تحقق امتیازات اقتصادی ناچیز وعده داده شده به مردم ما پس از خروج غیرقانونی ترامپ از برجام و نیز تردید ملال آور هیأت حاکمه جدید آمریکا در کنار گذاردن سیاست شکست خورده «فشار حد اکثری» مهم‌ترین دلایل عدم پیشرفت کنونی در اجرای برجام بوده است.
 
آقای رئیس.
اقدامات یک جانبه و قلدرمآبانه قدرت‌هایی مشخص به تضعیف چندجانبه گرایی و اجرای آن منجر شده است. مهم‌ترین چالش جدی که تقریباً همگی ما به نحوی با آن روبرو بوده ایم، ماجراجویی یکجانبه گرایانه افراطی آمریکا است. این وضعیت همچنان موجب تضعیف حاکمیت قانون در سطح بین المللی است و صلح و ثبات را در همه نقاط جهان به مخاطره می‌افکند. در حالی که برخی ملت‌ها به ویژه در منطقه ما، قربانی تروریسم تکفیری ساخته آمریکا، تجاوز نظامی مبتنی بر ادعا‌های نادرست و تروریسم اقتصادی و اقدامات قهری یکجانبه هستند، دیگران بار سنگین اقدامات حمایتی بی رحمانه آمریکا را بر گرده می‌کشند.
 
طرح‌های شتاب‌آلود و آشفته آمریکا برای تضمین ادامه سلطه لیبرال دموکراسی غربی در جهان با محوریت دولت آمریکا، واقعیتی است که با منافع کشور‌های در حال توسعه همخوانی ندارد. ضروری است که هر گونه منفعت و سود متصور از اقدامات یک‌جانبه غیر قانونی مردود اعلام و از آن ممانعت شود و هر گونه فشار مغایر با حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد با هدف دفاع از چند جانبه‌گرایی محکوم شود.
 
حمایت کورکورانه و لجام گسیخته از آپارتاید در فلسطین و انکار حقوق اساسی مردم فلسطین، به وخامت بیشتر وضعیت بی‌ثبات سراسر منطقه خاورمیانه خواهد انجامید. شمار بسیار اندک کشور‌های عربی که با این سیاست‌ها و سایر طرح‌های امریکا همراهی می‌کنند، مرتکب خیانت به مردم فلسطین می‌شوند و صلح و امنیت منطقه را با مخاطراتی افزون‌تر مواجه می‌سازند؛ و امروز بیش از هر زمان دیگری بر جنبش عدم تعهد است تا جبهه‌ای متحد برای رد یکجانبه گرایی و ارتقاء چندجانبه گرایی تشکیل دهد تا بدین ترتیب بتواند در قالب همکاری دسته جمعی و تشریک مساعی، چالش‌های پیچیده رویاروی جنبش ما را از میان بردارد.
متشکرم
 
  • بیشتر بخوانید:
  • امیرعبداللهیان: ارمغان تل‌آویو برای منطقه و بحرین ناامنی است

انتهای پیام/


#‌خبر_سیاسی#‌اخبارسیاست منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس جمهور در پیامی به «الکساندر فان دربلن» فرا رسیدن روز ملی جمهوری فدرال اتریش را تبریک گفت.

نیم ساعت پیش

سازمان پدافند غیرعامل کشور در خصوص حمله سایبری به سامانه هوشمند توضیع سوخت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: اختلال در خدمت‌رسانی به مردم و خدشه به اعتبار سایبری کشور را پیگیری قانونی می‌کنیم.

1 ساعت پیش

ستاد نماز جمعه تهران ضمن اعلام تدابیر اجرایی نماز جمعه این هفته گفت: خطیب این هفته، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی‌فرد و سخنران پیش از خطبه‌ها خواهر شهید فهمیده و رئیس کنگره ملی همفکری بسیج دانش‌آموزی خواهند بود.

2 ساعت پیش

رئیس ستاد برگزاری ۱۳ آبان استان تهران گفت: با هماهنگی ستاد ملی مبارزه با کرونا تجمع ١٣ آبان در تهران و شهرستان‌های استان برگزار خواهد شد.

2 ساعت پیش

دبیر شورای نگهبان گفت: مقام معظم رهبری آگاه، به روز و مسلط به اوضاع هستند که دعا برای سلامتی و طول عمر با عزت ایشان برای ما فرض است.

3 ساعت پیش

زمان اتمام پالایش مرحله اول ثبت‌نام مسکن حمایتی رئیسی اعلام شد.

4 ساعت پیش

زمان قرعه کشی سایپا آبان ۱۴۰۰ اعلام شد و قرار است امروز 5 آبان با حضور نهادهای نظارتی برگزار شود.

4 ساعت پیش

لوازم خانگی ایرانی گران شد. نایب رئیس اتحادیه لوازم خانگی با تائید این خبر گفت: لوازم خانگی ایرانی به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه و نرخ دستمزد گران شد.

4 ساعت پیش

طرح واردات خودرو را به تصویب رساند و طبق این مصوبه، ورود خودروهای خارجی به کشور در ازای صادرات و همچنین با منشأ خارجی ارز بلامانع خواهد بود.

4 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

4 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

4 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

4 ساعت پیش

اولین جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت سیزدهم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سرپرست وزارت آموزش و پرورش و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

5 ساعت پیش

یکی از مهم‌ترین شاخه‌های تحلیل تکنیکال، شناسایی روند غالب بازار و تشخیص اتمام روند جاری و هم سو کردن فکر و ذهن و احساس تحلیلگر با تغییرات روند بازار است. براین اساس، ضروری است معامله‌گران در تحلیل‌های خود دو بعد از تحلیل تکنیکال را هم زمان با یکدیگر در نظر بگیرند؛ این دو بعد در بیشتر موارد تحلیلگر را به انجام معاملات خرید و فروش ترغیب می کنند.

5 ساعت پیش

بیشتر...