خبرگزاری ایسنا |
2 ماه پیش

حضور فعال ایران در اجلاس کمیته فناوری نانوی سازمان بین المللی استانداردسازی ایسنا

حضور فعال ایران در اجلاس کمیته فناوری نانوی سازمان بین‌المللی استانداردسازی

بیست و ششمین اجلاسیه کمیته فناوری نانو ایزو با حضور متخصصانی از کشورهای استرالیا، اتریش، برزیل، کانادا، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، ایران، ژاپن، ایالات متحده، کره جنوبی، مالزی، سنگاپور، سوئد، انگلستان و چین به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

به گزارش ایسنا،طی این اجلاسیه که بر تعیین اولویت‌ها، حل چالش‌ها و پیشبرد پروژه‌های استانداردهای بین‌المللی تمرکز داشت، متخصصان ایرانی به صورت مجازی در نشست‌های کارگروه‌های تخصصی حضور یافته و سه استاندارد بین‌المللی در دست تدوین با مسئولیت جمهوری اسلامی ایران نیز در این اجلاس مورد بحث و بررسی اعضای ایزو قرار گرفت.

استاندارد با موضوع «ماسک‌های نانویی» یکی از استانداردهای در دست تدوین با مسؤولیت ایران است که در این اجلاسیه ارائه شد و بعد از رای‌گیری اعضای ایزو، مصوب شد که به مرحله بعدی فرایند تدوین استاندارد ارسال شود. پیشنهاد استاندارد دیگر با مسؤولیت ایران با موضوع «نانوامولسیون» ارائه شده و پس از پاسخ‌دهی مسؤول پروژه به کامنت‌های متخصصان و اعضای ایزو، وارد مرحله بعدی از مراحل تدوین شد.

همچنین استاندارد قبلی پیشنهادی ایران با موضوع «تعیین ویژگی‌های نانوکلی» که قبلا در این کمیته تدوین و منتشر شده بود، مجددا و پس از اجماع اعضا، مورد تایید مجدد قرار گرفت. علاوه بر این، متخصصان کشورمان در بررسی استانداردهای در حال تدوین که توسط سایر کشورها پیشنهاد شده بود، مانند استانداردهای گرافن و مواد دوبعدی، نانوکودها، نانوحسگرها، برچسب‌گذاری محصولات نانو، طی جلسات داخلی برگزار شده، نظرات و پیشنهادات خود را به سازمان ایزو ارسال کرده بودند.

در نشست روز پایانی در مصوبات این اجلاسیه نیز، از تلاش‌های علی بیت‌الهی، رئیس اسبق کمیته ملی استاندارد نانو بابت سال‌ها مشارکت و فعالیت در تدوین استانداردهای بین‌المللی نانو قدردانی شد.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، تاکنون ۱۰۶ استاندارد در بخش‌های مختلف نانو در ایزو منتشر شده است که کشورمان با پیشنهاد ۱۲ استاندارد در جایگاه چهارم فعال‌ترین اعضای ایزو قرار دارد. تدوین استانداردهای بین‌المللی معمولا دو تا سه سال زمان می‌برد. اساس تدوین استانداردهای بین‌المللی در سازمان ایزو، اجماع جهانی توسط کشورهای عضو است. کشورهای عضو کمیته‌های فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد ارائه می‌کنند. در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانوی سازمان ایزو، ۳۹ کشور به عنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور به عنوان عضو ناظر عضویت دارند.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کاوشگر خصوصی شرکت اینتویتیو ماشینز(Intuitive Machines) موسوم به اودیسیس(Odysseus) بامداد فردا ماموریت IM-۱ خود را روی ماه فرود می‌آورد.

یک ربع پیش

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان گفت: در سال‌جاری بالغ بر 4000 پرونده گلخانه خانگی یا کوچک مقیاس در سطح استان مورد بررسی قرار گرفت.

3 دقیقه پیش

بخشنامه واریز عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی توسط رئیس این سازمان صادر شد.

یک ربع پیش

وزیر ورزش و جوانان با حضور در بیمارستان از حسین رضازاده عیادت کرد.

یک ربع پیش

فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان از دستگیری سارق مسلح و تحت تعقیب پلیس با کشف 14 فقره سرقت مسحانه خبر داد.

3 دقیقه پیش

نماینده ولی‌فقیه در کاشان وظایف شورای نگهبان را تشریح کرد.

3 دقیقه پیش

سردار سید محمد کسائیان، فرمانده تیپ لشکر 25 کربلا و فرمانده تیپ 75 ظفر در دوران دفاع مقدس، دعوت حق را لبیک گفت و به همرزمان شهیدش پیوست.

2 دقیقه پیش

تاخیر متعدد پرواز هواپیمایی ایران ایرتور تبریز به مشهد باعث قضای نماز صبح تمامی مسافران شد.

2 دقیقه پیش

امام جمعه موقت تهران حکومت را به‌منزله کشتی دانست و با تاکید بر نقش مهم زمامدار این کشتی گفت: امام(ره) دین خدا را احیا و مقابله با طاغوت را تبدیل به فرهنگ کردند و مردم را از وابستگی به شیاطین نجات دادند.

2 دقیقه پیش

بیشتر...