خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

پیام تسلیت مدیرکل دفتر موسیقی برای درگذشت اسفندیار قره باغی ایسنا

پیام تسلیت مدیرکل دفتر موسیقی برای درگذشت اسفندیار قره باغی

محمد اله‌یاری، مدیرکل دفتر موسیقی در پیامی درگذشت اسفندیار قره باغی هنرمند پیشکسوت را تسلیت گفت.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دفتر موسیقی، مدیرکل دفتر موسیقی در این پیام نوشته است: «خبر درگذشت خالق سرودهای حماسی و انقلابی، زنده‌یاد استاد اسفندیار قره‌باغی جامعه فرهنگی و هنری ایران اسلامی را به سوگ نشاند.

نام استاد اسفندیار قره باغی در نیم قرن فعالیت هنری‌اش با هنر جهادی گره خورده و او آنچه در طبق اخلاص داشت را برای انقلاب گذاشت و «نغمه‌خوان انقلاب» نام گرفت.

مرحوم قره‌باغی در همسویی با خواست مردم و همگامی با آرمان‌های انقلاب به زبان هنر، آثار قابل توجه و تأثیرگذاری را خلق کرد که برخی از این آثار در ذهن و یاد اهالی عرصه هنر و پویندگان مسیر پر نور انقلاب فرهنگی ایران اسلامی ماندگار شده است.

اینجانب درگذشت هنرمند متعهد استاد قره‌باغی را به جامعه هنری، دوستداران و خانواده آن مرحوم تسلیت گفته و برای آن چهره ماندگار کشور، رحمت و مغرفت و برای بازماندگان صبر و شکیبایی از درگاه خداوند مسئلت می‌کنم.»

اسفندیار قره‌باغی مشهور به «صدای انقلاب»متولد اول بهمنماه سال ۱۳۲۲ شمسی در شهر تبریز بود که در سن ۷۹ سالگی به دلیل بیماری در تبریز از دنیا رفت.

قره باغی، اواخر سال ۱۳۴۷ به تهران، منتقل و در گروه اُپرای تهران مشغول شد و ضمن خوانندگی در گروه کُر اُپرای تهران، پس از گذراندن تحصیلات لازم و بازگشت از ایتالیا، با عنوان سولیست باس اُپرای تهران، نقش های بسیاری را در اجراهای مختلف عهده دار شد.

او ضمن این‌که گروه‌های کُر مدارس و چند گروه در دانشگاه را راه‌اندازی کرد و در گروه کُر فولکلوریک رادیو تلویزیون و گروه کُر ملّی به سرپرستی خانم «اِولین باغچه بان» فعالیت چشمگیری داشت. قره باغی در دوران پس از انقلاب، در سازمان صدا و سیما با واحد موسیقی این سازمان همکاری کرد و در زمینه سرودسازی به ویژه سرودهای دفاع مقدّس فعال شد و از جمله استادان تاثیرگذار در عرصه موسیقی انقلاب بود.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...