کابینه دولت نباید در خدمت مسائل جناحی باشد حضور افراد تکراری در دولت مردم را دلسرد می کند all tv logo

حشمت الله فلاحت‌پیشه نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره بایدها و نبایدهای چیدمان کابینه دولت چهاردهم اظهار کرد: معتقدم که کابینه‌های دولت برآمده از شعارها و اهداف رئیس جمهور است.

نماینده سابق مجلس افزود: آقای پزشکیان شعارهایی را در ایام انتخابات مطرح کرد که بر اساس آنها رای آورد، در نتیجه باید افرادی را روی کار بیاورند که توانایی تحقق وعده‌های او را داشته باشند.

افراد داری کارنامه ضعیف نمی‌توانند به پزشکیان کمک کنند

وی افزود: مشخصا ایجاد دولتی شفاف و فعال و حل مشکلات داخلی و خارجی از مسائلی بود که آقای پزشکیان در ایام انتخابات آن را به عنوان اهداف خود مطرح کرد، در نتیجه کسانی که کارنامه ضعیفی در گذشته داشته‌اند نمی‌توانند رئیس جمهور منتخب را در حل مشکلات و رسیدن به اهداف خود یاری کنند.

فلاحت پیشه تاکید کرد: معتقدم کسانی می‌توانند در کابینه آقای پزشکیان عملکرد موفقی داشته باشند که در دوره‌های مختلف و به ویژه دوران سخت تحریم عملکرد قابل دفاعی داشتند و با مردم زندگی کردند، نه آن افرادی که در داخل و خارج از کشور به ویلانشینی مشغولند. چرا که این قشر در زمان‌های مهم کشور غایب بوده‌اند به گونه‌ای که حتی نسبت به انتقاداتی که به آنها می‌شد نیز پاسخ نمی‌دادند و واکنشی نداشتند چرا که دفاعیه‌ای نیز نداشتند.

مردم خواهان دولتی پاک و منسجم هستند

رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم ادامه داد: آقای پزشکیان وابستگی به هیچ حزب و جناحی ندارد و در واقع مردم هستند که به گردن او دین و حق دارند پس او باید کابینه‌ای شکل دهد وابستگی و دغدغه اعضای آن مردم باشند نه جناح‌ها و گروه‌های سیاسی، چرا که در گذشته شاهد این بوده‌ایم که چطور منافع ملی فدای مسائل گروهی و جناحی شد و این آفتی است که آقای پزشکیان برای پیشبرد اهداف خود باید از آن پرهیز کند چرا که در گذشته دیده‌ایم که جناح‌ها دولت را شکل می‌دادند و بلافاصله بعد از آن به سهم خواهی می‌پرداختند و نتیجه آن بود که اعضای دولت به جای اینکه در خدمت مردم باشند به فکر تامین مسائل حزبی بودند.

وی متذکر شد: یک عده سیاستمداران حرفه‌ای در کشور وجود دارند که در ایام انتخابات ظاهر می‌شوند کابینه و دولت‌های تکراری را شکل می‌دهند این افراد کسانی هستند که همیشه در کابینه‌ها حضور دارند اما به وظایف خود عمل نمی‌کنند. مردم دلتنگ یک رئیس جمهور قوی و خواهان کابینه ای منسجم و پاک هستند و طبیعتاً چنین تیمی نمی‌تواند از افرادی شکل بگیرد که گذشته و عملکرد غیرقابل دفاعی دارند لذا آقای پزشکیان کارنامه عملی افرادی که برای کابینه در نظر گرفته بررسی کند.

فلاحت پیشه تصریح کرد: به عنوان مثال باید مشخص شود که فلان وزیر تا چقدر توانسته است در ایام وزارت خود به موفقیت و بهبود وضعیت حوزه خود دست پیدا کند بنابراین یک فرد فارغ از اینکه متعلق به چه جناح و یا گروه سیاسی است اگر عملکرد قابل دفاعی دارد شایسته این است که در کابینه دولت قرار بگیرد تا بتواند بهترین کار را برای مردم انجام دهد.

نماینده سابق مجلس افزود: افرادی که فقط به دنبال به دست آوردن یک پست و مقام هستند و نمی‌خواهند کاری انجام دهند نباید فرصت ورود به کابینه را پیدا کنند چرا که مردم به گردن آقای پزشکیان دینی دارند. متاسفانه شاهد این هستیم که برخی افراد روز اعلام نتایج انتخابات وارد صحنه شده‌اند و کابینه‌های مختلف تکراری و ناکارآمد را به رئیس جمهور منتخب پیشنهاد می‌کنند در حالی که مردم خواهان تغییر در وضعیت فعلی کشور هستند و اگر چهره‌های تکراری و دارای عملکرد ضعیف را در کابینه ببینند دچار دلسردی خواهند شد.

عزم پزشکیان برای ایجاد تحول نباید قربانی سیاست ،سیاستمداران سوءاستفاده‌گر شود

وی ادامه داد: البته کابینه دولت جایگاه ویژه‌ای برای آقای پزشکیان دارد و او نگاهی تخصص‌گرا به این موضوع دارد. به عنوان مثال آقای احمدی نژاد نگاهی تمرکزگرا به تیم دولت داشت و به همین دلیل در امور وزارتخانه‌ها به صورت مستقیم دخالت می‌کرد اما پزشکیان چنین نگاهی ندارد و اختیارات را در دست کابینه و متخصصان قرار می‌دهد. این نگاه دارای جنبه‌های مثبتی است اما چنانچه وزیران ضعیفی برای وزارتخانه‌ها انتخاب شود این مساله خطرآفرین خواهد بود .

فلاحت پیشه بیان کرد: آقای پزشکیان در شرایطی رای مردم را کسب کرد که آنها از کابینه‌های ناکارآمد به سطوح آمده و خسته شده بودند لذا امیدوارم عزم ایشان برای ایجاد تغییر و تحول قربانی مسائل جناحی و سیاست سیاستمداران سوء استفاده‌گر نشود.#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مسجد «چهار برکه» لار است که به عنوان اولین و قدیمی‌ترین مسجد با پلانی منحصربه‌فرد و روی آب در ایران و احتمالاً در دنیا هم اولین و قدیمی‌ترین باشد.

2 ساعت پیش

کشتی آرای: پیش‌بینی می‌شود در خوشبینانه‌ترین حالت بازار طلا در دو هفته پیش رو دارای ثبات باشد و تغییرات چندانی را احساس نکند و حتی شاهد کاهش قیمت‌ها باشیم.

2 ساعت پیش

نگاهی به شرایط تمرینی تیم استقلال روزهای گذشته مشخص می‌کند این تیم هنوز نتوانسته تعداد نفرات کافی را برای برگزاری تمرینات خود گرد یکدیگر جمع کند. 

1 ساعت پیش

یک کارشناس مذهبی در واکنش به زنجیرزنی دختران بی‌حجاب گفت: کسانی که مسئولند باید تدبیر کنند تا مردم به جان هم نیفتند.

1 ساعت پیش

سازمان وظیفه عمومی فراجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که همه مشمولان دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ مردادماه سال ۱۴۰۳ باید در محل و مراکز مندرج در برگ معرفی‌نامه مشمولان حضور یابند.

1 ساعت پیش

تلویزیون مرکزی چین گزارش داد که به دنبال بارش شدید باران، پل بزرگراهی در شمال غربی چین فرو ریخت و ۱۱ نفر کشته شده‌اند.

یک ربع پیش

در این ویدئو ، عکس العمل سریع پدرها برای نجات فرزندانشان را ببینید.

1 ساعت پیش

روز ۲۱ تیرماه یک خانواده اهل ایذه برای تفریح به حاشیه رودخانه کارون در روستای ده شیخ در بخش سوسن شهرستان ایذه رفته بودند که با توجه به بالا آمدن آب رودخانه، مادر و فرزند این خانواده دچار حادثه شدند.

1 ساعت پیش

عباس عبدی در توییتی به انتقاد از شعار دهندگان در نماز جمعه علیه محمد جواد ظریف پرداخت.

2 ساعت پیش

بیشتر...