شهرآرانیوز |
۱ هفته پیش

کارتون برای اطلاع آیندگان شهرآرانیوز

«پیتر کوپر»، کارتونیست مجله «نیویورکر» در اثری چندمرحله ای، با طنزی گزنده و با رویکردی واقع گرایانه، به موضوع نابودی بشر و این کره خاکی در آینده اشاره می‌کند.

امیرمنصور رحیمیان | شهرآرانیوز - آیندگانی که روی این سیاره کهن سال زندگی خواهند کرد، بدون شک دلیل نابودی نوع بشر را خودش خواهند دانست. آن‌ها ما را به نام موجوداتی با توانایی‌های علمی و فناوری‌های نوین خواهند شناخت که با داشتن همه چیز‌هایی که می‌توانست به ادامه حیاتشان کمک بکند، موجب نابودی خود شدند.

موجودات هوشمندی که در آینده روی این کره خاکی زندگی خواهند کرد، این مبحث را در دانشکده‌های خود درس خواهند داد. درسی برای شناخت نوع خودخواهی و تکبری که در برابرآدم‌ها داشتند؛ تکبری که به آن آدم‌ها اجازه می‌داد تمام منابع طبیعی زمین را بدون درنظر گرفتن بقیه موجودات زنده، استفاده کنند.

«پیتر کوپر»، کارتونیست مجله «نیویورکر» در اثری چندمرحله ای، با طنزی گزنده و با رویکردی واقع گرایانه، به همین موضوع اشاره می‌کند.

او کشتی معدن کاوی را تصویر کرده است که روی آب، بر فراز معدنی زیر دریا ایستاده است و دارد چنگک خودش را برای کاوش پایین می‌فرستد. او در دریا انواع واقسام موجودات زنده را هم نقش زده است. در مراحل بعدی اثر، چنگک کشتی به دریچه آب بند اقیانوس می‌رسد و آن را بالا می‌کشد. آب اقیانوس با تمام موجودات دیگر، به درون سوراخ کشیده می‌شود. در تصویر آخر، همچون صحنه‌های آخر زمان، خود کشتی معد ن کاو هم در میان خشکی باقی مانده از دریا، فرو رفته است.

ضربه این اثر، بی تعارف در بخش سوم اثر است؛ جایی که دیگر موجودات، هزینه خودخواهی آدم را با جان خودشان پرداخت می‌کنند؛ موجوداتی که به نوعی اجداد ژنتیکی همه جانوران روی سیاره به حساب می‌آیند. کارتونیست می‌توانست هرجای دیگری را برای رساندن این منظور استفاده کند. ولی کشیدن دریا را انتخاب کرده است. او از مخاطبانش می‌خواهد به یاد بیاورند که اقیانوس‌ها منشأ حیات روی این سیاره کهن سال و سبز بوده اند. انگار پیتر کوپر، این اثر را برای آیندگان ترسیم کرده است؛ آیندگانی که امیدی به وجود داشتنشان ندارد.

عضو شوید:آخرین اخبار کشور را در این صفحه اینستاگرام دنبال کنید#‌اخبار #‌مشهد منبع: شهرآرانیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

روزنامه «نیویورک تایمز» نوشت:رئیس جمهور آمریکا در حال بررسی استقرار چندین هزار نیروی آمریکایی و همچنین اعزام کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی برای کمک به متحدان ناتو در منطقه بالتیک و اروپای شرقی است.

3 روز پیش

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در ۱۰ ماه گذشته نزدیک به ۴۴ میلیارد دلار تامین ارز داشتیم و با توجه به شرایط موجود پیش‌بینی می‌شود این روند رو به رشد مثبت تداوم داشته باشد.

3 روز پیش

کاخ سفید در بیانیه ای از نشست بایدن با مقامات اروپایی با محوریت اوکراین خبر داد.

3 روز پیش

محمد مخبر معاون اول رییس جمهور مصوبه مربوط به طرح نوسازی و بازسازی صنایع کشور و اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی مربوط به میزان تسهیلات اعطایی به مددجویان نیازمند در محکومیت‌های مالی را ابلاغ کرد.

3 روز پیش

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه این کمیسیون با رئیس بانک مرکزی برای بررسی سیاست‌های پولی و ارزی کشور و برنامه بانک مرکزی جهت مدیریت آن خبر داد.

3 روز پیش

امیر عبداللهیان: مذاکرات ما با ۱+۴ به طور مستقیم است و مذاکرات با آمریکا از طریق non paper و آقای مورا و یکی دو کشور عضو برجام در وین است.

3 روز پیش

شرکت بانک ملت از افزایش سرمایه ۵۵ هزار میلیارد ریالی از محل اندوخته تفاوت تسعیر ارز دارایی ها و بدهی های ارزی و سود انباشته خبر داد تا در صورت تصویب و ثبت، جایگاه نخست در میان بانک های بورسی را فتح کند.

3 روز پیش

روزنامه «وال استریت ژورنال» گزارش داد که سویه اومیکرون در حال آسیب رساندن به بیمارستان‌های ایالات متحده در مقیاسی است که قبلاً در همه‌گیری دو ساله دیده نشده بود.

3 روز پیش

سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار در سطوح نارنجی و زرد از بارش برف و باران در ۲۲ استان خبر داد. منطقه اثر این پدیده پنج‌شنبه (۷ بهمن ماه) استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، نوار شرقی خوزستان، غرب کردستان، جنوب غرب آذربایجان غربی، ارتفاعات در تهران، البرز، مازندران و قزوین و جمعه (۸ بهمن ماه) ارتفاعات استان‌های مازندران و گلستان خواهد بود.

3 روز پیش

امارات همچنین حمله موشکی بامداد امروز ارتش یمن به منطقه جیزان عربستان را محکوم کرد و مدعی شد که در این حمله دو نفر از غیرنظامیان سعودی زخمی شدند.

3 روز پیش

تمامی تولیدکنندگان فیلتر روغن و لنت خودرو، در راستای تسریع شفافیت در قیمت‌ها بایستی نسبت به درج قیمت تولیدکننده بر روی محصولات خود اقدام کنند.

3 روز پیش

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه راهبرد متوازن‌سازی روابط خارجی ایران با قدرت پیگیری خواهد شد، گفت: مسکو، پکن و وین برای تامین منافع ملی ایران نقش مکمل دارند و دوگانه‌های میدان و دیپلماسی یا شرق‌نگری و غرب‌محوری، همگی آدرس‌های غلط است.

3 روز پیش

سرپرست معاونت عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش برتسریع تکمیل ساختمان جدید دادگستری کیش تاکید کرد

3 روز پیش

با دستور مستقیم سرپرست‌ سازمان منطقه آزاد کیش، مجوز فعالیت ترخیص‌کنندگان کالا پس از نزدیک به سه سال صادر شد

3 روز پیش

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی ۷ سؤال نمایندگان از وزیر صمت در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

3 روز پیش

بیشتر...