خبرآنلاین |
1 ماه پیش

حکم دیوان بین المللی دادگستری درباره باکو ارمنستان خواستار بازگشایی لاچین شد خبرآنلاین

حکم دیوان بین‌المللی دادگستری درباره باکو/ ارمنستان خواستار بازگشایی لاچین شد

ایسنا نوشت: نخست‌وزیر ارمنستان گفت: ایروان انتظار دارد که باکو اقدامات مشخصی را برای تضمین حرکت بدون مانع از طریق کریدور لاچین، تنها جاده‌ای که ارمنستان را به قره‌باغ کوهستانی متصل می‌کند، انجام دهد، همانطور که در تصمیم دیوان بین‌المللی دادگستری سازمان ملل (ICJ) مقرر شده است.

دیوان بین‌المللی دادگستری روز چهارشنبه حکم داد که آذربایجان باید «تمامی منابعی را که در اختیار دارد برای اطمینان از حرکت بدون مانع افراد، وسایل نقلیه و محموله‌ها در طول کریدور لاچین در هر دو جهت انجام دهد».

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در جلسه دولت گفت: «در مورد تعهدی که دادگاه برای گشایش کریدور لاچین ایجاد کرده است، تأکید می‌کنم که آذربایجان باید تلاش‌های آشکاری انجام دهد و اقداماتی را برای گشایش کریدور لاچین انجام دهد».

نخست وزیر ارمنستان افزود: دولت آذربایجان در اولین گام خود می‌تواند از فعالان محیط زیست که متهمان انسداد جاده ها هستند، با درخواست بازکردن کریدور شروع کند.

پاشینیان افزود: در هر صورت عدم اقدام مشخص در زمینه افتتاح کریدور لاچین از سوی آذربایجان می‌تواند و باید به پیامدهای بین‌المللی خاصی منجر شود.

از ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲، کریدور لاچین، که از منطقه لاچین آذربایجان می گذرد تا ارمنستان را به قره باغ کوهستانی متصل کند، توسط گروهی از مردم آذربایجان که توسط باکو به عنوان فعالان محیط زیست در اعتراض به استخراج غیرقانونی معادن ارمنستان در منطقه معترض هستند، مسدود شده است. پاشینیان بارها گفته است که محاصره کریدور، ناقض اعلامیه آتش بسی است که با میانجیگری روسیه بین ارمنستان و آذربایجان در سال ۲۰۲۰ اعلام شد. این سند کنترل کریدور لاچین را به نیروهای حافظ صلح روسی مستقر در قره باغ کوهستانی واگذار کرد. در اواخر دسامبر ۲۰۲۲، پاشینیان مدعی شد که نیروهای حافظ صلح به تعهدات خود عمل نکرده‌اند، ادعایی که توسط مسکو رد شد.

311311#‌اخبار_بین‌الملل منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بسیاری از ستاره های هالیوود برای دستیابی به شهرت و موفقیت از لذت های زندگی خانوادگی دست می‌کشند.

1 روز پیش

خبرگزاری تسنیم به برخی شایعات درباره کشته شدن یک جوان در کرمانشاه با تیراندازی ماموران نیروی انتظامی واکنش نشان داد.

1 روز پیش

خبرگزاری فارس با انتشار تصاویری از جشن و پایکوبی برخی مسافران نوروزی در قالب تور گردشگری از بازداشت عوامل هنجارشکنی در منطقه شهیون دریاچه سد دز در دزفول خبر داد.

1 روز پیش

معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول گروه صنعتی ایران‌خودرو ضمن تاکید بر ادامه تولید خودرو پارس اعلام کرد: دو محصول پارس و آریسان۲ موفق شدند آزمون ایمنی عابر پیاده را با موفقیت پشت سر بگذارند.

1 روز پیش

ویدئویی از برگزاری برنامه نوروزی شهرداری تهران در برج میلاد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که مورد توجه کاربران قرار گرفته است.

1 روز پیش

کاربران تیک تاک سال گذشته اولین ویدیو از مجموعه ویدیوهای مگی هوسوار (Maggie HusVar) را تماشا کردند.

1 روز پیش

مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی مبلغی معادل یک ماه مستمری در قالب عیدی پرداخت می‌شد، اظهارات سخنگوی شبکه ملی تشکل‌های مردم‌نهاد افراد دارای معلولیت حاکی از آن است که هنوز عیدی مددجویان پرداخت نشده است.

1 روز پیش

سخنان اخیر رئیسی درباره درباره دادگاه لاهه با واکنش متفاوت علی ضیا، مجری معروف صداوسیما مواجه شد.

1 روز پیش

انتشار تصویر تبلیغ عطر گوگوش، خواننده مشهور ایرانی در شبکه‌های اجتماعی موجی از انتقادها را در فضای مجازی برانگیخت تا آنجا که واکنش این هنرمند معروف را به دنبال داشت.

1 روز پیش

بیشتر...