خبرآنلاین |
1 سال پیش

حکم دیوان بین المللی دادگستری درباره باکو ارمنستان خواستار بازگشایی لاچین شد خبرآنلاین

حکم دیوان بین‌المللی دادگستری درباره باکو/ ارمنستان خواستار بازگشایی لاچین شد

ایسنا نوشت: نخست‌وزیر ارمنستان گفت: ایروان انتظار دارد که باکو اقدامات مشخصی را برای تضمین حرکت بدون مانع از طریق کریدور لاچین، تنها جاده‌ای که ارمنستان را به قره‌باغ کوهستانی متصل می‌کند، انجام دهد، همانطور که در تصمیم دیوان بین‌المللی دادگستری سازمان ملل (ICJ) مقرر شده است.

دیوان بین‌المللی دادگستری روز چهارشنبه حکم داد که آذربایجان باید «تمامی منابعی را که در اختیار دارد برای اطمینان از حرکت بدون مانع افراد، وسایل نقلیه و محموله‌ها در طول کریدور لاچین در هر دو جهت انجام دهد».

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در جلسه دولت گفت: «در مورد تعهدی که دادگاه برای گشایش کریدور لاچین ایجاد کرده است، تأکید می‌کنم که آذربایجان باید تلاش‌های آشکاری انجام دهد و اقداماتی را برای گشایش کریدور لاچین انجام دهد».

نخست وزیر ارمنستان افزود: دولت آذربایجان در اولین گام خود می‌تواند از فعالان محیط زیست که متهمان انسداد جاده ها هستند، با درخواست بازکردن کریدور شروع کند.

پاشینیان افزود: در هر صورت عدم اقدام مشخص در زمینه افتتاح کریدور لاچین از سوی آذربایجان می‌تواند و باید به پیامدهای بین‌المللی خاصی منجر شود.

از ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲، کریدور لاچین، که از منطقه لاچین آذربایجان می گذرد تا ارمنستان را به قره باغ کوهستانی متصل کند، توسط گروهی از مردم آذربایجان که توسط باکو به عنوان فعالان محیط زیست در اعتراض به استخراج غیرقانونی معادن ارمنستان در منطقه معترض هستند، مسدود شده است. پاشینیان بارها گفته است که محاصره کریدور، ناقض اعلامیه آتش بسی است که با میانجیگری روسیه بین ارمنستان و آذربایجان در سال ۲۰۲۰ اعلام شد. این سند کنترل کریدور لاچین را به نیروهای حافظ صلح روسی مستقر در قره باغ کوهستانی واگذار کرد. در اواخر دسامبر ۲۰۲۲، پاشینیان مدعی شد که نیروهای حافظ صلح به تعهدات خود عمل نکرده‌اند، ادعایی که توسط مسکو رد شد.

311311#‌اخبار_بین‌الملل منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ستاره تیم ملی فوتبال انگلیس به عنوان بهترین بازیکن دیدار این تیم با صربستان در یورو 2024 انتخاب شد.

5 دقیقه پیش

ستاره تیم رئال مادرید به عنوان بهترین بازیکن دیدار انگلیس و صربستان انتخاب شد.

1 ساعت پیش

روز سوم رقابت‌های فوتبال یورو 2024 با پیروزی تیم‌های مدعی هلند و انگلیس پیگیری شد.

4 دقیقه پیش

بیشترین نرخ بیکاری را در استان‌های سیستان و بلوچستان ۱۲.۴درصد، کرمانشاه ۱۲.۳درصد و لرستان ۱۱.۹ درصد وکمترین نرخ بیکاری را به‌ترتیب در خراسان جنوبی ۵.۷ درصد، خراسان رضوی،‌ مازندران و سمنان ۶.۳درصد، قزوین ۶.۴درصد و تهران و آذربایجان غربی ۶.۷درصد داریم.

نیم ساعت پیش

طالبان پاکستان اعلام کرد که به مدت 3 روز و به مناسبت عید فطر حملات خود را به حالت تعلیق در می‌آورد.

4 دقیقه پیش

روند رنج بازارهای مالی با پرچمداری دلار طی دو ماه اخیر در حالی پایدار است که کارشناسان اقتصادی علاوه بر کاهش تقاضا در ماه‌های ابتدایی سال، دست پر بازارساز را دلیل این ریتم خنثی می‌دانند. برزو حق‌شناس کارشناس اقتصادی نیز بر دخالت مستقیم بازارساز در قیمت دلار تاکید می‌کند. او معتقد است هرچه به انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک می‌شویم طول موج قیمت دلار بزرگ‌تر و بازار پرنوسان‌تر می‌شود.

1 ساعت پیش

شهروندخبرنگار ما با ارسال پیام از انتظار ۲ ساله برخی از اهالی روستای قدیم آباد شهرستان البرز برای وصل شدن تلفن ثابت ابراز نارضایتی کرد.

نیم ساعت پیش

سرمربی تیم ملی فوتبال انگلیس پس از پیروزی شاگردانش برابر صربستان به تمجید از برترین بازیکن میدان پرداخت.

4 دقیقه پیش

تیم ملی فوتبال انگلیس با یک برد خفیف مقابل صربستان، رقابت خود در یورو 2024 را آغاز کرد.

4 دقیقه پیش

بیشتر...