خبرآنلاین |
1 ماه پیش

ماجرای فروش گواهی معاینه فنی برای خودروهای معیوب چیست خبرآنلاین

ماجرای فروش گواهی معاینه فنی برای خودروهای معیوب چیست؟

سرپرست شرکت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در پی انتشار خبری مبنی بر کاسبی با صدور معاینه فنی برای خودروهای معیوب توضیحاتی ارائه داد.

به گزارشخبرآنلاین، سرپرست شرکت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: فروش گواهی معاینه فنی برای خودروهای معیوب به منزله فروش گواهی دفن و معامله بر سر سلامت و جان شهروندان است.

سید محمد مهدی میرزایی قمی سرپرست شرکت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در گفت‌وگو با مهر درباره نحوه نظارت بر مراکز معاینه فنی در کشور و اینکه برخی از افراد در فضای مجازی اقدام به فروش گواهی معاینه فنی برای نوروز می‌کنند، اظهار داشت: در ضوابط و قوانین به صراحت تکالیف دستگاه‌ها در بحث نظارت مشخص شده و در صورت تخلف بایستی دستگاه‌های مسؤول در این ارتباط بررسی‌ها و پیگیری‌های لازم را انجام دهند. بدون تردید با توجه به اینکه هرگونه اهمال، سهل انگاری و چشم پوشی در این خصوص می‌تواند منجر به خسارات جانی و مالی غیر قابل جبرانی شود، دستگاه‌های نظارتی لازم است که برخورد جدی و قضائی با این افراد سودجو و کاسبان مرگ داشته باشند.

میرزایی قمی با تاکید بدین موضوع که دریافت گواهی معاینه فنی برای خودرو معیوب در درجه نخست تهدید کننده ایمنی و سلامت راکب و سرنشینان همان خودروست گفت: انجام معاینه فنی به صورت صحیح و دقیق از دو رکن و مرتبه دارای کارایی و اهمیت است. رکن نخست آن مربوط به کنترل حاکمیتی بوده که در بسیاری از کشورها توسط دولت‌های ملی یا محلی به منظور اطمینان از انطباق با مقررات حاکم بر ایمنی و انتشار گازهای آلاینده برای خودروها اعمال می‌شود.

وی گفت: خودرو با یک استاندارد مشخص تولید می‌شود و در چرخه تردد نیز باید با رعایت شرایط تعریف شده از منظر ایمنی و آلایندگی اجازه تردد داشته باشد. انجام دوره‌ای معاینه فنی خودروها در قانون نیز به همین منظور پیش بینی شده است. مضاف بر الزامات قانونی یک رکن هم مربوط به شهروندان و مسؤولیت اجتماعی ایشان در قبال حفظ سلامت خود و سایر شهروندان است. مراکز معاینه فنی بخش‌های آزمایشگاهی قابل اعتمادی است که شهروندان می‌توانند از وضعیت سلامت فنی خودروی خود مطلع شوند. انجام معاینه فنی و دریافت گواهی مربوطه معتبر از مراکزی که در صحت و سلامت خدمات ارائه می‌دهند پیش نیاز تضمین ایمنی و سلامت شهروندان است.

وی در خصوص استفاده از معاینه فنی‌هایی که صحت آن مورد تأیید نیست افزود: بنا بر تدبیر پلیس راهور بر اساس ضوابط قانونی از چند ماه گذشته در طرح ویژه ای گواهی معاینه فنی خودروهای دودزا و دچار نقص فنی باطل می‌شود و این خودروها پس از رفع نقص بایستی مجدداً نسبت به انجام معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند. این موضوع حتی برای خودروهای سانحه دیده در تبصره ماده ۷ آئین نامه اجرایی نحوه انجام معاینه و صدور برگ معاینه فنی خودرو نیز تاکید شده که در صورت سانحه یا تصادف برای وسیله نقلیه دارای گواهی معاینه فنی با تشخیص کارشناس تصادف راهنمایی و رانندگی خودرو بایستی مجدداً نسبت به معاینه فنی خودرو اقدام کنند. بنا براعلام معاون عملیات پلیس راهور پایتخت از ابتدای طرح گواهی معاینه فنی بالغ بر ۱۱ هزار دستگاه خودرو دودزا و دچار نقص فنی باطل شده است.

میرزایی قمی در خصوص عملکرد مراکز معاینه فنی شهر تهران و نحوه نظارت بر این مراکز تصریح کرد: در مراکز شهر تهران نظارت عالیه به صورت کامل و دقیق با استفاده از تجهیزات، نیروهای انسانی مجرب و دوربین‌های مستقر در مراکز انجام می‌شود و این ستاد با توجه به تکالیف قانونی تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بروز هرگونه تخلف احتمالی و ارتقای سطح کیفی سلامت و صحت خدمات به شهروندان می‌کند.

سرپرست شرکت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران خاطر نشان کرد: سهم تهران از میزان مراجعین پلاک تهران به مراکز معاینه فنی تنها ۳۷ درصد است و ۴۰ درصد از خودروها بنا بر اعلام پلیس راهور فاتب از مراکز خارج از شهر تهران معاینه فنی دریافت می‌کنند. بنا بر اعلام سامانه یکپارچه معاینه فنی کشوری سیمفا، مراکز معاینه فنی خودروهای شهر تهران در مقایسه با سایر مراکز کشور به صورت دقیق‌تر و ضابطه مند تری نسبت به پایش خودروها از منظر آلایندگی و ایمنی اقدام می‌نماید. تحلیل نتایج آزمون خودروهای مراجعه کننده به شهر تهران نشان می‌دهد در مجموع ۳۰ درصد از خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده و تعدادی از این خودروهای مردود دارای چند نقص بوده اند. این آمار نشان می‌دهد، بدون تردید این دقت و سطح پایش نتیجه نظارت‌های مستمری است که ستاد معاینه فنی خودروهای تهران بر صحت عملکرد مراکز معاینه فنی تحت پوشش خود دارد.

۲۳۳۲۳۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهاناپلیکیشن خبرآنلاینرا نصب کنید.


#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تیم جنایی با جسد مرد حدودا ۴۳ ساله‌ای مواجه شدند که هدف ۳۷ ضربه بی‌رحمانه چاقو قرار گرفته بود.

12 ساعت پیش

محدودیت‌های ترافیکی در محورهای مواصلاتی مازندران اعلام شد.

15 ساعت پیش

ساختمان مجموعه برج آزادی تهران همزمان با فرا رسیدن روز جهانی هموفیلی به رنگ قرمز درآمد.

16 ساعت پیش

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه باید غایبین آزمون کنکور را جدی بگیریم، گفت: بررسی‌های سنجش نشان می‌دهد که عده‌ای اجیر شده‌اند از سوی شبکه‌های تقلب که در آزمون غایب باشند؛ بنابراین دستورالعمل‌های پیچیده امنیتی را باید عوامل اجرایی جدی بگیرند.

17 ساعت پیش

رئیس قوه قضائیه درباره تغییر معاون اول دستگاه قضا و انتصاب خلیلی به این سمت توضیح داد.

15 ساعت پیش

اداره کل هواشناسی استان تهران پیش‌بینی وضعیت جوی استان تهران طی پنج روز آینده را اعلام کرد.

13 ساعت پیش

امروز (۳۰ فروردین) در برخی نقاط استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبی وقوع رگبار و رعدو برق، گاهی وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

20 ساعت پیش

مادر و دختری که فروشنده لباس را در شیراز کشتند، دستگیر شدند.

14 ساعت پیش

بیشتر...