خبرآنلاین |
9 ماه پیش

پایداری‌ها همچنان بلای جان قالیباف /شورای ائتلاف حکمیت خواهد کرد؟

حسام رضایی: رقابت بر سر کرسی ریاست مجلس یازدهم خیلی زودتر از آنچه فکر می شد آغاز شد، حتی پس از اعلام نتایج صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم و روزهایی که هنوز زنگ آغاز تبلیغات و رقابت انتخاباتی زده نشده بود، این ماراتن آغاز شد. برخی، از جناح اصلاحات مجید انصاری و از سوی جناح اصولگرا محمدباقر قالیباف را برای سودای ریاست مستعد رقابت می‌دیدند.

&#‌13;
&#‌13;

با این حال وقتی نتایج انتخابات، اعلام و معلوم شد که راست ها قاطبه صندلی های مجلس آینده را از آن خود کرده اند، همه تحلیل های قبلی مبنی بر جدل میان اصلاح طلبان و اصولگرایان رنگ باخت و بیشتر گمانه زنی ها حول جدال درون جریانی میان اصولگرایان شکل گرفت. اکنون دیگر همگان چشم به شهردار پیشین تهران داشتند که صندلی شماره بهارستان را بگیرد؛ با این حال شواهد گواهی می دهند که او در راه رسیدن به این هدف با موانعی از سوی یارانش در لیست «ایران سربلند» رو به روست.

&#‌13;
&#‌13;

سهل ممتنع قالیباف در عصر پسالاریجانی

&#‌13;
&#‌13;

وقتی در نتیجه انتخابات دوم اسفند بارش را بست و در نتایج، اسم محمدباقر قالیباف به عنوان نفر نخست لیست تهران به ثبت رسید، اکثریت نظرورزان سیاسی، همای سعادتِ ریاستِ مجلس آینده را با اقبال زیاد، روی دوش مرد طرقبه ای سیاست ایران نشاندند و اغلب تحلیل ها به این سمت رفت که شهردار پیشین تهران پس از چند دوره ناکامی در انتخابات ریاست جمهوری، حال می تواند بدون رقیب و قاطعانه به کرسی ریاست تکیه بزند اما با وجود چنین پیش گویی های عجولانه ای، برخی اظهارات و رفتارها از سوی اعضای لیست وحدت اصولگرایان و نیز چهره های وابسته به آن سیاهه در طی هفته های اخیر، نشان می دهد که صندلی ریاست در عصر پسالاریجانی، دیگر قطعیتی ندارد.

&#‌13;
&#‌13;

پایداری ها؛ ریاست یا سهم خواهی

&#‌13;
&#‌13;

رصد مواضع و تحرکات مستور و معلومِ اعضای لیست وحدت اصولگرایان، گویای آن است که دو یا چند چهره خاص به نمایندگی از جریان سیاسی خود، بالقوه می توانند در برابر قالیباف قد علم کرده و برای صندلی ریاست، سناریوی جدید و متفاوتی بنگارند. یکی از این جریانات، بی شک جبهه پایداری و دبیرکل آن مرتضی آقاتهرانی است. وحدت ساعات پایانی اصولگرایان با جبهه پایداری، از پیش نشان می داد که پایداری ها در مجلس، یحتمل استقلال عمل را به ادامه همراهی با ائتلاف ترجیح خواهند داد و برخی اظهارات در جبهه پایداری نیز موید همین مساله است.

&#‌13;
&#‌13;

&#‌13;
&#‌13;

نشانه ها از این حکایت دارد که پایداری ها برای مانع تراشی بر سر راه ریاست قالیباف، از همین حالا و حتی پیش از این به کارشکنی، تخریب شهردار پیشین با دست اندرکاری چهره های شاخص این جبهه و حتی از آن جدی تر، به تدارک سازوبرگ لابی با نمایندگان شهرهای کوچک مشغول هستند. با این وجود، چنانچه جبهه پایداری موفق به تدارک جریان اکثریت برای کمک به سیادت آقاتهرانی نشود، به احتمال قوی بر سر بقیه کرسی های هیئت رئیسه مثل نواب اول یا دوم به رایزنی با جریان رقیب خواهد پرداخت و قرار دادن رأیش پشت سر قالیباف را منوط به گرفتن چندین سهم قابل توجه از کرسی های هیات رئیسه خواهد کرد.

&#‌13;
&#‌13;

میرسلیم و تکرار مدل انتخابات ۹۶؟ 

&#‌13;
&#‌13;

چهره دیگری که بالقوه توان رقابت با قالیباف بر سر صندلی ریاست را دارد، سیدمصطفی میرسلیم نماینده حزب موتلفه اسلامی در شورای ائتلاف و لیست وحدت اصولگرایان است. او که نخستین تجربه حضورش در مجلس را ۷ خرداد ۹۹ کلید خواهد زد، با توجه به عقبه مدیریتی که دارد، از پرستیژ و منزلت خوبی برای ریاست برخوردار است. میرسلیم اخیرا در گفتگو با خبرآنلاین گفته ای به زبان آورد که میتوان از آن کنایه به جریان حامی قالیباف و آقاتهرانی و رقابت ایشان بر سر ریاست را برداشت کرد.

&#‌13;
&#‌13;

او درباره سرنوشت ریاست بهارستان، گفت: «انتخاب ریاست مجلس فرایندی قانونی دارد که باید در وقت خودش و طبق آئین نامۀ داخلی مجلس، بویژه بدون تطمیع و تهدید انجام گیرد.» یادآوری و بازخوانی اقدام میرسلیم در باقی ماندن در گود انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ که حاضر نشد به نفع قالیباف و بعد ابراهیم رئیسی کنار بکشد، ما را به این گزاره قریب متمایل میکند که عضو حزب موتلفه اسلامی شاید بخواهد الگوی آن انتخابات را بار دیگر برای ریاست مجلس یازدهم تکرار کند و با قالیباف و رقبای دیگر در دغدغه تسخیر ریاست، شریک و سهیم شود.

&#‌13;
&#‌13;

گزاره دیگری که حول میرسلیم وجود دارد این است که او چون اقبال کمتری برای ریاست دارد، در مقایسه با شخصی مثل آقاتهرانی از آمادگی بیشتری برای کنارکشیدن برخوردار است و در صورت خالی کردن عرصه، اصلا بعید نیست که در رقابت با گزینه های پایداری، تصرف صندلی نواب رئیسی را نشانه برود.

&#‌13;
&#‌13;

نقش شورای ائتلاف در پشت پرده 

&#‌13;
&#‌13;

در شش و بش ارائه تحلیل برای آینده تصدی ریاست مجلس از میان سه گزینه بالقوه یعنی قالیباف، آقاتهرانی و میرسلیم، سوالی که عنوان آن خالی از لطف نخواهد بود این است که آیا شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به عنوان اصلی ترین سازمانِ نظم و نسق دهنده به لیست وحدت اصولگرایان، وارد عوالم شیخوخیت و حکمیت برای تعیین ریاست خواهد شد یا نه؟ آیا شورای ائتلاف به نفع سرلیست خود یعنی قالیباف، به مذاکره های پشت پرده ورود خواهد کرد یا مصلحت را در ریاست دو گزینه دیگر میبیند؟

&#‌13;
&#‌13;

جدای از بحث ریاست، سیاست شورا برای چیدمان بقیه کرسی های هیئت رئیسه چگونه خواهد بود؟ آیا جبهه پایداری میتواند با گروگذاشتن امر وحدت، امتیازات لازمه را بقاپد؟ گذشته از همه اینها، آیا اساسا کلام شورای ائتلاف برای اصولگرایان مجلس خریداری خواهد داشت؟ هر چه باشد یک چیز به نظر میرسد از پیش مفروض است و آن نظارت شورای ائتلاف بر عملکرد اصولگرایان در مجلس خواهد بود.

&#‌13;
&#‌13;

در همین باره مهدی چمران عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در گفتگویی که بعد از انتخابات مجلس با خبرآنلاین داشت، در واکنش به این موضوع که آیا این شورا بنای رصد عملکرد و مشاوره دادن به نمایندگان منتخب خود را خواهد داشت، گفت: «این تصمیم را داشتند و این موضوع مطرح شده است. این تصمیم حتی در شوراهای استان ها هم مورد تاکید قرار گرفته که کار نمایندگان رصد شود و همفکری شود و نماینده در مجلس رها نشود.»

&#‌13;
&#‌13;

۲۷۲۱۵

&#‌13;
#‌سیاسی
منبع: خبرآنلاین


تبلیغات

مطالب مرتبط

زیرساخت انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث قانونی درحال آماده سازی است و به محض عملیاتی شدن سامانه های مربوطه فرایندهای آن به عموم مردم اطلاع رسانی می شود.

7 ساعت پیش

پس از درگذشت حجت الاسلام اژه‌ای، حجت‌الاسلام احمد واعظی به عنوان نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور انجمن اسلامی دانشجویان و دانشجویان ایرانی در اروپا منصوب شد.

7 ساعت پیش

محمود فکری پس از بازی امروز استقلال برابر سایپا در مورد پرسپولیس صحبت کرد که این موضوع با واکنش ابراهیم شکوری رو به رو شد.

8 ساعت پیش

آلن دلون ستاره سینمای فرانسه که سال ۲۰۱۹ دچار سکته مغزی

8 ساعت پیش

اگر کمی دقت کنیم میبینیم که همه عادات ما تحت الشعاع سختی کار و انواع بحران ها قرار گرفته است. شاید برایتان عجیب باشد ولی شما وقتی دچار بحران اقتصادی میشوید مجبورید بیشتر کار کنید،بیشتر رانندگی کنید و همه ی این ها به کنار؛ انسان با کار زیاد دچار خستگی بیش از حد میشود و دیگر رمق فکر کردن به چطور خوابیدن و چطور نشستن را ندارد در نتیجه دچار کمردرد میشود.

8 ساعت پیش

پرسپولیس این روزها با مشکلی که در میانه میدان خود دارد بیش از قبل حسرت جدایی ستاره های خود را دارد.

8 ساعت پیش

یک نماینده پارلمان اروپا در واکنش به ادامه تحریم‌ها علیه برخی کشورها از دولت جدید آمریکا انتقاد کرده و بایدن را ادامه دهنده راه ترامپ دانست.

8 ساعت پیش

براساس مصوبه کمیته مربوطه، ۲۰ میلیون نفر از مردم که صرفا یارانه نقدی ۴۵۵۰۰ هزار تومانی دریافت می کنند میزان یارانه دریافتیشان سال آینده ۲ برابر خواهد شد و به ۹۱ هزار تومان در ماه می‌رسد. این ۲۰ میلیون نفر افرادی هستند که در حال حاضر یارانه معیشتی بنزین دریافت نمی‌کنند. مجموع یارانه بگیران نقدی حدود ۷۸ میلیون نفر هستند.

8 ساعت پیش

فرمانده انتظامی استان هرمزگان از کشف یک دستگاه خودرو سواری جنسیس به ارزش30میلیارد ریال در شهرستان میناب خبر داد.

8 ساعت پیش

شهردار منطقه 7 از اجرایی شدن پویش ارتقای فرهنگ آپارتمان نشینی با شعار " هم سایه هم" در محله عباس آباد با هدف بالا بردن کیفیت زندگی شهرنشینی و رفاه اجتماعی و امید به زندگی بویژه در محله های دارای بافت فرسوده خبر داد.

8 ساعت پیش

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا از ادامه روند افزایش موارد ابتلا به کرونا با شیبی ملایم خبر داد و گفت: اگر مردم همچنان سفر رفتن و برگزاری تجمعات را ادامه داده و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، حتما پیک و موج دیگری را تجربه خواهیم کرد.

8 ساعت پیش

رقیب اصلی اپوزیسیون در انتخابات ریاست جمهوری مورد مناقشه بلاروس، از سازمان ملل خواست که خواستار توقف "خشونت و بی‌قانونی" در این کشور، از جمله سانسور رسانه، قطعی اینترنت، مسدودیت‌های وب‌سایت‌ها و لغو اعتبارنامه روزنامه‌نگاران شود.

8 ساعت پیش

دیدار دو تیم استقلال و سایپا درهفته دوازدهم لیگ برتر برگزار شد که در ادامه توجه شما را به کارشناسی داوری بازی استقلال و سایپا جلب می نمائیم.   کارشناسی داوری بازی استقلال و سایپا

9 ساعت پیش

پزشکان و متخصصان تغذیه بریتانیایی ۱۱ ترفند را برای کاهش وزن بدون در پیش گرفتن رژیم‌های سخت و طاقت‌فرسا به مردم پیشنهاد کردند.

9 ساعت پیش

غلامحسین مظفری رونق کنونی گردشگری کیش را مرهون انسجام، همدلی و نظارت گسترده در مقابله و پیشگیری از شیوع کرونا برشمرد.

9 ساعت پیش