ثروتمندترین فرد ترکیه کیست عکس اقتصاد آنلاین

به گزارشاقتصادآنلاینبه نقل از تسنیم، یک کارآفرین و تولیدکننده ترک باافزایش ثروتخود، توجه مجله فوربس آمریکا را به سوی خود جلب کرد.

انتشار لیستبزرگترین ثروتمندان جهان، یکی از موضوعات مهمی است که نه تنها برای محافل اقتصادی و سیاسی، بلکه برای بسیاری از مردم عادی نیز مهم است و هر ساله از آن استقبال می شود.

معمولاً لیست منتشر شده از سوی مجله فوربس، در این مورد معتبرتر است. این مجله اعلام کرده که مُراد اولکر، بر صدر لیست ثروتمندان ترکیه ایستاده است و اعلام نام این تولیدکننده و کارآفرین مشهور ترکیه به عنوان ثروتمندترین مرد این کشور، خبرساز شد.

ثروتمندان ترکیه

میزان دارایی و درآمد مراد اولکر در سال 2019، یک پله پایین آمده و دومین ثروتمند ترکیه شده بود، اما در سال 2020 میلادی، با وجود بحران کرونا، توانست بر ثروت خود بیفزاید و یک بار دیگر، نام او به عنوان ثروتمندترین فرد ترکیه ثبت شود.

در لیست ثروتمندان ترکیه، نام افراد دیگری نیز دیده می شوند که برخی از آنها عبارتند از:

ارمان الیجاک صاحب هلیدنگ بزرگ رنسانس فعال در حوزه فعالیت زنجیره بیمارستان ها و برج های ساختمانی بزرگ با 3.2 میلیارد دلار.

فرید شاهنک مدیرعامل هلدینگ دوغوش فعال در حوزه های گسترده ورزش، توریسم، رسانه، صنایع غذایی، انرژی، خودرو و ترانزیت با ثروتی معادل 2.4 میلیارد دلار .

فیلیز شاهنک یکی دیگر از اعضای هلدینگ دوغوش با ثروتی معادل 2.2 میلیارد دلار .

حسنی اوزیغین مدیرعامل هلدینگ فیبا فعال در حوزه های انرژی، توریسم، بُنکداری و املاک با ثروتی معادل 2.2 میلیارد دلار.

حمدی اولوکایا مدیرعامل ماست و لبنیات چوپانی با ثروتی معادل 2.1 میلیارد دلار.

ثروتمندان ترکیه

کارآفرین 6 میلیارد دلاری ترکیه

گزارش اقتصادی ینی­ چاغ نشان می دهد که بر اساس آمار اعلام شده در مجله فوربس، مراد اولکر از کارآفرینان ترک، مدیرعامل هلدینگ بزرگ ییلدز و صاحب کارخانه ­های شکلات­ سازی، با 6.3 میلیارد دلار، نام خود را به عنوان ثروتمندترین فرد ترکیه ثبت کرد.

البته سرمایه و دارایی اولکر، با میلیاردرهای بزرگ آمریکا، اروپا و آسیا، قابل مقایسه نیست و  او درلیست ثروتمندان جهان، بر پله 421 ایستاده است. مراد اولکر، در سال 2020 میلادی، توانسته 46 درصد بر میزان ثروت خود بیفزاید.

نگاهی به لیست فعالیت های هلدینگ بزرگ ییلدز، این واقعیت را نشان می دهد که صرفاً بخش کوچکی از سرمایه خانواده اولکر به دنیای دلالی و واسطه گری راه یافته و بخش اعظم آن در دنیای تولید و صنعت به کار گرفته شده است.

حوزه تخصصی فعالیت های تولیدی این هلدینگ عبارتند از: کیک، بیسکویت، شکلات، آبنبات، انواع غذاهای منجمد، انواع گوشت های بسته بندی و محصولات پروتئینی، آدامس و واسطه گری در حوزه صنایع نفت.

مجموعه گسترده کارخانه های متعلق به هلدینگ بزرگ ییلدیز، بین 60 تا 63 هزار نفر، کارمند، کارگر و پرسنل مستقیم را به کار گرفته است.

هلدینگ اولکر در سال 1944 توسط صبری اولکر و برادرش عاصم تاسیس شد. او بعدها، پسران خود به نام های مراد، مهمات و علی را نیز وارد این حوزه کرد و این شرکت خانوادگی، سال به سال، توسعه بیشتری پیدا کرده است.

البته، هر کدام از برادران اولکر، سهم جداگانه ای در این هلدینگ دارد و به عنوان مثال، مجموع ثروت و دارایی علی اولکر در حد 700 میلیون دلار است و بر پله 43 ثروتمندان ترکیه ایستاده است.

ثروتمندان ترکیه

صبری اولکر، موسس هلدینگ بزرگ اولکر، پایبندی خاصی به پرداخت مالیات داشت و دولت های ترکیه همواره برای او احترام خاصی قائل بودند و زمانی که در سال 2012 میلادی درگذشت، رجب طیب اردوغان نخست وزیر وقت ترکیه، یکی از افرادی بود که زیر تابوت او رفت و پیکر او را مشایعت کرد.

پایان دوران خاندان های ثروتمند

در سالیان اخیر، همزمان با تحولات بزرگی که در دنیای علم، اقتصاد، ارتباطات و مدیریت بازارهای جهانی اتفاق افتاده، خانواده های هسته ای و دوران اقتدار خاندان های ثروتمند یکپارچه نیز، پایان یافته است.

به عنوان مثال، زمانی، خانواده های مشهوری همچون سابانجی و کوچ، هر کدام با رقمی بالاتر از 15 میلیارد دلار، ثروتمندترین خاندان های ترکیه بودند، اما پس از وفات بزرگ این خاندان ها، ورثه سهام خود را جدا کردند و حالا آن ارقام بزرگ، بین ده ها نفر تقسیم شده و همین مساله موجب تغییراتی جدی در لیست ثروتمندترین های ترکیه شده است.

ثروتمندان ترکیه

به عنوان مثال، ثروت عظیم خاندان سابانجی، بین فرزندان، نوه ها، دامادها و عروس ها تقسیم شده و در لیست صد ثروتمند بزرگ ترکیه، دست کم 15 فرد دارای نام خانوادگی سابانجی دیده می شوند که میانگین ثروت هر کدام از آنها بین 425 تا 750 میلیون دلار است. همین اتفاق برای خاندان های مشهور شاهنک، دوغان و کوچ نیز رخ داده است.

کرونا و سال میلیاردرهای جهان

آمارهای رسمی سازمان جهانی بهداشت، نشان دهنده این است که ویروس مهلک کرونا، تاکنون جان 2 میلیون و 900 هزار نفر از جهانیان را گرفته، 134 میلیون نفر را مبتلا کرده و احتمالاً حجم خسارات اقتصادی ناشی از شیوع گسترده این ویروس، بالغ بر چند هزار میلیارد دلار خواهد شد، اما نکته اینجاست که کرونا، برخی از ثروتمندان را بسیار ثروتمندتر کرد.

در سال 2020 شمار میلیاردرهای دلاری جهان، تنها 2 هزار و 95 نفر بود اما در سال 2021، این تعداد به 2 هزار و 755 نفر رسید.

8 آمریکایی، 1 اروپایی، 1 آسیایی

در رده بندی لیست ثروتمندان بزرگ جهان، جفری بزوز موسس آمازون با 177 میلیارد دلار در چهارمین سال پیاپی، ثروتمندترین فرد جهان شد. ایلان ماسک صاحب برند تسلا با 151 میلیارد دلار  دوم است، برنارد آرنولد و خانواده، سازنده خانه های لوکس با 150 میلیارد دلار سوم شد و بیل گیتس موسس مایکروسافت با 124 میلیارد دلار و زاکربرگ موسس فیسبوک با 97 میلیارد دلار، چهارم و پنجم هستند.

نکته مهم اینجاست که از میان 10 میلیاردر دلاری برتر جهان، 8 تن از آنان آمریکایی هستند، برنارد آرنولد رتبه سومی اهل فرانسه اروپا است و موکش آمبانی هندوستانی صاحب پالایشگاه های بزرگ جهانی با 85 میلیارد دلار، در رده دهم جدول، قرار گرفته است.

ثروتمندانی که پول خود را پنهان نمی کنند

ثروتمندان برتر ترکیه، ابایی از انتشار لیست سرمایه خود ندارند و پرداخت منظم مالیات را همچون ابزاری برای کسب محبوبیت اجتماعی و کارت رقابت با ثروتمندان دیگر، به نمایش می گذارند.

در نظام اقتصادی ترکیه، با توجه به ویژگی های خاص نظام بانکی و مالیاتی، معمولاً پنهان کردن ثروت و سرمایه، نه تنها ناممکن است، بلکه در عمل، سودی برای ثروتمندان ندارد. چرا که اعلام رقم ثروت اقتصادی، هم در جدال با رقبای دیگر ارزشمند است و هم سندی در مورد بیان این واقعیت است که یک ثروتمند بزرگ، مالیات کلانی پرداخت کرده و نه تنها در حوزه کارآفرینی و درآمدزایی برای کشورش مفید بوده، بلکه بخشی از درآمد مالیاتی دولت را تامین کرده که می تواند صرف امور جاری و عمرانی کشور شود.

در پایان باید گفت، بها دادن به تولید و صنعت و به موازات آن، اهمیت دادن به موضوعات ملی و حساسی همچون اشتغال زایی و پرداخت منظم مالیات و پرهیز از واسطه گری و احتکار، از مهم ترین ویژگی های بخش قابل توجهی از ثروتمندان برتر ترکیه است.

رفتارهای عجیب ثروتمندترین افراد جهان


#‌اخبار منبع: اقتصاد آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

استاندار گفت: گیلان در معرض شتاب خیلی تند به سمت اوج گیری ابتلا به کرونا قرار دارد.

نیم ساعت پیش

عبدالفتاح السیسی و قیس سعید در قاهره درباره آخرین تحولات جنگ لیبی گفتگو کردند.

نیم ساعت پیش

تیم ملی فوتسال ایران پیش از حضور در جام جهانی در یکی از دو کشور روسیه یا بلاروس اردو خواهد زد.

1 ساعت پیش

کارشناس مطالعات منطقه ای در گفتگویی به بررسی دستاوردهای سفر وزیر خارجه کشورمان به کشورهای آسیای میانه پرداخت.

1 ساعت پیش

شهروندان اسرائیلی شنبه شب اعتراضات هفتگی علیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم را پس از آنکه در اواخر مارس گذشته به دلیل انتخابات متوقف شده بود ، از سرگرفتند.

1 ساعت پیش

دو مرد هندی با آموزش میمون ها، از آن‌ها برای سرقت در دهلی نو استفاده می‌کردند.

1 ساعت پیش

گروهی از محققان کشور با همکاری پژوهشگران کشورهای روسیه و آلمان پروژه تحقیقاتی برای درمان "وزوز" گوش اجرایی کردند که طی آن موفق به تولید دارویی از جفت انسانی برای درمان این عارضه شدند و نتایج این مطالعات در فاز انسانی نشان داد که این دارو علاوه بر قابل تحمل شدن وزوز گوش در مبتلایان، موجب بهبود آستانه شنوایی در افرادی که کم شنوایی پیشرونده دارند، شده است.

1 ساعت پیش

دیروز هم بحث اصلی در شبکه‌های اجتماعی کرونا بود اما این بار کاربران درباره تعطیلی‌ها و محدودیت‌های سراسری ۱۰ روزه که از دیروز آغاز شده صحبت می‌کردند. کاربران زیادی به اینکه بسیاری از کسب و کارها به فعالیت‌شان ادامه داده‌اند و متروها و اتوبوس‌ها شلوغ است اشاره می‌کردند.

1 ساعت پیش

درگذشت پرنس فیلیپ همسر ملکه بریتانیا خبری بود که بین کاربران ایرانی هم بازتاب زیادی داشت. البته بسیاری از نوشته‌ها درباره این موضوع شکل و شمایل طنز داشت اما کاربرانی هم به نحوه پوشش این خبر در شبکه بی‌بی سی فارسی و زندگی پرنس فیلیپ پرداختند:

1 ساعت پیش

آیا می دانید چرا گاهی شکممان سر و صدا میکند؟در این مطلب بخوانید.

1 ساعت پیش

رئیس سازمان انرژی اتمی از صادرات رادیودارو به هند، لبنان، سوریه، عراق و برخی از کشورهای اروپایی خبر داد.

2 ساعت پیش

عصیان چهارم کرونا در ایران، قرمز شدن مجدد نقشه و تراژدی غمبار مرگ‌ها در کشور، درحالیست که متخصصان امر علاوه بر رعایت پروتکل‌ها، واکسیناسیون را تنها راهکار برون‌رفت کشور از وضعیت فعلی می‌دانند؛ این در شرایطی است که توزیع واکسن کرونا در ایران هنوز به یک میلیون دُز هم نرسیده است.

2 ساعت پیش

برای پاکسازی بهاره اول باید یک مقدار عقب‌تر برویم و ببینیم در فصل زمستان چه تغییراتی در بدن ما اتفاق می‌افتد.

2 ساعت پیش

معاون وزیر اقتصاد گفت: تا آخر اردیبهشت همه بانک‌ها کارت اعتباری سهام عدالت صادر می‌کنند.

2 ساعت پیش

معاون دادستان عمومی و انقلاب خرم‌آباد از انهدام باند بزرگ مواد مخدر در لرستان توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) خبر داد.

2 ساعت پیش

بیشتر...