تیتر برتر |
۱ هفته پیش

روزهای سخت بین معلمان دانش آموزان در آموزش مجازی تبعات آن سایت تیتربرتر TitreBartar com

به بهانه روز گرامیداشت معلم

به گزارشتیتربرتر؛کرونابا تمام زورشدنیای معلمی و دانش آموزیرا زیر و رو کرده است. 15 ماه عجیب در عصرکرونا، دوران متفاوتی از معلمی و دانش آموزی رقم زده؛معلم ها مجازی شده اندو دانش آموزان به جای پای تخته، پای گوشی و تبلت می نشینند. روز معلمهم در دل همین دوران عجیب و غریب از سال های دور فرا رسیده است، روزی که از معلمان گمنام و فراموش نشدنی و فداکاری های هایشان یاد می شد.

از خودگذشتگی معلمان در آموزش مجازی

بارها تصاویری از فداکاری و از خودگذشتگیمعلمانخبرساز شد. معلمانی که می‌خواستند تا آموزش دست و پاشکسته مجازی هم تعطیل نشود و برای این آموزش‌ها هم خودشان دست به کار شدند برخی‌هایشان برای دانش‌آموزانشان تبلت و گوشی خریدند، عده‌ای به خانه دانش‌آموزانشان برای تدریس رفتند و معلمان مناطق محروم هم هر روز صبح خودشان را سر تپه و بلندی می‌رسانند تا اینترنت گوشی‌شان بالا بیاید که بتوانند فایل‌های درسی را برای دانش‌آموزانشان بارگذاری کنند. برخی‌های دیگر هم سعی کردند خلاقیت و ابتکار را چاشنی آموزش‌های مجازی خود کنند.

مثل معلم تبریزی که الفبا را به روش داستان و قصه و با شخصیت‌های عروسکی آموزش داد.

یا معلم سیرجانی که فقر و محرومیت دانش‌آموزانش را دیده بود برای همین خودش آستین بالا زد و درس‌ها را هفته به هفته سر کلاس ضبط می‌کرد و با هزینه شخصی روی سی‌دی یا فلش می‌گذاشت و به دست دانش‌آموزانش می‌رساند.

یا معلمان کردستانی که وقتی دیدنددانش آموزانبه‌خاطرخانه‌نشینی کروناییدچار چاقی شدند، «پویش ورزش در خانه» را راه انداختند. اینها گوشه‌ای از کارهای یک‌ساله معلمان در تجربه آموزش مجازی است. آموزشی که حالا تاب و تحمل را از معلمان گرفته و آنها، همصدا با دانش‌آموزانشان می‌خواهند هرچه زودتر به کلاس‌های درس برگردند.

کلافگی معلمان از بی نظمی آموزش آنلاین

معلمان می‌گویند که شرایطتدریس مجازیآنها را خسته و کلافه کرده است و از حال و روز دانش‌آموزانشان بی‌خبرند. برخی‌ها هم می‌گویند، زمان و مکان خاصی در تدریس مجازی ندارند فضای مجازی نظم و انضباط نمی‌شناسد. اگر سر کلاس یک‌بار و بلند می‌گفتندساکتحالا باید بارها کلمهچت ممنوعرا تایپ کنند تا نظم درآموزش آنلاینبرقرار شود.

این حرف‌ها البته مورد تأیید علیرضا بهشتی‌نیا معلم ادبیات دبیرستان پسرانه در شهریار هم است. او آموزش را یک فرایند دوطرفه می‌داند و می‌گوید: «آموزش یک فرایند کاملاً تعاملی و دوطرفه است.آموزش مجازیموجب شده این فرایند دوسویه حذف شود. قبل از کرونا همیشه فکر می‌کردیم که اگر آموزش الکترونیکی باشد خیلی بهتر است اما حالا با توجه به این تجربه یک‌ساله می‌گویم که واقعاً این مدل آموزش خسته‌کننده و حوصله سربر است.

آموزش مجازی برای معلمان تجربه شیرینی نبود.کرونا و استمرار آموزش مجازی هم به دانش‌آموز و هم به معلم ضربه زد. معلمان در جریان آموزش حضوری با چهره دانش‌آموز ارتباط برقرار می‌کردند. از نگاه دانش‌آموز می‌فهمیدیم که مبحث آموزشی را یاد گرفته یا خیر. ما دانش‌آموزان را سر کلاسآنالیزمی‌کردیم اما این وضعیت درآموزش مجازیوجود ندارد.

آموزش مجازی معلمان را ماشینی کرده است. کلاس رأس یک ساعتی شروع می‌شود و رأس یک ساعتی هم تمام. نه معلم حرف جدیدی می‌زند و نه دانش‌آموز می‌تواند ارتباط خوبی با معلم برقرار کند. فضای آموزش بسیارتلخ و غم‌انگیزاست. در یک کلام معلم شوق و ذوقی برای آموزش ندارد و دانش‌آموز هم خسته و کلافه شده.»

سختى‌های کار معلم در آموزش غیرحضوری

امکان تدریس برای برخی معلمان در خانه وجود ندارد. موضوعی که مهدی بهلولی معلم ریاضی به آن اشاره می‌کند: «خانه نقلى و کوچکی دارم. یکی از فرزندانم دانشجواست و دیگری کلاس اول است. همزمان با کار تدریس من کار تحصیل دو فرزندم هم شروع می‌شود. دو اتاق را برای تحصیل بچه‌هایم گذاشته‌ام خودم می‌روم داخل ماشین و در آنجا تدریس می‌کنم. مطالب را از شب قبل آماده و داخل گوشی بارگذاری می‌کنم تا مشکلی پیش نیاید. این شرایط دیگر خیلی سخت شده است و باید مسئولان آموزشی برای سال تحصیلی آینده به فکر آموزش حضوری باشند.

او با اشاره به سختى‌های کار معلم در آموزش غیرحضوری می‌گوید: ما ارتباط چهره به چهره با دانش‌آموز نداریم اصلاً من دانش‌آموزان پایه دهم را ندیده‌ام خیلی‌هایشان فقط می‌آیند حاضری می‌زنند و می‌روند.

نظم و انضباطی وجود ندارداز صبح تا شب هم درگیر سؤالات دانش‌آموزان هستیم.پایین بودن سرعت اینترنتیکی از مشکلات اساسی برای تدریس است، معلم بیشتر از اینکه بر محتوای درسی تمرکز داشته باشد، نگران آپلود بموقع ویدیوها و مطالب ارائه شده است.

سردی روابط دانش‌آموز و معلم در آموزش مجازی

برخی معلمان هم بهسردی روابط دانش‌آموز و معلم در آموزش مجازیاشاره می‌کنند. بهمن جهان‌تیغ معلم یک هنرستان در زاهدان در این‌باره می‌گوید: «بچه‌ها برخی نیازهای روانی خودشان را از مدرسه دریافت می‌کردند، برخی خلأهای روانی‌شان با رابطه صمیمی و دوستانه بین معلم و دانش‌آموز برطرف می‌شد. این وضعیت در آموزش مجازی از بین رفته است. معلمان در کلاس درس ساعت طولانی را با دانش‌آموز سپری می‌کردند و روابط بین دانش‌آموز و معلم مستحکم‌تر و بهتر بود.

علاوه بر این معلمان و دبیران وارد چالش جدیدی شدند و بایدشیوه‌های نوین آموزشرا ارائه دهند. تمام شیوه‌های سنتی از بین رفت، آموزش‌ها با ارائه محتوای مختلف انجام شد، معلمان آگاهی کافی از این فضا نداشتند. در حقیقت ما دچار یکشوک آموزشیشدیم که این شوک در ماه‌های اول ورود کرونا خودش را کاملاً نشان می‌داد، از یک طرف معلمانی بودند که نمی‌توانستند محتوای استاندارد تولید کنند و از سوی دیگر دانش‌آموزانی بودند که گوشی و تبلت نداشتند.

سال سخت کلاس اولی‌ها

آموزش‌وپرورش ناچار است در شرایط غیر عادی برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری کند. به همین دلیل نه آموزش‌وپرورش و نه هیچ نهاد یا سازمان دیگری با قطعیت نمی‌توانند وضعیت شیوع کرونا را در سال آینده پیش‌بینی کنند. البته این شرایط مختص کشور ما نیست و همه کشورها شرایط مشابه دارند و مهم این است که متناسب با شرایط برای سناریوهای مختلف آمادگی پیدا کنیم و به گفته رضوان حکیم‌زاده آموزش‌وپرورش تابع تصمیمات ستاد ملی کروناست.

رضوان حکیم‌زاده، معاون ابتدایی آموزش‌وپرورش، در خصوص ادامه‌یافتن وضعیت آموزش آنلاین برای سال آینده تحصیلی نیز به «شهروند» می‌گوید: «به‌شدت نگران وضعیت سواد یک نسل هستیم در واقع می‌توانیم بگوییم به‌شدت نگران سواد نسل جدیدی هستیم که تازه پا به مدرسه گذاشته‌اند.

می‌توانیم بگوییم تنها کشوری هستیم که در این شکل وسیع دوره ابتدایی خصوصا پایه‌های اول و دوم را تعطیل کردیم و باید با یک نگاه ملی برای این موضوع چاره‌اندیشی شود. باید این موضوع را مد نظر قرار دهیم که این نسل که هم اکنون در کلاس اول و دوم هستند در آینده نسلی نباشند که مهارت‌های سواد پایه را به شکل ضعیفی یاد گرفته‌اند و فرصت‌های رشد اجتماعی و ارتباطی را پیدا نکنند.»

مهم‌ترین چالش‌های آموزش مجازی برای دانش‌آموزان پایه اول

وحید قاسمی، معلم پایه اول و روانشناس کودک، به «شهروند» می‌گوید:‌ «آموزش به صورت آنلاین و مجازی را نه می‌توان یک آموزش بی‌نقص در نظر گرفت و نه می‌شود به طور کلی آن را رد کرد و از معایب آن سخن گفت.»

به اعتقاد او از مهم‌ترین چالش‌های آموزش مجازی برای دانش‌آموزان پایه اول ناآشنایی دانش‌آموز با محیط مدرسه و معلم و حتی ناآشنایی با نحوه صحیح در دست‌گرفتن مداد برای برخی دانش‌آموزان است که تدریس آنلاین به هیچ عنوان بازدهی نخواهد داشت.

این آموزگار بر این باور است که اکنون روش تدریس با گذشته متفاوت شده و جدید است و در موارد بسیاری نمی‌توان از اولیای دانش‌آموز انتظار داشت که همانند معلم به فرزندشان درس دهند، بنابراین روش تدریس مجازی برای دانش‌آموز پایه اول مناسب نیست.

گردآورنده:الهام خلیلی خو#‌جامعه #‌خبری منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان از پیشرفت فیزیکی 67 درصدی طرح توسعه سالن مسافری پایانه مرزی میرجاوه خبر داد.

1 دقیقه پیش

کاپیتان استقلال تمریناتش را برای مسابقه دربی شروع کرد.

1 دقیقه پیش

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با بیان اینکه اگر شعار امسال را به جای بنرهای بالای ادارات و کارخانه ها در عملکرد مسئولان ببینیم تاثیرگذاری بهتری در حمایت از تولید داخلی و حفظ امنیت شغلی کارگران خواهد داشت، گفت: امروز به دلیل نبود نگاه ملی به صنعت از کارخانه های بزرگ و با سابقه خبری نیست.

6 دقیقه پیش

طرح فروش نقدی و اعتباری پیکاپ آمیکو دوکابین ویژه عید سعید فطر از سوی نمایندگی های این شرکت آغاز شد.

یک ربع پیش

علی اکبر جعفری، معاون محرومیت زدایی و مردم‌یاری قرارگاه قدس جنوب‌ شرق سپاه گفت: در راستای رزمایش کمک مومنانه و در ماه ضیافت الهی به منظور تکریم خانواده‌های نیازمند، یکصد هزار پرس غذای گرم توزیع شد.

نیم ساعت پیش

تهران- واکسیناسیون همگانی در کشورمان کمی تسریع پیدا کرده و اگر به همین منوال پیش رود و مردم به دستور العمل های بهداشتی پایبند باشند بدون شک هرروز از آمار مبتلایان و فوت شده ها کاسته می شود.

نیم ساعت پیش

رهبر معظم انقلاب با تاکید بر اینکه صهیونیست‌ها جز زبان زور چیزی نمی‌فهمند،‌ خطارنشان کردند: فلسطینی‌ها باید با افزایش قدرت و مقاومت خود، جنایتکاران را به تسلیم شدن و توقف اقدامات وحشیگرانه خود مجبور کنند.

نیم ساعت پیش

مسعود فیروکوهی گفت: در خرید شیرینی و آجیل عید فطر لازم است به نکاتی توجه شود تا از عوارض خوردن از آن درامان بمانید.

نیم ساعت پیش

محسن مهرعلیزاده، معاون رئیس جمهور در دولت اصلاحات امروز(پنجشنبه) با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی تهران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد. این فعال سیاسی اصلاح طلب با همراهی دو نوه خود به وزارت کشور آمده بود.

نیم ساعت پیش

تهران- سخنگوی ستاد انتخابات کشور از مراجعه ۸۱ داوطلب انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور در سومین روز ثبت نام خبر داد و گفت: تاکنون ۲۱۱ نفر داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شده اند.

نیم ساعت پیش

زنبورها نتایج فوق‌العاده خود در جام حذفی آلمان را با قهرمانی این مسابقات تکمیل کردند.

نیم ساعت پیش

در نهصد و نود و دومین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش کلیات مصوبه «آیین‌نامه گواهینامه صلاحیت معلمی» به تصویب رسید

نیم ساعت پیش

شبکه ۱۲ رژیم‌صهیونیستی اعلام کرد که مقاومت فلسطین توانسته این رژیم را در محاصره هوایی قرار دهد.

نیم ساعت پیش

فرهاد مجیدی سرمربی استقلال در نشست خبر پیش از بازی برابر پرسپولیس گفت که تیمش در بازی فردا به کورس قهرمانی بازمی‌گردد.

نیم ساعت پیش

پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: یحیی گل‌محمدی با همه توانایی‌هایی که دارد در دربی محتاط عمل می‌کند بهتر است این مرتبه سنت‌شکنی کند و احتیار را کنار بگذارد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...