خودروتک |
۱ هفته پیش

جزئیات تازه از واردات خودرو از مناطق آزاد

جزئیات تازه از واردات خودرو از مناطق آزاد

طبق اعلام مسئولان سازمان برنامه و بودجه درآمد دولت از محل واردات خودرو از مناطق آزاد به سرزمین اصلی در سال آینده، حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده ولی در مورد تحقق کامل آن با توجه به اینکه به نظر نمی رسد بیش از ۱۴ هزار دستگاه امکان ورود داشته باشد، تردید وجود دارد.

به گزارشخودروتکبه نقل از خبرآنلاین ، از سال ۱۳۹۷ ثبت سفارش وواردات خودروممنوع و حتی مناطق آزاد مشمول این ممنوعیت شد، این در حالی است که از سال ۱۳۹۵وارداتخودروهای آمریکایی یا سفارش این کشور در هر صورت به مناطق آزاد و سرزمین اصلی ممنوع شده بود. اما با وجود این‌که در این فاصله پیشنهاداتی در رابطه با ورودخودروبه کشور به دلیل نیاز درمناطق آزادیاتنظیم بازارداخلی وجود داشت،   شرایط ارزی عاملی برای عدم موافقت با این موضوع بود.

این در حالی است که اخیرا و در جریان بررسیلایحه بودجه۱۴۰۰ در کمیسیون تلفیق مجلس، مصوب شد که واردات خودروی کارکرده از مناطق آزاد به سرزمین اصلی امکان پذیر باشد.

در رابطه با جزئیات این مصوبه مژگان خانلو - سخنگوی ستادبودجهسال ۱۴۰۰ و همچنین رئیس امور پایش تعهداتدولتو تجهیز منابعسازمان برنامه و بودجه توضیحاتی ارائه کرده است.

ممنوعیت ورود خودروهای آمریکایی مناطق آزاد به سرزمین اصلی

این مقام مسئول در سازمانبرنامه و بودجهبا اشاره به این‌که ورود خودرو از مناطق آزاد پیشنهاد نمایندگان بود نه دولت، اظهار کرد: بر این اساس جهت تنظیم بازار خودرو این مجوز صادر شده که امکان واردات خودروهای وارداتی غیر آمریکایی مستقر در مناطق آزاد که فقط امکان تردد در محدوده اطراف آن را دارند با پرداختحقوقورودی وتعویض پلاکبه سرزمین اصلی فراهم شود.

وی افزود: اما طبق مصوبه تلفیق همچنان واردات خودرو به مناطق آزاد است.

پیش بینیدرآمد۱۰ هزار میلیاردی از واردات خودرو از مناطق آزاد

خانلو در مورد تعداد و منابع پیش بینی شده درآمدی از محل ورود خودرو از مناطق آزاد توضیح داد: در رابطه با تعداد پیش بینی دقیقی ارائه نشده است، اما به هرحال مناطق آزاد نیاز به خودرو دارند و قرار نیست حجم غیرمتعارفی از این مناطق به سرزمین اصلی وارد شود، با این حال پیش بینی که در مجلس صورت گرفته این است که از این محل در سال آینده ۱۰ هزار میلیارد تومان قابل تحقق باشد.

به نظر نمی رسد بیش از ۵۰۰۰ میلیارد درآمد ایجاد شود

به گفته سخنگوی ستاد بودجه، با توجه به تعدادی که قابلیت ورود از مناطق آزاد به سرزمین اصلی را دارند به نظر نمی‌رسد این ۱۰ هزار میلیارد تومان قابل تحقق باشد، این در حالی است که احتمالا حدود ۱۴ هزار دستگاه امکان ورود به سرزمین اصلی را داشته باشد که در این حالت به نظر می رسد حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان منابع کسب شود.

باید ثبت سفارش باز شود

وی این را هم  گفت که طبق پیش بینی صورت گرفته برای ورود خودرو از مناطق آزاد باید ثبت سفارش انجام شد، از این جهت وزارت صنعت،معدن و تجارتباید سامانه ثبت سفارش به سمت سرزمین اصلی را باز کند.

 این واردات به صرفه است؟

خانلو در مورد این‌که آیا چنین وارداتی با توجه به دریافت حقوق ورودی و سایر هزینه هایگمرککه می تواندقیمت خودرورا تا دو برابر افزایش دهد، برای مصرف کننده به صرفه است؟ یادآور شد: به هر صورت چند سالی است که واردات خودرو ممنوع بوده و به نظر می رسد اکنون بازار داخلی کشش ورود خودرو را داشته و برای آن تقاضا وجود خواهد داشت، اما این یک مجوز است و تکلیف نشده است از این رو عرضه کننده و خریدار شرایط را خواهند سنجید و در مورد آن تصمیم گیری خواهند کرد و مجبور به انجام آن نیستند.

 

خودروتک


#‌اخبار
منبع: خودروتک


تبلیغات

مطالب مرتبط

کارگران سازمان حمل و نقل بار و مسافر یاسوج از افزایش معوقات مزدی و نبود امنیت شغلی خود خبر دادند.

2 ساعت پیش

اسفندیار حسنی مقدم رئیس سازمان جهاد کشاورزی از افتتاح ۷۹ پروژه سازمان جهاد کشاورزی استان در دهه فجر خبر داد.

2 ساعت پیش

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بر تمایل خود برای برگزاری انتخابات در غزه، کرانه باختری و قدس شرقی تاکید کرد.

2 ساعت پیش

از اواخر امسال و طی سال آینده شاهد حضور پررنگ خودروهای کراس اوور جدید در بازار خواهیم بود که دیگنیتی بهمن موتور یکی از آنها است و حدود قیمت آن مشخص شده است.

4 ساعت پیش

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: با ورود کمیسیون عمران مجلس، سالانه یک میلیون مسکن در کشور ساخته می‌شود.

4 ساعت پیش

جنبش مقاومت اسلامی (حماس) سیاست اهمال پزشکی در حق اسرای فلسطینی در بند رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

4 ساعت پیش

وزیر امور خارجه، ارمنستان را دوست و همسایه قدیمی برای جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: زمینه برای همکاری کشورهای منطقه مخصوصاً در حوزه اقتصادی فراهم است و این همکاری‌ها می‌تواند در واقع صلح و ثبات درازمدت را داشته باشد.

4 ساعت پیش

کاپیتان برای قرارداد جدید وسوسه می‌شود؟

4 ساعت پیش

ابوالفضل جلالوندی با اعلام این خبر و با اشاره به اینکه افزایش آمار متوفیان نسبت به سال گذشته، باعث تکمیل فضای قبور عمومی آرامستان در سال جاری گردیده، گفت: در فضاهای

4 ساعت پیش

امروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران ۲۳ هزار و ۱۱۰ تومان است.

4 ساعت پیش

تیم تراکتور در لیگ قهرمانان آسیا حریفانش را شناخت.

4 ساعت پیش

"سِرِّ مشقِ عشق" کلیپی از استاد اسدالله نجفی یکی از خوشنویسان سیستان وبلوچستان است که در یک اثر محبت، عشق و علاقه به شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی را به نگارش درآورده است.

4 ساعت پیش

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: تناوب آب زاینده رود این شاهرگ حیاتی فلات مرکزی ایران، معضل فرونشست زمین در این منطقه را تشدید کرده است.

4 ساعت پیش

یک دیپلمات آمریکایی گفت رئیس جمهور آمریکا با وجود حمایت قاطع از تل آویو، به دنبال اجرای راه حل تشکیل دو کشور مستقل است.

4 ساعت پیش

تهران- نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران که از اول بهمن آغاز به کار کرده است، تا ساعت ۲۴جمعه پیش‌رو (۱۰بهمن) برای دومین بار تمدید شد.

4 ساعت پیش