خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

گرما با بدن ما چه می کند خبرآنلاین

گرما با بدن ما چه می‌کند؟

باشگاه خبرنگاران نوشت: یکی از مسائلی که در تابستان به آن بیشتر توجه می‌شود، تأثیر گرما بر بدن افراد است.

تابستان در حالی به اوج خود رسیده است که بسیاری از افراد بار دیگر در حال رفتن به استخرها هستند و کولرهای خود را برای مقابله با گرمای هوا فعال کرده اند.

همانطوری که بسیاری از افراد می‌دانند، گرمای شدید هوا می‌تواند ناراحت کننده و آزار دهنده باشد. اما یک پرسشی که در این میان مطرح است، این است که به واقع گرما با بدن ما چه می‌کند؟

دکتر «پیتر شرر» (Peter Shearer) متخصص پژشکی اورژانس در بیمارستان «مانت ساینای» نیویورک در این باره می‌گوید: همزمان با اینکه دمای هوا شروع به بالارفتن می‌کند، بدن شما گرما را از محیط جذب می‌کند و بطور طبیعی، کارهایی را برای رهایی از گرمای اضافی انجام می‌دهد. با افزیش دمای بدن و یا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما، بدن شما ممکن است این توانایی را از دست بدهد.

طبق گفته «مایو کلینیک» (که از معتبرترین پزشکی جهان است که در آمریکا قرار دارد) جدی‌ترین سطح اختلال در تنظیم دمای بدن، «سکته گرمایی» (heat stroke) نامیده می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که دمای بدن به بیش از ۱۰۴ درجه فارنهایت (معادل ۴۰ درجه سانتی گراد) می‌رسد. در چنین حالتی، عملکرد بدن متوقف می‌شود؛ زیرا ناحیه هیپوتالاموس مغز سیستم خنک کننده طبیعی بدن – یعنی تعریق بدن- را خاموش می‌کند. بدون عرق، بدن دیگر نمی‌تواند دمای خود ر کنترل کند که همین امر نیز می‌تواند زنجیره‌ای مخرب باشد که بدون رسیدگی پزشکی به موقع، ممکن است سبب مرگ فرد شود.

گرمای هوا

از لحاظ عصب شناسی، «سکته گرمایی» سبب می‌شود تا مغز متورم شود و همین امر نیز به سردرد و حتی در بسیاری از موارد به تشنج منجر می‌شود. افرادی که دچار چنین حالتی می‌گردند، همچنین سطح متفاوتی از هشیاری از جمله گیجی، پریشانی، هذیان و حتی بی هوشی را تجربه می‌کنند.

این مسئله همچنین بر سیستم قلبی و عروقی ما اثرگذار است. سکته گرمایی می‌تواند سبب فشارخون شده و سبب گردد تا قلب سریعتر و نامنظم‌تر بزند و خطر نارسایی قلب را افزایش دهد. همچنین لخته‌های خونی کوچک نیز می‌تواند در رگ‌های خونی ایجاد شود و از گردش سالم خون جلوگیری کرده و جریان خون دیگر بخش‌های بدن قطع کند.

همچنین با درنظر گرفتن سیستم کلیوی بدن، «سکته گرمایی» می‌تواند ادرار را کاهش داده و سبب «نکروز لوله‌ای حاد» شود که در آن کلیه‌ها قادر به دریافت کافی خون اکسیژن دار نیستند. درصورتی که سکته گرمایی درمان شود، می‌تواند به از کار افتادن کلیه‌ها منجر شود. دکتر «پیتر شرر» می‌گوید به همین دلیل است که مردم گاهی در طول موج گرما می‌میرند.

4747#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایسنا نوشت: محکومیت مهرشاد سهیلی به سه سال نگهداری در کانون اصلاح و تربیت، پرداخت جزای نقدی و رد مال قطعی شد.

11 ساعت پیش

ایران نوشت: اوایل مرداد امسال زن جوانی با پلیس تماس گرفت و گفت یکی از همسایه‌های ما دختر جوانی است که با پدر بیمارش زندگی می‌کند.

20 ساعت پیش

یک نماینده مجلس گفت: «عملکرد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در بسیاری از حوزه‌های ذیربط با نقدها و سوالات جدی مواجه است.»

18 ساعت پیش

ایرنا نوشت: تصادف یک دستگاه اتوبوس مسافربری شخصی با یک دستگاه ون در حوالی میدان بهمن تهران منجر به کشته شدن یک مرد میانسال شد.

19 ساعت پیش

فارس نوشت: سازمان وظیفه عمومی فراجا در اطلاعیه‌ای ضوابط و مقررات خروج از کشور مشمولان متقاضی زیارت عتبات عالیات را تشریح کرد.

13 ساعت پیش

ایسنا نوشت: تصور رایجی وجود دارد که بر اساس آن آب نقطه مقابل آتش است و به همین دلیل نیز عمده مردم از آب برای خاموش کردن آتش استفاده می‌کنند. اما آیا هر آتشی می‌تواند با آب خاموش شود یا گاهی آب روی آتش سبب شعله‌وری بیشتر آن می‌شود؟ یک کارشناس ایمنی و اطفای حریق درباره آتش‌هایی گفته که ممکن است با آب خاموش نشود.

19 ساعت پیش

ایسنا نوشت: سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق در چهار استان و خیزش گرد و خاک در ۱۰ استان هشدار داد.

10 ساعت پیش

طرح شکایت کلاهبرداری علیه شرکت ها و اشخاصی که در زمینه ی مهاجرت فعالیت دارند از جمله پرونده های پرتکراری است که عمده علت وقوع آن عدم اطلاع اشخاصِ متقاضی مهاجرت از مقررات و مفاد قراردادی است که ذیل آنرا امضاء می کنند.

20 ساعت پیش

تسنیم نوشت: رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: درباره قیمت بلیط هواپیما به‌مقصد نجف در ایام زیارت اربعین هیچ اختلافی وجود ندارد و سقف قیمت آن ۶میلیون تومان تعیین شده است.

11 ساعت پیش

بیشتر...