آهنچیان: امتحانات حضوری مربوط به کل کشور است وجهی: برخی رشته ها همچنان قابلیت برگزاری مجازی دارند خبرنامه دانشجویان ایران

یک دلیل دیگر حضور برخی از دانشگاه‌ها در مناطق قرمز و نارنجی می‌باشد، بخاطر همین نمی‌شود یک نسخه واحد در نظر گرفت. دو شاخص داریم، اول واکسیناسیون جامعه علمی، اساتید و دانشجوها، و دوم فراهم شدن زیرساخت‌های بازگشایی دانشگاه‌ها. اختیار مطلق تصمیم‌گیری برعهده وزارت علوم نمی‌باشد.

به گزارش خبرنگار تشکل های دانشجویی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛بسیج دانشجوییدانشکده فنیدانشگاه تهرانبا برگزاری برنامه ای با موضوع "دانشگاه مجازی یا مِزاجی؟" به  بررسی چالش‌های موجود پیرامون بازگشاییدانشگاه‌ها پرداخته است.

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی میدان کار فرهنگی را بسیار وسیع دانست و گفت: رقابت در جایی رخ می‌دهد که ما میدان محدود و عملگران و کنشگران متعددی داشته باشیم اما اگر میدان را به وسعت بیماران، مراجعه کنندگان به مراکز بهداشتی، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مراکز خصوصی حوزه بهداشت و درمان، کلاس‌های درسی و پژوهش‌ها، فعالیت‌های فرهنگی و ... ببینیم وضعیت متغیر خواهد بود.

در این برنامه که باحضور محمدرضا آهنچیان، مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، علیرضا وجهی، معاون دانشجویی دانشگاه تهران برگزار شد، هرکدام از مهمانان به ابعاد مختلف این موضوع پرداختند. در ادامه مشروحی از این نشست را میخوانید.

محمدرضا آهنچیان، مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم

زیرساخت‌ها برای تدارک دیدن از دانشجویان دچار چالش است

از اواخر سال ۹۸ که ستاد ملی کرونا تشکیل شد، وزارت علوم تابع دستورات و مصوبه ستاد ملی برای از سرگیری آموزش مجازی برای دانشجویان ارشد و دکتری از ۱۵ مهر و کارشناسی‌ها از ۱۵ آبان بوده است. اما به دلیل نماینده نداشتن وزارت علوم در این مصوبات، وزارت در شوک فرو رفته و تصمیم‌گیری‌اش مختل شده است.

آهنچیان: امتحانات حضوری مربوط به کل کشور است/ وجهی: برخی رشته‌ها همچنان قابلیت برگزاری مجازی دارند

وزارت علوم با کمک دانشگاه‌های معین هر استان سعی در تهیه یک برنامه عملی برای از سرگیری دارد. زیرساخت‌ها برای تدارک دیدن از دانشجویان به دلیل ۲ سال نبودن فضای حضوری کمی دچار چالش است و رعایت پروتکل‌ها مهم ترین دغدغه ماست. سازمان برنامه و بودجه قول مساعدت ویژه برای تهیه زیرساخت‌ها و تامین مالی نیاز‌های دانشگاه داده است.

اختیار مطلق تصمیم‌گیری برعهده وزارت علوم نمی‌باشد

یک دلیل دیگر حضور برخی از دانشگاه‌ها در مناطق قرمز و نارنجی می‌باشد، بخاطر همین نمی‌شود یک نسخه واحد در نظر گرفت. دو شاخص داریم، اول واکسیناسیون جامعه علمی، اساتید و دانشجوها، و دوم فراهم شدن زیرساخت‌های بازگشایی دانشگاه‌ها. اختیار مطلق تصمیم‌گیری برعهده وزارت علوم نمی‌باشد.

از طرفی هزینه‌های ما کاهش پیدا کرد اما دانشگاه تعطیل نبود و ۳۰ درصد از دانشجو‌ها با رعایت پروتکل‌ها در دانشگاه حضور دارند. همچنین از طرفی دانشگاه‌ها درآمد‌های خود را هم از دست داده اند.

امتحانات حضوری مربوط به کل کشور است

دانشگاه شریفی که تامین مالی خود از مباحث اختصاصی بیشتر از دولتی داشت، الان تا حدی دچار مشکل شده‌است‌ و بعضی زیرساخت‌ها هنوز نگهداری و تعمیرات می‌خواهد. به خاطر محدودیت‌های مالی حدود ۵۰ درصد بودجه دانشگاه‌ها تخصیص پیدا کرده است.

آهنچیان: امتحانات حضوری مربوط به کل کشور است/ وجهی: برخی رشته‌ها همچنان قابلیت برگزاری مجازی دارند

وقتی درباره امتحانات حضوری صحبت می‌شود مربوط به کل کشور است نه یک دانشگاه خاص. باید ظرفیت‌های کل دانشگاه دیده شود.

ما در هر استان، شورای عالی آموزشی استان داریم که ریاست آن به عهده دانشگاه مادر آن استان است. در این شورا تصمیم‌گیری‌ها اتفاق می‌افتد و به اشتراک در خصوص اختضاعات دانشگاه قرار میگیرند.

سیاست‌ها نباید به شکلی باشد که یک آزمون بخواهد سنجش کل یک ترم دانشجو باشد. یک نسخه برای کل کشور پیچیده نمی‌شود چرا که حفظ جان و سلامت دانشجو‌ها برای ما در اولویت است.

علیرضا وجهی، معاون دانشجویی دانشگاه تهران

بازگشایی دانشگاه‌ها در اولویت می‌باشد

بازگشایی دانشگاه‌ها در اولویت می‌باشد، به علت اینکه باعث افت تحصیلی و ایجاد افسردگی در دانشجویان شده است. با شرایط جدیدی روبه‌رو شده‌ایم که از پیش تجربه نداشتیم، از جمله واگیری ویروس کرونا و بررسی دانشجویان واکسینه شده. شرایط دریافت اطلاعات واکسیناسیون دانشجویان توسط وزارت علوم برای تمامی دانشگاه‌ها در حال فراهم شدن است.

درباره مسئله خوابگاه‌ها، در گذشته تعداد خوابگاه نسبت به تعداد دانشجویان کم بود. همچنین به خاطر کرونا تعداد دانشجویان سنواتی نیز افزایش یافته است که نیازمند مکانی برای اسکان هستند. ظرفیت خوابگاه‌ها جوابگوی این مسئله نیست.

آهنچیان: امتحانات حضوری مربوط به کل کشور است/ وجهی: برخی رشته‌ها همچنان قابلیت برگزاری مجازی دارند

برخی رشته ها همچنان قابلیت برگزاری مجازی دارند

۸۰ میلیارد بودجه یک ترم غذای پردیس مرکزی می‌باشد که تامین بودجه اتفاق نیفتاده است. قیمت غذاها افزایش یافته اما میزان بودجه دانشگاه‌ها تغییر نکرده است.

شرایط برای حضور دانشجویان ارشد و دکتری بیشتر فراهم شده‌ است، اما برای برخی از رشته‌هایی که قابلیت برگزاری کلاس‌ به صورت مجازی را دارند، آموزش همچنان به همان صورت پیش می‌رود.

 بعد از مجازی شدن دانشگاه‌ها برخی از بار هزینه‌ای دانشگاه‌ها رفع شد، اما چون باقی هزینه‌ها افزایش یافته است، تمام بودجه اختصا‌ص‌یافته صرف دیگر مسائل می‌شود.

در دانشگاه‌های خارج از کشور مدیریت راحت‌تر است، به همین دلیل هر کشور را باید متناسب با شرایط خود سنجید. در کشور ما هم تورم شدید وجود دارد. همچنین امکانات ویژ‌ه‌ای که برای دانشجویان در ایران در نظر گرفته می‌شود در خارج کشور وجود ندارد.#‌اخبار منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

روزنامه «نیویورک تایمز» نوشت:رئیس جمهور آمریکا در حال بررسی استقرار چندین هزار نیروی آمریکایی و همچنین اعزام کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی برای کمک به متحدان ناتو در منطقه بالتیک و اروپای شرقی است.

پریروز

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در ۱۰ ماه گذشته نزدیک به ۴۴ میلیارد دلار تامین ارز داشتیم و با توجه به شرایط موجود پیش‌بینی می‌شود این روند رو به رشد مثبت تداوم داشته باشد.

پریروز

کاخ سفید در بیانیه ای از نشست بایدن با مقامات اروپایی با محوریت اوکراین خبر داد.

2 روز پیش

محمد مخبر معاون اول رییس جمهور مصوبه مربوط به طرح نوسازی و بازسازی صنایع کشور و اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی مربوط به میزان تسهیلات اعطایی به مددجویان نیازمند در محکومیت‌های مالی را ابلاغ کرد.

2 روز پیش

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه این کمیسیون با رئیس بانک مرکزی برای بررسی سیاست‌های پولی و ارزی کشور و برنامه بانک مرکزی جهت مدیریت آن خبر داد.

2 روز پیش

امیر عبداللهیان: مذاکرات ما با ۱+۴ به طور مستقیم است و مذاکرات با آمریکا از طریق non paper و آقای مورا و یکی دو کشور عضو برجام در وین است.

2 روز پیش

شرکت بانک ملت از افزایش سرمایه ۵۵ هزار میلیارد ریالی از محل اندوخته تفاوت تسعیر ارز دارایی ها و بدهی های ارزی و سود انباشته خبر داد تا در صورت تصویب و ثبت، جایگاه نخست در میان بانک های بورسی را فتح کند.

2 روز پیش

روزنامه «وال استریت ژورنال» گزارش داد که سویه اومیکرون در حال آسیب رساندن به بیمارستان‌های ایالات متحده در مقیاسی است که قبلاً در همه‌گیری دو ساله دیده نشده بود.

2 روز پیش

سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار در سطوح نارنجی و زرد از بارش برف و باران در ۲۲ استان خبر داد. منطقه اثر این پدیده پنج‌شنبه (۷ بهمن ماه) استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، نوار شرقی خوزستان، غرب کردستان، جنوب غرب آذربایجان غربی، ارتفاعات در تهران، البرز، مازندران و قزوین و جمعه (۸ بهمن ماه) ارتفاعات استان‌های مازندران و گلستان خواهد بود.

2 روز پیش

امارات همچنین حمله موشکی بامداد امروز ارتش یمن به منطقه جیزان عربستان را محکوم کرد و مدعی شد که در این حمله دو نفر از غیرنظامیان سعودی زخمی شدند.

2 روز پیش

تمامی تولیدکنندگان فیلتر روغن و لنت خودرو، در راستای تسریع شفافیت در قیمت‌ها بایستی نسبت به درج قیمت تولیدکننده بر روی محصولات خود اقدام کنند.

2 روز پیش

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه راهبرد متوازن‌سازی روابط خارجی ایران با قدرت پیگیری خواهد شد، گفت: مسکو، پکن و وین برای تامین منافع ملی ایران نقش مکمل دارند و دوگانه‌های میدان و دیپلماسی یا شرق‌نگری و غرب‌محوری، همگی آدرس‌های غلط است.

2 روز پیش

سرپرست معاونت عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش برتسریع تکمیل ساختمان جدید دادگستری کیش تاکید کرد

2 روز پیش

با دستور مستقیم سرپرست‌ سازمان منطقه آزاد کیش، مجوز فعالیت ترخیص‌کنندگان کالا پس از نزدیک به سه سال صادر شد

2 روز پیش

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی ۷ سؤال نمایندگان از وزیر صمت در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

2 روز پیش

بیشتر...