بازار سهام، اهرمی موثر در مهار تورم سنا

تورم

بورس آنچنان که تحقیقات و مستندات نشان می دهد، تحت تاثیر تورم است نه برعکس؛ بورس همچنین تنها بازار یا عامل کنترل تورم و تقویت تولید در کشور بوده است. به تازگی مرکز پژوهش سازمان بورس و اوراق بهادار  گزارشی در خصوص اثرات متقابل بازارهای مختلف پول، سهام، ارز خارجی، طلا و مسکن به همراه متغیرهای نرخ بهره واقعی، نقدینگی و نفت منتشر کرد .

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، نتایج مطالعه انجام شده از سوی گروه آمار و تحلیل ریسک مرکز پژوهش سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص اثرات متقابل بازارهای مختلف پول، سهام، ارز خارجی، طلا و مسکن به همراه متغیرهای نرخ بهره واقعی، نقدینگی و نفت نشان می‏ دهد افزایش نقدینگی عامل مهمی در افزایش شاخص قیمت در بازار سهام کشور بوده است.

 همچنین متغیر نرخ بهره واقعی ، مهم‏ترین عامل افزایش شاخص قیمت مصرف کننده (تورم) یا تشدید شوک‏های مثبت وارده بر بازارهای مسکن، ارز و سکه محسوب می‏ شود.

علاوه بر آن بازار سهام نه تنها اثر تورمی بر بازارهای ارز، طلا و مسکن نداشته است، بلکه اهرم سیاستی موثری برای سیاست‏گذار جهت کنترل تورم به ویژه در بازار مسکن محسوب می ‏شود. در واقع، از فروردین ماه ۱۳۹۹ اعمال شوک به بازار سهام کشور، اثر منفی و کاهنده‏ای بر بازار مسکن داشته و به این ترتیب بازار سهام توانسته است اهرم موثری برای جذب نقدینگی و کنترل تورم در سایر بازارهای غیرمولد دارایی‏ های فیزیکی باشد.

مطابق پژوهش صورت گرفته، اعمال شوک مثبت به متغیر نقدینگی باعث افزایش واکنش آنی بازار سهام با یک دوره وقفه شده و اثر آن در بلند مدت نیز تشدید می شود. همچنین اعمال شوک مثبت به نرخ بهره حقیقی با اندکی وقفه اثرات منفی بر بازار سهام داشته است.

 بر همین اساس، کاهش نرخ بهره حقیقی به عنوان عامل مثبتی در افزایش شاخص قیمت بازار سهام در دوره‏ های آتی عمل می‏کند و بالعکس افزایش آن باعث کاهش شاخص بازار سهام می شود. در خصوص سایر بازارها نیز نتایج حاکی از آن است که افزایش نرخ بهره حقیقی اثر منفی بر رشد شاخص قیمت بازارهای مسکن، ارز و طلا در کشور داشته و این اثر منفی ماندگار است.

نتایج دیگر این پژوهش اثر سرریز نوسان بین بازارهای مختلف کشور را که در اواسط ۱۳۹۷ و اوایل ۱۳۹۹ تلاطم شدیدی بین بازارها رخ داده است، تایید می کند. در پایان نیز اشاره شده است که بازار سهام کشور نمایانگر بخش واقعی اقتصاد و بازاری تأثیرپذیر است که نوسانات قیمت بخش‏ های حقیقی اقتصاد با وقفه ‏ای در آن انعکاس می‏ یابد.

مستند به یافته‏ های این مطالعه، بازار سهام کشور توانسته است اهرم سیاستی موثری نیز برای کنترل تورم در بازار دارایی‏ های غیرمولد فیزیکی به ویژه بازار مسکن باشد.

از طرفی حمایت بانک‏ها از بازار سهام عمدتاً در راستای عمل به وظایف و تعهدات مشخص بازارگردانی در قبال ناشران و در چارچوب دستورالعمل ‏های مربوطه بوده است. بررسی تطبیقی رفتار متغیر «متوسط ماهانه نرخ بهره بین بانکی» و «ارزش تجمعی خالص خرید سهام ۵۰ شرکت بزرگ» که در ۱۱ ماه نخست سال منفی بوده است، به نقش حمایتی بازار سهام از بانک‏ها و اتخاذ رویکرد مستقلانه از سوی بانک ‏ها در شرایط اقتصادی حاکم بر کشور در سال ۱۳۹۹ تاکید دارد.

برای مشاهده گزارش اینجاکلیک کنید


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کم آبی در کشور موضوعی که این روز‌ها به دلیل استفاده بیش از حد منابع آبی به بحران رسیده است.

لحظاتی پیش

نیوشا ضیغمی عکس جدیدی را منتشر کرد.

1 دقیقه پیش

ساداتی نژاد گفت: امروز تقریبا تمام موضوعات مربوط به بازار محصولات کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شده و برای هفته آینده به موضوع تشکیل ستاد تنظیم بازار کشاورزی خواهیم پرداخت.

1 دقیقه پیش

آیت الله مصطفی محامی امام جمعه زاهدان گفت: آمریکا ام الفساد است و به بهانه تامین امنیت و مقابله با گروه های تروریستی که عوامل خود انهاست در کشورهای منطقه حضور پیدا کرده است.

1 دقیقه پیش

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب از مشورت محسن هاشمی با جهانگیری درباره کاندیداتوری در انتخابات خبرداد.

3 دقیقه پیش

مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری بناهای تاریخی با غیرقانونی بودن حق واگذاری، فروش و تغییر کاربری بناهای تاریخی دولتی توسط نهادها و دستگاهها، خواستار ورود مراجع نظارتی به این موضوع شد.

5 دقیقه پیش

عباس اشکانی گفت: امسال به دلیل سرما و یخبندان، تنش خشکی و عدم بارندگی و گرمای زودرس متوسط عملکرد گندم پایین تر از نرمال منطقه است

5 دقیقه پیش

عبدالرسول خدمتی گفت: شبکه بهداشت و درمان چابهار با حذف و مهار مالاریا یک گام تا دریافت تایید سازمان جهانی بهداشت فاصله دارد.

6 دقیقه پیش

براتعلی صالحی گفت: انتخابات 1400 از مهمترین رویدادهای سیاسی کشور در ابتدای مسیر گام دوم انقلاب است که باید پرشور، آگاهانه و با حضور حداکثری مردم برگزار شود.

7 دقیقه پیش

بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس پس از پایان دیدار مقابل سپاهان دچار آسیب دیدگی شد.

7 دقیقه پیش

همزمان با شب های قدر ۱۵۰ پرس غذای گرم در منطقه عشایری بنت،طبخ و در بین نیازمندان توزیع شد.

7 دقیقه پیش

همزمان با عید سعید فطر، پنجره جدید زیارت در رواق مبارکه دارالحجه حرم مطهر رضوی رونمایی شد.

9 دقیقه پیش

سقوط آزاد بیت کوین با خروج سرمایه ایلان ماسک,پیش بینی آینده بیت کوین بدون تسلا,,انفجار بازار رمزارز‌ها با خروج ایلان ماسک,تیغ دو لبه حمایت ایلان ماسک از بیت کوین,ایلان ماسک از کدام آلت‌کوین حمایت خواهد کرد؟,,,

12 دقیقه پیش

پیش‌بینی بورس در آخرین هفته اردیبهشت 1400,پیش بینی بورس در روز شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ,تأثیر ریزش نرخ ارز بر بازار سرمایه,سیگنال‌های تأثیرگذار بر بورس در هفته آینده,کاهش نرخ ارز بر کدام صنایع تاثیرگذار است؟,بورس زیر سایه انتخابات

12 دقیقه پیش

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: انتخابات در جمهوری اسلامی جشن سیاسی است.

12 دقیقه پیش

بیشتر...