خبرداغ |
۱ هفته پیش

گام های بلند تیم مذاکره کننده ایران در وین

اراده و جدیت جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات رفع تحریم‌ها در کنار تدابیر صورت گرفته در برابر اقدامات نخ‌نمای طرف‌های غربی برای اعمال فشار بر روند مذاکرات و کُند ساختن روند گفت و گوها، عملا ابتکار عمل را از دست طرف مقابل گرفته و مذاکرات در روندی رو به جلو قرار گرفته است.

گام‌های بلند تیم مذاکره کننده ایران در وینبه گزارشخبرداغبه نقل از ایرنا ، هوشیاری جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین، ائتلاف شرقی غربی گروه ۱+۴ را دچار شکاف کرده و نشانه‌های آن را می‌توان از رفتار روسای هیات‌ها و از لابلای اظهارنظرهای عمومی طرف‌ها دریافت.

یک منبع آگاه اظهار داشت که بسیاری از موارد اختلافی در مذاکرات رفع تحریم‌ها کم شده و هیات ها سرگرم گفت‌وگو در مورد نحوه اجرا و توالی توافق احتمالی هستند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود بیان داشت: اکنون در مرحله‌ای از مذاکرات هستیم که در خصوص مسائل دشوار مشغول رایزنی هستیم و اینکه چطور می‌توانیم مسائلی که در اصول توافق شده را به کلمات تبدیل و در سند وارد کنیم.

بر اساس تفاهم انجام‌شده میان روسای هیأت‌ها، مذاکره‌کنندگان ارشد جمهوری اسلامی ایران و سه کشور اروپایی عصر دیروز (جمعه) برای انجام امور مربوط به سمت‌های سیاسی خود و برخی مشورت‌ها، موقتا به پایتخت‌ها بازگشتند. این وقفه به مدت دو روز خواهد بود و مذاکرات کارشناسی همچنان بدون وقفه ادامه خواهد یافت و بازگشت مذاکره‌کنندگان ارشد به معنی توقف دور هشتم مذاکرات نیست.

در حالی که مذاکرات به گواه همگان، به دلیل رفتار حرفه‌ای و ابتکارات ایران در مسیر پیشرفت و رو به جلو جریان دارد، طرف غربی پس از ژست‌های خیرخواهانه و بهره‌گیری از ابزارهای مختلف بین‌المللی و رسانه‌ای، از قافله عقب مانده است. گواه آن اظهار نظر نماینده چین در مذاکرات است که به صراحت تاکید دارد ایران در گفت‌وگوها نقش اساسی و سازنده ایفا می‌کند.

وانگ کوان مذاکره کننده ارشد چین چند روز پیش گوشه‌ای از پرده مذاکرات را برملا و اظهار کرد که دیپلمات‌های ایرانی ایده‌های تازه و مفصلی را در گفت‌وگوها ارائه می‌کنند. او در ادامه این اظهار نظر عنوان کرد که مذاکرات در وضعیت مناسبی قرار دارد و گفت‌وگوها در مسیر دست یابی به توافق نهایی، در کوتاه‌ترین زمان حرکت می‌کند.

در همین چارچوب، روسیه نیز با ادبیات مشابهی روند گفت‌وها را رو به جلو توصیف کرده و تاکید دارد که پیشرفت‌های حاصل شده مشهود است و همگان به این مساله اذعان دارند. میخائیل اولیانوف که پیش از آغاز دور هفتم مذاکرات وزن مشکلات و تعداد موارد اختلافی را مانعی جدی در مسیر دست یابی به توافق ارزیابی می‌کرد، این روزها معتقد است که حصول توافق در عرض هفته‌های آینده امکان پذیر است.

از لابلای صحبت‌های او می‌توان این نکته را استخراج کرد که رویکرد منفعلانه طرف‌های غربی یکی از موانع جدی در سرعت مذاکرات است. دیپلمات روس چندی پیش در واکنش به اظهار نظر وزیر امور خارجه فرانسه مبنی بر اینکه مذاکرات کند پیش می‌رود و هنوز از پایان گفت‌وگوها فاصله داریم تصریح کرد: اگر گفت وگوها خیلی کند پیش می رود، تا حدی تقصیر شماست. رویکرد خود را به طور انتقادی بازنگری کنید و احتمالاً روند گفت‌وگوها سریعتر پیش خواهد رفت.

این اظهارات برگرفته از این واقعیت است که طرف غربی تحت تاثیر افکار ثابت و طرز فکر پوسیده برای برداشتن گام‌های ملموس و پیشبرد گفت‌وگوها از جدیت کافی برخوردار نیست. آن‌ها باید برای سرعت بخشیدن به روند گفت‌وگوها تصورات نادرست، سوگیری ها و تعصبات غلط را که در تضاد با مذاکرات حرفه‌ای است کنار گذاشته و اقدامات اعتمادساز و معتبری را صورت دهد.

در واقع غربی‌ها پس از هجمه تبلیغاتی گسترده‌ای که در ابتدای مذاکرات با تعیین ضرب الاجل‌های ساختگی و مقصر نمایی ایران به راه‌انداخته، تلاش کردند تا بازار و اقتصاد ایران را نسبت به مذاکرات شرطی کرده و با ایجاد فشار در فضای اجتماعی، تسلیم نظام دربرابر غرب را به مطالبه‌ای مردمی تبدیل کنند.

سیاست آن‌ها تبدیل حقوق ملت‌ها به امتیاز با هدف باج‌گیری است، حال آنکه تاریخ مصرف این سناریوهای نخ‌نما منقضی شده و غرب مکلف به انجام تعهدات خود در قبال ایران است. سکوت و انعطاف این روزهای آن‌ها نیز ناشی از لطف و حسن‌نیت نیست، بلکه از سیاست‌ کشور در بی‌اثر کردن تحریم‌ها و جدا کردن راه اقتصاد از مذاکرات نشات می‌گیرد.

در این رابطه آیت الله ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران خاطر نشان کرده است که در دولت سیزدهم تلاش برای خنثی‌سازی تحریم‌ها موکول به مذاکرات نشده است. ایشان دیروز در توئیتی نوشت: هر چند پیگیری برای رفع تحریم‌ها دستور کار جدی دولت است، اما در دولت سیزدهم تلاش برای خنثی‌سازی تحریم‌ها موکول به مذاکرات نشده است. رئیس جمهوری افزود: امروز و در همین شرایط تحریم، فروش نفت ما به قدری افزایش داشته که دیگر نگرانی نداریم و درآمد حاصل از آن نیز در حال بازگشت به کشور است.

رئیسی همچنین در اظهار نظری بیان داشت که صادرات نفت در دولت سیزدهم ۴۰ درصد افزایش یافته و پول حاصل از صادرات نیز در حال بازگشت به کشور است.

این مساله اهرم فشار غربی‌ها در مذاکرات را خنثی کرده و ابتکار عمل را به دست دیپلمات‌های ایرانی داده است. ایران حداکثر شجاعت و بصیرت خود را با موافقت برای مشارکت در مذاکرات وین نشان داده و از طرف‌های غربی این انتظار مشروع را دارد تا به طور متقابل رویکرد مسئولانه‌ای در پیش گرفته و با برداشتن گام های ضروری که معنادار و اقدام محور باشد، تمایل معتبر خود را برای دستیابی به توافق نشان دهند. چرا که احساس کاذب حق به جانب همچنان محیط مذاکره را مسموم می کند.#‌اخبار منبع: خبرداغ

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیژن ذوالفقارنسب رییس هیئت مدیره پرسپولیس از سمتش در این باشگاه استعفا داد.

12 دقیقه پیش

اگر بیننده سریال «نیسان آبی» باشید حتما نام این بازیگر باسابقه را در تیتراژ آن دیده اید، هرچند ممکن است او را در این مجموعه ندیده باشید.

یک ربع پیش

وزیر بهداشت درباره زمان آغاز واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال و نوع واکسن مورد استفاده برای این کودکان توضیح داد.

یک ربع پیش

انجمن علمی دانشجویی معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام)، کارگاه «آموزش متون حقوقی به زبان عربی» را برگزار می‌کند.

یک ربع پیش

متخصصان هلندی در مطالعه ای تازه به بررسی تاثیر چاقی بر قلب کودکان چاق و دارای اضافه وزن پرداختند.

نیم ساعت پیش

تهران- جمعی از مداحان اهل‌بیت(ع) به مناسبت سالروز ولادت حضرت زهرا(س) با رهبر انقلاب دیدار کردند.

نیم ساعت پیش

احیای کارخانه‌های تعطیل شده و راه اندازی خطوط تولید و بازگشت کارخانه های راکد به چرخه تولید از جمله اقدامات در اولویت وزارت کار در دولت سیزدهم است.

نیم ساعت پیش

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: شاخص کیفیت هوای تبریز، امروز یکشنبه، سوم بهمن ماه، در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

نیم ساعت پیش

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران از تشکیل ۷۸ پرونده تخلف صنفی در شبانه روز گذشته خبر داد.

نیم ساعت پیش

قم - استاد حوزه و دانشگاه گفت: حضرت زهرا سلام الله علیها نماد عشق و قدرت در همسرداری و نماد عواطف در تربیت فرزند در خانواده هستند.

نیم ساعت پیش

تهران-پژوهشگر سیره اهل‌بیت(ع) با بیان اینکه در زیارت حضرت زهرا (س) آمده که ایشان مادر همه مؤمنان است، گفت: حضرت فاطمه(س) با وجود چنین جایگاهی در احترام به مادر فرمودند: «إلزَم رِجلَها؛ فَإنَّ الجَنَّةَ تَحتَ أقدامِها؛ [۵] در خدمت مادر باش؛ زیرا بهشت زیر قدم‌های اوست.»

نیم ساعت پیش

ایسنا نوشت: احمد ناصر الصباح، وزیر امور خارجه کویت، شامگاه شنبه به عنوان اولین مقام از کشورهای حوزه خلیج فارس پس از بحران دیپلماتیک با لبنان به این کشور رفت و با نخست وزیر و دیگرمقامات لبنانی دیدار کرد.

نیم ساعت پیش

تهران- معاون آموزشی دانشگاه تهران از حضوری شدن ترم بهمن برای تمام دانشجویان خبر داد.

1 ساعت پیش

بانک اول - بانک شهر به منظور ارائه خدمات متنوع مالی به مشتریان خود طرحی به نام «نشان شهر» را تدارک دیده است. افراد به منظور برخورداری از این تسهیلات باید شرایط لازم را داشته باشند

1 ساعت پیش

نیروهای دموکراتیک سوریه با تائید خبر ادامه درگیری‌ها در روز شنبه اعلام کرد نبردهای این روز در منطقه شمالی غویران متمرکز بود و در جریان حمله به مهاجمان چند تن از اعضای داعش کشته شدند.

1 ساعت پیش

بیشتر...