۲ هفته پیش
2 بازدید

پیشگیری از کووید-۱۹ با هدف‌گیری ویروس در بینی - بازخبر

مستند رنج و سر مستی / نگاهی به هفتاد سال زندگی منصور نعیمی +ببینید

درمان‌هایی که ویروس کرونا را در بینی مورد هدف قرار می‌دهند، ممکن است به جلوگیری از کووید-۱۹ کمک کنند.

بازخبر/به گزارش ساینس، آزمایش سواب بینی یکی از روش‌های اصلی آزمایش شناسایی عفونت با ویروس کروناست. به همین دلیل دانشمندان اکنون در حال بررسی روش‌هایی برای متوقف کردن ویروس در بینی قبل از تسلط ویروس بر بدن هستند.کووید-۱۹ به اندام‌ها آسیب رسانده، ریه‌ها، قلب و رگ‌های خونی را هدف قرار می‌دهد به همین دلیل، دانشمندان برای مهار این حمله گسترده بر روی قسمت دیگری از بدن یعنی بینی تمرکز کردند.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد ویروس عامل این بیماری سارس کووید-۲ ( SARS-CoV-۲) با آلوده کردن برخی سلول‌های بینی راهی برای ورود خود به بدن ایجاد کرده و درنتیجه، بینی به‌عنوان یک میدان اصلی جنگ با کووید-۱۹ محسوب می‌شود. برخی از دانشمندان گمان می‌کنند، کند کردن یا متوقف کردن این حمله در بینی ممکن است درنهایت به‌اندازه کافی قدرتمند باشد تا روند همه‌گیری را تغییر دهد.

تاکنون چنین درمانی ارائه نشده است، اما افرادی که بینی و موارد مرتبط با آن را مطالعه می‌کنند، دیدگاه‌های جدیدی در مورد مراحل اولیه عفونت‌های کووید-۱۹ را شناسایی می‌کنند. دانشمندان درحال‌توسعه و آزمایش روش‌هایی برای جلوگیری از استقرار ویروس در بینی هستند. این موارد شامل اسپری بینی است که پروتئین اصلی ویروسی را از بین می‌برد و آن را غیرفعال می‌کند، ضدعفونی‌کننده‌هایی است که معمولا قبل از جراحی‌های سینوس استفاده می‌شوند و حتی ماده صابونی خاص است که باعث تغییر در جذب این ویروس در بینی می‌شود.

اندرو لین، متخصص گوش و حلق و بینی در دانشکده پزشکی جان هاپکینز می‌گوید: “من فردی هستم که در مورد بینی تحقیق می‌کنم اما اکثر افراد معمولا علاقه‌ای به این حوزه ندارند، بااین‌وجود در حال حاضر مرکز توجه مردم شده است. ”

لین می‌گوید: “بینی مکانی است که ویروس در حال فعالیت است. ”

در مطالعه اخیر، وی و همکارانش میزان پروتئین بر روی سلول‌های انسانی به نام ACE۲ را اندازه‌گیری کردند که تصور می‌شود یکی از راه‌هایی است که ویروس سلول‌ها را آلوده می‌کند. در میان مجموعه‌ای از بافت‌های انسانی گرفته‌شده از بینی و گلو در افراد، قسمت فوقانی پشت حفره بینی، معروف به اپی تلیوم بویایی ACE۲ وجود داشت(این مکان محل سکونت سلول‌های بویایی است که به دلیل عفونت‌های کروناویروس جدید با ازدست‌دادن حس بویایی همراه شده است).

وی گفت: محققان در مجله تنفسی اروپا در اول سپتامبر گزارش دادند که این سیگنال ACE۲ نشان می‌دهد این سلول‌ها ممکن است درگاه‌های اصلی ورودی باشند که به ویروس اجازه می‌دهد به بقیه بدن منتقل شود و حتی ممکن است دوباره برای آلوده شدن افراد دیگر خارج شوند.

برخی دانشمندان برای قطع عفونت در بینی به پروتئین‌های ایمنی ویژه‌ای در شتر، لاما و آلپاکاس(یک نوع شتر) روی‌آورند. این پروتئین‌ها که “نانو بادی” نامیده می‌شوند، به مقابله با مهاجمان در بدن کمک می‌کنند، اما کوچک‌تر  و تصور می‌شود سخت‌تر از آنتی‌بادی انسانی هستند.

در مطالعات آزمایشگاهی پروتئین‌ها و سلول‌های موجود در ظروف آزمایشگاهی توسط  پژوهشگر زیست‌شیمی، آشیش مانگلیک و زیست‌شناس سلولی پیتر والتر از دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو نشان دادند که نانو بادی‌های سفارشی می‌توانند پروتئین سنبله‌ای را که ویروس کرونا برای ورود به سلول‌ها استفاده می‌کند را از بین ببرد.

در قسمت فوقانی و پشتی حفره بینی فرد:

سلول‌های خاص حاوی مقدار زیادی ACE۲ قرمز

هسته سلول‌ها آبی

سلول‌هایبویایی که به نظر نمی رسد دارای ACE۲ باشند به رنگ سبز

محققان هنوز “نانو بادی‌ها” را در افراد آزمایش نکرده‌اند. والتر می‌گوید: اما نتایج اولیه آنان نشان می‌دهد که ویروس پس از خنثی‌سازی با “نانو بادی”، نمی‌تواند وارد سلول‌های انسانی شود و در حفره بینی باقی بماند. محققان دریافتند که این “نانو بادی” در هنگام خشک شدن بینی و آئروسل، پایدار است و می‌تواند به شکل اسپری بینی ساخته شود. این گروه امیدوار است که آزمایش‌ بر روی حیوانات آزمایشگاهی آغاز و سرانجام روی انسان بررسی شود.

روش ساده‌تر این است که ویروس موجود در بینی را بشویید یا از بین ببرید. برخی از پزشکان “ید” که یک ماده ضدعفونی‌کننده رایج است و می‌تواند زخم‌ها را درمان کند و پوست را قبل از جراحی ضدعفونی کند، موردبررسی قراردادند. در مقاله مروری در ۱۰ ژوئن در مجله گوش، بینی و حلق محققان شواهدی را توصیف می‌کنند که نشان می‌دهد یک محلول رقیق به نام “پوویدون آیوداین” ممکن است  سارس کووید-۲ را در حفره بینی و گلو ریشه‌کن کند.

نکات اولیه مبنی بر مطالعات ویروس در ظروف آزمایشگاهی شامل مقاله‌ای است  که در ۱۶ ژوئن در مجله پروتزهای دندانی منتشر شد و یک آزمایش بالینی در دانشگاه کنتاکی در لکسینگتون امریکا در حال انجام است که کارکنان مراقبت‌های بهداشتی از اسپری‌های بینی، “پوویدون آیوداین” و غرغره کردن برای جلوگیری از ابتلا به بیماری طی حضور خود در بیمارستان و بعدازآن استفاده  می‌کنند.

محققان دیگر به یک‌راه حل با فناوری پایین‌تر روی‌آورند که مخلوطی از ماده صابونی و نمک بود. شستشوی نمکی می‌تواند باکتری‌ها و مواد حساسیت‌زا را از حفره بینی خارج کرده و علائم آلرژی، عفونت‌های سینوسی و سرماخوردگی را کاهش دهد. آزمایش بالینی فعلی به‌منظور بررسی اثرات ماده صابونی مخصوص با محلول نمک بر روی علائم و احتمال انتشار کووید-۱۹ در افراد مبتلا به کووید-۱۹ طراحی‌شده است. جاستین ترنر، جراح بینی و سینوس که از محققان و مجری این آزمایش در دانشگاه وندربیلت در نشویل ایالات متحده است، می‌گوید: این محلول صابونی می‌تواند ویروس‌ها را از بینی شسته یا لایه محافظ خارجی آن‌ها را بشکند و آن‌ها را غیرفعال کند.

ترنر می‌گوید: “ما می‌دانیم که ویروس به صابون‌ها و مواد فعال‌کننده سطح بسیار حساس است. به‌عنوان‌مثال شستن دست‌ها با صابون روش خوبی برای از بین بردن ویروس کرونا است .”

این آزمایش بر روی بیماران  با علائم خفیف تا متوسط که نیاز به بستری در بیمارستان نداشتند و یا کار خاصی برای بینی آنان انجام نمی‌شد، موردبررسی قرار گرفت. بیماران چند بار در روز با محلول نمک و صابون نمکی بینی خود را شست‌وشو دادند. در کار آزمایی بالینی که از اول ماه مه آغاز شد، ترنر و همکارانش علائم ۱۰۰ نفر و میزان ویروس در بینی آنان را بررسی کردند. بررسی اولیه ۴۵ بیمار نشان می‌دهد افرادی که بینی را شستشو می‌دهند حدود یک هفته زودتر از سایرین از سردرد و گرفتگی بینی رها می‌شوند. این نتایج موقت اولیه در تاریخ ۱۱ سپتامبر در مجمع بین‌المللی آلرژی و جراحی بینی به‌صورت آنلاین ارائه شد.

لین هشدار می‌دهد: ممکن است که شستشوی بینی ویروس را تحریک کرده و شیوع آن را تسهیل کند. وی می‌گوید: فرضیه شستشوی بینی نویدبخش است و این کار و سایر مطالعاتی که بینی را هدف قرار می‌دهند، ارزش آزمایش دارند. به نظر من قبل از ورود ویروس به بدن باید آن را از بین برد.#‌اخبار
منبع: پايگاه خبری بازخبر


مطالب پیشنهادی

میرسلیم: چرا برخی هنوز شاهنشاهی فکر می‌کنند و فخر می‌فروشند

رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه و نماینده منتخب تهران در مجلس یازدهم با تاکید براینکه بازسازی اعتماد عمومی نیازمند تعامل بین عقلای سیاست است، می‌گوید:«وای به حال جامعه ای که عقلا و علما و نخبگان سیاسی آن به جای تعامل برای کشف مسائل و چاره جویی مشکلات و کوشش برای دستیابی به کمال، هرکدام به انزوا بخزند»

طلایی: در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدای اصولگراها ۲۵ میلیون رای دارد

مرتضی طلایی می‌گوید: اصولگرایان هر کاری می‌خواهند بکنند از الان انجام دهند که سال ۱۴۰۰ با یک چهره پا به عرصه انتخابات بگذارند. اگر این اتفاق رقم بخورد من تضمین می کنم که کاندیدای اصولگرایان ۲۵ میلیون رای خواهد داشت.

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

پیام تسلیت روحانی، جهانگیری و لاریجانی به تولیت آستان قدس رضوی

رئیس جمهوری در پیامی درگذشت همشیره مکرمه حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی را تسلیت گفت و از درگاه ایزدمنان برای آن فقیده سعیده غفران و رضوان الهی مسالت کرد.

سلیمی‌نمین:هوچی‌گری،هم در جریان اصولگرا هست هم اصلاح‌طلب

عباس سلیمی‌نمین می‌گوید: آن چیزی که امروز جامعه را نسبت به عملکردها سرخورده و بی اعتماد کرده سیاست‌ورزی بیمار است. در سیاست ورزی بیمار، افراد و گروه‌ها به جای اینکه خودشان را اثبات کنند، نیروی مقابل را تخریب می‌کنند، هوچی‌گری می‌کنند و تهمت می‌زنند.

نکات تهیه بستنی | هر آنچه را که باید در مورد نکات تهیه بستنی و خوردن ان بدانید

نکات تهیه بستنی و آشنایی با نکات تهیه بستنی و خواص بستنی و نحوه درست کردن بستنی و چگونه بستنی درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

صادق خرازی: رهبری نمی‌گذارند دولت سقوط کند /سردار سلیمانی میلی به ریاست جمهوری ندارد

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان می گوید: رهبری انقلاب نمی‌گذارند که دولت سقوط کند. من احتمال این موضوع را یک در هزار هم نمی‌بینم که رهبری اجازه دهند مجلس وارد استیضاح رئیس‌جمهوری شود مگر این‌که شرایط کشور به گونه‌ای شود که آقای روحانی بخواهد در مقابل همه‌چیز بایستد.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

الگوی یک زنِ پرتلاش، فاطمی و با اخلاق

خانم فاطمه رهبر از زنان انقلابی، ولایی و اهل فضل و تدین بودند که بعد از فعالیت‌های زیادی که در صدا و سیما داشتند، در شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و در بخش بانوان نقش موثر و فعالی ایفا کردند.

گرفتن بوی گوشت | روش های کاربردی برای گرفتن بوی گوشت مرغ و گوشت قرمز

گرفتن بوی گوشت و روش های کاربردی برای گرفتن بوی گوشت مرغ و رفع بوی گوشت قرمز و نکات مزه دار کردن انواع گوشت قرمز و سفید را در پرشین وی بخوانید

این شَبَحِ ارتش ایران، قاتل شناورهای چند میلیون دلاری در خلیج فارس است + عکس

باشگاه خبرنگاران نوشت: نیروی دریایی ارتش همواره جهت حفظ منافع دریایی کشور نیاز به ساخت تجهیزات پیشرفته دارد.

نصیحت مشفقانه به منتخبان جدید خانه ملت

من به تازگی راجع به کارنامه سال ۹۸ فکر می کردم، از سیل در روزهای ابتدایی سال شروع شد، ابتدا پنج استان را به خود درگیر کرد و سپس به ۲۵ استان رسید.

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

از قدیمی‌ترین نماینده مجلس تا بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی های نمایندگی مجلس تکیه زده اند، سیدرضا تقوی قدیمی ترین آنهاست و محمد مهدی مفتح بیشترین تعداد حضور در ادوار مختلف مجلس را در کارنامه پارلمانی اش به ثبت رسانده است.

سیاسی کردن کرونا به نفع هیچ‌کس نیست

بیش از یک ماه از ورود و شیوع فراگیر ویروس منحوس کرونا در کشور می گذرد، علاوه بر به خطر افتادن سلامت جسمی و روانی مردم، مشکلات معیشتی، تعطیلی همه مشاغل، به صفر نزدیک شدن درآمد نفتی و افزایش تورم؛ هزینه و خسارت های اقتصادی، فراوانی را به مردم و کشور وارد کرده است. 

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم | چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و مصرف کنیم

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و بو بدهیم و نکات درست کردن بادام و عسلی کردن بادام را در پرشین وی بخوانید

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

برگ برنده اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰؛ ظریف،عارف، مطهری، جهانگیری یا...؟

۱۴۰۰ برای اصلاح طلبان سرنوشت ساز است، یا سورپرایز انتخابات می شوند و در روزهای سرخوشی اصولگرایان کاندیدایی رو می کنند که برگ برنده شان در انتخابات شود یا باید سنگری دیگر را هم به رقیب واگذار کنند.

مطالب مرتبط