صندوق های تثبیت توسعه از تزریق منابع مالی تا ثبات در بازار سنا

مجتبی شهبازی

هدف از تاسیس صندوق‎‌های تثبیت و توسعه، کمک به ثبات بازار از طریق تزریق منابع مالی به بازار سرمایه در مواقع بحرانی و نیز عرضه سهام در زمانی که صف‌های تقاضا تشدید می‌شوند، است.

مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد در خصوص فلسفه شکل‌گیری صندوق‌های توسعه و تثبیت به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: بحث پیرامون ایجاد این صندوق‌ها زمانی به‌وجود آمد که بازار تحت شرایط ریزش فرسایشی بود و وجود یک نهاد تعادل‌رساننده به بازار احساس می‌شد.

مجتبی شهبازی ادامه داد: در تمام دنیا و به هنگام بحران مالی، حرکت‌های احساسی و جمعی در بازار تشدید و تعقل و تحلیل از رفتار فعالان بازار دور می‌شود. در این مواقع، در برخی از کشورها، خود دولت‌ها به‌طور مستقیم وارد بازار می‌شوند یا در برخی از کشورهای دیگر، دولت، بانک‌های بزرگ را وادار می‌کند تا دست به کار شوند. در هر دو حالت، دولت یا بانک‌ها، با خریدن سهام در مواقع بحرانی، به تعادل رساندن بازار کمک می‌کنند.

وی با اشاره به دلایل اینکه دولت ایران نمی‌تواند به‌طور مستقیم وارد بازار سرمایه شود، تصریح کرد: دولت به دلایلی موظف بوده همیشه سهام خود را به شرکت‌های خصوصی واگذار کند تا اصل ۴۴ اجرا شود و باید به نوعی فروشنده سهام باشد، پس نمی‌تواند وارد بازار شود. از طرف دیگر، دولت طی سالیان اخیر با کسری بودجه مواجه بوده و بنابراین، نمی‌تواند منابع خود را صرف به تعادل رساندن بازار سرمایه بکند.

مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد ادامه داد: بنابراین، بازار سرمایه خود باید با ایجاد ابزار و نهادهایی به تعادل خود کمک کند. تاسیس صندوق‌های توسعه و تثبیت از جمله راه‌کارهای بازار سرمایه برای رسیدن به ثبات بوده است.

وی با اشاره به منابع مالی صندوق‌های توسعه و تثبیت اذعان داشت: بانکها، شرکت‌های تامین سرمایه، شرکت‌های ارکان بازار سرمایه به صورت مشارکتی، منابعی را به این صندوق‌ها تزریق کرده‌اند.

شهبازی با اشاره به بسته پیشنهادی ۷+۳ که رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با هدف تقویت و توسعه بازار و ایجاد پایداری بیشتر در بازار سرمایه، به دولت پیشین اعلام کرد، گفت: یکی از موارد قابل اجرایی این بسته، تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به میزان ۲۰۰ میلیون دلار است که تا حدی به نقدشوندگی بازار کمک می‌کند.

وی افزود: اگرچه این تصمیم‌ کلان در دولت پیشین گرفته شد، اما از آنجا که این یک مصوبه میان سران سه قوا بوده است و رییس قوه قضاییه دوره گذشته، ریاست دولت فعلی را عهده‌دار شده است، امید بیشتری به اجرایی شدن این بسته پیشنهادی می‌رود.

به گفته مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد، اجرایی شدن این پیشنهاد، به مولفه‌هایی همچون موفقیت در توافقات بین‌المللی و دسترسی ایران به منابع مالی بلوکه‌شده در خارج از کشور بستگی زیادی دارد. در صورت اجرایی شدن این بسته، منابع مالی واقعی به بازار تزریق می‌شود که می‌تواند به برچیده شدن صف‌های فروش و کاهش رغبت سهامداران به فروش سهام ارزنده خود کمک شایانی کند.

وی در ادامه با اشاره به کارکردهای این دو صندوق ابراز داشت: یکی از کارکردهای این صندوق‌ها، جلوگیری از واکنش‌های احساسی و مدیریت سنجیده بازار در روزهای بحرانی است. استفاده از ظرفیت صندوق توسعه و تثبیت بازار سرمایه و افزایش منابع آنها در جهت حمایت از سهامداران در روندهای نزولی و نیز جلوگیری از رشد سریع و تند شاخص بورس از دیگر کارکردهای صندوق تثبیت و توسعه است.

*خبرنگار: محبوبه حاجی‌زاده

این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است اما دیدگاه‌های ارائه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.

تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیر کل خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه انحصار در واردات نهاده‌های دامی را قبول نداریم گفت: امسال بیش از ۹۱ شرکت، نهاده‌های دامی وارد کشور کردند.

3 ساعت پیش

نفت صرفاً یک ماده سیاه نیست که از پوسته کره زمین به دست می‌آید بلکه یک کالای مهمی است که بخش عمده از اقتصاد کشور‌های دنیا را تحت تأثیر قرار داده است.

3 ساعت پیش

اهمیت فلزات غیرآهنی از آنجایی است که کاربرد فراوان و ارزش افزوده بالایی داشته و می‌تواند سهم مهمی در اقتصاد کشورمان داشته باشد.

4 ساعت پیش

نتایج قرعه کشی فروش فوق العاده محصولات ایران خودرو در 24 مهر اعلام شد برای مشاهده لینک اسامی فروش فوق العاده ایران خودرو به سایت تیتربرتر مراجعه کنید.

6 ساعت پیش

سهام عدالت در معاملات امروز بورس و با قرار گرفتن شاخص کل بر مدار صعودی، بخشی از ضرر و زیان‌های خود را جبران کرد و ارزشش با رشد ۲.۵ درصدی همراه شد.

6 ساعت پیش

با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد امروز، قیمت طلا و سکه در بازار امروز روند افزایشی داشتند.

6 ساعت پیش

رئیس سازمان بورس در خصوص برنامه بازار سرمایه برای بازار بدهی و فروش اوراق توضیحات جدیدی را بیان کرد.

6 ساعت پیش

شرایط دریافت وام ۱۵۰ میلیون تومانی با سود یک درصد از آبان 1400 اعلام شد.

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

پنجمین دور گفتگو‌های سیاسی ایران و اتریش امروز به ریاست معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و دبیر کل وزارت امور خارجه اتریش در تهران برگزار شد.

6 ساعت پیش

نظرسنجی مرکز تحقیقات درباره سریال‌های سیما در نیمه اول مهر ۱۴۰۰ نشان می‌دهد ۷۹.۲ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته است، مجموعه تلویزیونی «افرا» از شبکه یک با ۴۶ درصد مخاطب و کسب رضایت «در حد زیاد» ۸۲.۹ درصدی پربیننده‌تر از دیگر مجموعه‌های تلویزیونی در صدر سریال‌های سیما قرار گرفت.

7 ساعت پیش

بیشتر...