طرح الزام به ثبت رسمی معاملات چه زمانی به صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام می رود all tv logo

طرح الزام به ثبت رسمی معاملات چه زمانی به صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود؟
اجتماعیحقوقی قضایی

سهولت در انعقاد قراردادها، درگیر نشدن با بروکراسی اداری، هزینه ناچیز انعقاد قرارداد، فرار مالیاتی، زمین‌خواری و تصرف غیرقانونی زمین و ملک موجب شده هر ساله به تعداد کسانی که با اسناد عادی و قولنامه به عقد قرارداد می‌پردازند افزوده شود که در همین خصوص پس از کش و قوس‌های فراوان و با استفاده از تجربه کشورهای دیگر جهت بی اعتبار کردن اسناد عادی و قولنامه طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول در سال ۱۳۹۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید اما پس از طرح ایرادهایی از طرف شورای نگهبان و اصلاح مصوبه در مجلس، در نهایت این طرح در سال ۱۴۰۱ برای تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد.

مطابق این طرح پس از گذشت مهلت‌هایی که پیش‌بینی شده است، معاملات مرتبط با اموال غیرمنقول باید به صورت رسمی ثبت شوند و در صورت عدم ثبت رسمی معاملات و انجام آن‌ها به صورت عادی، ضمانت اجرای ابطال معامله در نظر گرفته شده است.

آخرین وضعیت بررسی طرح الزام به ثبت رسمی معاملات در مجمع تشخیص مصلحت نظام را از معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که به عنوان نماینده سازمان ثبت پیگیر این موضوع است پیگیری کردیم.

صفدر کشاورز معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در زمان بررسی طرح الزام به ثبت رسمی معاملات که در مجلس در جلسات کارشناسی حضور پیدا میکردیم و نمایندگان مجلس آگاهانه این طرح را تصویب کردند.

وی افزود: در ماده یک طرحی که در مجلس تصویب شد تصریح شده که بعد از راه اندازی سامانه توسط سازمان ثبت هرگونه نقل و انتقال در کشور نسبت به املاک غیر منقول اعم از غیر یا منافع باید در سامانه ثبت الکترونیک اسناد به ثبت برسد و در صورتی که نقل و انتقال به صورت عادی انجام شود بر اساس مصوبه مجلس باطل است.

کشاورز با بیان اینکه به دلیل مخالفت شورای نگهبان با موضوع ابطال اسناد که توضیح داده شد این طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد گفت: از دی ماه سال گذشته تاکنون ۵ جلسه اصلی با کمیسیون اصلی مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور رئیس قوه قضاییه برگزار شده و قبل از آن هم ۲۵ جلسه با اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام به صورت کارشناسی برگزار شده است.

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در نهایت این طرح به کمیسیون اصلی مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است که اکنون تا تبصره ۶ ماده ۱۰ طرح بررسی شده و بررسی مابقی طرح ظرف ۲ الی ۳ جلسه دیگر به اتمام خواهد رسید.

کشاورز با بیان اینکه پس برگزاری جلسات باقی مانده، طرح به صحن علنی مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور همه اعضا ارجاع می‌شود،گفت: در مجمع تشخیص مصلحت نظام مخالفتی با این طرح وجود ندارد و فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اسناد عادی مسیر را هموار کرده است.

باشگاه خبرنگاران جواناجتماعیحقوقی قضایی#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سومین فراخوان جشنواره ادبی فلسطین در سه بخش داستان و شعر بزرگسال ، داستان و شعر کودک و داستان‌ کوتاه (داستانک) منتشر شد.

4 دقیقه پیش

نخستین کنفرانس ملی حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی، 13 آذر ماه با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

4 دقیقه پیش

رییس مرکز ملی پیش بینی سازمان هواشناسی با بیان اینکه "طی روزهای آینده بارش‌های موثری در کشور نداریم"گفت: طی 10 روز آینده شرایط پایداری در اکثر مناطق کشور حاکم است.

5 دقیقه پیش

سرپرست فدراسیون بولینگ و بیلیارد منصوب شد.

5 دقیقه پیش

یک رسانه انگلیسی گزارش داد تحریک طالبان پاکستان برای خودداری از حمله به کریدور اقتصادی چین و پاکستان درخواست باج کرده است.

5 دقیقه پیش

استاندار همدان با بیان اینکه یکی از فعالیت‌های مهم بیمه در بخش سرمایه‌گذاری است، گفت: صنعت بیمه بر روی پروژه راه‌آهن همدان ـ ملایر سرمایه‌گذاری کند.

5 دقیقه پیش

مهاجم شیاطین سرخ مورد توجه چندین باشگاه لیگ برتری و لالیگایی قرار گرفته است.

5 دقیقه پیش

رئیس دیوان عدالت و ‌معاونانش پرونده‌های مطروحه ‌همدان در دیوان عدالت اداری را بررسی کرده و پاسخگوی سئوالات و شکایات مردم همدان بودند.‌

4 دقیقه پیش

مدیر مرکز کانون خدمت رضوی منطقه کاشان ضمن اشاره به فعالیت 600 خادمیار در منطقه کاشان گفت: شبکه خادمیاری رضوی در کاشان تشکیل شد.

4 دقیقه پیش

بیشتر...