راهبرد معاصر |
3 روز پیش

لغو کامل تحریم های برجامی از سوی آمریکا بعید است راهبرد معاصر

محسن پاک آیین، تحلیلگر مسائل بین الملل در خصوص بازگشت احتمالی آمریکا به برجام گفت: آمریکایی ها علاقه مند به بازگشت به برجام هستند و به همین دلیل در جلسه وین نیز حضور پیدا کرده اند که نوعی بازگشت به برجام است، اما بازگشت به برجام و لغو تحریم ها را باید با هم بیان کرد که لغو تحریم ها را امریکا آمادگی ندارد و فکر نمی کنم به این زودی لغو تحریم ها را آن طور که ما تمایل داریم انجام دهند.

گام اول در برجام را باید کاخ سفید بردارد

 

به گزارش راهبرد معاصر؛کمتر از چهار ماه از روی کار آمدن جو بایدن در اتاق بیضی شکل کاخ سفید می گذرد و در این مدت به برخی از وعده های انتخاباتی خود عمل کرده است از جمله بازگشت به قرار داد آب و هوای پاریس. یکی از وعده هایی که بایدن در زمان انتخابات می داد بازگشت به برجام بود ولی تا به امروز هنوز اتفاقی از سوی ایالات متحده پیش نیامده است گرچه چراغ های سبزی را نشان می دهند ولی هنوز عملیاتی نشده است.

 

«محسن پاک آیین» تحلیلگر مسائل بین الملل، در گفت و گو با«راهبرد معاصر»،با اشاره به صحبت رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران که مذاکرات سختی درباره برجام در پیش است گفت: صحبتی که نماینده امریکا مبنی بر این داشته که مذاکرات سختی در پیش است مذاکره با چه کسی منظورش است؟ مذاکره با ایران کاملاً منتفی است و ما به هیچ وجه وارد مذاکره با امریکا نمی شویم و سیاست قطعی نظام که از طرف مقام معظم رهبری چند بار اعلام شده و مورد تایید سران سه قوه و مقامات نیروهای مسلح و تمام ارکان نظام است، امریکا باید بدون هیچ قید و شرط و مذاکره ای به برجام بازگردد و تحریم ها را کاملاً لغو کند و بعد ایران در این صورت به تعهدات خود در برجام عمل کند. لذا موضوع مذاکره یک مسئله منتفی است، چه مذاکره دشوار و چه مذاکره ساده باشد. این مذاکره موضوعیتی ندارد و به طور قطعی هیئت ایرانی مذاکره ای با امریکا ندارد.

 

وی درباره ترس امریکا از سند راهبردی ایران و چین افزود: امریکایی ها و اروپایی ها به شدت از سند همکاری 25 ساله ایران و چین ناراضی هستند به دلیل اینکه منطقه خلیج فارس و غرب آسیا را حوزه نفوذ خود می دانستند و اجازه نمی دادند چین وارد این منطقه شود و چین را قدرت شرقی و منحصر در شرق آسیا قلمداد می کردند. نفوذ چین به سوی غرب اسیا اعم از پاکستان، افغانستان، ایران و روسیه مورد نگرانی جدی امریکا است.

 

او ادامه داد: از سوی دیگر احساس بی نیازی ایران به امریکا و اروپا و اراده برای همکاری راهبردی با چین به شدت غربی ها را نگران کرده چون حوزه های نفوذ آنها و منافع آنها را کاملاً تحت تاثیر قرار می دهد البته این وضعیتی که ایجاد شد بدلیل خطاهای غرب بود و خصومت هایی که امریکایی ها و اروپایی ها علیه ملت ایران داشتند، باعث تقویت نگاه به شرق ایران در سیاست های خارجی شد. حالت عصبانیت امریکا و اروپا هم از مسئله سند راهبردی ایران و چین این است که احساس می کنند در آینده یک جایگاه محکمی در غرب آسیا و خلیج فارس ندارند.

 

این تحلیلگر در  پاسخ به این پرسش که راهبرد ایران در آینده چگونه باید باشد؟ گفت: سیاست ایران بصورت طبیعی در حوزه سیاست خارجی ارتباط با همه کشورهایی است که با ایران خصومت ندارند و در چارچوب احترام متقابل آماده همکاری با ایران هستند که این در عرصه سیاست خارجی است. در عرصه داخلی نیز تلاش برای مقاوم سازی اقتصاد و اجرای نظرات رهبری در رابطه با اقتصاد مقاومتی و تاکید به تولید و رونق تولید باشد و در مواردی نیز جهش تولید رقم بخورد تا بتوانیم بی نیاز از این شویم که وابستگی اقتصادی به خارج داشته باشیم و نگران تحریم های کشورهای قدرتمند نباشیم.

 

پاک ایین با اشاره به اینکه آیا این امکان وجود دارد امریکا به برجام بازگردد؟ پاسخ داد: من این امر را بعید می دانم بدلیل اینکه امریکایی ها علاقه مند به برگشت به برجام هستند و به همین دلیل در جلسه وین نیز حضور پیدا می کند که نوعی بازگشت به برجام است. اما بازگشت به برجام و لغو تحریم ها را باید با هم بیان کرد که لغو تحریم ها را امریکا آمادگی ندارد و فکر نمی کنم به این زودی لغو تحریم ها را آن طور که ما تمایل داریم انجام دهند. بیشتر صحبت های بایدن و تیم کاری او نسبت به ایران و برجام لفاظی و بازی با کلمات است و در عمل چیزی را نشان ندادند.

 

وی در ادامه تصریح کرد: این سیاست امریکایی ها و اروپایی هاست که مطالب دیگری را به مواردی که در برجام بود اضافه کنند و با ایران مطرح کنند اما از سوی ایران هر نوع مذاکره با امریکا بر سر برجام منتفی است و در هیچ مذاکره ای درباره برجام وارد نمی شویم.

 

تحلیلگر مسائل بین الملل درباره میانجگیری برخی از کشور ها برای ایران و امریکا تاکیدکرد: بصورت دوجانبه ما مشکلی با کشورهای اروپایی نداریم و هر یک بخواهند با ما همکاری صادقانه و مبتنی بر اعتماد و احترام متقابل داشته باشند مانعی در آن نمی بینیم ولی اروپایی ها بیشتر حرف می زنند و در عمل آنها هم کاری نتوانستند انجام دهند چون منافع خود را با منافع امریکا گره زدند.  

 #‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وقوع یک آتش‌سوزی مهیب در شهر سن پترزبورگ روسیه موجب مرگ دست کم یک نفر و زخمی شدن ۲ تن شد. فرد کشته شده یک مامور آتش نشانی است.

یک ربع پیش

مخالفان بازی ای را شروع کرده بودند، بدون اینکه کوچکترین پیشرفتی حاصل کنند و این در یک حکومت دیکتاتوری، هرگز نمی‌توانست خبر خوبی باشد. اما این واقعیت که در یک دست از بازی موفقیتی حاصل نشده بود، با وجود ناامیدی ما، به این معنی نبود که ما کل بازی را باخته‌ایم.

یک ربع پیش

سیدحسن خمینی بعد از مشورت با رهبر انقلاب تکلیف خود با انتخابات 1400 را روشن کرد و قرار نیست کاندیدای ریاست جمهوری شود.

یک ربع پیش

سه فضانورد روس و آمریکایی اعزام شده به ایستگاه فضایی بین‌المللی پس از اتصال موفق به آن، در حالی که ماسک‌های خود را تا پایان این سفر سه ساعته برنداشته بودند به هفت همکار خود در این ایستگاه محلق شدند.

یک ربع پیش

رئیس شورای عالی سیاسی یمن روز دوشنبه، ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان را به صلح دعوت کرده و هشدار داد: هرگونه تنش نظامی با تنش بزرگ تر پاسخ داده خواهد شد.

یک ربع پیش

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور: افراد مشمول مالیات خودروها و منازل لوکس تا خرداد شناسایی و این موضوع به آنان ابلاغ می‌شود.

نیم ساعت پیش

براساس زمان‌بندی که ستاد انتخابات دیروز اعلام کرد، ثبت‌نام نامزدهای ریاست‌جمهوری از ۲۱ اردیبهشت آغاز خواهد شد و آقایان برای اخذ تصمیم نهایی و ورود به این کارزار کمتر از یک ماه فرصت دارند.

نیم ساعت پیش

بسیاری از فقیرترین کشورهای جهان با تهدید بازیابی ضعیف و عقب ماندگی از مسیر توسعه خود مواجه هستند.

نیم ساعت پیش

فارس نوشت: نماینده ولی‌فقیه در سپاه با تأکید بر اینکه نیروهای مسلح به هیچ وجه وارد دسته‌بندی‌های سیاسی نمی‌شوند گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بعنوان نهاد پاسدار انقلاب و ارزش‌ها و دستاوردهای آن، در حفاظت از انقلاب و نظام اسلامی از هیچ کوششی دریغ نمی‌کند و دشمنان بدانند که فضاسازی‌های آنها باعث انفعال ما نخواهد شد.

نیم ساعت پیش

برخی از بازنشستگان در مرحله جدید اجرای همسان‌سازی، مبلغ کمتری از رقم پیش‌بینی شده را دریافت کردند پیگیری‌ها نشان می‌دهد که این مشکل، فقط برای تعدادی از بازنشستگان تامین اجتماعی به علت مشکلات فنی سامانه رخ داده و در اردیبهشت ماه قرار است ما به التفاوت حقوق آنها پرداخت شود.

نیم ساعت پیش

بندرعباس-رئیس سازمان مدیریت آرامستان شهرداری بندرعباس خواستار عدم حضور شهروندان در بهشت زهرا(س) بندرعباس باتوجه به وضعیت قرمز شیوع کرونا شد.

نیم ساعت پیش

گزارش گروه‌های رصدی ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری: هلال ماه رمضان در غروب روز دوشنبه رؤیت نشد. بنابراین ماه شعبان ۳۰ روزه بوده و چهارشنبه ۲۵فروردین۱۴۰۰ اولین روز از ماه مبارک رمضان خواهد بود.

نیم ساعت پیش

بندرعباس-مدیرکل کمیته امداد هرمزگان با اشاره به این نکته که فقر در استان دارای حجم گسترده و پیچیدگی خاصی است، گفت: هم اکنون ۸۶ هزار نفر در سطح استان به صورت دائمی و موردی از این نهاد خدمات دریافت می‌کنند.

نیم ساعت پیش

بندرعباس-مسئول ستاد استهلال دفتر نماینده ولی فقیه در هرمزگان گفت: در آستانه ماه مبارک رمضان هشت گروه برای رویت هلال ماه، در مناطق مرتفع استان مستقر می‌شوند.

نیم ساعت پیش

هزینه معاینه فنی خودروها در سال 1400 مشخص شد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...