اخبار خودرو |
1 ماه پیش

سایپا شاهین، ایمن ترین خودروی ایرانی خودرو

رپورتاژ ؛ از خودرویشاهینبه عنوان ایمن ترین خودرو ایرانی یاد می‌کنند. این خودرو در تست‌های تصادف اروپایی شرکت کرده و توانسته با سربلندی آنها را پشت سر بگذارد.

سال های متمادی است که مبحث ایمنی خودروهای تولید داخل تبدیل به پاشنه آشیل صنعت خودروسازی و دستاویزی برای تخریب این صنعت حیاتی کشور شده است.

تولید پراید در سایپا را باید به عنوان پرچمدار این ضعف در ایمنی خودروهای تولید داخل بدانیم که در سال های گذشته همواره دستاوردهای سایپا را تحت الشعاع خود قرار داده بود.حواشی پراید آنچنان بر فعالیت های سایپا در صنعت خودرو سایه افکنده بود که اقدامات سایپا در صنعت خودرو کمتر به چشم می آمد و چه چیز بهتر از توقف تولید پراید می توانست سایپا را وارد عصر جدید کند؟

 سایپا در عصر پساپراید و اندک زمانی که از این دوره جدید گذشته، توانسته به لطف خلاصی از حواشی به مسیر خود ادامه دهد و سایپا شاهین نمادی از ورود سایپا به عصر پساپراید و تبدیل شدن به یک خودروساز واقعی است.

 در موردسایپاشاهین و مگا پلت فرم SP100 موارد بسیاری برای نوشتن وجود دارد اما آنچه برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است و در صنعت خودروسازی ایران یک گام بلند رو به جلو محسوب می شود، بحث ایمنی بالای این خودرو است.

 سایپا شاهین در صنعت خودرو ایران و ایمنی خودروهای تولید داخل ما را با مقوله ای که کمتر در ایران دیده شده آشنا کرد هر چند که این امر در صنعت خودروی جهان تبدیل به یک رویه روتین شده است.انتشار فیلم هایی از نتایج تست در مراکز اروپایی تست خودرو همان مقوله ای است که ما از خودروسازان داخلی کمتر دیده ایم و سایپا برای اولین بار در دو نوبت اقدام به انتشار ویدئوهایی از نتایج تست شاهین کرده است.

 هر چند در ایران مراکزی نظیر سازمان بازرسی کیفیت و استاندارد ایران اقدام به رتبه بندی خودروها از نظر کیفی و انتشار گزارش های آن در بازه های ماهانه و سالانه می کند اما آنچه در خودروسازان داخلی ملاک عمل قرار می گیرد، نتایج تست های تصادف در خارج از کشور است که بر اساس مستندات، سایپا شاهین از موفق ترین خودروهای تولید داخل در این زمینه است.

 سایپا در سال 99 و در دو نوبت اقدام به انتشار ویدئوهایی از نتایج تست تصادف شاهین در مراکز اروپایی کرد که این نتایج  فراتر از حد انتظار ما از خودروهای تولید داخل بوده است.


 تست تصادف ECE R95

 تست تصادف و تأییدیه ECE R95 یکی از شش جزء اصلی برای اخذ مجوز فروش خودرو در اتحادیه اروپاست.

 تست تصادف ECE R95 به این گونه اجرا می‌شود که خودروی مورد نظر ثابت است و جسمی متحرک به جرم 950 کیلوگرم (MDB EEVC=950Kg) با سرعت 50 کیلومتر بر ساعت با زاویه 90 درجه‌ای به بخش کناری خودرو برخورد می کند. این تست، که Side Impact Test هم نام دارد، سلامت راننده (ES-2) را مورد بررسی قرار می دهد و با درنظر گرفتن برخی پارامترها بر روی خودرو و همچنین بررسی سازه پس از تصادف، اعتبارنامه ECE R95 به آن خودرو اعطا می شود.

 حفظ تعادل هنگام ضربه، عدم شکست نقاط جوش و اتصال ستون ها، ثبات ستون افقی و سازه سقف، حفظ سلامت کامل ستون A و C ، مهار صحیح نیروی وارد در نقطه R، امکان باز شدن درها پس از تصادف، سلامت سازه ضربه گیر داخل درها و جلوگیری از وارد شدن نیروی حداکثری به پا و پهلوی سرنشین، عدم شکست ستون افقی پایینی و... موجب شده شاهین حتی بدون داشتن کیسه های هوای کناری و پرده‌ای، استاندارد ارتقا یافته ECE R95 را به دست آورد و به این ترتیب، در جایگاه ایمن ترین خودروی ملی قرار بگیرد.


آزمون عملکرد سیستم ایربگ

 ویدئوی آزمون عملکرد سیستم ایربگ نیز با انتشار از سوی سایپا توانست مشتریان ایرانی را با حقوق طبیعی خود که همان آگاهی از نتایج تست خودرو است آشنا کند. در این ویدئو که از آزمایش توسعه و عملکرد کیسه‌های هوا(ایربگ) خودرو شاهین حکایت دارد، لحظه برخورد خودرو به مانع و عملکرد کیسه‌های هوا برای حفظ سلامتی سرنشین به نمایش درآمده است.

یکی از اصلی‌ترین تست‌های اجباری از سال ۲۰۱۸، تست نهایی کیسه‌های هوا در شرایط بازشو بر روی خودرو و تصادف است. در این روش کیسه‌های هوای SRS و SRP مورد بررسی دقیق‌تری قرار می‌گیرند و میزان بازشدن، جهت بازشدن، انحراف از مسیر ضربه، محل برخورد با سرنشین و سطح تاثیرگذاری در استانداردهای مختلف بررسی می‌شود.

 سایپا شاهین به عنوان یک خودروی تولید داخل با بیشترین درصد داخلی سازی بر اساس نتایج تست های تصادف و گزارش های شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، یکی از ایمن ترین خودروهای ایرانی است. سایپا با تولید شاهین نه تنها مشتریان را با یک محصول ایمن و استاندارد آشنا کرده است بلکه با انتشار ویدئوهایی از نتایج تست تصادف این خودرو، با یک تیر دو نشان را زده است.

 سایپا با انتشار این ویدئوها هم ایمنی محصولات خود را به رخ رقبا کشیده است هم برای اولین بار ویدئوهای نتایج این تست را رسانه ای کرده است.اقدامی که امیداریم همچنان ادامه داشته باشد و شاهد انتشار سایر ویدئوها از نتایج تست های دیگر خودرو از سوی سایپا باشیم.

مطالب مرتبط

 • شروع تولید یک کراس اوور جدید با نام DX3‌ در ایران + تصویرسه شنبه، 21 اردیبهشت 1400شروع تولید یک کراس اوور جدید با نام DX3‌ در ایران + تصویر

  ‌شرکت دیارخودرو در آغاز عصری جدید از فعالیت، رسما تولید خودروهای سواری را با برنامه های گسترده آغاز کرد. 18 سال از آغاز فعالیت سازه های خودرو دیار می گذرد...

 • انحصارگران بازار خودرو به دنبال گران‌فروشی بیشتر محصولاتشانسه شنبه، 21 اردیبهشت 1400انحصارگران بازار خودرو به دنبال گران‌فروشی بیشتر محصولاتشان

  تعلل شرکتهای خودروساز در عدم اجرای مصوبه شورای رقابت به بهانه عدم ابلاغ آن زمزمه افزایش بیشتر قیمتها را به گوش می رساند اما مجلس موافق این موضوع نیست و...

 • اعلام قیمت جدید محصولات زامیاد اعلام شد - اردیبهشت 1400 + جدولدوشنبه، 20 اردیبهشت 1400اعلام قیمت جدید محصولات زامیاد اعلام شد - اردیبهشت 1400 + جدول

  قیمت جدید انواع وانت نیسان زامیاد از سوی شرکت شرکت سایپا ویژه اردیبهشت ماه 1400 اعلام شد.  قیمت محصولات فوق افزایش یافته اند و سوال این است که مجوز افزایش...

 • آغاز پیش فروش 5 محصول سایپا از فردا بمناسبت عید فطر + جدولیکشنبه، 19 اردیبهشت 1400آغاز پیش فروش 5 محصول سایپا از فردا بمناسبت عید فطر + جدول

  گروه خودروسازی سایپا در راستای ایجاد شرایط یکسان و برابر برای همه متقاضیان خرید خودرو و فراهم سازی سازوکار شناسایی و عرضه خودرو به مصرف کنندگان واقعی خودرو از 20...

 • حضور کراس اوور ایرانی آریا برای تحول در بازار + مشخصات فنی و امکاناتیکشنبه، 19 اردیبهشت 1400حضور کراس اوور ایرانی آریا برای تحول در بازار + مشخصات فنی و امکانات

  کراس اوور های شهری بدون شک یکی از محبوب ترین کلاس های خودرویی در بازار ایران به حساب می آیند. تب این کلاس از خودرو ها بعد از سال ها...

 • اعلام طرح جدید پیش فروش محصولات شرکت سایپا ویژه عید فطر + جدولیکشنبه، 19 اردیبهشت 1400اعلام طرح جدید پیش فروش محصولات شرکت سایپا ویژه عید فطر + جدول

  به اطلاع کلیه متقاضیان محصولات سایپا میرساند، در راستای ایجاد امکان فرصت برابر ثبت نام برای همه متقاضیان خرید خودرو، ایجاد ساز و کار شناسایی و عرضه به مصرف کنندگان...#‌اخبار_خودرو منبع: اخبار خودرو

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

روزگارما 1400 03 26

5 ساعت پیش

در بخش پیشرانه جی50 از تپنده 8 سیلندر توربودوقلو استفاده شده که 690 اسب بخار خروجی دارد. این عدد در مقایسه با نسخه استاندارد 488 اسپایدر 20 اسب بخار بیشتر است.

5 ساعت پیش

قیمت برخی خودروهای پرتیراژ داخلی مانند پراید111، پژو206 و کوئیک دنده‌ای نسبت به 3روز نخست هفته جاری، کاهش یک تا 2میلیون تومانی را تجربه کرد اما مقاومت اغلب پرایدها در برابر کاهش قیمت ادامه دارد. افت قیمت برخی پرتیراژها بررسی قیمت انواع خودروهای پرتیراژ داخلی...

6 ساعت پیش

واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در نقده با دو کشته و ۲۱ زخمی خبر تلخی بود که عصر دوم تیرماه ۱۴۰۰ موجی از اندوه را بین اصحاب رسانه ایجاد کرد؛ این آخرین سفر 'ریحانه یاسینی' خبرنگار ایرنا و 'مهشاد کریمی' خبرنگار ایسنا بود.

10 ساعت پیش

واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در نقده با دو کشته و ۲۱ زخمی خبر تلخی بود که عصر دوم تیرماه ۱۴۰۰ موجی از اندوه را بین اصحاب رسانه ایجاد کرد؛ این آخرین سفر "مهشاد کریمی" خبرنگار ایسنا و "ریحانه یاسینی" خبرنگار ایرنا بود.

11 ساعت پیش

برنامه زمانبندی خاموشی‌های احتمالی برق در مشهد از شنبه ۵ تیرماه تا ۱۴۰۰/۰۴/۱۱ را در ادامه مشاهده می‌کنید، بر اساس این برنامه جدید، برق مشترکین مشهد حداکثر ۹۰ دقیقه قطع خواهد شد.

11 ساعت پیش

نکته جالب در رابطه با این محصول به سیاست قیمت گذاری آن مربوط می شود زیرا مدل 2022 دقیقا با قیمت پایه مدل 2020 عرضه می شود!

14 ساعت پیش

هیدراته نگه داشتن بدن در تابستان اهمیت بسیار زیادی دارد و برخی مواد غذایی کمک می‌کنند تا فصل گرما را با کمترین مشکل بگذرانید.

15 ساعت پیش

علی پروین اسطوره پرسپولیسی ها در گفتگویی درباره خانواده اش و به خصوصی همسرش صحبت های جالبی کرده و از کار جالب او برای عروس و دامادهای جوان پرده برداشته است

16 ساعت پیش

این خبرنگار از آیت‌الله رئیسی پرسید در صورت لغو و برداشته شدن تحریم‌ها شما حاضر به ملاقات دونفره با رئیس جمهور آمریکا هستید؟ پاسخ آیت‌الله رئیسی به این سوال تنها یک کلمه بدون هرگونه توضیح اضافه‌ای بود؛ خیر! برخی از تحلیلگران و فعالین رسانه ای این پاسخ آیت الله رئیسی را در 8 سال گذشته یکی از قاطعانه ترین پاسخ ها در سطح بین المللی می دانند.

17 ساعت پیش

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تغییر دولت‌ها چه تاثیری بر روند شاخص بورس داشته است؟ اقتصادنیوز رفتار شاخص بورس پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال‌های ۱۳۸۴، ۱۳۸۸، ۱۳۹۲، ۱۳۹۶ و ۱۴۰۰ را بررسی می‌کند.

18 ساعت پیش

۲۵ نفر از خبرنگاران رسانه‌های کشور صبح چهارشنبه برای بازدید از طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه عازم پیرانشهر شدند که اتوبوس آنان بعد از ظهر همان روز در ۱۵ کیلومتری این شهرستان دچار حادثه شد. در این حادثه که بر اثر واژگونی اتوبوس در منطقه بیگم قلعه پیرانشهر رخ داد، ریحانه یاسینی خبرنگار ایرنا و مهشاد کریمی خبرنگار ایسنا جان باختند. مراسم تشییع پیکر خبرنگاران ایسنا و ایرنا ساعت ۹ صبح جمعه (۴ تیر) در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا برگزار می‌شود.

19 ساعت پیش

گروه استان‌ها ــ حادثه واژگونی اتوبوس زاهدان ـ آباده منجر به فوت 5 نفر و مصدوم شدن 34 نفر دیگر شد.

19 ساعت پیش

مشهد این دوران میدان درگیری موافقان مشروطه و موافقان شاه است که در نهایت به توپ بندی حرم مطهر رضوی منجر می‌شود.

20 ساعت پیش

نمایشگاهی از حیوانات عجیب و غریب در کراکوف لهستان برپا شده که مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. در این نمایشگاه انواع رتیل ها، مارها، عقرب ها، مارمولک‌ها و حشرات از مناطق مختلف جهان برای فروش به نمایش گذاشته شده است.

20 ساعت پیش

بیشتر...