۲ هفته پیش
2 بازدید

کشورهای خاورمیانه و انتخابات 2020 آمریکا؛ بایدن یا ترامپ؟

عربستان سعودی اما ترامپ را در مسیر اهداف و سیاست‌های ضد ایرانی خود می‌داند و از این رو ترجیح می‌دهد او همچنان 4 سال دیگر هم در کاخ سفید بماند و بر فشارهای تحریمی تا "نقطه تسلیم" علیه ایران بیفزاید.

عصرایران؛مازیار آقازاده-انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا تاکمتر از 7 هفته دیگربرگزار خواهد شد و سکاندار 4 سال آتی کاخ سفید از20 ژانویه 2021در راس عالی‌ترین مقام اجرایی ایالات متحده آمریکا خواهد نشست.

"جوبایدن"نامزد دموکرات قرار است پنجه در پنجهدونالد ترامپبیندازد؛ با وجود خوش‌بینی نظر سنجی‌ها از پیشتازی بایدن بر ترامپ، اما به هیچ‌وجه ترامپ حریف راحتی نیست و سخت‌ترین بخش کار این است که او رییس جمهوری مستقر است و اهرم‌هایی در اختیار دارد تا بتواند انتخابات آتی را تحت تاثیر قرار دهد؛ که یکی از  محتمل‌ترین آنها کارشکنی در روند برگزاری انتخابات پُستی در آمریکا و یا پذیرش شکست احتمالی در انتخابات آتی است.

 ترامپ به بهانه احتمال تقلب در انتخابات با شیوه رای‌گیری پُستی به شدت مخالف است؛ در حالی که دموکرات‌ها می‌گویند اگر بتوانند رای دهندگان تنبل را به رای دادن پستی ترغیب کنند؛ حتما کار ترامپ را تمام خواهند کرد و او پس از جورج بوش پدر پس از نزدیک به 3 دهه دومین رییس جمهوری یک دوره‌ای خواهد بود.

مشکل دیگر اما حتی در صورت شکست ترامپ از بایدن، تحمیل این نتیجه بر اوست و به نظر می‌رسد با توجه به شناختی از شخصیت و سابقه 4 سال گذشته ترامپ در دست است، باید منتظر رویدادهای بی‌سابقه‌ای در انتخابات آتی ایالات متحده آمریکا باشیم.

کشورهای خاورمیانه و انتخابات 2020 آمریکا؛ بایدن یا ترامپ؟

انتخابات آمریکا همواره برای دیگر کشورهای جهان مهم بوده است؛ چه آنکه انتخابات در کشوری با شیوه نظام سیاسی " ریاستی" که دارای بزرگ‌ترین اقتصاد و نیروی نظامی دنیاست برای دنیا بسیار مهم است و از این حیث بر سرنوشت دیگر ملت‌ها و کشورها هم تاثیرگذار است؛ کمااینکه انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری تااینجای کار هزینه بسیار سنگینی برای ملت‌هایی چون ونزوئلا و ایران داشته است. روزی که ترامپ به کاخ سفید پا گذاشت تا به امروز ارزش پول ملی ایران در برابر دلار آمریکا بیش از 6 برابر کاهش داشته است؛ یعنی هر سال یک و نیم برابر کاهش و همین مساله کافی است که نقش و تاثبر تحریم‌های آمریکا و سیاست خروج از برجام ترامپ بر زندگی تک‌تک ایرانیان معلوم شود.

ناگفته پیداست که ترجیح ایران خداحافظی ترامپ از کاخ سفید است. این به معنای آن نیست که ایران بایدن را می‌خواهد بلکه به این معناست که ایران ترامپ را نمی‌خواهد و امیدوار است سیاست "فشار حداکثری" با وجودی که جز تحمل هزینه سنگین بر اقتصاد ایران دستاورد عملی دیگری برای سیاست جهانی و خاورمیانه‌ای آمریکا نداشته، به روزهای پایانی خودش برسد.

در کنار ایران کشورهایی که طی مدت 4 سال گذشته زیر فشارهای تحریمی ترامپ بوده‌اند همچون سوریه و لبنان هم احتمالا ترجیح دهند ترامپ دیگر در کاخ سفید نباشد و سیاستمداری پا به کاخ سفید بگذارد که تماما در خدمت لابی اسراییل نباشد و سعی کند نوعی توازن بین اسراییل و فلسطین به طور خاص و دولت های عربی به طور عام برقرار سازد.

معرکه اخیر توافق صلح بین 2 کشور عربی امارات متحده عربی و بحرین با اسراییل هم نشان داد برخی کشورهای عربی کرانه خلیج فارس به سردمداری عربستان سعودی اما ترامپ را در مسیر اهداف و سیاست‌های ضد ایرانی خود می‌دانند و از این رو ترجیح می‌دهند او همچنان 4 سال دیگر هم در کاخ سفید بماند و بر فشارهای تحریمی تا "نقطه تسلیم" علیه ایران بیفزاید؛ (هر چند که ترامپ اخیرا چندین مرتبه مدعی شده در صورت پیروزی در انتخابات آتی، ظرف کمتر از 1 ماه به یک توافق عالی با ایران خواهد رسید.) به همین خاطر این کشورها در آستانه انتخابات 2020 آمریکا با اعلام رضایت بر عادی سازی روابط با اسراییل می‌کوشند وزنه کارنامه سیاست خارجی خالی از دستاورد ترامپ را سنگین نشان دهند.

اما با وجودی که عراق از گزند تحریمی در دوران ترامپ به کنار بوده اما به نظر می‌رسد خروج ترامپ از کاخ سفید به واسطه فشارهایی که او بابت تحریم ایران  و دیگر رفتارهای خطرناک و مداخله جویانه در امور عراق از جملهترور شهید سردار قاسم سلیمانیداشته، دولتمردان عراقی ترجیح بدهند دولتمردی بر کاخ سفید حکم براند که از ظرایف و پیچیدگی‌های عراق و ژئوپلتیک منطقه خاورمیانه آگاهی داشته و عراق را تبدیل به میدانی برای تاخت و تاز و جنگ نیابتی علیه ایران نکند؛ هر چند که سابقه بایدن و نظرات او درباره تقسیم عراق به دولت‌های کوچک‌تر، این نامزد دموکرات آمریکا را برای بغداد گزینه چندان مطمئنی نمی‌سازد.

کشورهای خاورمیانه و انتخابات 2020 آمریکا؛ بایدن یا ترامپ؟

"اسراییل نتانیاهو" هم در کنار محور کشورهای عربی به سردمداری سعودی از دیگر مدافعان سرسخت تداوم حکمرانی ترامپ بر ایالات متحده آمریکاست؛ چون خدمات دربست ترامپ طی 4 سال گذشته به اسراییل در طول دوران تاریخ هم‌پیمانی واشنگتن – تل‌آویو کم‌سابقه و در برخی موارد بی‌سابقه است.

دولت ترکیه هم با وجودی که تا همین یکی دو ماه پیش به نظر می‌رسید از تداوم حکمرانی ترامپ دل چندان خوشی ندارد اما به واسطه انتشارسخنان پارسال جوبایدن درباره سیاست سختگیرانه دولت او در قبال آنکارادر صورت راه‌یابی به کاخ سفید، حالا به نظر می‌رسد راضی به ابقای ترامپ در جایگاه ریاست بر ایالات متحده آمریکا باشد.

بنابراین در جمع‌بندی کشورهای منطقه در قبال نتایج انتخابات امسال آمریکا می‌توان آنها را به 3 دسته تقسیم کرد:

1-"محور مقاومت"به سردمداری ایران (ایران، سوریه، لبنان(حزب الله) و حوثی‌های یمن) که به واسطه فشارها و ضربات اقتصادی 4 سال گذشته از ناحیه اقدامات و سیاست‌های ترامپ، خواهان پایان زمامداری او بر کاخ سفید است.

2-محور کشورهای عربی – اسراییل(عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و مصر و اسراییل) که به خاطر سیاست‌های 4 سال گذشته ترامپ و فشار تحریمی و تخریبی او علیه ایران، خواهان ادامه این روند بوده و از این رو می‌خواهند ترامپ همچنان در 4 سال آتی در کاخ سفید بماند.

3-دیگر دولت‌های خاورمیانه که حضور ترامپ و یا بایدن در کاخ سفید تغییر محسوسی در منافع آنها ایجاد نخواهد کرد؛ البته برخی دولت‌ها همچون ترکیه با وجودی که از ناحیه تحریم ترامپ طی 4 سال گذشته آسیب‌هایی را متحمل شده‌اند اما گزینه مقابل ترامپ یعنی جو بایدن هم برای آنها گزینه مطلوبی نیست و از این رو شاید ترجیح بدهند شاهد تداوم حضور سکاندار فعلی کاخ سفید در سمت خود باشند.بیشتر بخوانید:

*راه دشوار ترامپ برای پیروزی در انتخابات امسال (+نقشه)

*5 گام احتمالی "ترامپ" برای شکست "بایدن"

*جو بایدن: ترامپ به دنبال «دزدی نتایج انتخابات ریاست جمهوری» آمریکاست

*
ترامپ خواستار تعویق انتخابات آمریکا شد#‌اخبار
منبع: عصر ایران


مطالب پیشنهادی

علت تیره شدن خورش قیمه | علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد

علت تیره شدن خورش قیمه و علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد و خوشرنگ شدن خورشت و چگونه خورشت قیمه خوشرنگ طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

از قدیمی‌ترین نماینده مجلس تا بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی های نمایندگی مجلس تکیه زده اند، سیدرضا تقوی قدیمی ترین آنهاست و محمد مهدی مفتح بیشترین تعداد حضور در ادوار مختلف مجلس را در کارنامه پارلمانی اش به ثبت رسانده است.

یک توصیه به عقلای مجلس آینده

بیماری کرونا این روزها بر حوزه های سیاست، اقتصاد، جامعه و ...سایه انداخته و همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است.

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/ سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم بصورت رسمی نشان داد اصولگرایان در این ماراتن پیشتاز رقابت شدند و اکثریت مجلس یازدهم را در دست گرفتند.

پخت خورش خوشمزه | نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن آن

پخت خورش خوشمزه و نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن خورش و روش های خوشمزه کردن غذا و چگونه خورشت خوشمزه درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، آرمان‌ها و دغدغه‌ها

ضمن عرض تبریک چهل و یکمین سالروز تأسیس جمهوری اسلامی در ایران به محضر هموطنان عزیز، لازم می دانم به همین مناسبت مطالبی را در خصوص نحوه تحقق آرمانهای نظام و نگرانیها و دغدغه های پیش رو باستحضار برسانم:

از منافقین سیاسی تا قوی سیاه احمدی‌نژاد و خاتمی در میزگرد عطریانفر و ایمانی

حالا که تکلیف بسیاری از لیست های انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان مشخص شده و کمتر از یک هفته تا برگزاری انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده، یک فعال سیاسی اصولگرا و یک چهره اصلاح طلب به آسیب شناسی شرایط موجود، وضعیت آراء خاکستری، لیست‌های دو طیف سیاسی و ...پرداختند.

سلیمی‌نمین:هوچی‌گری،هم در جریان اصولگرا هست هم اصلاح‌طلب

عباس سلیمی‌نمین می‌گوید: آن چیزی که امروز جامعه را نسبت به عملکردها سرخورده و بی اعتماد کرده سیاست‌ورزی بیمار است. در سیاست ورزی بیمار، افراد و گروه‌ها به جای اینکه خودشان را اثبات کنند، نیروی مقابل را تخریب می‌کنند، هوچی‌گری می‌کنند و تهمت می‌زنند.

پختن غذا در فویل | نکات و کاربرد پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل

پختن غذا در فویل و و روش پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل و کاربرد فویل در اشپزی و کاربرد فویل در اشپزخانه را در پرشین وی بخوانید

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

پیشنهاد عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان: ناطق‌نوری و امامی کاشانی بین ما و حاکمیت واسطه شوند

حسن رسولی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و چهره نزدیک به عارف می‌گوید:با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد و روز به روز میزان دخالت حوزه نظارت در بخش اجرایی تحت تاثیر قانون نظارت استصوابی که انتظار داشتیم مجلس دهم این قانون را لغو بکند، بیشتر توسعه پیدا کرده است. 

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

پیوند سیاسی-فراکسیونی احمدی‌نژادی‌ها و پایداری‌ها در مجلس یازدهم؟

قبضه مجلس یازدهم در دست اصولگرایان اما و اگرها را درباره آرایش سیاسی و فراکسیونی این مجلس بیشتر کرد و این سوال مطرح می‌شود که آیا قرار است تنها یک فراکسیون سیاسی و اکثریت میدان‌دار باشد؟!

پایداری‌ها همچنان بلای جان قالیباف /شورای ائتلاف حکمیت خواهد کرد؟

نشانه ها از این حکایت دارد که پایداری ها برای مانع تراشی بر سر راه ریاست قالیباف، از همین حالا و حتی پیش از این به تخریب شهردار پیشین روی آورده اند و در کنار آن درحال لابی با نمایندگان شهرهای کوچک برای جمع کردن رأی به نفع آقاتهرانی هستند.

معین: اصولگرایان و اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی‌شان را از دست داده‌اند

مصطفی معین می گوید: از نظر جامعه بویژه جوانان، موضوع رقابت اصلاح طلب و اصولگرا در عرصه های سیاسی و انتخاباتی در این مقطع زمانی، ماجرای تمام شده ای است.

وقتی پیام رهبر انقلاب مانع هجمه به یک شهید شد

تسنیم نوشت: اکبر نبوی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی می‌گوید: «به شکل مشخص نوع کنش رهبری نسبت به شهادت مرتضی، کنش معناداری بود. حضور ایشان بر سر پیکر شهید و شرکت در تشییع ایشان و پیامی که دادند، به نظر من بسیار مهم و معنادار بود. »

لطفا کرونا را بهانه تسویه حساب سیاسی نکنید

این روزها شاهد برخی تسویه حساب‌های سیاسی با بهره‌گیری از فضای ملتهب ناشی از گسترش ویروس کرونا هستیم.

روش نرم شدن خلال بادام | روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها

روش نرم شدن خلال بادام و روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها و نکات درست کردن خلال بادام و خلال پسته درمنزل را در پرشین وی بخوانید

نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش | نکات مهم و نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش

نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نکاتی پیرامون نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نحوه دم کردن انواع قهوه و روش دم کردن قهوه را در پرشین وی بخوانید

برگ برنده اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰؛ ظریف،عارف، مطهری، جهانگیری یا...؟

۱۴۰۰ برای اصلاح طلبان سرنوشت ساز است، یا سورپرایز انتخابات می شوند و در روزهای سرخوشی اصولگرایان کاندیدایی رو می کنند که برگ برنده شان در انتخابات شود یا باید سنگری دیگر را هم به رقیب واگذار کنند.

مطالب مرتبط