ایران آنلاین |
۳ هفته پیش

رائول کاسترو بازنشسته شد اما حزب کمونیست کوبا بر استمرار تاکید دارد ایران آنلاین

رائول کاسترو بازنشسته شد اما حزب کمونیست کوبا بر استمرار تاکید دارد

کوبا دوشنبه دفتر عصر کاسترو را بست و حزب حاکم کمونیست، رئیس جمهوری فعلی را برای جانشینی رائول کاسترو به عنوان رئیس حزب تعیین کرد و او گفت که همچنان در تصمیمات استراتژیک از سلف خود مشورت می‌گیرد.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، این جانشینی بیانگر پایان شش دهه حاکمیت برادران فیدل ورائول کاسترواست که انقلاب ۱۹۵۹ در این جزیره حوزه کارائیب با یازده میلیون جمعیت را رهبری کردند و یک کشور تحت کنترل کمونیسم در نزدیکی ایالات متحده بنا نهادند.

میگوئل دیاز-کانل، رئیس جمهوری ۶۰ ساله کوبا که پیش از پیوستن به دولت ملی در سال ۲۰۰۹ در دو استان رئیس حزب بوده است، در سال ۲۰۱۸ جانشین کاسترو ۸۹ ساله به عنوان رئیس جمهور شد و بعد همچنین نقش دبیر اول حزب که قدرتمندترین جایگاه در این کشور است، به دست گرفت.

انتخاب او بخشی از یک ترمیم گسترده‌تر دفتر سیاسی این حزب در جریان کنگره چهار روزه بود که عمدتا پشت درهای بسته تحت عنوان"وحدت و استمرار"برگزار شد.

دیاز-کانل در اولین سخنرانی خود به عنوان رئیس حزب در جمع صدها هیات گفت: رفیق رائول... در مهمترین تصمیمات استراتژیک که اهمیت بالایی برای سرنوشت کشورمان دارند، طرف مشورت قرار می‌گیرد. او همواره حاضر خواهد بود. در صورت بروز هرگونه خطا یا نقص، او همچنان به راهنمایی و هشدار ادامه خواهد داد. 

دیاز-کانل از زمان رسیدن بهریاست جمهوریبر استمرار تاکید می‌کند و انتظار نمی‌رود که او کوبا را از سیستم سوسیالیستی تک حزبی دور کند، با این حال برای اجرای اصلاحات اقتصادی تحت فشار قرار خواهد گرفت.

رئیس جمهوری کوباکه دوشنبه بر خلاف پوشش نظامی کاسترو کت و شلوار به تن داشت، گفت که اقتصاد کشورش دوام داشته است، کوبا به دستاوردهای اجتماعی نظیر بهداشت و آموزش سراسری رسیده و در دوران پاندمی با دیگر کشورها همبستگی داشته و پزشک اعزام کرده است. 

او همچنین به فعالان اپوزیسیون هشدار داد، به ویژه با رشد جنبشی از هنرمندان و روزنامه‌نگاران مخالف که اجراهای تحریک‌آمیز یا اعتراضات کوچک برگزار می‌کنند. رئیس جمهوری کوبا ادامه داد: آن مزدوران لومپن که از سرنوشت همه پول در می‌آورند، کسانی که خواستار حمله می‌شوند، کسانی که مرتباً با گفتار و عمل توهین می‌کنند... به شما توصیه می‌کنیم که صبر این مردم حدی دارد./ ایسنا#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رژیم اشغالگر با بمباران اردوگاه «الشاطئ» و کشتار شماری از فلسطینیان از جمله چند کودک و زن، جنایت دیگری را در غزه مرتکب شده است.

1 ساعت پیش

وزیر آموزش و پرورش دستورالعمل اجرایی ثبت نام دانش آموزان در مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ را ابلاغ کرد و بر اساس آن ثبت نام سال تحصیلی جدید در تمام دوره ها، الکترونیکی است.

1 ساعت پیش

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در تشریح تدابیر اتخاذ شده جهت مراسم حج امسال با توجه به اظهاراتی از سوی مقامات عربستان، گفت: وزیر بهداشت قول دادند که در صورت برگزاری مراسم حج و اعزام حجاج ایرانی، تامین واکسن کرونا برای حجاج را بدون نوبت انجام داده و واکسن برایشان تامین شود.

1 ساعت پیش

این روزها سایه خشکسالی بر زندگی مردمان اکثر نقاط کشور به‌ویژه مناطق خشک و نیمه‌خشک کشور سنگینی می‌کند، براساس آمارها و شواهد بارش‌ها در سال زراعی جاری بیش از ۳۰ درصد در چهارمحال و بختیاری کاهش داشته است و به گفته مسئولان تابستان سختی از نظر تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت در پیش خواهد بود.

1 ساعت پیش

سخنگوی کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها تاکید کرد: اولویت اول ما در بحث انتخابات ایجاد انسجام، وحدت و امید آفرینی و توجه به متن انتخابات به منظور مشارکت حداکثری مردم و انتخاب فردی اصلح است.

1 ساعت پیش

عضو سابق هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه ما در کشور، مشکل ساختار در حوزه اخلاق در پژوهش داریم گفت: یعنی مرجع رسیدگی به مشکلات فساد اخلاق در پژوهش در ایران متفاوت با سایر نقاط دنیا است. در ایران، این نهاد، زیرمجموعه‌ای از دانشگاه‌ها و یا زیرمجموعه‌ای از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت است که این خود، عامل فساد واقعی و رانت اصلی است زیرا در همه‌ جای دنیا به جز ایران، مرجع قضایی و انتظامی رسیدگی به اخلاق در پژوهش، جایی خارج از آن دانشگاه و آن وزارتخانه است.

2 ساعت پیش

بازیکنان و از همه بدتر برخی از پیشکسوتان دو تیم پرسپولیس و استقلال، با به راه انداختن یک درگیری خشن و پر از صحنه‌های تاسف‌برانگیز، ضعف‌های اخلاقی و حرفه‌ای فوتبال ایران را به رخ تماشاگران کشیدند.

2 ساعت پیش

پایگاه هوایی «حتسریم» صهیونیست‌ها با موشک های مقاومت هدف قرار گرفت.

2 ساعت پیش

یک جمعیت‌شناس ضمن تحلیلی از وضعیت جمعیت خانوارهای ایرانی در کشور طی سال‌های گذشته، به طرح جمعیت و تعالی خانواده اشاره می‌کند و می‌گوید:  موادی که در این طرح آمده، در راستای رفاه خانواده است و بخشی از آن جنبه‌های مالی دارد؛ اما اینکه آیا این مواد بتواند جواب دهد و به افزایش موالید و باروری کمک کند، بعید می‌دانم. زیرا به قدری بار مالی این طرح زیاد است که امکان اینکه صد درصد محقق شود، بسیار ضعیف است. اگر این طرح به صورت بسته سیاستی اجرا شود ممکن است جواب دهد، اما اینکه جنبه‌هایی که بار مالی ندارند را اجرا کنیم و جنبه‌هایی که بار مالی دارند را مسکوت بگذاریم، جواب نمی‌دهد.

2 ساعت پیش

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی از اجرای بسته حمایتی جدید برای توسعه صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان در این صندوق خبر داد و گفت: این بسته جدید حمایتی دربردارنده ۳ نوع تسهیلات است.

3 ساعت پیش

دستگیری رئیس هیئت مدیره استقلال به اتهام موارد مالی، سوژه کارتونی از محمدرضا میرشاه‌ولد شده است.

3 ساعت پیش

دلیل فریادهای نیمکت نشینان استقلال بر سر مدافعان این تیم پس از گلزنی پرسپولیس مشخص شد.

3 ساعت پیش

گل محمدی بالاخره طعم پیروزی در دربی را چشید.

3 ساعت پیش

مغانلو با وجود ناکامی در گلزنی تأثیرگذاری خود را نشان داد.

3 ساعت پیش

وزارت اوقاف غزه اعلام کرد که رژیم صهیونیستی مسجد «قلیبو» در شمال غزه را با خاک یکسان کرده است.

3 ساعت پیش

بیشتر...