تیتر برتر |
۱ هفته پیش

موانع ورود سرمایه گذاران خارجی به بورس تهران سایت تیتربرتر TitreBartar com

یکی از جنجالی‌ترین تصمیم‌های بسته ۷+۳ حمایت از بازار سرمایه بررسی شد

به گزارشتیتربرتر؛ در جلسه هفته گذشته رئیس سازمان بورس با هیات دولت10پیشنهاد در جهت حمایت از سهامداران خرد، حمایت از بازار و توسعه بستر‌های سرمایه‌گذاری داده شد که سه مورد از این پیشنهاد‌ها تصویب و به مرحله اجرا رسیده‌اند و ۷ مورد مابقی نیز با هماهنگی اقتصادی سران سه قوه اجرایی می‌شود.

اگرچه بازار بعد از اعلام این بسته پر حاشیه دو روز سبز را به خود دید، اما در ادامه همان‌طور که کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند شاخص بازار سهام بیشترین ریزش از تاریخ ۱۸‌بهمن سال گذشته را عینا به چشم دید و در نهایت به زیر یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد سقوط کرد تا ناکامی سرمایه‌گذاران این بازار نقطه پایانی نداشته باشد. با اینکه یک هفته از اجرای ۳ بند از ۱۰ بند اعلام شده برایحمایت از بازار سرمایهمی‌گذرد، اما در این میان پیکان انتقادات کارشناسان بورسی نسبت به برخی از بند‌های بسته حمایتی بیشتر از سایر بند‌ها است.

یکی از این پیشنهادات مربوط بهسرمایه‌گذاران خارجیاست که اگرمبلغ ۲۵۰ هزار دلار(یا معادل آن ارز‌های دیگر مورد قبول بانک مرکزی) را با خریدسهامیا دیگر محصولات در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کنند مجوز اقامت پنج ساله تعلق می‌گیرد.در این مطلب موانع این نوع سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گرفت.

جزییات اقامت به شرط سرمایه‌گذاری خارجی در بورس

«اعطای مجوزاقامت ۵ سالهبه سپرده‌گذاران و سرمایه‌گذاران خارجی» بندی که حتی در فضای مجازی نیز با واکنش تند و تیزفعالان بورسی مواجه شد. این در حالی است که سازمان بورس همچنان معتقد است که می‌تواند با اجرای این بند پای سرمایه‌گذاران خارجی را به کشور باز کند.

در همین رابطه مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل،جزئیات طرح اعطای اقامت ۵ ساله به سرمایه‌گذاران خارجیرا که اقدام به خرید سهام، اوراق یا واحد‌های صندوق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کشور می‌کنند را تشریح کرد.

بهادر بیژنی در گفتگو با «سنا» با اشاره به شیوه‌نامه اعطایمجوز اقامت ۵ سالهبه سپرده‌گذاران و سرمایه‌گذاران خارجی و مستندات قانونی آن گفت: این مصوبه اگرچه از پیشینه قانونی برخوردار است و پیش از این از تصویب هیات وزیران گذشته بود، اما اشاره صریحی به فعالیت در بازار سرمایه و خرید سهام نکرده بود که نخستین بار رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری با سخنگوی دولت در بسته پیشنهادی ده‌گانه تحت عنوان ۷+۳ به صراحت بر آن تاکید و موضوع آن را رسانه‌ای کرد.

بیژنی با بیان اینکه افرادی کهحداقل مبلغ ۲۵۰ هزار دلاریا معادل آن به ارز‌های دیگر در بازار سرمایه کشور سرمایه‌گذاری کنند، به همراههمسر،فرزندان پسر کمتر از ۱۸ سالودختر مجردو پدر و مادر (حداکثر به تعداد پنج نفر)،مجوز اقامتدریافت خواهند کرد، اظهار می‌کند: در صورتی که تعداد افراد بیش از پنج نفر باشد، متقاضی باید به ازای هر نفر، مبلغ۵۰ هزار دلاریا معادل آن به ارز‌های دیگر مورد قبول بانک مرکزی سرمایه‌گذاری یا سپرده‌گذاری کند.

نحوه اقدام سرمایه گذاران خارجی برای دریافت مجوز اقامت

بیژنی همچنین در خصوص نحوه اقدام سرمایه‌گذاران برایدریافت مجوز اقامتاین‌گونه توضیح می‌دهد: افراد متقاضی با توجه به ضوابطی که در شیوه‌نامه اعطای مجوز اقامت ۵ ساله به سپرده‌گذاران و سرمایه‌گذاران خارجی آمده می‌توانند از طریق سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران اقدام و مجوز اقامت دریافت کنند.

مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل خاطرنشان کرد: از آنجا که بین‌المللی شدن بازار سرمایه یکی از مهم‌ترین مواردی است که در دستور کار سازمان بورس است و این سازمان برای سرمایه‌گذاری خارجی اهمیت زیادی قائل است، طبیعتا این مصوبه قابل تمدید نیز خواهد بود.

موانع ورود خارجی‌ها به بورس تهران

متولیان بورس در حالی این مصوبه را یکی از راهکار‌های حل بحران بازار سرمایه عنوان می‌کنند کهبازار سهامدر شرایط غیرعادی به‌سر می‌برد، به طوری که هر روز شاهد صف‌های طولانی عرضه و خروج سهامداران از بازار هستیم.

در چنین شرایط نامتعادلی حتی حقوقی‌ها نیز توانایی جمع کردن این صفوف را ندارند. از این رو کارشناسان معتقدندبورس ایراندر صورت مطلوب پیش رفتن شرایط سیاسی و داخلی کشور طی ۱۰ سال آینده آن هم با فراهم شدن زیرساخت‌های مورد نظر شاید بتواند به سرمایه‌گذاران خارجی چراغ سبز نشان دهد.

در همین رابطه محمدگرجی آرا تحلیلگر بازار سهام گفت: در شرایط فعلی،بورسما نه تنها برای سرمایه‌گذاران داخلی جذابیت ندارد حتی خارجی‌ها نیز حاضر نیستند با تداوم شرایط موجود راهیبازار سرمایهایران شوند.

عدم پذیرش ریسک سرمایه‌گذاری در ایران

وی افزود: در این میان باید به این نکته بپردازیم که در خارج از کشور چه میزان متقاضی برایدریافت اقامت ایرانیوجود دارد. عدد و رقمی که به دست می‌آید به درستی نشان می‌دهد که از این میزان متقاضی چه تعداد حاضر بهسرمایه‌گذاری در ایرانهستند. با توجه به این موضوع و اینکه کشور‌های همسایه ایران از جمله ترکیه از نظر شرایط اقتصادی در وضعیت بهتری نسبت به ایران به‌سر می‌برند سرمایه‌گذاران خارجی ریسک سرمایه‌گذاری در ایران را نخواهند پذیرفت.

این کارشناس با بیان اینکه مصوبه مذکور اقدامی نمادین محسوب می‌شود و امکان عملی شدن ندارد، توضیح داد: پیشنهاد می‌شود سیاست‌گذار برای عبور ازبحران بورسبر شفافیت، کیفیت و نقدشوندگی بازار متمرکز شود. از سویی دیگر گشایش‌های سیاسی و اقتصادی همراه با تغییر برخی قوانین و مقررات می‌تواند در ۱۰ سال آیندهبازار سرمایهایران را برایخارجی‌هاجذاب کند، اما در کوتاه‌مدت به دلیل مشکلات انتقال پول به نظر نمی‌رسد اتفاق خاصی در این زمینه رخ دهد.

گرجی‌آرا ضمن اشاره به اینکه سامانه‌های معاملاتی بورس و البتهسایت ارکاندر دسترس سرمایه‌گذاران خارج از کشور نیست، عنوان کرد: بیشترین جمعیت مهاجر در داخل را اتباع کشور افغانستان تشکیل می‌دهند. شاید سیاست‌گذار به دنبال جذب سرمایه آن‌ها در بورس است، اما با توجه به اینکه کشور‌های همسایه از شرایط بهتری برای سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت برخوردارند بعید به نظر می‌رسد در این راه موفق باشد.

راهکار‌های جذب سرمایه‌گذار خارجی به کشور

وی در پاسخ به این سوال که چه راهکار‌هایی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی به کشور وجود دارد، گفت: در بورس‌های بزرگ دنیا از جمله بورس نیویورک، بورس هنگ‌کنگ یا بورس لندن همگی از استانداردی معین پیروی می‌کنند و این استاندارد با توجه به شفافیت اطلاعاتی، جزئیات صورت‌های مالی که توسط شرکت‌ها منتشر می‌شود، درجه نقدشوندگی، کم بودن محدودیت‌های بازار (حذف دامنه نوسان)، دسترسی آسان برای نقل وانتقال پول و ارکان مهم دیگر، سرمایه‌گذاران بسیاری را جذب می‌کند. این ارکان هرچقدر در داخل کشور تقویت شوند و تنوع سرویس‌های مالی افزایش یابد بستر ورود سرمایه‌گذاران خارجی در بازه زمانی ۱۰ سال را می‌تواند فراهم کند.

بازار سرمایه از اواخر سال ۹۸ و با اوج گیری شاخص کل توانست با حساب سهامداران عدالت تا پایان سال ۹۹ بیش از ۳۴ میلیون سهامدار را در خود جای دهد. براساس گزارش سمات آمار ثبت نام و احراز هویت سجام در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نشان می‌دهد که تا پایان سال ۹۹ ثبت نام سهامداران درسامانه سجامبرای دریافت کد معاملاتی از ۳۴ میلیون نفر فراتر رفته که از این میزان ثبت نام‌کننده حدود ۳۶۰۰ نفر سرمایه‌گذار با تابعیت غیر ایرانی بودند.

گردآونده: الهام خلیلی خو#‌اقتصاد منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

زهره هراتیان، رئیس مرکز پزشکی ایفمارک می‌گوید که فردی که باشگاه استقلال معرفی کرده تا برای او کارت پزشک صادر شود، مدرک دندانپزشکی داشته است.

2 دقیقه پیش

تبریز- معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: مسافران برای گذر از وضعیت کرونایی و کمک به ناوگان حمل و نقل عمومی از سفرهای غیرضروری اجتناب کنند.

4 دقیقه پیش

سپهر حیدری پیشکسوت پرسپولیس عقیده دارد استقلال در دربی روز جمعه شانس چندانی برای پیروزی نخواهد داشت.

7 دقیقه پیش

حجت الاسلام موحدنژاد عضو ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب، توضیحات جدیدی درباره چگونگی رویت هلال ماه شوال ارائه داد. ‌

13 دقیقه پیش

عید فطر را عید بازگشت به فطرت خوانده اند . پس از یک ماه ضیافت الهی و مهمانی حضرت احدیت که در پرتو نور رحمانی گویی یک مسلمان از نو زاده می شود اینک گاه عید است و هنگامه شادی ، ولوله ای در قلب های نه فقط مسلمانان که در بین موحدان و خدا پرستان عالم گیتی برپاست و ندایی از آسمان بر زمین می رسد که هلهله کنید هنگامه عید است و سرور .

13 دقیقه پیش

پزشک تیم فوتبال پرسپولیس وضعیت بازیکنان مصدوم این تیم برای دیدار برابر استقلال را تشریح کرد.

13 دقیقه پیش

نتانیاهو با افسران مسئول گنبد آهنین دیدار کرد.

یک ربع پیش

یحیی گل‌محمدی سرمربی در نشست خبری پیش از دربی از شرایط تیمش، وضعیت مصدومان و اقدام استقلالی‌ها در واکنش به انتخاب داور گفت.

یک ربع پیش

بازیکن اسبق تیم فوتبال پرسپولیس گفت: از بازیکنان پرسپولیس می‌خواهم وارد حواشی نشوند زیرا هر زمان این تیم آرامش داشته فوتبال باکیفیتی بازی و نتیجه خوبی کسب کرده است.

یک ربع پیش

تصویری دلخراش از جنایات وحشیانه تروریست های کودک کش صهیونیست ببینید.

یک ربع پیش

رایان تفضلی مدافع بلند قامت تیم ‌ویکامب واندررز، با انتشار یک پست اینستاگرامی از سفر به ایران خبر داده است.

یک ربع پیش

در حالی این روزها جدول زمان بندی واکسیناسیون کرونا در فضای مجازی به سرعت در حال انتشار است که نامی از خبرنگاران در برنامه وزارت بهداشت دیده نمی شود، گویا این بار هم اصحاب رسانه از قافله جاماندند.

یک ربع پیش

سنگربان باتجربه یوونتوس اعلام کرد که قصد خداحافظی ندارد و در حال بررسی پیشنهادهایی است که دارد.

نیم ساعت پیش

بیماری قارچ سیاه این روزها با شیوع گسترده ویروس کرونا در هند تشدید شده است.

نیم ساعت پیش

سبد سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی در جریان معاملات هفته گذشته ۲٫۹۲ درصد تغییر را نسبت به هفته گذشته ثبت کرد و در مجموع ۲۹۴ هزار تومان افزایش قیمتی را تجربه کرد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...