ایران آنلاین |
۴ هفته پیش

همدلی را بیاموزید ایران آنلاین

همدلی را بیاموزید !

محققان معتقدند همدلی توانمندی است که وجود آن را از نخستین سال های زندگی در کودک می توان مشاهده کرد. از نخستین سال های زندگی ، بسیاری از رفتارهای کودک حاکی از این واقعیت است که او قادر به درک دیگران است و می تواند با آن ها همدلی کند. با این وجود ، افراد مختلف از نظر توانایی و تمایل همدلی کردن با هم متفاوت اند و این تفاوت به شیوه تربیت کودکان از جانب والدین بستگی دارد.

توانایی همدلی با دیگران یکی از مهارت های مهم زندگی است که به ارتباط مؤثر بین انسان ها کمک می کند. محققان معتقدند همدلی توانمندی است که وجود آن را از نخستین سال های زندگی در کودک می توان مشاهده کرد. از نخستین سال های زندگی، بسیاری از رفتارهای کودک حاکی از این واقعیت است که او قادر به درک دیگران است و می تواند با آن ها همدلی کند. با این وجود ، افراد مختلف از نظر توانایی و تمایل همدلی کردن با هم متفاوت اند و این تفاوت  به شیوه تربیت کودکان از جانب والدین بستگی دارد.

چگونه همدلی کنیم؟

احساسات و هیجانات خود را کنترل کنید

حقیقت این است که یکی از عوامل مهم زیربنایی در دستیابی به همدلی، تسلط بر هیجانات و احساسات است. بنابراین برای برقراری روابط همدلانه باید احساسات خود را شناخت، کنترل تکانش های خود را دست گرفت و اجازه نداد که پریشانی خاطر، احساسات و هیجانات مثبت مان را خدشه دار کند. ضمن اینکه انتقال احساسات منفی به دیگران و عدم کنترل هیجانات نیز یکی از مهم ترین عوامل تخریب روابط همدلانه محسوب می شود.

خوب گوش کنید

یکی دیگر از ابزار های مهم رسیدن به همدلی ، گوش دادن و شنیدن صحبت های فرد گوینده است . گوش کردن نیمه دیگر صحبت کردن نیست ، بلکه به غیر از گوش کردن، از قلب و چشمان خود نیز مدد می گیرید. پس باید به طور موقت احساسات شخصی ، انتظارات و پیش داوری ها را از دخالت در قدرت شنوایی خود دور نگه دارید و به همه چیز از دریچه ی چشم گوینده بنگرید.

به زبان بدن تان توجه کنید

واقعیت این است که زبان بدن تان مثل تنظیم صدا ، سرعت و آهنگ کلام ، وضعیت نشستن ، حرکات دست ، شکل کلی ایستادن و زاویه سر همگی در رسیدن شما به همدلی کمک خواهند کرد. پس از این ابزار ارتباطی غافل نشوید.

طرف مقابلتان را بپذیرید و درک کنید

هرچه قدر بیشتر تفاوت ها و شباهت های خود با دیگران را بپذیرید و به آن ها احترام بگذارید، امکان دستیابی به هماهنگی فکری ، روانی و اجتماعی شما با فرد مقابلتان  بیشتر خواهد شد. درنتیجه در برقراری ارتباط همدلانه موفق خواهید بود.

از دیدگاه طرف مقابل به قضیه نگاه کنید

برای اینکه بهتر بتوانید احساسات و هیجانات طرف مقابلتان را متوجه شوید ، سعی کنید خود را جای او قرار دهید و از دیدگاه او به قضیه نگاه کنید. در این صورت بهتر متوجه خواهید شد که او چه حالات و احساساتی را تجربه می کند.

به احساسات و هیجانات طرف مقابل توجه کنید

نکته اساسی در میان همدلی ، توجه به احساسات و هیجانات فرد مقابل است. عده ای فکر می کنند این برخورد کمک چندانی به فرد مقابل نمی کند و آنچه او به دنبالش است ، کمک ، راهنمایی و اطلاعات است. بهتر است بدانید که بدون توجه به احساس و هیجان طرف مقابل ، هیچ یک از این موارد کمکی نخواهند کرد. به همین دلیل قبل از راهنمایی کردن سعی کنید احساس و حالت هیجانی فرد مقابلتان را درک کنید./دانا

 #‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۱۹۷ نفر دیگر به تعداد قربانیان کووید ۱۹ در کشور افزوده شد.

لحظاتی پیش

مهدی مهدوی‌کیا سرمربی تیم امید و مشاور عزیزی خادم گفت: بازیکنانی با ما خواهند ماند که از روز اول در اردوها باشند و بازیکنانی که کنار ما نباشند، دیگر با ما نخواهند بود.

1 دقیقه پیش

شرکت تویوتا در یک تصمیم دور از انتظار فروش تویوتا لندکروز را در ایالات متحده متوقف کرد. مهمترین دلیل آن هم کاهش شدید فروش این خودرو در بازار پررقیب آمریکا بود.

2 دقیقه پیش

تازه‌ترین بررسی‌های به عمل آمده از تحولات بازار معاملات مسکن از مخابره علائمی مبنی بر پایان دوره جهش قیمتی در بازار مسکن خبر می دهد.

یک ربع پیش

مدیر عامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر در خصوص تامین داروهای بیماران خاص در کشور گفت: این سازمان با تعامل مناسب با سازمان غذا و دارو، آماده برطرف کردن کمبود داروهای بیماران خاص در سطح کشور است.

یک ربع پیش

مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات2 آبان در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است

یک ربع پیش

در پایان معاملات امروز بازار سهام شاخص کل بورس تهران با افتی دو درصدی در آستانه از دست دادن کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی قرار گرفت.

یک ربع پیش

کلنگ زنی وزیر راه و شهرسازی از احداث ۸۰ هزار واحد مسکونی در استان اردبیل در طرح جهش تولید مسکن خبر داد.

یک ربع پیش

عضو هیأت مدیره اتحادیه لوازم خانگی با بیان اینکه بازار لوازم خانگی در آرامش به سر می‌برد، گفت: افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد.

یک ربع پیش

محصولات پژو، چه آن‌هایی که به صورت مستقیم وارد بازار خودرو می‌شود چه محصولاتی که روی خط تولید ایران خودرو قرار گرفته‌اند، همواره بیش از سایر خودروهای بازار طرفدار داشته است.

یک ربع پیش

گروه خودروسازی سایپا شرایط طرح جدید فروش فوری محصولات خود را اعلام کرد.

یک ربع پیش

در ساعات نخست معاملات روز یکشنبه، رمزارزها به صورت ترکیبی در محدوده سبز و قرمز معامله می‌شوند.

یک ربع پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

نیم ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

نیم ساعت پیش

در ادامه سقوط لیر، هر دلار آمریکا به مرز ۱۰لیر رسید.

نیم ساعت پیش

بیشتر...