بهداشت نیوز |
۱ هفته پیش

چگونه می توان با ورزش کردن عملکرد مغز را ارتقا دهیم بهداشت نیوز Write Email

چگونه می توان با ورزش کردن عملکرد مغز را ارتقا دهیم؟

حرکت دارو برای ذهن است. اما در اینجا روشهایی دیگر برای عملکرد بهتر مغز را بیان می‌کنیم.

به گزارشبهداشت نیوز، حرکتداروبرای ذهن است. در اینجا روشهایی برای عملکرد بهتر مغز را بیان می‌کنیم.

رشد مغز را تحریک می‌کند

هر چه پیرتر می‌شویم، تولد سلول‌های جدید مغزی کند می‌شود و بافت مغز ما در حقیقت کوچک می‌شود. ورزش ممکن است بتواند آن روند را معکوس کند. یک مطالعه اسکن مغزی روی افراد سالم اما کم‌تحرک 60 تا 79 ساله، افزایش قابل‌توجهی در حجم مغز پس از شش ماه تمرین هوازی را نشان داد. چنین تغییری در گروه کنترل که فقط تمرینات کششی و تقویت‌کننده را انجام داده‌اند رخ نداده است. 

محققان نتیجه گرفتند که بهبود آمادگی جسمی قلبی عروقی همراه باورزشهوازی با تغییرات کمتر مربوط به سن در مغز افراد مسن ارتباط دارد. 

هورمون‌های سازنده مغز را تقویت می‌کند

دقیقاً مانند غذای گیاه که باعث رشد سریعتر و شادابی گیاهان می‌شود، ماده شیمیایی معروف به عامل نوروتروفیک مشتق از مغز یا BDNF، رشد و تکثیر سلولهای مغزی را تحریک می‌کند. 

این امر به ویژه در هیپوکامپ، منطقه مغز که بیشتر مسئول حافظه است و به ویژه در معرض کاهش سن قرار دارد، صادق است. هرچه بیشترورزشکنید، BDNF بیشتری تولید می‌کنید.

با افسردگی و اضطراب مبارزه می‌کند

افسردگی توانایی مغز در پردازش اطلاعات را کند می‌کند، تمرکز و تصمیم‌گیری را دشوارتر می‌کند و باعث مشکلات واقعی حافظه می‌شود. برای افسردگی جدی، پزشک ممکن است داروهای ضد‌افسردگی تجویز کند. 

برای موارد خفیف،ورزشممکن است به بالا بردن روحیه کمک کند. و باعث تولید سروتونین و دوپامین در بدن شود. و باعث افزایش سطح مواد شیمیایی خوب به نام آندورفین می‌شود. 

اثرات استرس را کاهش می‌دهد

اگر برخی از هورمون‌ها مانند BDNF مغز را جوانتر می‌کنند، برخی دیگر به پیر شدن آن کمک می‌کنند. این موارد به اصطلاح هورمون استرس کورتیزول است. تفکر آهسته، پراکنده و فراموشی بیشتر از آنچه ممکن است تصور کنیم ناشی از استرس است. 

ورزش سطح کورتیزول را کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا دوباره مستقیم فکر کنید. همچنین به تولید سلول‌های عصبی جدید در مغز کمک می‌کند، در منطقه‌ای که با ایجاد خاطرات جدید مرتبط است. سلولهای مغزی در اینجا در زمان استرس تخلیه می‌شوند.

عملکرد اجرایی مغز را بهبود می‌بخشد

عملکرد اجرایی اساساً به معنای توانایی‌های شناختی مانند توانایی تمرکز روی کارهای پیچیده، سازماندهی، تفکر انتزاعی و برنامه‌ریزی برای رویدادهای آینده است. این همچنین شامل حافظه فعال، مانند توانایی نگه داشتن شماره تلفن در سر خود هنگام شماره‌گیری است. 

بزرگسالان 55 تا 80 سال که به طور منظم ورزش می‌کنند، چهار برابر بهتر از کسانی کهورزشنمی‌کنند، در آزمایش‌های شناختی عمل می‌کنند.

منبع:سایت سلامت#‌اخبار_بهداشت منبع: بهداشت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

علی نامداری چهره محبوب هواداران استقلال به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری شده است.

نیم ساعت پیش

ایران خودرو بیستمین مرحله از فروش فوق العاده خود را از امروز پنجشنبه 14 مرداد با خودرو پژو پارس آغاز می کند. قرعه کشی این فروش فوق العاده در روز 17 مرداد انجام می شود.

نیم ساعت پیش

ایران خودرو در بیستمین مرحله فروش فوق العاده، دو مدل از محصول پارس را با موعد تحویل حداکثر ۹۰ روزه از امروز پنجشنبه به مدت سه روز عرضه می کند.

نیم ساعت پیش

بازیکن تیم فوتبال استقلال می‌گوید درباره آینده‌اش باشگاه باید تصمیم بگیرد.

نیم ساعت پیش

پیش از این گفته شده بود دو تیم قطری در دو مقطع مختلف به احمد نوراللهی پیشنهاد داده بودند.

نیم ساعت پیش

در حالی که با صحبت‌های اخیر مددی به نظر می‌رسید جدایی شیخ دیاباته از استقلال قطعی شده اما صحبت‌های جدید فرهاد مجیدی نشان می‌دهد او به رغم آنکه از ناآمادگی این بازیکن دلخور است و در بازی‌های اخیر به این مهاجم میدان نداده اما بر این باور است که همه ستاره‌ها باید حفظ شوند.

نیم ساعت پیش

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: یازدهمین محموله واکسن کرونا، تهیه شده توسط جمعیت هلال احمر امروز پنجشنبه در فرودگاه امام خمینی (ره) به وزارت بهداشت تحویل داده شد.

1 ساعت پیش

یارانه 1 میلیونی در هر ماه در دولت رئیسی,آخرین تغییرات یارانه ها در دولت سیزدهم,پیشنهاد کارشناسان برای گشایش اقتصادی در دولت رئیسی,یارانه معیشتی 750 تومانی در راه است

1 ساعت پیش

برنامه ویزای ویژه مهاجرت (SIV) برای افرادی که از سال ۲۰۰۹ با دولت ایالات متحده و نیروهای آمریکایی در افغانستان کار کرده‌اند، امکان تسریع روند درخواست مهاجرت و اقامت را تسهیل می‌کند.

1 ساعت پیش

علیرضا زاکانی شهردار تهران کیست,جزئیات انتخاب علیرضا زاکانی به عنوان شهردار تهران,تکذیب انتخاب زاکانی به عنوان شهردار تهران توسط چمران,رای ندادن دختر سردار سلیمانی و چمران به زاکانی,شرایط تحصیلی شهرداری تهران,حذف زاکانی از گزینه های شهرداری

1 ساعت پیش

در این مدت شرق دریای عمان مواج است و از امروز تا اوایل هفته آینده در سواحل دریای خزر و اردبیل افزایش دما ۵ تا ۸ درجه خواهند داشت.

1 ساعت پیش

بهترین روش برای مبارزه با همه‌گیری کووید-۱۹ واکسیناسیون است. واکسن‌های کووید-۱۹ با ایجاد پاسخ ایمنی در برابر ویروس کرونا به طور قابل توجهی باعث کاهش ریسک پیشرفت بیماری کرونا و عواقب جدی ناشی از این بیماری می‌شوند. در روزهای اخیر با توجه به قوت گرفتن روند واکسیناسیون کشوری، سوالات زیادی درباره واکسن کرونا به وجود آمده است که به آنها می‌پردازیم.

1 ساعت پیش

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد گفت که سیاسی کردن کار سازمان منع سلاح‌های شیمیایی باعث شده است که این نهاد بخش بزرگی از اعتبار خود را از دست بدهد و به ابزاری در دست برخی از کشورها تبدیل شود.

1 ساعت پیش

مدیرصندوق بازنشستگی کشوری استان مازندران گفت:اگر برای بحران صندوق های بازنشستگی چاره ای اندیشیده نشود، خسارات جبران ناپذیری به بارخواهد آمد.

1 ساعت پیش

طالبان با انتشار بیانیه‌ای اقدام آمریکا در معافیت روادید برای افغان‌هایی که به عنوان مترجم یا در حوزه‌های دیگر در جریان اشغال افغانستان به آنها کمک کرده‌اند، را محکوم کرد.

1 ساعت پیش

بیشتر...