اقتصاد آنلاین |
4 روز پیش

کشاورزان، برنج خود را نمی فروشند شهریور ماه بهترین زمان خرید برنج ایرانی اقتصاد آنلاین اقتصادآنلاین

اقتصاد آنلاین - سپیده قاسمی؛اسفندیار قاسم زاده، عضو انجمن برنج ایران، در گفت و گو با اقتصاد آنلاین با بیان اینکه فصل برداشت برنج از ابتدای مردادماه آغاز شده است، اظهار کرد: با آغاز فصل برداشت انتظار می‌رفت مانند هر ساله برنجکاران  فروش محصول را آغاز کنند اما، فروش بسیار محدود انجام می‌شود.

وی ادامه داد: دلیل فروش محدود برنج توسط کشاورزان، عدم اعتماد، جلوگیری از سوء استفاده واسطه‌ها و امید به فروش محصول با قیمت مناسب‌تر است.

به گفته قاسم زاده؛ سال گذشته واسطه‌ها هر کیلوگرم برنج کیفی را به طور متوسط ۳۵ هزار تومان از کشاورزان خریداری کردند و در بازار به بیش از ۱۱۰ هزار تومان به فروش رساندند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر کمترین قیمت عمده برای فروش هر کیلوگرم برنج طارم هاشمی توسط کشاورزان ۱۰۰ هزار تومان است.

این عضو انجمن برنج ایران، با توجه به قیمت عمده برنج، قیمت هر کیلوگرم از آن پس از جداسازی شکسته برنج و بسته بندی در کارخانه را ۱۱۵ تا ۱۱۷ هزار تومان عنوان کرد.

قاسم زاده افزود: این برنج تا به دست مصرف کننده برسد، با در نظر گرفتن هزینه‌های مثل حمل و نقل، به هر کیلوگرم از آن دست کم ۲ هزار تومان  افزوده می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که امسال نیز مانند سال گذشته با آغاز فصل برداشت واسطه‌ها اقدام به ورود گستره به بازار برنج برای کنترل قیمت‌ها کرده‌اند، اظهار کرد: تا امروز شاهد حضور شفاف واسطه‌ در بازار برنج نیستیم اما، هنوز زود است که اعلام کنیم امسال واسطه‌ها قصد اخلال در بازار برنج برای منفعت خود را ندارند، برای صحبت در اینباره تا شهریور ماه باید منتظر ماند.

قاسم زاده یادآور شد: سال گذشته دلالان به طور گسترده اقدام به خرید برنج در فصل برداشت با قیمت ارزان کردند و پس از آن دست به احتکار زدند تا این کالای اساسی را با قیمت های بالا به فروش برسانند.

وی گفت: دلالان با کنترل در توزیع برنج، تعیین کننده قیمت این کالای اساسی در بازار بودند، آن‌ها در چند ماه گذشته با عرضه یا توقف آن، قیمت برنج را در بازار به نفع خود دستکاری کردند.

قاسم زاده معتقد است؛ حضور دلالان برای اخلال یکی از نگرانی‌ها برای در بازار برنج است و علاوه بر آن، مشکل بزرگ دیگری نیز وجود دارد که تاثیر منفی آن بر بازار برنج کمتر از حضور دلالان نیست.

وی این مشکل را اجرای سیاست قیمت گذاری دستوری در بازار برنج عنوان کرد که، سخنان مسئولان وزارت جهادکشاورزی نشان از تکرار این سیاست غلط برای بازار برنج سالجاری دارد.

قاسم زاده خاطر نشان کرد: در بهمن ماه سال گذشته دولت سیزدهم برای کنترل بازار برنج ایرانی قیمت دستوری تعیین کرد اما، رصد بازار نشان داد این سیاست نتوانست قیمت در بازار را کنترل کند و تنها موجب از دست رفتن بازار سالم و رقابتی است و سقوط در دور باطلی شد که در نهایت متضرر آن تولیدکننده و مصرف کننده بودند.

وی در پاسخ به این پرسش که چه زمانی بازار برنج ایرانی به تعادل خواهد رسید و مناسب برای خرید است، گفت: به طور معمول بهتریم زمان خرید برنج ایرانی نیمه شهریور ماه است چراکه، تا ۱۵ شهریور ماه برداشت برنج به اوج خود رسیده و تمامی ارقام برنج آماده عرضه به بازار هستند.

قاسم زاده معتقد است؛ اگر خانواده‌ها تصمیم دارند برنج برای مصرف سالانه خود خریداری کنند، از نیمه شهریور ماه می‌توانند اقدام به خرید این کالا با قیمت مناسب‌تر کنند.#‌اخبار منبع: اقتصاد آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه اعطای تسهیلات به استعدادهای برتر منوط به حفظ پویایی تحصیلی آنها است، گفت: ما در این حمایت‌ها به دنبال ادامه تحصیل این افراد در رشته‌هایی هستیم که در آن برگزیده شدند، چرا که این افراد موفق‌تر عمل می‌کنند.

7 ساعت پیش

فعال سیاسی اصلاح طلب نوشت : این نهایتِ زشتکاری است که کاری را خودشان انجام دهند، اما چون آن را خلافِ مواضع قبلی‌شان می‌بینند، آن را به گردن دیگران بیاندازند!

7 ساعت پیش

هشت کشتی گیر و یک مربی از خوزستان به یازدهمین مرحله اردوی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان دعوت شدند.

8 ساعت پیش

رهبر جریان صدر در عراق از دستگاه قضایی این کشور درخواست کرد که حداکثر تا پایان هفته آینده پارلمان عراق را منحل کند.

7 ساعت پیش

فلور نظری، بازیگر مطرح و سرشناس ایرانی عکسی جدید در اینستاگرامش با یک چهره متفاوت و دیده نشده از خود بعد از عمل‌های زیبایی به اشتراک گذاشت.

6 ساعت پیش

یک مقام ارشد آژانس یهود خبر داد که این سازمان توقف فعالیت‌های خود در خاک روسیه را اعلام خواهد کرد.

7 ساعت پیش

بازیکن تیم فوتبال استقلال از تمدید قراردادش با باشگاه استقلال و بازگشت به این تیم ابراز خوشحالی کرد.

8 ساعت پیش

نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: به صورت شفاف باید عرض کنم ما نمایندگان به دلیل وضعیت معیشت مردم از دولت گلایه مند هستیم و نارضایتی خودمان را در جلسات مختلف اعلام کرده ایم.

8 ساعت پیش

استاندار همدان با بیان اینکه افزایشی در قیمت نان در استان اعمال نمی شود، گفت:با هرگونه تخلف در چرخه توزیع آرد برخورد می شود.

8 ساعت پیش

بیشتر...