وضعیت حفاظت از زبان ادب فارسی مورد قبول نیست all tv logo

عادل:
فرهنگی هنریادبیات

محمدمهدی اسماعیلی در نشستشورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسیضمن تبریک فرارسیدن ماه رجب و ایام پیروزی انقلاب اسلامی، با اشاره به تأکید ویژهمقام معظم رهبریبر پاسداشت زبان فارسی و ضمن یادآوری هجمه دویست ساله فرهنگ غرب به فرهنگ ایرانی اسلامی گفت: هجوم فرهنگ و رسوم غربی به کشور، زبان فارسی را نیز دچار آسیب‌های فراوان کرده که باوجود اقدامات صورت گرفته، وضعیت فعلی قابل قبول نیست؛ از این رو دستگاه‌های حاکمیتی باید پیشتر و بیشتر از سایر نهاد‌ها به اجرای قوانین پاسداشت زبان فارسی اهتمام داشته باشند.

وی با اشاره به نبود توجه لازم به پاسداشت زبان فارسی در حوزه‌های مختلف از جمله تابلو‌های شهری و اسامی اقلام و کالا‌ها گفت: ساختار دبیرخانه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی باید تقویت شود تا این دبیرخانه بتواند در اعمال قوانین با قدرت بیشتر وارد میدان شود و در نتیجه عقب ماندگی‌های دهه‌های گذشته این حوزه جبران شود.

اسماعیلی اقدامات رسانه ملی در پاسداشت زبان فارسی را ارزشمند دانست و گفت: امیدواریم توجه به پاسداشت زبان فارسی در بخش‌های بیشتری از برنامه‌های صدا و سیما از جمله حوزه تبلیغات بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

وزیر فرهنگ همچنین از وزارت صمت به خاطر انتخاب نام فارسی برای خودرو‌ها تقدیر کرد و ابراز امیدواری کرد با حمایت و همکاری همه نهاد‌ها مسیر پاسداشت زبان فارسی با سرعت و قدرت بیشتر تداوم پیدا کند.

اهمیت بازنگری روند انتخاب تا تثبیت اسامی تجاری

در این نشست نیز غلامعلی حدادعادلرئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بیان این که با وجود اقدامات صورت گرفته در پاسداشت زبان فارسی، وضعیت در این حوزه مطلوب نیست، گفت: به عنوان نمونه با تردد در سطح شهر تهران به صورت مداوم شاهد نام گذاری ساختمان‌ها و فروشگاه‌ها با اسامی و خط غیرفارسی هستیم.

وی با اشاره به لزوم توجه به رعایت نامگذاری فارسی برای کالا‌های مصرفی گفت: تشکیل یک کارگروه ویژه می‌تواند با رعایت همه جوانب امر، تصیماتی با ضمانت اجرایی کافی اتخاذ کند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با یادآوری چالش‌های پیش روی اجرای کامل قانون عدم استفاده ازواژگان بیگانهگفت: روند انتخاب تا تثبیت نام‌های تجاری باید به طور کامل مورد بازنگری قرار گیرد تا بتوان نقایص حقوقی و اجرایی آن را مرتفع کرد.

در این نشست محمود شالویی دبیر کارگروه دائمی شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی و نمایندگان نهاد‌های عضو شورا، گزارش‌هایی از اقدامات صورت گرفته ارائه کردند.

باشگاه خبرنگاران جوانفرهنگی هنریادبیات#‌اخبار_فرهنگی_هنری منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...