۱ هفته پیش
2 بازدید

اصول مهم بهداشتی استفاده از ماسک

اصول مهم بهداشتی استفاده از ماسک
کم‌کم نزدیک به یکسال می‌شود که پوشش جدیدی وارد زندگی ما شده و رفته‌رفته با آن مانوس شده ایم. آن‌قدر که فقدانش مانند همراه نداشتن موبایل برایمان اضطراب آور است. ماسک‌ها این روز‌ها نقش اول حفظ سلامتی در زندگی ما را ایفا می‌کنند. اما برای عده‌ای تنها استفاده از ماسک اهمیت دارد و چگونگی استفاده از آن کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. همین باعث می‌شود که به گفته دکتر مریم ستاریان گاهی استفاده از ماسک نتیجه عکس دهد و خود باعث انتقال ویروس شود.

پزشک مرکز توسعه سلامت با یادآوری تاثیر ماسک در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا گفت: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی اگر ۹۰ درصد مردم یک ماه ماسک بزنند ایمنی و کاهش تعداد موارد حتی اثربخش‌تر از زمانی است که واکسن تولید شود و می‌تواند انتقال فرد به فرد را از ۴ به ۱ کاهش دهد.

وی شستن دست‌ها را اولین اصلی دانست که باید در زدن ماسک رعایت کرد؛ در غیر این صورت ویروس می‌تواند به راحتی از طریق چشم‌ها و راه‌های تنفسی وارد بدن شود. همچنین نباید ماسک زیر بینی باشد و یا برای غدا خوردن نباید زیر چانه قرار گیرد.

ستاریان در ادامه افزود: ما باید ماسک‌هایی متناسب با صورت خود استفاده کنیم که بتواند از روی بینی تا زیر چانه را کاملا بپوشاند. همچنین نباید ماسک را در زمانی که روی صورت است لمس کرد. زیرا رویه بیرونی ماسک آلوده است.

وی شست‌وشوی ماسک‌ها را تنها محدود به ماسک‌های پارچه‌ای دانست و گفت: سایر ماسک‌ها قابلیت شست‌وشو و استفاده مجدد را ندارند و پس از استفاده باید امحا شوند. اگر وضعیت اقتصادی اجازه مصرف ماسک‌های سه لایه را نمی‌دهد از ماسک‌های پارچه‌ای استفاده کنید؛ از آن‌ها دو یا سه عدد در نایلونی به همراه خود داشته باشید. اما اگر از ماسک‌های جراحی استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که آن‌ها نازک‌اند و به محض این که مرطوب شدند باید تعویض شوند.

پزشک مرکز توسعه سلامت به برخی عادت‌های اشتباه در استفاده از ماسک اشاره کرد و گفت: ماسک را نباید روی میز کار گذاشت و یا در سطح شهر روی زمین اندخت؛ زیرا این خود موجب تکمیل زنجیره انتقال میکروب خواهد شد.

حتماً ماسک‌های خود را داخل نایلون کرده و در آن را ببندید و سپس دور بیندازید. همچنین هنگام برداشتن، ماسک را از بند بردارید؛ زیرا بند ماسک آلودگی کمتری نسبت به سطح آن دارد. ضمنا ماسک‌های خود را از آینه ماشین آویزان نکنید؛ ترجیحاً ماسک را در ماشین از روی دهان برندارید تا مجبور به تعویض نشوید. زیرا اگر ماسک را برداشتید یا در جایی آویز گذاشتید، دوباره آلوده می‌شود.

ستاریان در ادامه در خصوص استفاده از ماسک برای کودکان نیز گفت: کودکان زیر ۵ سال باید نحوه استفاده و کنترل صحیح ماسک را بدانند. برای کودکان زیر دو سال نیز ماسک می‌تواند عامل خفگی باشد و کلا ممنوع است.

ما باید سعی کنیم کودکان حداقل تماس را داشته باشند و پدر و مادر برای تماس با کودکان خود حتما مسایل بهداشتی مانند ضدعفونی و شستن دست‌ها را رعایت کنند. زیرا ممکن است ما بزرگ‌تر‌ها ناقل بدون علامت ویروس باشیم. همچنین والدین فرزندان خود را به بازار نبرند و نحوه درست ماسک زدن را به آن‌ها آموزش دهند.

ستاریان همچنین در خصوص ماسک‌های سوپاپ دار گفت: ابتدا بیشتر این نوع ماسک‌ها برای استفاده توصیه می‌شد امام بعدا با استقرار ویروس در کشور‌ها و افزایش تعداد ناقلان بی‌علامت از مردم خواسته شد از این نوع ماسک استفاده نکنند. زیرا این ماسک‌ها دریچه یک‌طرفه دارد و اگر فرد بیمار باشد ویروس از طریق سوپاپ‌ها به بیرون منتقل می‌شود. این ماسک‌ها برای استفاده کادر درمان که مثلا در آی سی یو کار می‌کنند مناسب است.

وی در ادامه گفت: وزارت بهداشت طرحی به نام هر خانه یک پایگاه سلامت دارد و ما می‌توانیم به مساله بهداشت برای پیشگیری و رها شدن خودمان از این بیماری نگاهی آموزشی داشته باشیم. تا زمانی که قبول نکنیم تک‌تک ما مسئولیم، این زنجیره قطع نخواهد شد. ما در این رابطه باید سطح فرهنگی خود را بالا ببریم و به یکدیگر هم، در خصوص استفاده از ماسک تذکر دهیم.

پزشک مرکز توسعه و سلامت کیش به ارائه چند توصیه پرداخت و گفت: استفاده از ماسک و رعایت فاصله ۲ متری در همه مواقع از ضروریات پیشگیری است. همچنین در هنگام سرفه و عطسه اصول بهداشتی را رعایت کنیم. نکته مهم اینکه صورت خود را لمس نکنیم و به ماسک خود دست نزنیم.

در خانه بمانیم و خرید‌ها را به صورت آنلاین انجام دهیم. در اپیدمی کووید چیزی به اسم سرماخوردگی وجود ندارد. هر علامتی نشانه کووید است مگر عکس آن ثابت شود. تا رفع کامل علامت‌ها نباید از خانه بیرون بیاییم و دوره خود را کامل پشت سر بگذاریم. اگر می‌خواهیم تست دهیم از روز پنجم این کار را انجام دهیم که البته در این مدت باید حتماً در خانه بمانیم.
 
منبع: بهداشت نیوز 

 #‌اخبار
منبع: شما نیوز


مطالب پیشنهادی

میرسلیم: چرا برخی هنوز شاهنشاهی فکر می‌کنند و فخر می‌فروشند

رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه و نماینده منتخب تهران در مجلس یازدهم با تاکید براینکه بازسازی اعتماد عمومی نیازمند تعامل بین عقلای سیاست است، می‌گوید:«وای به حال جامعه ای که عقلا و علما و نخبگان سیاسی آن به جای تعامل برای کشف مسائل و چاره جویی مشکلات و کوشش برای دستیابی به کمال، هرکدام به انزوا بخزند»

صادق خرازی: رهبری نمی‌گذارند دولت سقوط کند /سردار سلیمانی میلی به ریاست جمهوری ندارد

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان می گوید: رهبری انقلاب نمی‌گذارند که دولت سقوط کند. من احتمال این موضوع را یک در هزار هم نمی‌بینم که رهبری اجازه دهند مجلس وارد استیضاح رئیس‌جمهوری شود مگر این‌که شرایط کشور به گونه‌ای شود که آقای روحانی بخواهد در مقابل همه‌چیز بایستد.

دعوای کرونایی سیاسیون به قیمت جان مردم /یا کمک کنید یا سکوت /زمان حمله به دولت است یا حمایت؟ /توصیه‌ها و تلنگرها به سیاستمداران

کاربران خبرآنلاین درباره دعواهای سیاسی کرونازده نظر دادند و به سیاسیون در این رابطه توصیه‌هایی کردند.

چگونه شیره بادام را بگیریم | چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام

چگونه شیره بادام را بگیریم و آیا می دانید چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام و خواص شیره بادام در بارداری و خواص شیره بادام برای استخوان ها را در پرشین وی بخوانید

وا نرفتن کوفته تبریزی | نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید

وا نرفتن کوفته تبریزی و نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید و طرز تهیه کوفته تبریزی و چگونه کوفته خوشمزه ای درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

خداحافظی با مردِ «شماره یک» مجلس / روزگار پساپارلمانی لاریجانی

روزگار پسا پارلمانی علی لاریجانی چگونه خواهد گذشت؟ آیا او رخت سیاست را از تن بدر خواهد کرد و به گوشه دنج سیاست می رود یا استراحتی کوتاه کرده و برای ۱۴۰۰ آماده می شود یا...

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز | طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل و طرز تهیه ذرت به سبک مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

معین: اصولگرایان و اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی‌شان را از دست داده‌اند

مصطفی معین می گوید: از نظر جامعه بویژه جوانان، موضوع رقابت اصلاح طلب و اصولگرا در عرصه های سیاسی و انتخاباتی در این مقطع زمانی، ماجرای تمام شده ای است.

روش نرم شدن خلال بادام | روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها

روش نرم شدن خلال بادام و روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها و نکات درست کردن خلال بادام و خلال پسته درمنزل را در پرشین وی بخوانید

نماز جمعه تهران همچنان برگزار نخواهد شد

فارس نوشت:مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان تهران، از لغو نماز جمعه بیست و دوم فروردین‌ماه سال ۹۹ در تمام شهرهای استان تهران خبر داد.

وقتی پیام رهبر انقلاب مانع هجمه به یک شهید شد

تسنیم نوشت: اکبر نبوی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی می‌گوید: «به شکل مشخص نوع کنش رهبری نسبت به شهادت مرتضی، کنش معناداری بود. حضور ایشان بر سر پیکر شهید و شرکت در تشییع ایشان و پیامی که دادند، به نظر من بسیار مهم و معنادار بود. »

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

لطفا کرونا را بهانه تسویه حساب سیاسی نکنید

این روزها شاهد برخی تسویه حساب‌های سیاسی با بهره‌گیری از فضای ملتهب ناشی از گسترش ویروس کرونا هستیم.

مدل کیک های عروسی | گلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی

مدل کیک های عروسی وگلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی و تزیین کیک عروسی و دیزاین کیک عروسی و انتخاب کیک عروسی را در پرشین وی بخوانید

نامه نماینده اصولگرا به آیت الله جنتی

تسنیم نوشت: رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از آیت الله جنتی خواست نماینده شورای نگهبان در نشست آتی این کمیسیون حاضر شده تا استفساریه استخدام معلمان حق التدریس بررسی شود.

الگوی یک زنِ پرتلاش، فاطمی و با اخلاق

خانم فاطمه رهبر از زنان انقلابی، ولایی و اهل فضل و تدین بودند که بعد از فعالیت‌های زیادی که در صدا و سیما داشتند، در شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و در بخش بانوان نقش موثر و فعالی ایفا کردند.

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

دستورات مهم روحانی درباره اجرای فاصله‌گذاری هوشمند مقابله با کرونا

رئیس جمهور پس از دریافت گزارش‌های جداگانه‌ای از وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند از روز شنبه و آغاز فعالیت کسب و کارهای کم‌ریسک در همه استان‌ها به جز تهران، تاکید کرد که این طرح باید با نظارت دقیق و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرا شود.

مطالب مرتبط