6 ماه پیش
24 بازدید

کفاشیان: وضعیت فدراسیون فوتبال شترمرغی است!

ریاست فدراسیون مثل ریاست جمهوری است

کفاشیان: وضعیت فدراسیون فوتبال شترمرغی است!

علی کفاشیان در یک برنامه رادیویی درباره موضوع اساسنامه و مغایرت ها و مشکلات آن صحبت کرد.

به گزارش "ورزش سه"، کفاشیان که زمزمه بازگشتش به فوتبال شنیده می شود عقیده دارد همه نظرات فیفا نباید در اساسنامه اعمال شود.

 

کفاشیان در ابتدای صحبت‌هایش درباره فرآیند اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال در دوره خودش گفت: اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی یکنواخت است. در سال 81 یا 82 بود که بنده معاونت ورزش وزارت ورزش که آن زمان سازمان ورزش بود را برعهده داشتم، جلساتی زیادی را با برخی روسای فدراسیون ها و مدیران کل داشتیم و توانستیم اساسنامه واحدی را برای کل فدراسیون ها بنویسیم و برای تایید به دولت بفرستیم. بعد از آن در سال 84 که فدراسیون آقای دادکان بود بحث اصلاح اساسنامه فوتبال مطرح شد که فیفا گفته بود باید اساسنامه فوتبال مستقل باشد. بر این اساس یک کمیته انتقالی شکل گرفت و مسوولیت تدوین اساسنامه را برعهده گرفت و فدراسیون به صورت سرپرستی مدیریت می شد. یک سال و نیم طول کشید تا در نهایت این اساسنامه تهیه و تدوین شد و گفتند به تایید دولت رسید که البته نرسید! بنده هم بعد از آن مسوولیت فدراسیون را با آن اساسنامه برعهده گرفتم. در سال 86 اشکالاتی اساسنامه داشت که مربوط به نائب رییس و ... بود که در سال 90 اصلاحیه زدیم و به تایید مجمع رساندیم و این آخرین اصلاحات بود. البته در اساسنامه قبلی آمده بود که در دوره‌های بعدی اساسنامه و اصلاحیه نیازی به مصوبه دولت ندارد اما چون از اصل پایه خراب بود و اساسنامه اولیه هم به تایید نرسیده بود و اگر انجام می‌شد بعد از آن مجمع می‌توانست نظر بدهد و تدوین و اصلاح کند.

 

وی در ادامه در پاسخ به اینکه در سال 90 هم بار دیگر اصلاحاتی صورت گرفت، گفت: اصلاحاتی که در سال 90 داشت مربوط به این بود که در سال 86 گفته شده بود نائب رییس‌ها باید خودشان کاندید شوند و ما این را تغییر دادیم به این موضوع که نائب رییس را باید رییس پیشنهاد بدهد و مجمع رای بدهد و البته یک سری جزییات دیگر.

 

 


وی درباره اینکه بخشی از ایراداتی که به اساسنامه گرفته می‌شود موضوع حضور در انتخابات با احراز 10 رای از اعضای مجمع است گفت: در سال 86 هم این مساله در آیین نامه انتخابات بود. ما تغییراتی در آن شکل ندادیم و البته باید تغییراتی می کرد که انجام نشد.

کفاشیان در پاسخ به اینکه ایرادی که فیفا از فدراسیون در خصوص اینکه ایران فاقد اساسنامه واحد است گفت: من نمی دانم که چرا فیفا ایراد گرفته و به چه قسمت هایی ایراد گرفته. شاید یک اصلاحاتی مدنظر فیفا بوده اما الان ترتیب اثر داده نشده است. این اصلاحات بر اساس پیشنهادات و درخواستی که از سوی اساسنامه و اصلاحاتی که فیفا و ای اف سی بوده انجام می‌شود. البته اگر آیین نامه را ایراد گرفته باشد که چیز داخلی است به نظرم نباید ایرادی به آن وارد شود.

 

وی ادامه داد: ما یک سری اصلاحات دیگر هم گذاشتیم ولی یک سری ایرادات دیگر گرفتند. این مسائل ماند که اصلاحات انجام نشد و بعد از آن من رفتم و در خاطرم هم نیست که چرا صورت نگرفته است و برای تصویب نبردیم. یک سری اصلاحات بود مثل اینکه در اساسنامه انجام شود که درباره نمایندگان وزارت ورزش و ... که ما صلاح ندانستیم با توجه به اختلافاتی که با وزیر ورزش وقت داشتیم آن را مطرح کنیم و گفتیم الان تصور می کنند به دلیل اختلافات ماست و مسکوت گذاشتیم. در سال 94 هم پیشنهاد دادم که کمیته‌ای بگذاریم تا اصلاحات اساسنامه را انجام بدهیم اما متاسفانه نشد.

کفاشیان در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره اینکه کمیته هایی برای بررسی و شکایت از نحوه رسیدگی به صلاحیت‌ها صورت گیرد و آیا این موضوع در اساسنامه بوده گفت: بله، این مساله از قبل هم در نظر گرفته شده بود. یک کمیته اولیه است که شامل نفراتی همچون نمایندگان حقوقی و دبیر و یک نفر از هیات رییسه فدراسیون است که اگر مشکل و اعتراضی است به کمیته استیناف برود تا بررسی شود.


آیا منظور فیفا این بوده که کمیته‌هایی که اعلام می‌کنید از قبل وجود داشته و شما به آن اشاره می‌کنید، استقلال لازم را نداشته؛ کفاشیان در پاسخ به این موضوع گفت: نه، بحثی ندارد و کمیته ها پیشنهاد خود را می دهند و کارشناسی می شود و هر مصوبه‌ای که کمیته می‌دهد باید تصویب شود. نمی دانم چه ایرادی بوده و مهمترین مساله بحث استقلال فدراسیون و نهاد عمومی بودن آن است. الان فدراسیون فوتبال نهاد عمومی و غیردولتی است که باید شود نهاد مستقل غیر دولتی شود. یعنی نهاد عمومی را باید از اساسنامه برداشته شود که آن که مصوبه مجلس را می خواهد.

کفاشیان درباره فرآیند اصلاح اساسنامه و اینکه آیا این موضوع بر اساس سلیقه بوده یا الزامات فیفا بوده و اینکه چرا این موضوع مورد اعتراض فیفا قرار گرفته نیز گفت: اولا این بحث درست است رییس فدراسیون یک تجربیاتی کسب می کند و یک جایی را مغایر با اساسنامه می بیند و به هیات رییسه می‌دهد و بررسی می شود و به تدوین مقررات و کمیته حقوقی آنجا بررسی می‌شود. مثلا یک جایی بلاتر مشکل سن پیدا کرد و پیشنهاد داد می‌خواهم بمانم و اگر راضی هستید این سیستم را برداریم. بعد همه موافقت کردند و اصلاح کردند. بحث اینکه بخواهیم اساسنامه را به شکلی تغییر بدهیم در هر صورت تاییدیه هیات رییسه و مجمع را می‌خواهد. این مسائل انجام شده و مشکلی نبوده و اینکه الان فیفا می‌گوید نبوده و اگر دو سال پیش گفته و طی این مدت نشده این مسائلی است که فیفا پیگیر آن است.

 

 

 

کفاشیان در پاسخ به اینکه با توجه به تجربیاتش چه پیشنهادی برای حل این مشکل در خصوص اساسنامه فدراسیون دارد و آیا این موضوع به تصویب هیات دولت خواهد رسید گفت: نکته اصلی این است که باید مجلس آن را تایید کند. مجلس اصلا نباید برای فدراسیون اساسنامه تصویب کند و مجلس فقط باید بگوید نهاد مستقل است. آن موقع فدراسیون کار را دنبال می کند و اگر نشد شاید بحث ها و آسیب هایی شکل دهد. در این هشت سال گفتیم اول گفتند مستقل شد و بعد شبیه شترمرغ شد و هر جا خوش‌شان آمد گفتند مستقل است و هر جا نیامد گفتند دولتی است. شترسواری که دولا دولا نمی‌شود. شما بگویید عمومی است و اگر فیفا قبول کرد مشکلی نیست اما اگر قبول نکرد باید برود در مجلس و تصویب شود.

رییس سابق فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که آیا موافق این موضوع است که فدراسیون فوتبال تابع مقررات دولت شود گفت: تابع قوانین هست و باید باشد اما باید مستقل باشد و مجمع باید بالاترین مرجع آن باشد.

او درباره اینکه چرا در آن مقطع که اساسنامه شامل اصلاحاتی شد این شرایط را در نظر نگرفتند: ما که به فیفا نمی‌توانستیم بگوییم اما حاکمیت وقت این مساله را قبول نمی کرد که ما بحث استقلال را در نظر داشته باشیم. همیشه دولت دوست داشته فدراسیون تابع آن باشد.

 

وی درباره بحث گرفتن مجوز دریافت رای از سوی نامزدهای انتخاباتی برای حضور در آن اینطور توضیح داد: این در آیین نامه و سلیقه خودمان بود که اعضای فدراسیون فوتبال گذاشت. در تمام دنیا هست و اگر بخواهید در انتخابات ریاست جمهوری هم شرکت کنید باید یک سری شرایط داشته باشند تا تایید صلاحیت شوند و هر کسی از هر جایی نیاید. در زمان قدیم 30 نفر برای انتخابات فدراسیون نام نویسی می‌کردند اما می شود اصلاحاتی در نظر گرفته شود و یک کمیته تشکیل شود و شرایط فرد را برای احراز صلاحیت شکل دهند.#‌اخبار_فوتبالی
منبع: ورزش سه‌


مطالب پیشنهادی

از بین بردن چربی چای ساز | نکات درست کردن و از بین بردن چربی چای ساز

از بین بردن چربی چای ساز ونکات درست کردن چای و روش از بین بردن چربی چای ساز و روش های دم کردن چای و چگونه چای را دم کنیم را در پرشین وی بخوانید

لطفا کرونا را بهانه تسویه حساب سیاسی نکنید

این روزها شاهد برخی تسویه حساب‌های سیاسی با بهره‌گیری از فضای ملتهب ناشی از گسترش ویروس کرونا هستیم.

رهبر انقلاب به سخنان کدام مقام آمریکایی در سخنرانی امروز خود اشاره کردند؟

تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی امروز به مصاحبه فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا اشاره کردند که از زنده شدن غرب وحشی بعد از شیوع کرونا در آمریکا سخن گفته بود.

تقابل کودکانه با دولت را کنار بگذارید

با معرفی منتخبان حاضر در مجلس یازهم و ترکیب نمایندگان، یکی از نگرانی‌هایی که در ارتباط با مجلس وجود دارد، این است که در شرایط تحریمی و فشارهایی که به کشور وارد می‌شود برخی تندروی پیشه کنند و تقابل با دولت را جزو برنامه‌های مجلس آینده قرار دهند.

نکات آشپزی | نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند

نکات آشپزی و آشنایی با نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند و ترفندهای خانه داری و نکات مهم آشپزی و ترفندهای مهم اشپزی را در پرشین وی بخوانید

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز | طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل و طرز تهیه ذرت به سبک مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

یک توصیه به عقلای مجلس آینده

بیماری کرونا این روزها بر حوزه های سیاست، اقتصاد، جامعه و ...سایه انداخته و همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است.

ویدیو - رکورد جهانی که سپاه در مبارزه با کرونا شکست

معاون سلامت، آموزش پزشکی و دفاع زیستی سپاه گفت: سپاه در آماده سازی تخت های بیمارستانی ویژه برای بیماران کووید 19؛ رکورد زد.

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت‌الله خامنه‌ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

میرسلیم می گوید بین آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور بودند و میرحسین موسوی که نخست وزیر بود درباره نحوه اداره کشور توسط دولت و توجه به بخش خصوصی اتفاق نظر وجود نداشت.

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

خداحافظی با مردِ «شماره یک» مجلس / روزگار پساپارلمانی لاریجانی

روزگار پسا پارلمانی علی لاریجانی چگونه خواهد گذشت؟ آیا او رخت سیاست را از تن بدر خواهد کرد و به گوشه دنج سیاست می رود یا استراحتی کوتاه کرده و برای ۱۴۰۰ آماده می شود یا...

ضدعفونی کردن معابر قم از سوی نیروهای حشدالشعبی صحت دارد؟

معاون سپاه علی‌ابن‌ابی‌طالب(ع) قم به ایرنا پلاس گفت:ضدعفونی معابر قم، کار اعضای الحشدالشعبی نبود.

صادق خرازی: رهبری نمی‌گذارند دولت سقوط کند /سردار سلیمانی میلی به ریاست جمهوری ندارد

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان می گوید: رهبری انقلاب نمی‌گذارند که دولت سقوط کند. من احتمال این موضوع را یک در هزار هم نمی‌بینم که رهبری اجازه دهند مجلس وارد استیضاح رئیس‌جمهوری شود مگر این‌که شرایط کشور به گونه‌ای شود که آقای روحانی بخواهد در مقابل همه‌چیز بایستد.

پیام تسلیت روحانی، جهانگیری و لاریجانی به تولیت آستان قدس رضوی

رئیس جمهوری در پیامی درگذشت همشیره مکرمه حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی را تسلیت گفت و از درگاه ایزدمنان برای آن فقیده سعیده غفران و رضوان الهی مسالت کرد.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

پیشنهاد عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان: ناطق‌نوری و امامی کاشانی بین ما و حاکمیت واسطه شوند

حسن رسولی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و چهره نزدیک به عارف می‌گوید:با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد و روز به روز میزان دخالت حوزه نظارت در بخش اجرایی تحت تاثیر قانون نظارت استصوابی که انتظار داشتیم مجلس دهم این قانون را لغو بکند، بیشتر توسعه پیدا کرده است. 

این زیردریایی ارتش قابل رهگیری و کشف نیست + عکس

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: زیردریایی کلاس غدیر که در مراحل اورهال قرارداشت صبح امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین به آب انداخته شد.

کف کردن روغن | دلایل و از بین بردن کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو

کف کردن روغن و رفع کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو و نکات استفاده از روغن سرخ کردنی و نکات روغن سالم را در پرشین وی بخوانید

مطالب مرتبط