خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

گشتی در روز چهارم نمایشگاه کتاب تهران ایسنا

گشتی در روز چهارم نمایشگاه کتاب تهران

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در حالی چراغ‌های چهارمین روز خود را خاموش کرد که برخی نواقص روزهای آغازین رفع شده اما هنوز در بخش‌های گوناگون شمایل یکسانی را از خود به نمایش نگذاشته است.

به گزارش ایسنا، چهارمین روز از نمایشگاه کتاب تهران ساعت‌های آغازین خود را باز هم غرق در آرامش آغاز کرد؛ البته با ظاهری آماده‌تر از روزهای قبل البته تا عصر بازدیدکنندگان بیشتری خود را به این رویداد رساندند. 

گشتی در روز چهارم نمایشگاه کتاب تهران

در گوشه و کنار نمایشگاه بحث‌هایی در میان ناشران جاری‌ست. یکی دلیل نگرفتن کاغذ یارانه‌ای را عادلانه نبودن توزیع کاغذ عنوان می‌کند و دیگری از این‌که در روز پنج‌شنبه گذشته کسی کاغذ نمی‌فروخت می‌گوید. 

برخی از ناشران گله‌مندند که برگزاری همزمان بخش حضوری و مجازی هزینه‌های آن‌ها را دوبرابر کرده است.  برخی دیگر نیز نسبت به زمان برگزاری آن که در فاصله زمانی کوتاهی از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب در بهمن‌ماه بوده است، انتقاد می‌کنند.  

علیزاده، مسئول فروش انتشارات نواندیش درباره وضعیت استقبال از نمایشگاه در روزهای اخیر می‌گوید: هر چند روزهای ابتدایی نمایشگاه است و ممکن است در روزهای آتی بهتر شود، اما نسبت به سال‌های گذشته در این چند روز دیدیم که مشتری می‌آید، انتخاب می‌کند و می‌رود که از نمایشگاه مجازی خرید کند.  

این درحالی است که سخنگوی رویداد جاری، علی رمضانی دردومین نشست خبریدر این خصوص معتقد بود که «به جز مردم تهران، بخش زیادی از استان‌های دیگر در نمایشگاه مجازی حضور پیدا می‌کنند و این موارد زیاد نیست.»

علیزاده همچنین درخصوص سیاست اتخاذشده برای استفاده از بن در بخش مجازی، برای کنترل شرایط کرونایی می‌گوید که این روزها خیلی از سمینارها و مسابقات فوتبال با جمعیت فراوان برگزار می‌شود.

او یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌های ناشران را خرید کتابخانه‌ها می‌داند و بیان می‌کند: همه آن‌ها سردرگم شدند چون بن‌شان مجازی است و نمی‌توانند حضوری خرید کنند. 

گشتی در روز چهارم نمایشگاه کتاب تهران

اما از این‌ها که بگذریم، یکی از مسائلی که در رویداد امسال نیز همانند یا بیش از سال‌های گذشته جلب توجه می‌کند، اختلاف طبقاتی در میان جایگاه اختصاص‌داده‌شده به ناشران بخش‌های گوناگون است. 

تقریبا به‌جز ناشران عمومی که در شبستان مستقر هستند و وضعیت بهتری دارند، سایر بخش‌های نمایشگاه کتاب وضعیت دیگری دارند؛ بخش ناشران خارجی که گه‌گاهی مسیر برخی بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند، با بخش ناشران عمومی در تفاوت ظاهری محسوسی‌ست؛ بخش ناشران دانشگاهی در غرفه‌هایی هنوز زیر گردوخاک مانده‌اند و بخش کودک و نوجوان که باز هم در زیرزمین نیمه‌کاره مصلی استقرار دارد. 

این در حالی است که غرفه‌های غالبا شیک و تزئین‌شده بخش عمومی با غرفه‌های ناشران خارجی که بعضا حتی کتاب‌های‌شان روی زمین قرار گرفته است قابل قیاس نیستند. 

گشتی در روز چهارم نمایشگاه کتاب تهران

به‌جز این موارد که البته بیشتر به چشم بازدیدکنندگان می‌آید، ناشران خارجی انتقادات دیگری هم دارند؛ عدنان حسینی، مسئول نشر احسان (به نمایندگی از دارالآفاق) که کتاب‌هایی را از مصر به نمایشگاه کتاب تهران آورده است، می‌گوید که هرچند کتاب‌های‌شان را زود و به‌موقع تحویل گمرک نمایشگاه دادند اما با تاخیر آن‌ها را دریافت کردند. 

گشتی در روز چهارم نمایشگاه کتاب تهران

اما گذشته از غرفه‌های خالی‌ای که حالا جای خود را به صاحبانی جدید داده‌اند، برخی غرفه‌ها هنوز هم در نمایشگاه کتاب سی‌وسوم خالی هستند. علاوه‌براین، به‌ویژه در بخش نیم‌طبقه غرفه‌های متعددی دیده می‌شود که هرچند به‌نظر صاحبان‌شان در آن‌ها استقرار پیدا کرده‌اند اما عملا فعال نیستند؛ در میان آن‌ها بعضا حتی غرفه‌ با موانعی بسته شده است. 

گشتی در روز چهارم نمایشگاه کتاب تهران

گشتی در روز چهارم نمایشگاه کتاب تهران

روز چهارم سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بازدید علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت و همچنین پیمان جبلی، رئیس سازمان صداوسیما به پایان رسید.

گشتی در روز چهارم نمایشگاه کتاب تهران

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیست‌ویکم اردیبهشت ماه آغاز شده و تا سی‌ویکم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir برقرار است.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تهران- رییس‌جمهور گفت: نمایشگاه کتاب از جلوه‌های معرفی بهترین‎ها و جدیدترین‌ها در حوزه نشر است و می‌تواند جوان‌ها را مشتاق به کتاب خواندن کند.

6 ساعت پیش

رئیس جمهور با بیان این‌که قرار است در کشور تصمیم‌های سختی بگیریم، گفت: شاید برخی موافق نباشند اما این نگاه نقادانه ما را به افق روشنی که پیش‌روی اقتصاد است رهنمود می‌کند.

6 ساعت پیش

یکی از نویسندگان فیلمنامه لامینور از وضعیت اکران این فیلم انتقاد کرد.

6 ساعت پیش

مهلت ثبت نام حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور در سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۱ تا پایان خردادماه تمدید شد.

6 ساعت پیش

طی روزهای اخیر قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله و گوسفندی تفکیکی به دلیل تلاطم بازار توسط برخی سودجویان افزایش یافته، این درحالی است که مبنای قیمت این محصول برحسب شقه محاسبه می‌شود به طوری که امروز هر کیلو شقه گوساله ۱۳۵ هزار تومان و شقه گوسفندی بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزارتومان قیمت دارد.

5 ساعت پیش

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: همه افراد مستحق جای مانده در هر گروه و دهکی که باشند، یارانه دریافت خواهند کرد.

6 ساعت پیش

معاون وزیر کار با تشریح جزئیات طرح ساماندهی آموزش مربیان فنی و حرفه‌ای از عزم جدی این سازمان برای ایجاد نهضت مهارت‌آموزی خبر داد و گزارشی از روند اجرای طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی ارائه کرد.

6 ساعت پیش

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز (شنبه، ۳۱ اردیبهشت‌ماه) با ۱۵ هزار و ۲۸۶ ‌واحد کاهش، در ارتفاع یک ‌میلیون و ۵۷۹‌ هزار واحدی قرار گرفت.

6 ساعت پیش

ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه قطر گفت که اضافه شدن نفت ایران به بازار موجب ثبات بازار و کاهش قیمت جهانی نفت خواهد شد.

5 ساعت پیش

بیشتر...