خودروتک |
۱ هفته پیش

کارنامه نه چندان درخشان خودروسازان

کارنامه نه چندان درخشان خودروسازان

آمار منتشرشده از وضعیت فروش محصول خودروسازان در سامانه کدال، نشان از آن دارد که سه خودروساز بزرگ کشور در دی‌ماه امسال با افت ۱۰.۶درصدی فروش محصول نسبت به آذرماه مواجه بوده‌اند. همچنین این سه خودروساز در آمار ۱۰ ماه سال جاری ۱۳درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته فروش داشته‌اند.

به گزارشخودروتکبه نقل از دنیای اقتصاد، طبق آماری کهخودروسازانبه بورس ارائه داده‌اند، سه تولیدکننده بزرگ خودرو در کشور در دی‌ماه سال جاری 82هزار و 866 دستگاهخودروبه فروش رسانده‌اند. این در حالی است که این رقم برای آذرماه 92هزار و 706 دستگاه بوده است. بنابراین آنها در ماه ابتدایی زمستان، 9هزار و 840 دستگاه معادل 10.6درصد کمتر از آذرماه فروش داشته‌اند.

افت تولید خودروسازان طی ماه‌های گذشته و وضعیت رکودی اینصنعتکه به استناد دیگر آمارها از جملهشاخصشامخ که توسط اتاق بازرگانیایرانمنتشر می‌شود هم تایید شده، می‌تواند از مهم‌ترین علل و عوامل افت فروش خودروسازان در نظر گرفته شود. در واقع خودروسازان طی این چند ماه کمتر تولید کرده‌اند و منطقی به نظر می‌رسد اگر شاهد افت فروش آنها هم باشیم. علاوه بر این ممکن است خودروسازان بزرگ کشور انتظاررشدقیمت را داشته باشند و این موضوع نیز به طور تقریبی روی آمار فروش آنها موثر بوده باشد. البته باید توجه داشت که طبق اطلاعات منتشرشده در سامانه کدال خودروسازان نیمه‌دولتی بخش بسیار زیادی از تولید خود را فروخته‌اند؛ به طوری که آمار فروش آنها 99درصد از تولید بوده است، بنابراین این عامل نمی‌تواند تاثیر زیادی گذاشته باشد و احتمالا علت اصلی، افت تولید خودرو است.

آمار فروش 10 ماه خودروسازان نیز نشان می‌دهد که آنها از ابتدای سال جاری تا انتهای دی‌ماه 811هزار و 20 دستگاه از محصولات خود را به فروش رسانده‌اند؛ این در حالی است که این رقم برای مدت مشابه سال گذشته 931هزار و 569 دستگاه بود. بنابراین فروش خودروسازان بزرگ کشور در این مدت زمانی 120هزار و 549دستگاه، معادل 13درصد افت، داشته است.ایران خودرودر آمار فروش ماهانه وضعیت بهتری نسبت به رقبای خود دارد. این شرکت در دهمین ماه از سال 51هزار و 123 دستگاه فروش داشته که نسبت به ‌آمار 52هزار و 79دستگاهی آذرماه تنها 956دستگاه معادل 1.8درصد کمتر بوده است. این شرکت همچنین در 10 ماه سال جاری 9.5درصد کمتر از مدت مشابه سال 1401 فروش داشته و از 492هزار و 296دستگاه به 445هزار و 521دستگاه رسیده است. آبی‌پوشان جاده‌مخصوص در این 10 ماه کمی بیشتر از آنچه تولید کرده‌اند فروخته‌اند؛ به طوری که تولید 10 ماه آنها 444هزار و 471 دستگاه بوده ولی در همین مدت زمانی 445هزار و 521دستگاه فروخته‌اند که نشان می‌دهد بخشی از این فروش از انبار ایران‌خودرو بوده است.

سایپا اما وضعیت مناسبی در آمار فروش ندارد. بر اساس آمار منتشره این خودروساز در دی‌ماه فروشی معادل 26هزار و 15 دستگاه داشته‌ است؛ آن هم در شرایطی که فروش آذرماه این شرکت 32هزار و 610 دستگاه بوده است. بنابراین در ماه ابتداییزمستانسایپا 6هزار و 595 دستگاه معادل 20درصد کمتر از آذر فروش داشته است. در آمار 10 ماه نیز دومین خودروساز بزرگ کشور افت 13.2درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد؛ به طوری که این خودروساز از ابتدای سال جاری تا انتهای دی‌ماه 281 هزار و 86دستگاه از محصولات خود را فروخته اما این آمار برای مدت مشابه پارسال 323 هزار و 955 دستگاه بوده است. در مورد نسبت فروش به تولید نیزسایپاکمینه آمارهای سه خودروساز بزرگ را ثبت کرده است؛ به طوری که از 288هزار و 333هزار دستگاه خودرویی که از ابتدای سال تا انتهای دی تولید کرده 281هزار و 86دستگاه را فروخته تا نسبت فروش به تولید آن 97.5درصد باشد.

سری هم به آمار فروش پارس‌خودرو بزنیم، شرکتی که بیشترین افت فروش خودرو در دی‌ماه نسبت به ماه پیش از آن را با 28.5درصد کاهش ثبت کرده است. پارس‌خودرویی‌ها در دهمین ماه از سال جاری پنج‌‌هزار و 728 دستگاه خودرو فروخته‌اند؛ این در شرایطی است که این رقم برای آذرماه هشت‌هزار و 17 دستگاه بوده است. در آمار 10 ماه نیز رکورد افت فروش متعلق به پارس‌خودرو است. سومین خودروساز بزرگ کشور از ابتدای سال جاری تا انتهای دی‌ماه 84هزار و 413دستگاه خودرو فروخته‌است. در مدت مشابه سال گذشته این رقم برای پارس‌خودرو 115هزار و 318 دستگاه بود، بنابراین این شرکت در مدت زمانی مذکور 30هزار و 905 دستگاه معادل 26.8درصد کمتر از مدت مشابه سال پیش فروخته است. همچنین نسبت فروش به تولید پارس‌خودرو 99.2درصد است.#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان از افزایش ۱۶ درصدی مصرف آب همزمان با افزایش دمای هوا در استان خبر داد و گفت: مشترکین آب در استان باید توجه ویژه نسبت به مدیریت مصرف آب داشته باشند. 

نیم ساعت پیش

رییس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی از وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در برخی نقاط کشور و وقوع رگبار و رعدوبرق در برخی استان‌ها خبر داد.

نیم ساعت پیش

رئیس پارک ملی بمو شسزاز از تعقیب و گریز و دستگیری شکارچیان در پارک ملی بمو شیراز و دستگیری ۴ گروه شکارچی طی یک هفته خبر داد.

یک ربع پیش

رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی زنجان گفت: حضور موفق در عرصه اقتصادی و فعالیت در بازارهای جهانی نیازمند تغییر زیرساخت‌ها و بازنگری در دستورالعمل‌های داخلی است که بتواند فرایند تولید و تجارت کشور را در سطح مولفه‌های جهانی و چارچوب علمی و فنی قابل قبول در دنیا قرار دهد.

یک ربع پیش

نسل جدید ب ام و سری 7 از سال 2023 به بازار عرضه می شود. این خودرو علاوه بر مدل های بنزینی و هیبرید در مدل تمام برقی نیز تولید می شود که کد آن ب ام و i7 است.

2 ساعت پیش

سرمربی صربستانی استقلال خوزستان می‌گوید به کسب نتایج خوب در این تیم خوشبین است.

یک ربع پیش

براساس اخبار منتشر شده باشگاه استقلال با علیرضا کوشکی مذاکرات مثبتی داشته است.

2 ساعت پیش

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: تاکنون نشانه‌ای دال بر اینکه ایران واقعا تصمیم گرفته است سلاح هسته‌ای تولید کند، ندیده‌ام.

11 دقیقه پیش

محققان موسسه تحقیقات برنج کشور و جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران در یک پژوهش جالب به بررسی استفاده از فرومون‌های جنسی برای کنترل کرم ساقه‌خوار نواری برنج و کاهش خسارت این آفت پرداخته اند.

14 دقیقه پیش

بیشتر...