سند همکاری با ۱۲ کشور همسایه امضا می کنیم خبرنامه دانشجویان ایران

مدیر کل امور بین الملل وزارت کار ضمن تشریح جزئیات همکاری با عراق، گفت: اسناد برای همکاری با ۱۲ کشور همسایه همچون ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و ... نیز آماده است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»به نقل از مشرق، علی حسین شهریور در مورد امضای سند همکاری با کشور عراق اظهار داشت: از سال ۹۴ که یک بیانیه مشترکی بین وزارت خانه‌های کار ایران و عراق امضا شده بود، برای تبدیل این بیانیه به یک برنامه جامع اقداماتی صورت گرفت. در همین راستا در روز ۲۲ فروردین ماه سال جاری یک سند برنامه اقدام مشترک ۵ ساله بین وزارت کار ایران و عراق امضا شد.

محورهای مهم همکاری با عراق

مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه نرخ بیکاری در عراق بیش از ۳۱ درصد است، افزود: هدف این سند توسعه همکاری‌های مشترک دو کشور در حوزه‌های آموزش‌های فنی و حرفه ای، کارآفرینی و اشتغال، روابط کار، بیمه و رفاه اجتماعی است.

وی ادامه داد: پیش بینی شده جلسات کمیته مشترک دو وزارتخانه به صورت حضوری یا مجازی برای پیگیری و عملیاتی کردن این سند برگزار شود.

شهریور گفت: محورهای برنامه در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه ای نظام مهارتی است که شامل آموزش مربیان، کارآموزان عراقی، تدوین و بومی سازی منابع و استانداردهای مربیان و مهارت آموزان کشور عراق با توجه به نیاز بازار کار، دوره‌های آموزش برای مربیان عراقی در داخل ایران، تبادل مربی در رشته‌های مورد نیاز دو کشور، همکاری و مشارکت در مسابقات ملی مهارت می‌شود. همچنین در حوزه روابط کار زمینه‌های گسترده ای پیش بینی شده که در رابطه با طبقه بندی مشاغل بر اساس استاندارهای بین المللی، آموزش بازرسان کار و نحوه اجرای قوانین کار در روابط کار، مذاکرات دسته جمعی و گفتگوهای اجتماعی و مراجع حل اختلاف کار است.

مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: همچنین تبادل تجربه در زمینه کار شایسته و آینده کار پیش بینی شده است. با توجه به تغییراتی که در محیط کسب و کار در دنیا به خصوص در اقتصاد دانش بنیان و دیجیتال رخ می‌دهد، تجارب خود را در اختیار عراق می‌گذاریم.

وی ادامه داد: انتقال تجارب در حوزه سه جانبه گرایی در رابطه با استفاده از ظرفیت تشکل‌های کارفرمایی و کارگری و نحوه رفتار دولت با آنها نیز در دستور کار است.

شهریور افزود: سال‌ها عراق درگیر جنگ و تروریسم بوده و آثار منفی این مسائل در عراق نیاز به بازسازی دارد که قرار شد تجارب خود را در بخش رفاه و خدمات اجتماعی انتقال دهیم؛ توانبخشی حرفه ای، برگزاری کارگاه‌های حمایتی، شیوه‌های خدمات مشاوره‌ای به معلولان، همکاری در زمینه تجهیزات کمک توان بخشی به معلولان و راهکارهای حمایتی در مورد زنان و کودکان بی سرپرست در این سند دیده شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر اینها با توجه به اینکه کارجویان و معلولان و زنان سرپرست خانوار که مشکل اشتغال دارند مقرر شده تجارب خود را در زمینه فعالیت این افراد و فراهم کردن زمینه اشتغالزایی را انتقال دهیم. همچنین کارگاه‌های آموزش‌های تخصصی توانبخشی و کاردرمانی و فیزیوتراپی به صورت مشترک نیز برگزار می‌شود.

شهریور گفت: در حوزه تأمین اجتماعی نیز نحوه تأمین مالی گسترش پوشش بیمه‌ای، پوشش بیمه اقشار خاص و بخش غیررسمی جامعه، فرایند دریافت حق بیمه و حمایت از آسیب دیدگان شغلی از دیگر موضوعات مطرح شده در سند است.

مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: پیاده سازی شیوه‌های جدید دیجیتالی در حوزه بیمه‌های اجتماعی و برگزاری نشست‌های مشترک بین تعاونی‌های اشتغال زا و معلولین در این سند به صورت کامل و شفاف دیده شده است.

وی افزود: در حوزه کارآفرینی و اشتغال، زمینه همکاری گسترده ای دیده شده است؛ بحث آموزش نیروهای عراقی در زمینه آمارگیری، تحلیل بازار کار، دوره‌ها و کارگاه‌های تخصصی آموزشی برای آموزش نیروی مورد نیاز در زمینه نظام اصلاحات بازار کار، ارائه تجارت در بخش طرح‌ها و برنامه‌هایی در زمینه اشتغال زایی مثل مشاغل خانگی و تعاونی‌ها پیش بینی شده است.

شهریور گفت: تقویت بخش خصوصی و تعاونی برای ایجاد فرصت‌های اشتغالی، شیوه‌های تأمین مالی برای سرمایه گذاری در حوزه کارآفرینی، کمک در رابطه با ایحاد دفاتر یا صندوق‌های مالی مشترک در جهت رشد فرصت‌های شغلی پیش بینی شده است.

وی افزود: در بخش تبادل نیروی کار ماهر و متخصص قرار شد در رابطه با نحوه نظارت بر مؤسسات کاریابی خصوصی، آشنایی با شیوه‌های نوین کاریابی، مشاوره شغلی و حرفه ای و پیشگیری از اشتغال غیررسمی نیز همکاری صورت گیرد. زمینه را برای ساماندهی تبادل نیروی کار در حوزه تخصصی بازار کار فراهم می‌کنیم که کمیته مشترک در این خصوص تصمیم گیری خواهد کرد.

مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: نحوه انتقال تجربیات در قالب قرارداد خواهد بود که برای ایران و عراق منافع دو طرفه دارد و از زمان امضای قرارداد، سند وارد فاز اجرایی شده است و نحوه منابع مالی و زمان بندی تصمیم گیری می‌شود.

امضای سند همکاری با ۱۲ کشور همسایه در دستور کار است

شهریور گفت: اولویت ما کار با ۱۵ کشور همسایه است که اواخر سال گذشته با کشور روسیه سندی مشابه این سند امضا کردیم. همچنین امسال با بلغارستان نیز سند مشترکی داشتیم.

وی افزود: اسناد برای همکاری با ۱۲ کشور همسایه همچون ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و … آماده است و موافقت کشورها نیز گرفته شده که به دلیل محدودیت‌های کروناییاسناد هنوز امضا نشده اند.#‌اخبار منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیریت نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس از درج شرکت «گروه صنعتی انتخاب الکترونیک آرمان» در شرکت فرابورس خبر داد.

1 ساعت پیش

مدیریت نظارت بر بازاراولیه سازمان بورس اعلام کرد: شرکت «صنایع مس افق کرمان» به عنوان ناشر اوراق بهادار درج شد.

2 ساعت پیش

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: کلیه سهامدران حقیقی و حقوقی باید کد شهاب حساب را در سیستم بانکی خود ثبت کنند تا پرداخت سود، اصل سررسید اوراق و ... با اختلال مواجه نشود.

2 ساعت پیش

شرکت «سرمایه‌گذاری هامون صبا» در بازار اول فرابورس درج شد.

2 ساعت پیش

مدیر نظارت بر بازار اولیه از درج شرکت «مجتمع جهان فولاد سیرجان» در فرابورس ایران خبر داد.

2 ساعت پیش

اعلام نتایج چهارمین دور مذاکرات وین در 17 اردیبهشت 1400,در چهارمین دور از رایزنی ها برای احیای برجام در وین چه گذشت؟,گزارشی از چهارمین دور مذاکرات برجام در وین,,واکنش‌ها به برگزاری چهارمین مذاکرات وین در 17 اردیبهشت 1400,واکنش بایدن به نتایج چهارمین دور مذاکرات وین,برگزاری دور پنجم مذاکرات برجام در وین,,,

2 ساعت پیش

یک کارشناس اقتصادی گفت: تحقیقات در کشورهای مختلف نشان داده که بازار سرمایه نه تنها تورم زا نیست، بلکه سدی در مقابل تورم است، بنابراین با استناد به چه مدارک و شواهدی  گفته می شود که بورس عامل تورم است ؟!

3 ساعت پیش

نمادهای معاملاتی (سدشت۱)، (وبملت۱)، (کلوند۱) و (کماسه۱) متوقف شدند.

3 ساعت پیش

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۶ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۹ ارز افزایش و ۶ ارز کاهش یافت. نرخ ۱۱ ارز نیز ثابت ماند.

3 ساعت پیش

سهام بازارهای آمریکا در پایان معاملات دیروز، علی‌رغم گزارش اشتغال ناامیدکننده این کشور رشد کرد و شاخص داوجونز به رکورد تاریخی جدیدی دست یافت.

3 ساعت پیش

دو هزار میلیارد تومان اوراق اجاره به منظور سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس توسط (ومهان) منتشر می‌شود.

3 ساعت پیش

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه میزبان عرضه ۶ هزار تن ورق گالوانیزه خودرو و یک هزار تن ورق گالوانیزه لوازم خانگی است.

3 ساعت پیش

سامانه دوم راه اندازی نشود 4300 لیتر در ثانیه کمبود آب شرب خواهیم داشت

18 ساعت پیش

ممنوعیت خرید و فروش مسکن ملی,سلب امتیاز متقاضی طرح اقدام ملی مسکن در صورت فروش امتیاز

18 ساعت پیش

پیش بینی سهام عدالت در خرداد 1400,ارزش سهام عدالت در 15 اردیبهشت 1400,سود دوم سهام عدالت چه زمانی پرداخت می شود,جزئیات سهام جدید برای سهام داران عدالت, شرکت سرمایه‌گذاری امید ایرانیان چیست

18 ساعت پیش

بیشتر...