بیتوته |
7 ماه پیش

بیوگرافی ویلیام جان نیسون بازیگر ایرلند شمالیبیوگرافی ویلیام جان نیسون

ویلیام جان نیسونبازیگر ایرلندی متولد ۷ ژوئن ۱۹۵۲ می باشد. وی در طول حرفهٔ خود افتخارات متعددی دریافت نموده و همین طور نامزد دریافت یک جایزهٔ اسکار، دو جایزهٔ گلدن گلوب، یک جایزهٔ آکادمی فیلم بریتانیا و دو جایزهٔ تونی بوده‌است.ویلیام جان نیسوندر سال ۲۰۲۰ از طرف آیریش تایمز در رتبهٔ هفتم لیست ۵۰ بازیگر برتر سینمایی ایرلند قرار گرفت.

چکیده ای از بیوگرافی ویلیام جان نیسون

نام :ویلیام جان نیسون

تاریخ تولد: ۷ ژوئن ۱۹۵۲

محل تولد: بالی‌منا، ایرلند شمالی

حرفه:بازیگر

سال‌های فعالیت:۱۹۷۶–اکنون

بیوگرافی ویلیام جان نیسون

ویلیام جان نیسون در ۷ ژوئن ۱۹۵۲ در بالی منا، کانتی آنتریم، پسر آشپز کاترین «کیتی» نیسون (با نام خانوادگی براون) و سرپرست مدرسه ابتدایی برنارد «بارنی» نیسون به دنیا آمد. وی که کاتولیک بزرگ شد،به نام «لیام» یک کشیش محلی نام گرفت. او که سومین فرزند خانواده است، سه خواهر به نام‌های الیزابت، برنادت و روزلین دارد. ویلیام جان نیسوناز سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۷ در کالج سنت پاتریک، بالیمنا شرکت کرد و بعدها اشاره کرد که عشق او به نمایش در این مدرسه آغاز گردید.

وی گفته است که بزرگ شدن به عنوان یک کاتولیک در یک شهر عمدتاً پروتستان او را محتاط نموده‌است، و یک بار گفت که در آنجا حس می‌کند «شهروند درجه دوم» باشد، ولی همین طور گفته‌است که هیچ وقت به او حس «حقارت یا حتی متفاوت‌بودن»، در کالج فنی شهر که عمدتاً پروتستان هستند، داده نشده‌است.

نیسون در مورد شیوه تربیتش گفته‌است: «تصور این که من یک پیشینهٔ رنگارنگ ایرلندی سرکش و پر سر و صدا داشته باشم… ولی حقیقت خیلی خاکستری‌تر بودند. ایرلندی، بله. ولی همه آن چیزهای ملی‌گرایانه، گریه‌کردن به گینس و خواندن ترانه‌های شورشی - هیچ وقت برای من نبود.» وی تا وقتی که از اعتراضات دانشجویان بعد از یکشنبه خونین، کشتاری که در دری، در سال ۱۹۷۲، در جریان درگیری‌های ایرلند شمالی اتفاق افتاد، خود را «بی ارتباط» با سیاست و تاریخ ایرلند شمالی توصیف می‌کرد.

این تجربه او را تشویق کرد تا تاریخ محلی را بیشتر یاد بگیرد. او در مصاحبه ای در سال ۲۰۰۹ گفت: «من هیچ وقت از فکر کردن به [مشکلات] دست نمی‌کشم. من دختر و پسری را می‌شناسم که مرتکب خشونت و قربانی شده‌اند. پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها. این بخشی از دی‌ان‌ای من است.»

در سن نه سالگی، نیسون درس‌های بوکس را در کلوپ جوانان آل سینتس آغاز نمود و آنگاه تعدادی از عناوین منطقه‌ای را کسب کرد و در ۱۷ سالگی به آن پایان داد.

وی در دوران نوجوانی در تولیدات مدرسه اجرای نقش می‌کرد. علاقهٔ او به بازیگری و تصمیم برای بازیگر شدن هم تحت تأثیر ایان پیزلی، بنیانگذار حزب اتحادگرای دموکراتیک (DUP) قرار گرفت، که او به طور مخفیانه به کلیسای پروتستان آزاد اولستر می‌رفت.

او گفت: «[پیزلی] حضور باشکوهی داشت و تماشای او که آموزه‌های کتاب مقدس را به روشی تهاجمی انجیلی توضیح می‌داد، باورنکردنی بود… این برای من بازیگری بود. ولی همین طور نوعی بازیگری فوق‌العاده و هیجان‌انگیز.»

در سال ۱۹۷۱، پیش از اینکه برای کار در کارخانه آبجوسازی گینس ترک کند، به یک دوره فیزیک و علوم کامپیوتر در دانشگاه کوئینز بلفاست پیوست. در کوئینز، وی استعدادی برای فوتبال کشف کرد و به وسیله شان توماس در باشگاه فوتبال بوهمیان دیده شد. یک جلسهٔ آزمایشی باشگاهی در دوبلین برگزار شد و نیسون یک بازی به عنوان یار تعویضی در برابر باشگاه فوتبال شامروک روورز انجام داد، ولی به او پیشنهاد قرارداد ندادند.

زندگی هنری ویلیام جان نیسون

ویلیام جان نیسون مدت زمان بسیاری را به عنوان معلم در کالج سنت مری در نیوکاسل فعالیت نموده‌ است. با این حال در سال ۱۹۷۶ او در تئاتر نمایشی بلفاست حضور پیدا کرد و نخستین فعالیت حرفه‌ای اش را در نمایش مردم برخاسته، به ثبت رساند. نیسون پس از دو سال به تئاتر دوبلین ابی پیوست، جایی که در آنجا نقش‌های کلاسیک بازی می‌کرد. در آنجا بود که نظر کارگردانی به نام جان بورمن را جلب نمود و در فیلم اکس کالیبور محصول ۱۹۸۱، نقش سر گوین به او داده شد که این نقش، نخستین کار جدی سینمایی او به حساب می آمد.

نیسون بیشتر برای ایفای نقش اسکار شیندلر در فیلم فهرست شیندلر (۱۹۹۳) ساخته استیون اسپیلبرگ شهرت دارد همین طور او در اقتباسی از بینوایان یکی از ماندگارترین نقش‌های ژان والژان را اجرا نموده‌است.

جوایز و افتخارات ویلیام جان نیسون

در سال ۲۰۰۰، به نیسون «افتخار آزادی شهر بالیمنا» از بالیمنا شورای به او پیشنهاد شد، ولی به علت مخالفتی از سوی اعضای حزب اتحادگرای دموکراتیک در مورد نظر او که گفته بود او در حال رشد به عنوان یک کاتولیک در آن شهر خودش را همانند یک «شهروند درجه دوم» احساس می‌کرد، او جایزه را به علت تنش رد کرد.

به دنبال این جنجال، نیسون نامه‌ای به شورا نوشت و در آن بیان کرد. «من همیشه به تربیت و ارتباط با شهر و کشورم که در هر فرصتی به ترویج آن ادامه خواهم داد، مفتخر خواهم ماند. در واقع، من حمایت پایدار از سوی تمام بخش‌های جامعه در بالیمنا در طول این سال‌ها را به‌عنوان شناخت کافی برای هر موفقیتی که ممکن است به عنوان یک بازیگر به دست آورده باشم، می‌دانم.» متعاقباً، در ۲۸ ژانویه ۲۰۱۳، نیسون در مراسمی نشان «آزادی بارو» را از شورای شهر بالیمنا کسب کرد.

نیسون به سیله ملکه الیزابت دوم در سال ۲۰۰۰ به عنوان افسر والا مقام امپراتوری بریتانیا (OBE) منصوب شد. صندوق ایرلند آمریکا از نیسون با جایزه هنرهای نمایشی خود به علت تمایز بزرگی که در جشن شام سال ۲۰۰۸ در شهر نیویورک برای ایرلند به ارمغان آورد تجلیل کرد. در سال ۲۰۰۹، در مراسمی در نیویورک، دکترای افتخاری به وسیله دانشگاه کوئینز بلفاست به نیسون اعطا گردید.

در ۹ آوریل ۲۰۱۶ جایزهٔ مشارکت برجسته در سینما به وسیله مایکل دی هیگینز رئیس‌جمهور ایرلند و از سوی آکادمی فیلم و تلویزیون ایرلند (IFTA) در خانه عمارت دوبلین به او اعطا گردید. نیسون در سال ۲۰۱۷ به وسیله شرکت بریتانیایی ریچ‌توپیا در رتبه ۷۴ در فهرست ۲۰۰ نیکوکار و کارآفرین اجتماعی تأثیرگذار در سراسر جهان قرار گرفت. او در ژانویه ۲۰۱۸ جایزهٔ خدمات برجسته را برای جایزهٔ ایرلندی در خارج از کشور از مایکل دی هیگینز، رئیس‌جمهور ایرلند، که این جایزه را «برای ایرلندی‌های خارج از کشور که به بشریت کمک می‌کنند» توصیف کرد، دریافت کرد.

ازدواج ویلیام جان نیسون

نخستین رابطه لیام نیسون در طی فیلم «اکس کالیبور» پدید آمد. وی در این فیلم با هلن میرن بازیگر آشنا شد. با وجود اینکه میرن از لیام بزرگ‌تر بود ولی آن‌ها رابطه خود را شروع کردند. ولی موفقیت، شهرت و ثروت میرن سبب شد که لیام همیشه احساس خجالت کند و در نتیجه از هم جدا شدند.

وی سرانجام با ناتاشا ریچاردسون، بازیگر تئاتر و سینمای آمریکا و بریتانیا در سال ۱۹۹۴ ازدواج کرد. آن‌ها یک زوج ایده‌آل بودند. در ۱۵ سال زندگی آن‌ها هیچ رسوایی و شایعه‌ای به وجود نیامد. در سال ۱۹۹۵ پسر اولشان مایکل به دنیا آمد. در سال بعد دومین پسرشان دنیل به دنیا آمد. در سال ۲۰۰۹ ناتاشا در پیست اسکی دچار سانحه شد. لیام تا آخرین لحظه در بیمارستان در کنار او بود تا اینکه همسرش از دنیا رفت. او اعضای بدن همسرش را اهدا کرد.

تئاتر

- ۱۹۹۲–۹۳آنا کریستیمت برکشرکت تئاتر رانداباوت، برادوی

- ۱۹۹۸بوسه یهودااسکار وایلدتئاتر آلمیدا، لندن

- ۲۰۰۱–۰۲بوته آزمایشجان پراکتورتماشاخانه آگوست ویلسن، برادوی

بازی‌های ویدیویی

- ۲۰۰۵لگو جنگ ستارگان: بازی ویدئوییکوای‌گان جین (صدا)ذکرنشده

- بتمن آغاز می‌کندهانری دوکار / راس الغول (صدا)

- ۲۰۰۸فال‌اوت ۳جیمز (صدا)همچنین ضبط حرکت

- ۱۴بازی ویدیویی فیلم لگوپلیس خوب / پلیس بد (صدا)

- ۲۰۱۵ابعاد لگو

کتاب صوتی

- ۲۰۰۹قطار سریع‌السیر قطبیشیوه روایتسی‌دی صوتی

تصاویرویلیام جان نیسون

گردآوری:بخش سرگرمی بیتوته#‌بازیگران منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مونا فرجاد،بیوگرافی مونا فرجاد،مونا فرجاد بازیگر سینما و تلویزیون،بیوگرافی مونا فرجاد بازیگر سینما و تلویزیون،زندگینامه مونا فرجاد،ازدواج مونا فرجاد،فعالیت مونا فرجاد ،تصاویر مونا فرجاد ،عکس مونا فرجاد

7 ماه پیش

ویلیام جان نیسون،بیوگرافی ویلیام جان نیسون،ویلیام جان نیسون بازیگر،ویلیام جان نیسون بازیگر ایرلند شمالی،بیوگرافی ویلیام جان نیسون بازیگر ایرلند شمالی،زندگینامه ویلیام جان نیسون،ازدواج ویلیام جان نیسون،زندگی هنری ویلیام جان نیسون ،جوایز و افتخارات ویلیام جان نیسون ،تصاویر ویلیام جان نیسون ،عکس ویلیام جان نیسون

7 ماه پیش

به‌آفرید غفاریان،بیوگرافی به‌آفرید غفاریان،به‌آفرید غفاریان بازیگر،به‌آفرید غفاریان بازیگر تئاتر و سینما،زندگینامه به‌آفرید غفاریان،شروع فعالیتهای هنری به‌آفرید غفاریان،ازدواج به آفرید غفاریان،آثار هنری به آفرید غفاریان ،تصاویر به‌آفرید غفاریان،عکس به‌آفرید غفاریان

6 ماه پیش

کتایون امیرابراهیمی، بیوگرافی کتایون امیرابراهیمی بازیگر، بیوگرافی کتایون امیرابراهیمی، زندگینامه کتایون امیرابراهیمی، ازدواج کتایون امیرابراهیمی،تصاویر کتایون امیرابراهیمی،عکس کتایون امیرابراهیمی،فعالیت کتایون امیرابراهیمی بعد از انقلاب ،فعالیت کتایون امیرابراهیمی قبل از انقلاب

6 ماه پیش

مایکل سرا ،بیوگرافی مایکل سرا،مایکل سرا بازیگر و خواننده آمریکایی،مایکل سرا بازیگر و خواننده،بیوگرافی مایکل سرا بازیگر و خواننده،بیوگرافی مایکل سرا بازیگر و خواننده آمریکایی،زندگینامه مایکل سرا،ازدواج مایکل سرا،جوایز و دستاوردهای مایکل سرا،تصاویر مایکل سرا،عکس مایکل سرا،فعالیت مایکل سرا

6 ماه پیش

حسین رفیعی، حسین رفیعی بازیگر و مجری، بیوگرافی حسین رفیعی، بیوگرافی حسین رفیعی بازیگر و مجری، سوابق هنری حسین رفیعی، ازدواج حسین رفیعی، مصاحبه با حسین رفیعی، برنامه های تلویزیونی حسین رفیعی، تصاویر حسین رفیعی، عکس حسین رفیعی

5 ماه پیش

خزر معصومی،بیوگرافی خزر معصومی،بیوگرافی خزر معصومی بازیگر ،خزر معصومی بازیگر و کارگردان،زندگینامه خزر معصومی،کشف حجاب خزر معصومی ،سالهای فعالیت خزر معصومی ،آثار هنری خزر معصومی،عکس خزر معصومی،تصاویر خزر معصومی

6 ماه پیش

ربل ویلسون،بیوگرافی ربل ویلسون،بیوگرافی ربل ویلسون هنرپیشه،ازدواج ربل ویلسون ،زندگینامه ربل ویلسون ،فیلم‌شناسی ربل ویلسون ،تصاویر ربل ویلسون ،عکس ربل ویلسون

7 ماه پیش

پیام احمدی نیا،پیام احمدی نیا بازیگر ایرانی،بیوگرافی پیام احمدی نیا،بیوگرافی پیام احمدی نیا بازیگر ،ازدواج پیام احمدی نیا،آثار پیام احمدی نیا،تصاویر پیام احمدی نیا،عکس پیام احمدی نیا

7 ماه پیش

بیشتر...