بیتوته |
1 سال پیش

بیوگرافی ویلیام جان نیسون بازیگر ایرلند شمالیبیوگرافی ویلیام جان نیسون

ویلیام جان نیسونبازیگر ایرلندی متولد ۷ ژوئن ۱۹۵۲ می باشد. وی در طول حرفهٔ خود افتخارات متعددی دریافت نموده و همین طور نامزد دریافت یک جایزهٔ اسکار، دو جایزهٔ گلدن گلوب، یک جایزهٔ آکادمی فیلم بریتانیا و دو جایزهٔ تونی بوده‌است.ویلیام جان نیسوندر سال ۲۰۲۰ از طرف آیریش تایمز در رتبهٔ هفتم لیست ۵۰ بازیگر برتر سینمایی ایرلند قرار گرفت.

چکیده ای از بیوگرافی ویلیام جان نیسون

نام :ویلیام جان نیسون

تاریخ تولد: ۷ ژوئن ۱۹۵۲

محل تولد: بالی‌منا، ایرلند شمالی

حرفه:بازیگر

سال‌های فعالیت:۱۹۷۶–اکنون

بیوگرافی ویلیام جان نیسون

ویلیام جان نیسون در ۷ ژوئن ۱۹۵۲ در بالی منا، کانتی آنتریم، پسر آشپز کاترین «کیتی» نیسون (با نام خانوادگی براون) و سرپرست مدرسه ابتدایی برنارد «بارنی» نیسون به دنیا آمد. وی که کاتولیک بزرگ شد،به نام «لیام» یک کشیش محلی نام گرفت. او که سومین فرزند خانواده است، سه خواهر به نام‌های الیزابت، برنادت و روزلین دارد. ویلیام جان نیسوناز سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۷ در کالج سنت پاتریک، بالیمنا شرکت کرد و بعدها اشاره کرد که عشق او به نمایش در این مدرسه آغاز گردید.

وی گفته است که بزرگ شدن به عنوان یک کاتولیک در یک شهر عمدتاً پروتستان او را محتاط نموده‌است، و یک بار گفت که در آنجا حس می‌کند «شهروند درجه دوم» باشد، ولی همین طور گفته‌است که هیچ وقت به او حس «حقارت یا حتی متفاوت‌بودن»، در کالج فنی شهر که عمدتاً پروتستان هستند، داده نشده‌است.

نیسون در مورد شیوه تربیتش گفته‌است: «تصور این که من یک پیشینهٔ رنگارنگ ایرلندی سرکش و پر سر و صدا داشته باشم… ولی حقیقت خیلی خاکستری‌تر بودند. ایرلندی، بله. ولی همه آن چیزهای ملی‌گرایانه، گریه‌کردن به گینس و خواندن ترانه‌های شورشی - هیچ وقت برای من نبود.» وی تا وقتی که از اعتراضات دانشجویان بعد از یکشنبه خونین، کشتاری که در دری، در سال ۱۹۷۲، در جریان درگیری‌های ایرلند شمالی اتفاق افتاد، خود را «بی ارتباط» با سیاست و تاریخ ایرلند شمالی توصیف می‌کرد.

این تجربه او را تشویق کرد تا تاریخ محلی را بیشتر یاد بگیرد. او در مصاحبه ای در سال ۲۰۰۹ گفت: «من هیچ وقت از فکر کردن به [مشکلات] دست نمی‌کشم. من دختر و پسری را می‌شناسم که مرتکب خشونت و قربانی شده‌اند. پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها. این بخشی از دی‌ان‌ای من است.»

در سن نه سالگی، نیسون درس‌های بوکس را در کلوپ جوانان آل سینتس آغاز نمود و آنگاه تعدادی از عناوین منطقه‌ای را کسب کرد و در ۱۷ سالگی به آن پایان داد.

وی در دوران نوجوانی در تولیدات مدرسه اجرای نقش می‌کرد. علاقهٔ او به بازیگری و تصمیم برای بازیگر شدن هم تحت تأثیر ایان پیزلی، بنیانگذار حزب اتحادگرای دموکراتیک (DUP) قرار گرفت، که او به طور مخفیانه به کلیسای پروتستان آزاد اولستر می‌رفت.

او گفت: «[پیزلی] حضور باشکوهی داشت و تماشای او که آموزه‌های کتاب مقدس را به روشی تهاجمی انجیلی توضیح می‌داد، باورنکردنی بود… این برای من بازیگری بود. ولی همین طور نوعی بازیگری فوق‌العاده و هیجان‌انگیز.»

در سال ۱۹۷۱، پیش از اینکه برای کار در کارخانه آبجوسازی گینس ترک کند، به یک دوره فیزیک و علوم کامپیوتر در دانشگاه کوئینز بلفاست پیوست. در کوئینز، وی استعدادی برای فوتبال کشف کرد و به وسیله شان توماس در باشگاه فوتبال بوهمیان دیده شد. یک جلسهٔ آزمایشی باشگاهی در دوبلین برگزار شد و نیسون یک بازی به عنوان یار تعویضی در برابر باشگاه فوتبال شامروک روورز انجام داد، ولی به او پیشنهاد قرارداد ندادند.

زندگی هنری ویلیام جان نیسون

ویلیام جان نیسون مدت زمان بسیاری را به عنوان معلم در کالج سنت مری در نیوکاسل فعالیت نموده‌ است. با این حال در سال ۱۹۷۶ او در تئاتر نمایشی بلفاست حضور پیدا کرد و نخستین فعالیت حرفه‌ای اش را در نمایش مردم برخاسته، به ثبت رساند. نیسون پس از دو سال به تئاتر دوبلین ابی پیوست، جایی که در آنجا نقش‌های کلاسیک بازی می‌کرد. در آنجا بود که نظر کارگردانی به نام جان بورمن را جلب نمود و در فیلم اکس کالیبور محصول ۱۹۸۱، نقش سر گوین به او داده شد که این نقش، نخستین کار جدی سینمایی او به حساب می آمد.

نیسون بیشتر برای ایفای نقش اسکار شیندلر در فیلم فهرست شیندلر (۱۹۹۳) ساخته استیون اسپیلبرگ شهرت دارد همین طور او در اقتباسی از بینوایان یکی از ماندگارترین نقش‌های ژان والژان را اجرا نموده‌است.

جوایز و افتخارات ویلیام جان نیسون

در سال ۲۰۰۰، به نیسون «افتخار آزادی شهر بالیمنا» از بالیمنا شورای به او پیشنهاد شد، ولی به علت مخالفتی از سوی اعضای حزب اتحادگرای دموکراتیک در مورد نظر او که گفته بود او در حال رشد به عنوان یک کاتولیک در آن شهر خودش را همانند یک «شهروند درجه دوم» احساس می‌کرد، او جایزه را به علت تنش رد کرد.

به دنبال این جنجال، نیسون نامه‌ای به شورا نوشت و در آن بیان کرد. «من همیشه به تربیت و ارتباط با شهر و کشورم که در هر فرصتی به ترویج آن ادامه خواهم داد، مفتخر خواهم ماند. در واقع، من حمایت پایدار از سوی تمام بخش‌های جامعه در بالیمنا در طول این سال‌ها را به‌عنوان شناخت کافی برای هر موفقیتی که ممکن است به عنوان یک بازیگر به دست آورده باشم، می‌دانم.» متعاقباً، در ۲۸ ژانویه ۲۰۱۳، نیسون در مراسمی نشان «آزادی بارو» را از شورای شهر بالیمنا کسب کرد.

نیسون به سیله ملکه الیزابت دوم در سال ۲۰۰۰ به عنوان افسر والا مقام امپراتوری بریتانیا (OBE) منصوب شد. صندوق ایرلند آمریکا از نیسون با جایزه هنرهای نمایشی خود به علت تمایز بزرگی که در جشن شام سال ۲۰۰۸ در شهر نیویورک برای ایرلند به ارمغان آورد تجلیل کرد. در سال ۲۰۰۹، در مراسمی در نیویورک، دکترای افتخاری به وسیله دانشگاه کوئینز بلفاست به نیسون اعطا گردید.

در ۹ آوریل ۲۰۱۶ جایزهٔ مشارکت برجسته در سینما به وسیله مایکل دی هیگینز رئیس‌جمهور ایرلند و از سوی آکادمی فیلم و تلویزیون ایرلند (IFTA) در خانه عمارت دوبلین به او اعطا گردید. نیسون در سال ۲۰۱۷ به وسیله شرکت بریتانیایی ریچ‌توپیا در رتبه ۷۴ در فهرست ۲۰۰ نیکوکار و کارآفرین اجتماعی تأثیرگذار در سراسر جهان قرار گرفت. او در ژانویه ۲۰۱۸ جایزهٔ خدمات برجسته را برای جایزهٔ ایرلندی در خارج از کشور از مایکل دی هیگینز، رئیس‌جمهور ایرلند، که این جایزه را «برای ایرلندی‌های خارج از کشور که به بشریت کمک می‌کنند» توصیف کرد، دریافت کرد.

ازدواج ویلیام جان نیسون

نخستین رابطه لیام نیسون در طی فیلم «اکس کالیبور» پدید آمد. وی در این فیلم با هلن میرن بازیگر آشنا شد. با وجود اینکه میرن از لیام بزرگ‌تر بود ولی آن‌ها رابطه خود را شروع کردند. ولی موفقیت، شهرت و ثروت میرن سبب شد که لیام همیشه احساس خجالت کند و در نتیجه از هم جدا شدند.

وی سرانجام با ناتاشا ریچاردسون، بازیگر تئاتر و سینمای آمریکا و بریتانیا در سال ۱۹۹۴ ازدواج کرد. آن‌ها یک زوج ایده‌آل بودند. در ۱۵ سال زندگی آن‌ها هیچ رسوایی و شایعه‌ای به وجود نیامد. در سال ۱۹۹۵ پسر اولشان مایکل به دنیا آمد. در سال بعد دومین پسرشان دنیل به دنیا آمد. در سال ۲۰۰۹ ناتاشا در پیست اسکی دچار سانحه شد. لیام تا آخرین لحظه در بیمارستان در کنار او بود تا اینکه همسرش از دنیا رفت. او اعضای بدن همسرش را اهدا کرد.

تئاتر

- ۱۹۹۲–۹۳آنا کریستیمت برکشرکت تئاتر رانداباوت، برادوی

- ۱۹۹۸بوسه یهودااسکار وایلدتئاتر آلمیدا، لندن

- ۲۰۰۱–۰۲بوته آزمایشجان پراکتورتماشاخانه آگوست ویلسن، برادوی

بازی‌های ویدیویی

- ۲۰۰۵لگو جنگ ستارگان: بازی ویدئوییکوای‌گان جین (صدا)ذکرنشده

- بتمن آغاز می‌کندهانری دوکار / راس الغول (صدا)

- ۲۰۰۸فال‌اوت ۳جیمز (صدا)همچنین ضبط حرکت

- ۱۴بازی ویدیویی فیلم لگوپلیس خوب / پلیس بد (صدا)

- ۲۰۱۵ابعاد لگو

کتاب صوتی

- ۲۰۰۹قطار سریع‌السیر قطبیشیوه روایتسی‌دی صوتی

تصاویرویلیام جان نیسون

گردآوری:بخش سرگرمی بیتوته#‌بازیگران منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اطلاعات بیشتر در رابطه با نگار نیکدل ، بیوگرافی نگار نیکدل ، نگار نیکدل در زخم کاری،نگار نیکدل کیست،نگار نیکدل بازیگر،نگار نیکدل زخم کاری،نگار نیکدل اینستاگرام،نگار نیکدل بازیگر زخم کاری ، عکس های نگار نیکدل ، فیلم های نگار نیکدل به سایت بیتوته مراجعه کنید.

8 ماه پیش

سوسن مقصودلو،بیوگرافی سوسن مقصودلو بازیگر،عکس سوسن مقصودلو،بیوگرافی سوسن مقصودلو،سوسن مقصودلو بازیگر،همسر سوسن مقصودلو،عکس سوسن مقصودلو و همسرش،عکس همسر سوسن مقصودلو،تصاویر سوسن مقصودلو ، زندگی نامه سوسن مقصودلو، سوسن مقصودلو و پسرانش ،

8 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با وحید رهبانی ، بیوگرافی وحید رهبانی ، مذهب وحید رهبانی ، بازیگر وحید رهبانی ، مصاحبه وحید رهبانی ، وحید رهبانی در خانه ما ، آثار وحید رهبانی ، وضعیت تاهل وحید رهبانی ، عکس های وحید رهبانی ، وحید رهبانی و همسرش به سایت بیتوته مراجعه کنید.

9 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با ایلهان شن،بیوگرافی ایلهان شن،فیلمهای ایلهان شن،بورجو اوزبرک و ایلهان شن،زندگی نامه ایلهان شن،بازیگر ایلهان شن،سریال جدید ایلهان شن،اسم فیلم های ایلهان شن،پیج اصلی ایلهان شن،ایلهان شن اینستاگرام ، ایهان سن به سایت بیتوته مراجعه کنید.

9 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با مهرناز افلاکیان ، مهرناز افلاکیان اینستاگرام،مهرناز افلاکیان در سیاه چاله،مهرناز افلاکیان در شیش و بش،عکس مهرناز افلاکیان،فیلم های مهرناز افلاکیان،عکس های مهرناز افلاکیان،قد مهرناز افلاکیان،مهرناز افلاکیان بازیگر ، تصاویر مهرناز افلاکیان ، زندگی نامه مهرناز افلاکیان به سایت بیتوته مراجعه کنید.

10 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با مهدی زمین‌پرداز ، بیوگرافی مهدی زمین‌پرداز ، زندگی نامه مهدی زمین‌پرداز ، عکس مهدی زمین پرداز ، فیلمهای مهدی زمین پرداز ، مهدی زمین پرداز در علفزار ، قد مهدی زمین پرداز ، مهدی زمین پرداز و همسرش ، وضعیت تاهل مهدی زمین‌پرداز ، مهدی زمین‌پرداز بازیگر ایرانی ، آثار هنری مهدی زمین‌پرداز به سایت بیتوته مراجعه کنید.

10 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با بهزاد خلج،بیوگرافی بهزاد خلج،فیلمهای بهزاد خلج،عکس بهزاد خلج،بهزاد خلج پوست شیر،بهزاد خلج در مانکن،بهزاد خلج آقای قاضی،بهزاد خلج بازیگر ، تصاویر بهزاد خلج، بهزاد خلج و همسرش ، زندگی نامه بهزاد خلج به سایت بیتوته مراجعه کنید.

9 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با سعید نعمتی ، بیوگرافی سعید نعمتی ، سید سعید نعمتی ، عکس های سعید نعمتی ، سعید نعمتی بازیگر گیلانی ، زندگی نامه سعید نعمتی ، تصاویر سعید نعمتی ، سعید نعمتی کارگردان ، آثار سعید نعمتی ، همسر سعید نعمتی ، فیلم های سعید نعمتی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

11 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با جان آبراهام، بیوگرافی جان آبراهام، عکس های جان آبراهام، زندگی نامه جان آبراهام، فیلم جان آبراهام،فیلم هندی اتک جان آبراهام،دین جان آبراهام ، آثار هنری جان آبراهام، جان آبراهام بازیگر ، جان آبراهام و همسرش به سایت بیتوته مراجعه کنید.

10 ماه پیش

بیشتر...