ایران آنلاین |
۲ هفته پیش

بویایی خود را با کرونا از دست داده اید این راه حل را بخوانید ایران آنلاین

بویایی خود را با کرونا از دست داده‌اید؟ این راه‌حل را بخوانید

از بین رفتن حس بویایی یکی از رایج‌ترین علائم کرونا است. در حالی که این حس ممکن است تا مدت‌ها برنگردد اما راه‌هایی برای بهبود آن پیشنهاد می‌شود.

بعد از شیوعکروناگزارش‌های متعددی درباره از بین رفتن حس بویایی در بسیاری از مبتلایان بهبود یافته ارائه شد. تحقیقات نشان می‌دهند که یکی از عوارض کرونا از بین رفتن حس بویایی است. پزشکان «تمرین بویایی» را برای بیمارانی که دچارمشکلات بویاییطولانی شده‌اند توصیه می‌کنند. از بین رفتن حس بویایی می‌تواند مشکل آفرین باشد و مستقیم‌ترین اثرش ممکن است حس نکردن طعم غذاها باشد که تجربه‌ای عذاب‌آور است. برخی دیگر از مبتلایان بهکرونااز اختلال «پاروزمیا» گلایه دارند که یک اختلال ناراحت کننده است که باعث ایجاد بوی جدید و معمولاً ناخوشایند می‌شود. در یک تحلیل منتشر شده در سال گذشته مشخص شد که حدود 77 درصد از کسانی که بهکووید-19مبتلا شده‌اند، در اثر عفونتی که تجربه کرده‌اند حس بویایی خود را از دست داده‌اند. درمان توصیه شده برای این شرایط آموزش بویایی است. اما دقیقاً چگونه این کار را  چگونه باید انجام داد؟

تمرین بویایی چیست؟

تمرین بویایی بیشتر شبیه فیزیوتراپی برای بینی شما است: خسته کننده و تکراری. این کار شامل استشمام چندین رایحه قوی دو بار در روز، طی چندین ماه است که به تحریک و بازیابی سیستم بویایی کمک می‌کند.

اگر چند هفته‌ای است که حس بویایی خود را از دست داده‌اید و هنوز برنگشته است، آموزش بویایی را شروع کنید. با شروع تمرین، حس بویایی شما ممکن به تدریج برگردد و نه یک باره. در ابتدا، ممکن است رایحه‌ها را به صورت واضح حس نکنید اما به تدریج قدرت تشخیص بویایی شما بالاتر می‌رود.

دانشمندان هنوز در حال فهمیدن سازوکارهایی هستند که طی آن ویروس کرونا بر سیستمبویاییتأثیر می‌گذارد، اما به نظر می‌رسد که  وقتی «پاروزمیا» یا اختلال در بویایی رخ می‌دهد جریان مسیرهای عصبی از بینی به مغز مختل می‌شود. اما در عین حال وقتی افرادی که بویاییشان را از دست داده‌اند دچار پازورمیا (حس کردن بوهای ناخوشایند و جدید) شوند این علامت بهبودی است.

تمرین بویایی مؤثر است؟

بسیاری از افراد وقتیبویاییخود را از دست دادند، پس از گذشت چند هفته دوباره آن را به دست آوردند. به نظر می‌رسد برای بسیاری از افراد در طی چند هفته پس از ابتلا دوباره برمی‌گردد. در پژوهشی که بین 1363 بیمار مبتلا به کرونا با اختلال عملکرد بویایی انجام گرفت مشخص شد که اکثر آن‌ها ظرف دو ماه بویاییشان بازگشته و 40 درصد آن‌ها بعد از دو هفته بویاییشان بهبود پیدا کرده است. به همه آن‌ها توصیه شده بود که هفته‌ای دوبار تمرین‌های بویایی را انجام دهند.

هرچند مشخص نیست که چه تعداد از این بیماران تمرین‌ها را انجام داده‌اند، اما تقریباً یک چهارم آن‌ها هنوز 60 روز پس از شروع علائم کرونا دچار اختلال عملکرد بویایی هستند. با گذشت شش ماه‌، 95 درصد بیماران حس بویایی خود را بازیافته بودند.

مطالعات قدرتمندی برای بررسی اثربخشی تمرین بویایی در بین بهبودیافتگان از کووید هنوز منتشر نشده است. با این حال، چندین مطالعه نشان داده‌اند که تمرین بویایی می‌تواند به افرادی کهبویاییخود را در اثر بیماری عفونی و سینوسی از دست داده‌اند کمک کند.

این آموزش بویایی هیچ عوارضی ندارد فقط کمی خسته کننده و تکراری به نظر می‌رسد چراکه باید مدام این کار را انجام داد.

چطور تمرین‌های بویایی را آغاز کنیم؟

برای شروع چهار رایحه‌ای که برایتان آشنا هستند را انتخاب کنید مثل شامپوی معطر، یک عطر مورد علاقه، لیمو یا برگ درخت حیاط خانه که با آن خاطره دارید. در شربت‌هایی که درست می‌کنید ادویه‌ها و اسانس‌های آشنا را به کار بگیرید و سعی کنید با بوهایی که در خاطرتان دارید ارتباط بگیرید. می‌توانید یک مجموعه از بوهای آشنا و اساسی که می‌شناسید را تهیه کنید که حاوی روغن‌های اساسی باشد: رایحه‌های کلاسیک عبارتند از گل رز، اکالیپتوس ، میخک و لیمو.

اگر روغن‌های شخصی خود را خریداری می‌کنید و می‌خواهید مستقیماً از ظرف باز بو کنید، ابتدا از فردی که بویایی خوبی دارد بخواهید آن را امتحان کند. سپس از او بپرسید که وقتی عطر چند سانتی متر از بینی او پایین است، آیا به راحتی می‌تواند رایحه را بو کند؟ تا مطمئن شوید که بوها را از چه فاصله‌ای از ظرف می‌شود حس کرد. در این فرایند مراقب باشید که روغن‌ها رو روی پوست خود نریزید چون بسیار غلیظ هستند.

سازوکار تمرین بویایی چگونه است؟

یک روش یکنواخت و جهانی برای گذراندن دوره آموزش بو وجود ندارد، اما متخصصان این حوزه روش‌هایی که گفتیم را توصیه می‌کنند. آن‌ها توصیه می‌کنند رایحه‌های خود را در محلی که به راحتی قابل دسترسی است – مثلاً کنار تختخواب - نگه دارید و هر رایحه را حدود 20 ثانیه بو کنید به‌طوری‌که کل جلسه آموزش بو تقریباً یک دقیقه طول بکشد. هنگامی که این کار را انجام می‌دهید به جای اینکه نفس عمیق بکشید، خیلی کوتاه بو بکشید و سپس سعی کنید تصور کنید که قبلاً چه بو و طعمی  را حس می‌کرده‌اید. این تمرین فقط عملبوییدننیست، بلکه نوعی تصور ذهنی از چیزی است که بو و طعمی دارد هم هست. بوییدن چیزی که به حافظه یا احساسات متصل است ایده آل است، زیرا مغز نقش زیادی در نحوه درک ما از بو دارد.

چه مدت تمرین‌های بویایی را انجام دهیم؟

به طور کلی، پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که دو بار در روز و به مدت سه ماه آموزش بویایی انجام دهند. گاهی تا یک سال باید این تمرین را ادامه داد. موفقیت در آموزش شما به عوامل مختلفی از جمله سن بستگی دارد. به طور کلی، افراد جوان بعد از یک بیماری ویروسی، حس بویایی خود را بیشتر به دست می‌آورند. این تا حدی به این دلیل است که افراد مسن نرون‌های گیرندۀ بویایی کمتری دارند.

مانند هر فرآیندی این آموزش ممکن است که به نتایج فوری منجر نشود، ممکن است برای شما سخت باشد که پایبند به برنامه باشید. داشتن یک دفترچه خاطرات می‌تواند مفید باشد، بنابراین می‌توانید آنچه را که در طول هر جلسه تجربه می‌کنید یادداشت کنید. سرانجام، اگر افراد زیادی را که دارای اختلال عملکرد بویایی هستند نمی‌شناسید، عضویت در یک انجمن آنلاین برای پشتیبانی و الهام گرفتن می‌تواند مفید باشد./ایرنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را بخوانید#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اعلام نتایج چهارمین دور مذاکرات وین در 17 اردیبهشت 1400,در چهارمین دور از رایزنی ها برای احیای برجام در وین چه گذشت؟,گزارشی از چهارمین دور مذاکرات برجام در وین,,واکنش‌ها به برگزاری چهارمین مذاکرات وین در 17 اردیبهشت 1400,واکنش بایدن به نتایج چهارمین دور مذاکرات وین,برگزاری دور پنجم مذاکرات برجام در وین,,,

2 ساعت پیش

چرا روزی را به نام قدس گرامی میداریم,

15 ساعت پیش

سامانه دوم راه اندازی نشود 4300 لیتر در ثانیه کمبود آب شرب خواهیم داشت

17 ساعت پیش

پیش بینی سهام عدالت در خرداد 1400,ارزش سهام عدالت در 15 اردیبهشت 1400,سود دوم سهام عدالت چه زمانی پرداخت می شود,جزئیات سهام جدید برای سهام داران عدالت, شرکت سرمایه‌گذاری امید ایرانیان چیست

17 ساعت پیش

آشنایی با خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,مشخصات خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,امکانات خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,سرعت خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,طراحی خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,کابین خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,

17 ساعت پیش

رهبر معظم انقلاب اسلامی در آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس با اشاره به تغییر جدی موازنه قوا به نفع دنیای اسلام و جبهه مقاومت، و در مقابل، افول آشکار قدرت آمریکا و رژیم صهیونیستی، عادی‌سازی روابط با چند دولت ضعیف را مانع حرکت رو به زوال رژیم اشغالگر ندانستند و با تأکید بر اجرای مطالبه منطقیِ همه‌پرسی از همه ساکنان اصلی فلسطین برای تعیین نظام سیاسی این کشور، خطاب به مجاهدان فلسطینی گفتند: مبارزه مشروع و اخلاقی خود با رژیم غاصب را به قدری ادامه دهید که ناچار به قبول این مطالبه مترقی شود.

20 ساعت پیش

جدیدترین نرخ تورم در سال 1400,نرخ تورم در سال 1400,تورم در اولین فصل بهار 1400,رشد پول موتور افزایش تورم,انحراف از هدف تورمی,خطر سرکوب نرخ سود

دیروز

قیمت دلار تا خرداد 1400 چقدر کاهش پیدا می کند,پیش بینی قیمت دلار در خرداد 1400,بررسی قیمت دلار تا انتخابات 1400,نرخ جدید قیمت دلار در 16 اردیبهشت 1400,حباب قیمت دلار چقدر است,بازارساز و ماموریت آرام‌سازی,بررسی قیمت دلار در اردیبهشت 1400,اولین تاثیر مذاکرات وین بر قیمت دلار,ضرر مالداران دلار چقدر است,حضور فروشندگان عادی در بازار

دیروز

جزئیات تصویب حق مسکن 450 هزارتومانی کارگران در سال 1400,افزایش حقوق کارگران در سال 1400,ماجرای تصویب حق مسکن 450 هزارتومانی کارگران,افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ به چه میزان است,مسئولیت بررسی افزایش حقوق کارگران با چه کسی است

دیروز

 دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، از بررسی موضوع "تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام " در جلسه اخیر این کمیته تخصصی خبر داد .

دیروز

معاملات بورس تهران در هفته منتهی به ۱۵ اردیبهشت ماه با افت ۲.۹ درصدی شاخص کل سپری شد. نماگر سهام در پایان هفته در محدوده یک میلیون و ۱۷۲ هزار واحد قرار گرفت. شاخص کل هم‌وزن نیز که در تمامی روزهای هفته منفی بود، در مجموع هفته افت ۱.۰۳ درصدی را ثبت کرد.

دیروز

به‌گفته دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی، در حالی که تولید محصولات پتروشیمی در سال ۹۹ رشدی ۱۰ درصدی داشته، صادرات این محصولات افزایشی۱۳ درصدی را به ثبت رسانده است.

دیروز

در هفته‌ای که گذشت شاهد رویدادها و اظهارنظرهای مختلفی در حوزه بورس کالای ایران بودیم که مهم‌ترین موضوع به عرضه‌های سنگ آهن، پذیرش و عرضه موفق کنسانتره سنگ آهن چادرملو و جذابیت طرح‌های عرضه مسکن در بورس کالا اختصاص داشت.

دیروز

تصمیم جدید رئیسی برای انتخابات 1400,آیا رئیسی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شود,آخرین واکنش رئیسی به شرکت در انتخابات 1400,آخرین اخبار دباره انتخابات ریاست جمهوری 1400

دیروز

سوپرایز جدید دوج کوین برای بازار ارزهای دیجیتال در سال 2021,پیش بینی جدید دوج کوین,زمان پایان روند صعودی دوج کوین نسبت به بیت کوین,تصمیم جدید ایلان ماسک برا دوج کوین

دیروز

بیشتر...