5 روز پیش
2 بازدید

زیان ۲۰ هزار میلیارد تومانی کرونا و تحریم به بیمه

 زیان ۲۰ هزار میلیارد تومانی کرونا و تحریم به بیمه

به گزارش شمانیوز به نقل از روزنامه «ایران»؛ با شیوع کرونا از اواخر سال گذشته و همچنین تشدید تحریم‌ها که به نوسان نرخ ارز و رشد قیمت کالاها منجر شد، تمام بخش‌های اقتصاد ایران تحت تأثیر قرار گرفته است؛ یکی از این بخش‌ها صنعت بیمه است که تأثیر قابل توجهی از این شرایط پذیرفته است، به طوری که میزان استقبال از خرید بیمه نامه دربیمه‌های غیراجباری با افت همراه بوده است. علاوه براین رشد شدید قیمت خودروباعث شده است تا اکثر خودروها در بازار از مرز ۲۲۰ میلیون تومانی که برای خودروهای متعارف تعیین شده عبور کنند و درصورت عدم تأمین پوشش بیمه‌ای، مسئولیت خسارت‌ها بر عهده رانندگان این نوع خودروها باشد. درهمین خصوص با غلامرضا سلیمانی، رئیس شورای عالی بیمه و رئیس کل بیمه مرکزی به گفت‌و‌گو نشستیم تا به‌صورت دقیق‌تر آثار کرونا و تحریم بر صنعت بیمه کشور را بررسی کنیم.

 

از اسفند سال گذشته اقتصاد ایران با تحولات زیادی مواجه شد ؛از یک سو شیوع ویروس کرونا و از سوی دیگر به‌ دلیل تشدید تحریم شاهد افزایش و نوسان قیمت‌ها هستیم. صنعت بیمه نیز همانند سایر بخش‌های اقتصاد از این شرایط متأثر شده است؛ درمجموع این وضعیت چه تغییراتی در صنعت بیمه داده است؟

به‌دلیل تحریم و فشاری که از سوی امریکا به اقتصاد ایران وارد کرده است شاهد افزایش قیمت‌ها به‌ دلیل افزایش نرخ ارز بودیم از سوی دیگر هم ویروس کرونا تأثیرزیادی در رکود اقتصاد و وضعیت تورم در کشور داشته است ، به نوعی در اشتغال نیز که  باعث کاهش  درآمد خانوارها شده است. وقتی درآمدها کاهش می‌یابد روی صنعت بیمه نیز تأثیر می‌گذارد و درواقع باعث کاهش درآمد صنعت بیمه و پرتفوی بیمه می‌شود؛ درمجموع در شرایط تورمی و زمانی که قیمت‌ها رو به افزایش است، مردم کمتر به بیمه توجه می‌کنند و بیشتر به‌ دنبال تأمین نیازهای روزانه خود هستند.

 

 چه بخش‌هایی از بیمه بیشتر تحت تأثیر قرار گرفته است؟

این کاهش درتمام بخش‌های بیمه نیست ،چرا که رشته‌های بیمه‌ای طیف وسیعی دارند؛ دراین میان نرخ برخی از رشته‌ها نیز به‌صورت قانونی تعیین می‌شود و همانند بیمه شخص ثالث طبق ضوابط خاصی تعیین و اجرا می‌شود؛ با توجه به این که این بیمه اجباری است و تمام خودروهای کشور باید این بیمه نامه را خریداری کنند طبیعی است که حتی با وجود کرونا و کاهش درآمد خانوارها شاهد کاهش این رشته بیمه‌ای نیستیم،حتی افزایش هم داشته‌ایم که علت آن ورود خودروهای جدید به بازار است.

دربیمه بدنه نیز به‌ دلیل افزایش قیمت خودرو دارندگان خودرو برای بهره‌مندی از سقف پوشش‌های بیمه‌ای با خرید الحاقیه نسبت به افزایش پوشش اقدام کرده‌اند و برهمین اساس در بیمه بدنه نیز شاهد رشد فروش بیمه‌نامه و حق بیمه تولیدی هستیم.

 

کدام رشته‌ها دچار افت شده اند؟

دربخش‌هایی از صنعت بیمه شاهد کاهش هستیم، مانند بیمه مسافرتی. به‌طور معمول دراین بیمه سالانه ۸ میلیون مسافر خروجی یا ورودی بیمه مسافرتی خریداری می‌کردند که این رقم به زیر یک‌میلیون نفر کاهش یافته است. بنابراین به‌طور طبیعی حق بیمه‌ای که عاید شرکت‌های بیمه شده است  با کاهش قابل توجهی همراه شده است.دربخش بیمه مسئولیت نیز به‌دلیل افت و رکود فعالیت‌های اقتصادی کاهش داشته‌ایم.

 

به‌طور معمول درچنین شرایطی استقبال از بیمه‌های زندگی بیشتر می‌شود. این بخش چه تغییراتی داشته است؟

دربخش بیمه زندگی که انتظار افزایش استقبال به‌ دلیل شیوع کرونا داشتیم، اما اتفاق عکس افتاده است و برهمین اساس در رشته بیمه زندگی نیز با افت مواجه هستیم.

 

علت این استقبال کم چه بوده است؟

دلیل کاهش رغبت مردم برای خرید بیمه‌های زندگی به دو عامل اصلی برمی گردد؛ درابتدا به‌ دلیل کاهش درآمدهای خانوار که ناشی از تحریم و و کرونا بوده است خانوارها توان سابق را برای خرید بیمه زندگی ندارند و از سوی دیگر بازدهی بالای بازارهای سرمایه‌گذاری مانند بورس ارز و طلا و... نیز باعث شده است  خانوارهایی که توان سرمایه‌گذاری دارند به این سمت سوق پیدا کنند، چرا که بیمه زندگی نیز یک بیمه سرمایه‌گذاری بلندمدت است.

 

بیمه‌های زندگی با چه میزان افت همراه شده است؟

باید حدود ۴۶ تا ۵۰ درصد پرتفوی صنعت بیمه از محل بیمه زندگی باشد، اما هم اکنون تنها ۱۴,۵ درصد از پرتفوی صنعت بیمه مربوط به بیمه زندگی است، علاوه براین براساس برنامه‌ریزی‌ها باید ضریب نفوذ بیمه درکشور به حدود ۷ درصد برسد این درحالی است که هم اکنون این ضریب نفوذ ۳.۶ درصد است. این اعداد نشان می‌دهد که دراین بخش هم با افت همراه بوده‌ایم.

 

با این حساب بخشی از رشته‌های بیمه‌ای افت و برخی هم رشد داشته اند؟ درمجموع صنعت بیمه کاهش داشته است؟

البته در سرجمع رشته‌های بیمه‌ای نه تنها افت درآمد نداشته‌ایم بلکه با رشد نیز همراه بوده‌ایم، چرا که ۳۳ درصد از پرتفوی صنعت بیمه به بیمه شخص ثالث اختصاص دارد که همانگونه که اشاره شد به‌ دلیل این که یک بیمه اجباری است دراین رشته فروش بیمه نامه افزایش داشته است و به‌ دلیل سهم بالای شخص ثالث درکل پرتفو صنعت بیمه حتی در دوران کرونا و تحریم هم رشد داشته است؛ تا شش ماه نخست سال‌ جاری حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان درآمد حق بیمه صنعت بیمه بوده است.

 

اگردربرخی  رشته‌های بیمه‌ای دچار کاهش فروش بیمه نامه نمی‌شدیم به طور قطع باید با درآمد بیشتری مواجه بودیم؟

برای سال‌ جاری طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته حق بیمه تولیدی صنعت بیمه باید به حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برسد، اما به‌ دلیل وضعیت کرونا و کاهش درآمد خانوار به حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان دست می‌یابیم.

 

بدین ترتیب می‌توان گفت حدود ۲۰ هزارمیلیارد تومان عدم النفع کرونا بوده است؟

بله، البته این مشکل هم به دلیل شیوع کرونا بوده است و هم تحریم درآن تأثیر زیادی داشته است؛ درواقع تحریم با افزایش نرخ ارز و افزایش بازدهی و سود برخی از بازارها مانند ارز و طلا بیمه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، چرا که صنعت بیمه به غیر از برخی از رشته‌هایی مانند شخص ثالث و بدنه خودرو که یکساله هستند، به‌طور عمده بلندمدت است.؛ برای مثال بیمه‌های زندگی از ۱۰ تا ۲۰ ساله و در بیمه مهندسی بیمه نامه‌ها ۳ تا ۵ ساله است و برهمین اساس رقیبی برای بازارهای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، البته بیمه‌های یکساله نیز به‌ دلیل این که هرساله تمدید می‌شود به نوعی بلندمدت محسوب می‌شود.

 

در رشته بیمه درمان پس از شیوع کرونا چه اتفاقاتی افتاد؟

بیمه درمان شامل بیمه پایه و بیمه تکمیلی است که بیمه پایه توسط نهادهای حمایتی مانند وزارت بهداشت تأمین اجتماعی و... ارائه می‌شود، اما بیمه‌های درمان تکمیلی مازاد بر پوشش بیمه پایه توسط شرکت‌های بیمه بازرگانی ارائه می‌شود؛دربخش درمان حدود ۲۳ میلیون نفر بیمه درمان تکمیلی دارند و به‌صورت عمده گروهی هستند که درواقع این بیمه توسط شرکت‌ها و سازمان‌ها برای کارکنانشان خریداری می‌شود. این درحالی است که ارزش واقعی این نوع بیمه این است که از بیمه‌های گروهی به بیمه نامه‌های انفرادی تغییر کند و بیشتر توسط افراد و خانوارها خریداری شود.

البته در دوران کرونا امتیازاتی برای کسانی که قصد دارند تحت پوشش بیمه درمان تکمیلی قرار بگیرند نیز قائل شده‌ایم؛ برای مثال فردی که این نوع بیمه را خریداری کرده باشد اگرچه کرونا یک بیماری پاندمیک است ولی به‌عنوان یک بیماری خاص تلقی شده است و بیمه شدگان می‌توانند هزینه‌های بستری و درمان را در سقف قرارداد خود دریافت کنند. این روشی است که هم اکنون توسط شرکت‌های بیمه‌ای درحال انجام است.

این امتیاز از اواخر سال گذشته به شرکت‌های بیمه‌ای ابلاغ شد، علاوه بر آن کسانی که بیمه زندگی خریداری می‌کنند نیز برای مواردی که به‌ دلیل ابتلا به کرونا فوت می‌کنند بسته به میزان سرمایه رقم قابل توجهی به خانواده متوفی پرداخت می‌شود.

برخی از شرکت‌های بیمه‌ای نیز محصول جدید تنها برای بیماری کرونا طراحی و اجرا کردند که تنها مختص کروناست و از آن استقبال خوبی شده است،همچنین طبق بیمه نامه جدیدی که طی هفته‌های اخیر از آن رونمایی شد، درصورتی که کسب و کاری دراثر قرنطینه یا تصمیم مسئولان تعطیل می‌شوند می‌توانند در قالب بیمه تا مدت ۶۰ روز حداقل ۱۰۰ هزار تومان و حداکثر تا ۱۲ میلیون تومان در روز حق بیمه دریافت کنند. بدین ترتیب درمجموع خسارتی که به این کسب و کارها پرداخت می‌شود بین ۳۰ تا ۷۲۰ میلیون تومان می‌شود.

 

بنابراین در بیمه درمان انفرادی هم باید استقبال افزایش یافته باشد؟

خوشبختانه پس از شیوع کرونا دربیمه درمان استقبال بیشتری داشتیم و بیمه درمان انفرادی با فروش بیشتری مواجه شده است. پیش از این فروش بیمه درمان انفرادی تقریباً صفر بود که درماه‌های اخیر با رشد قابل توجهی همراه شده است.

 

میزان استقبال مردم از بیمه درمان تکمیلی انفرادی چقدر بوده است؟

با توجه به این که پیش از کرونا فروش بیمه درمان تکمیلی در حد صفر بوده است، شاهد رشد بالایی دراین بخش هستیم به طوری که فروش بیمه درمان تکمیلی نسبت به قبل از کرونا ۱۰ برابر شده است. البته با توجه به کاهش درآمد خانوارها، مردم سعی می‌کنند تا با استفاده از دفترچه‌های بیمه درمان پایه درمان خود را دنبال کنند.

 

 با توجه به شرایط کشور باید ضریب خسارت بیمه درمان افزایش یابد؟

رشته بیمه درمان بالاترین ضریب خسارات را درمیان رشته‌های بیمه‌ای دارد به گونه‌ای که این ضریب در بخش درمان به ۱۳۰ تا ۱۴۰ درصد می‌رسد به عبارت دیگر شرکت‌های بیمه ۴۰ درصد بیش از حق بیمه‌ای که دریافت کرده‌اند باید خسارت پرداخت کنند. این درحالی است که در بیمه شخص ثالث ضریب خسارت در حدود ۱۰۹ درصد است. باتوجه به اینکه هزینه‌های بیمارستانی مانند بستری، جراحی و... با رشد بالایی همراه بوده است و از سوی دیگر تعداد بیماران نیز رو به افزایش گذاشته است به طور قطع شاهد افزایش خسارت‌ها دراین بخش خواهیم بود.

 

در سایر کشورها کرونا چه تأثیری در صنعت بیمه داشته است؟

تمام کشورها از کرونا متأثر شده‌اند. در سال ۲۰۲۰ صنعت بیمه جهانی ۳ درصد کوچکتر شده است. اما براساس پیش‌بینی‌ها در سال ۲۰۲۱ با رشد دوباره صنعت بیمه جهان روبه‌رو می‌شویم که البته این پیش‌بینی بیشتر منوط به بهبود شیوع کرونا و کشف واکسن است.

 

در کنار کرونا، بواسطه تحریم قیمت کالاها نیز رشد بالایی داشته است که یکی از این کالاها خودرو است. این درحالی است که طبق قانون خودروهای با ارزش بیش از نیمی از دیه ماه حرام یعنی ۲۲۰ میلیون تومان شامل خودروهای غیرمتعارف در صنعت بیمه می‌شود. بدین ترتیب هم اکنون اکثر خودروهای موجود در بازار غیرمتعارف محسوب می‌شود. برای حل این مشکل چه اقدامی انجام داده‌اید؟

قانونی در مجلس در سال‌های گذشته تصویب شده که براساس آن خودروها به دو دسته متعارف و غیرمتعارف تقسیم‌بندی شده است. خودروهای متعارف نصف قیمت دیه درماه‌های حرام است که هم اکنون با توجه به دیه ۴۴۰ میلیون تومانی در ماه‌های حرام خودروهایی که زیر ۲۲۰ میلیون تومان قیمت دارند، متعارف و مابقی خودروها غیرمتعارف محسوب می‌شود. حال با توجه به افزایش نرخ ارز، قیمت خودرو و قطعات آن نیز بالا رفته است و بدین ترتیب این قانون کارایی خود را از دست داده است. از نظر بیمه مرکزی این تقسیم‌بندی مورد قبول نیست و استدلال قوی ندارد. بر همین اساس ما درقالب یک لایحه خواستار از بین رفتن این تقسیم‌بندی شده‌ایم.

 

این لایحه درچه وضعیتی قرارداد؟

لایحه از سوی دولت به مجلس تقدیم شده است و امیدواریم بزودی در کمیسیون‌های تخصصی و سپس در صحن مجلس مطرح و به تصویب برسد.

 

به طور قطع تصویب این لایحه با توجه به اولویت‌های دیگر مجلس زمانبر خواهد بود و شرکت‌های بیمه موظفند طبق قانون فعلی عمل کنند. چه راهکاری تا زمان تصویب لایحه دارید؟

برای این مشکل راه حل داریم. بیمه‌گذاران می‌توانند مازاد بر حق بیمه را خریداری کنند. در بخش بیمه شخص ثالث صاحبان خودرو می‌توانند مازاد بر سقف ۱۱ میلیون تومان سقف مالی تعیین شده را خریداری کنند. دربیمه شخص ثالث یک تعهد جانی و یک تعهد مالی وجود دارد که خرید مازاد درخصوص تعهد مالی یعنی همان ۱۱ میلیون تومان صدق می‌کند. اما درصورتی که لایحه به تصویب برسد ملاک عمل تغییر می‌کند و دیگر نیازی به خرید مازاد بیمه نیست.

 

یعنی کسی که صاحب یک خودروی ۳۰۰ میلیون تومانی است می‌تواند مازاد ۸۰ میلیون تومانی (از ۲۲۰ میلیون تومان) را خریداری کند؟

بله این امکان در تمام شرکت‌های بیمه فراهم است.

 

اگر بیمه‌گذاری مازاد مبلغ خودروهای متعارف را خریداری نکند تمام خسارت برعهده آنها می‌شود؟

با توجه به این که مبلغ ۱۱ میلیون تومان تعیین شده در بیمه شخص ثالث نسبت به افزایش قیمت‌های فعلی ناچیز است، بیمه شده مجبور است که مازاد این مبلغ را خود تأمین کند. این درحالی است که هم اکنون به‌دلیل افزایش قیمت برخی از قطعات خودرو بیش از ۱۱ میلیون تومان قیمت دارد.

 

در بیمه بدنه خودرو چطور؟

در بیمه بدنه نیز بیمه شدگان می‌توانند با دریافت الحاقیه، قیمت خودروی خود را به روز کنند چرا که در ماه‌های اخیر قیمت خودرو با رشد بالایی همراه شده است.

 

در سال‌جاری چه محصولات بیمه‌ای جدیدی ارائه شده است؟

شرکت‌های بیمه‌ای پیشنهادات خود را برای بیمه نامه‌های جدید به بیمه مرکزی ارائه می‌کنند و پس از بررسی و تعیین نرخ حق بیمه به‌عنوان یک محصول جدید مجوز می‌گیرد. شرکت‌های پیشنهاد دهنده نیز می‌توانند تا دو سال به‌صورت انحصاری عرضه کننده بیمه نامه جدید باشند.

در یکسال اخیر محصولات بیمه‌ای بسیاری به بازار عرضه شده است. در بحث کرونا همانگونه که اعلام شد چند محصول ارائه شده است. همچنین محصول جدید دیگر بیمه مستمری بگیران است که با صلح واحد مسکونی خود با شرکت بیمه تا زمان بقا ماهانه مبلغ قابل توجهی دریافت می‌کنند و درپایان قرارداد خانه به بیمه می‌رسد. محصول دیگری که عرضه شده «بیمه اعتباری» است که بیمه شدگان می‌توانند با اعتبار شرکت بیمه مایحتاج خود را خریداری کنند که تأثیر زیادی روی بازار دارد. همچنین محصولات متعددی برای نیروهای مسلح، حادثه تصادف رانندگی، حیوانات اهلی، هنرمندان و... رونمایی شده است. اما مشکل این است که مردم با این محصولات جدید آشنا نیستند.

 



#‌اخبار
منبع: شما نیوز


مطالب پیشنهادی

این زیردریایی ارتش قابل رهگیری و کشف نیست + عکس

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: زیردریایی کلاس غدیر که در مراحل اورهال قرارداشت صبح امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین به آب انداخته شد.

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

ضدعفونی کردن معابر قم از سوی نیروهای حشدالشعبی صحت دارد؟

معاون سپاه علی‌ابن‌ابی‌طالب(ع) قم به ایرنا پلاس گفت:ضدعفونی معابر قم، کار اعضای الحشدالشعبی نبود.

وقتی پیام رهبر انقلاب مانع هجمه به یک شهید شد

تسنیم نوشت: اکبر نبوی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی می‌گوید: «به شکل مشخص نوع کنش رهبری نسبت به شهادت مرتضی، کنش معناداری بود. حضور ایشان بر سر پیکر شهید و شرکت در تشییع ایشان و پیامی که دادند، به نظر من بسیار مهم و معنادار بود. »

روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می گوید:نگاه رهبری معظم انقلاب هم این نیست که دولت باید برود و رئیس جمهور باید استیضاح شود یا استعفا بدهد. نگاه رهبری این است که رئیس جمهور باید تا روز آخر بایستد و کار خودش را انجام دهد.

پیام تسلیت روحانی، جهانگیری و لاریجانی به تولیت آستان قدس رضوی

رئیس جمهوری در پیامی درگذشت همشیره مکرمه حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی را تسلیت گفت و از درگاه ایزدمنان برای آن فقیده سعیده غفران و رضوان الهی مسالت کرد.

انتقاد توئیتری آقای نماینده از عدم رعایت پروتکل ضدکرونایی در صحن مجلس /صحنه هایی خلاف موازین بهداشتی به دنیا مخابره شد

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از نحوه برگزاری جلسات علنی مجلس و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا انتقاد کرد.

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

پختن غذا در فویل | نکات و کاربرد پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل

پختن غذا در فویل و و روش پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل و کاربرد فویل در اشپزی و کاربرد فویل در اشپزخانه را در پرشین وی بخوانید

چمران: رای اصولگراها کاهش یافته/انتخابات ۱۴۰۰ قابل پیش‌بینی نیست

مهدی چمران با بیان اینکه رای اصولگرایان کاهش داشته است گفت: من نمی خواهم به تقسیم بندی ها تاکید داشته باشم ولی به طور کلی مشارکت در این دور از انتخابات کمتر از دفعات قبل بود، ما پیش از این وقتی به مساجد و مجالسی که عموما می رفتیم شاهد شور و هیجان بیشتری بودیم اما اینبار شور و هیجان کمتری را دیدیم .

خداحافظی با مردِ «شماره یک» مجلس / روزگار پساپارلمانی لاریجانی

روزگار پسا پارلمانی علی لاریجانی چگونه خواهد گذشت؟ آیا او رخت سیاست را از تن بدر خواهد کرد و به گوشه دنج سیاست می رود یا استراحتی کوتاه کرده و برای ۱۴۰۰ آماده می شود یا...

با مسیح مهاجری؛ از دلتنگی برای هاشمی تا اختلافات در حزب جمهوری

حجت الاسلام مسیح مهاجری می گوید: آقای هاشمی در سال‌های آخر عمر خودشان هیچ نفوذی به عنوان لابی در شورای نگهبان نداشتند و حتی خیلی از افراد به دلیل ارتباط با آقای هاشمی رد صلاحیت می‌شدند؛ شما فکر می‌کنید اگر آقای هاشمی بودند با لابی کردن در شورای نگهبان صلاحیت افرادی می‌شد تأیید شود؟ خیر برعکس بود.

روحانی به مردم: از روز شنبه مرحله سخت مبارزه با کرونا شروع می‌شود /آن روز که فهمیدیم کرونا در قم نشر یافته، همان روز از قم هم خارج شده بود - خبرآنلای

روحانی گفت: آن روزی که به ما اعلام شد اول فقط در قم بود و روز بعد اراک را هم اعلام کردند که متوجه شدیم. آن روز که ما فهمیدیم هم در قم شیوع یافته و هم از قم عبور یافته است.

انکار یک خبرسازی درباره دولت و حسن روحانی

ایسنا نوشت:معاون پارلمانی رئیس جمهور با تکذیب ارتباط ویدیویی رئیس جمهور با نمایندگان مجلس برای رای اعتماد به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: در جلسه امروز، معاون اول رئیس جمهور به جای رئیس جمهور حاضر خواهد شد.

ساختار شورای نگهبان قابل بازنگری و اصلاح است؟ / پاسخ دو حقوقدان

آیا قانون اساسی بعد از ۳ دهه از آخرین بازنگری نیازمند اصلاحی دیگر است؟ آیا با وجود انتقادات به عملکرد شورای نگهبان به مرحله بازنگری در ساختار این شورا رسیده‌ایم؟ چرا به اصل رفراندوم نگاه منفی وجود دارد؟ و ...سوالاتی که در میزگردی که به مناسب سالگرد تصویب قانون اساسی در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین برگزار شد به آن ها پاسخ داده شد.

این شَبَحِ ارتش ایران، قاتل شناورهای چند میلیون دلاری در خلیج فارس است + عکس

باشگاه خبرنگاران نوشت: نیروی دریایی ارتش همواره جهت حفظ منافع دریایی کشور نیاز به ساخت تجهیزات پیشرفته دارد.

تاکید وزیر دفاع بر وحدت، برادری و تعامل میان ارتش و سپاه/نقش شهید صیادشیرازی در فرماندهی عملیات‌های بزرگ جنگ بی‌بدیل است

تسنیم نوشت: وزیر دفاع در پیامی عنوان کرد: حماسه‌آفرینی‌ها و نقش بی‌بدیل و بارز شهید پرافتخار صیادشیرازی در طراحی و فرماندهی عملیات‌های بزرگ در دوران هشت سال دفاع مقدس و خلق پیروزی‌های بی‌شمار از او خورشیدی بی‌بدیل ساخت.

نکات تهیه بستنی | هر آنچه را که باید در مورد نکات تهیه بستنی و خوردن ان بدانید

نکات تهیه بستنی و آشنایی با نکات تهیه بستنی و خواص بستنی و نحوه درست کردن بستنی و چگونه بستنی درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

کرونا و رفتارهایی نامتعارف به بهانه دین‌دار بودن

هر روز که می گذرد دامنه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، تفاوتی هم بین فقیر و غنی، چپ و راست و ...نمی‌گذارد و همه را درگیر کرده است.

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

مطالب مرتبط