عصر ایران |
5 روز پیش

نیکی کریمی انصافا یاغی ترین یاغی...

کسانی که تلاش می‌کنند در دام تکرار گرفتار نشوند و به جای آسانترین راه ، مسیر سخت را انتخاب می‌کنند قابل تقدیر هستند، مخصوصا افرادی که معروفیت زیادی دارند.

عصر ایران؛ کاوه معین‌فر- از قسمت هشتم سریال یاغی شاهد حضور نیکی کریمی در نقششیماهمسر سابق بهمن (پارسا پیروزفر) بودیم، در شمایلی جدید که کمتر از نیکی کریمی سراغ داشته‌ایم، اتفاقا این نقش جدید بسیار هم به چشم آمد و اصطلاحا نیکی کریمی در آن خوش درخشید.

نیکی کریمی در این 5 قسمت ازسریال یاغیدر نقش شخصیتی ظاهر شد که خارج از کشور به دلیل قاچاق مواد مخدر 15 سال درزندان بوده و حال برگشته است تا انتقامش را از شوهر سابق و همسرش که دوست صمیمی هم بوده‌اند (طلا با بازی طناز طباطبایی) بگیرد که او را به حال خود رها کرده بودند.

کریمی در  القا همزمان چندین حس همزمان، موفق بوده است از عطش انتقامی که دارد تا زندگی بر باد رفته خود و همچنین افشا واقعیت بهمن ، طلا و ... نکته جالب توجه شخصیت شیما در یاغی این است که از تماممولفه‌های سابقنیکی کریمی و نقش‌هایی که در آن بازی کرده است فاصله می‌گیرد و در هیبتی جدید ظاهر می‌شود.

دیگر او آن زن معصوم زیباروی نیست که در مقابل مرد قصه منفعل و قربانی باشد مانند نقش‌هایی چونسارا (داریوش مهرجویی)یا فرشته دردو زن (تهمینه میلانی)و ... او سر در گم در اتفاقات و پیچ و خم زندگی نیست مانندبوی پیراهن یوسف (ابراهیم حاتمی کیا)یاواکنش پنجم (تهمینه میلانی)و ... اتفاقا کاملا می داند چه هدفی دارد و برای رسیدن به این هدف از هیچ کاری دریغ نمی‌کند.

حتی به لحاظ گریم ظاهر هم سعی شده است چهره‌ای از او در یاغی ببینیم که تا به حال در فیلم‌های سابق او ندیده‌ایم . چهره ای که البته هم راستا به شخصیت و نقشی است که در این سریال دارد. خلق چنین شخصیتی بعد از نویسندگان سریال قطعا حاصل جسارت محمد کارت به عنوان کارگردان و خود نیکی کریمی است.

نیکی کریمی در آخرین قسمت پخش شده از سریال یاغی (قسمت دوازدهم) توانایی‌ خودش را به خوبی نشان داد در ارائه یک شخصیت چند وجهی شدیدا افسرده ، فریب خورده ، زندگی باخته، به شدت خطرناک اما شاید معصوم و قربانی.

نیکی کریمی

به قول معروف نیکی کریمی زمانی در سینمای ایران به عنوان سوپر استار مطرح شد کهسوپر استاربودن (مخصوصا برای خانمها) اصلا باب نبود. به جرات می توان گفت او بعد از انقلاب اولین زنی بود که در میان مردم به شهرتی فراتر از حد تصور از طریق سینما دست یافت.

نیکی کریمی در سال 1368 در اولین فیلم سینمایی به اسموسوسهساخته جمشید حیدری بازی کرد ولی در سال 1369 با فیلمعروسبهروز افخمی بود که او معروف شد.

اما نکته جالب توجه این است که به دلیل زیبایی صورت فعالیت‌های او در زمینه‌های دیگر همواره تحت الشعاع قرار گرفت و شاید حتی بتوان گفت به او ظلم و بی توجهی شد. از فیلمسازی گرفته تا ترجمه کتاب، نویسندگی، تهیه فیلم و ...

خود او هم همواره به نوعی از این رویه شکایت داشته است، زمانی مجله فیلم در یک شماره‌اش پرونده‌ای داشت و به کارگردانانی پرداخته بود که یک یا دو فیلم ساخته بودند و اصلا به نیکی کریمی اشاره نشده بود که آن زمان 2 فیلم ساخته و حتی یکی از فیلم‌هایش به جشنواره کن راه پیدا کرده بود.

نیکی کریمی در نیویورک

در تمام دنیا هم این قضیه وجود دارد، بازیگرانی که به واسطه چهره‌ زیبا در سینما معرفی می‌شوند همواره در معرض تکراری شدن و حضور در فیلم‌ها و نقش‌های جواب گرفته قبلی قرار می‌گیرند و اتفاقا بازیگرانی ماندگار می‌شوند که سعی می‌کنند تا این رویه را در هم شکنند.

ازمارلون براندوبگیر تا نمونه‌های سالهای نزدیکتر مانندشارلیز ترونکه در فیلمهیولا(2003) سعی کرد تمام آنچه از او در ذهن تماشاگر بود را بر هم زند که موفق هم بود و جایزه اسکار، گلدن گلوب و ... به عنوان بهترین بازیگر زن را به دست آورد. نمونه داخلی آن همفریماه فرجامیدر فیلم نرگس رخشان بنی اعتماد است که در نقش آفاق با چهره و شخصیتی کاملا متفاوت ظاهر شد.

همواره کسانی که تلاش می‌کنند در دام تکرار گرفتار نشوند و به جای آسانترین راه ، مسیر سخت را انتخاب می‌کنند قابل تقدیر هستند، مخصوصا افرادی که معروفیت زیادی دارند.

تا به امروز می توان لقبیاغی‌ترینشخصیت سریال یاغی را به نیکی کریمی داد که هر آنچه از او در ذهن مخاطبان وجود داشت را با این نقش شیما کاملا عوض کرد و در یک نقش جدید ظاهر شد.

logo-vidتماشاخانه
ببینید| شیوع

ببینید| شیوع "وبا" در نیمه غربی کشور/ خطر همه‌گیری وبا چقدر جدی است؟

logo-vid

ببینید| دلبری یک پرنده نر با قلب قرمز برای پرنده ماده/ یک‌جای کار ایراد دارد که پرنده ماده دل نمی‌دهد

logo-vidفیلم های دیگر
کانال عصر ایران در تلگرام
عضویت در اینستاگرام عصر ایران
نظرات کاربران
15 سال پیش در چنین روزی


#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فیفا نامه ای به باشگاه پرسپولیس در خصوص شکایت سرخپوشان از شجاع خلیل زاده ارسال کرده است.

6 ساعت پیش

رقابت های اسکی روی آب قهرمانی آسیا در کره جنوبی با صعود سه ورزشکار ایران به فینال پیگیری شد.

6 ساعت پیش

سخنگوی دولت گفت: ساخت سه نسخه دیگر از ماهواره خیام با مشارکت دانشمندان ایرانی در دستور کار دولت قرار دارد.

6 ساعت پیش

محمدامین روستایی بوکسور همدانی تیم ملی بوکس جوانان درحالی در اردوی تیم ملی به خاطر ضایعه مغزی درگذشت که کارشناسان معتقدند زمان و مکان این اردو نامتعارف بوده است. 

6 ساعت پیش

وزیر جهاد کشاورزی خبر داد، در سال گذشته به واسطه اقدامات صورت گرفته 4.5 میلیون تن انواع محصولات سبزی و صیفی صادر شده که این موضوع ارزآوری 1.3 میلیارد دلاری را نیز به دنبال داشته است.

6 ساعت پیش

رامبد جوان در حالی از جمع آوری دکورهای «خندوانه» خبر می دهد که ابهام ها درباره آینده این برنامه چند ساله شبکه نسیم، بیشتر شده است.

6 ساعت پیش

سعید صادقی و مهدی ترابی می‌توانند در افتتاحیه لیگ برای پرسپولیس جور خط حمله این تیم را بکشند.

7 ساعت پیش

شهرام ناظری در واکنش به مرگ هوشنگ ابتهاج از تاثیر این شاعر و ترانه سرا بر مسیر حرفه ایِ او در عرصه موسیقی پرده برداشت.

6 ساعت پیش

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان فیروزکوه گفت: به علت پیش بینی بارش های رگباری واحتمال جاری شدن سیل تمام جاذبه های طبیعت گردی وگردشگری این شهرستان تا 31 مرداد تعطیل است.

6 ساعت پیش

بیشتر...