خودروتک |
4 روز پیش

چرا برخی از خودروها شماره گذاری نمی شوند

چرا برخی از خودروها شماره گذاری نمی شوند؟

اختلاف نظر بین خودروسازان و سازمان‌های استاندارد و محیط زیست و البته پلیس بر سر مصوبات مربوط به اسقاط و مصرف سوخت، سبب شده شماره‌گذاری برخی خودروهای داخلی متوقف شود.

به گزارشخودروتکبه نقل از دنیایاقتصاد، داستان از این قرار است که سازمان‌هایاستانداردومحیط زیستبا تکیه بر مصوبات قبلی، مجوز شماره‌گذاری برخی خودروها را صادر نمی‌کنند و پلیس نیز با توجه به مواضع آنها، شماره‌گذاری را متوقف کرده است. این در حالی است کهخودروسازانمی‌گویند باید مصوبات جدید در دستور کار قرار گیرد و با توجه به آنها، شماره‌گذاری خودروهای داخلی منعی ندارد.

مصوبه قبلی هیات وزیران که به مهرماه ۹۷ مربوط می‌شود، بر این موضوع تاکید داشت که خودروسازان به ازای شماره‌گذاری هر یک دستگاه محصول، باید گواهی اسقاط سهخودرورا ارائه بدهند. اما طبق مصوبه جدید که اسفند سال گذشته ابلاغ شده، کارگروهی متشکل از وزارتخانه‌های صمت،نفتو کشور به همراهسازمان حفاظت محیط زیستباید ظرف سه ماه از تاریخ مصوبه، برنامه جایگزینی خودرو وموتورسیکلتفرسوده را تهیه و جهت تصویب به هیات وزیران ارائه کنند. با توجه به مصوبه جدید که جایگزین مصوبه قبلی محسوب می‌شود، خودروسازان در مکاتبات خود با پلیس خواستار شماره‌گذاری محصولات‌شان بدون ارائه گواهی اسقاط شده‌اند.

این در حالی است که طبق گفته دبیر انجمن خودروسازان، پلیس در این مورد از سازمان محیط زیست استعلام کرده و این سازمان نیز اعلام کرده مصوبه موردنظر را قبول ندارد و از پلیس خواسته خودروها را شماره‌گذاری نکند. احمد نعمت‌بخش با بیان اینکه پلیس با شماره‌گذاری نکردن خودروها عملا حرف سازمان محیط زیست را بر مصوبه هیات وزیران ترجیح داده، می‌گوید: این در حالی است که خودروسازان به دلیل عدم‌شماره‌گذاری، نمی‌توانند خودروهای مشتریان را تحویل دهند و از همین رو مجبور به پرداخت جریمه تاخیر هستند.

اما طبق تبصره یک مصوبه جدید هیات وزیران، خودروسازان در راستای کاهش آلایندگی و مصرف سوخت تا شش سال، باید سالی پنج درصد مصرف سوخت را در سبد تولیدات خود کاهش دهند. بنابراین ظرف شش سال، میزان مصرف سوخت سبد تولیدی هر یک از خودروسازان باید ۳۰درصد نسبت به حال کاهش یابد. در نظر گرفتن این تبصره در شرایطی است که طبق مصوبه‌ای دیگر (مربوط به خرداد سال گذشته) خودروسازان ملزم به کاهش مصرف سوخت از ابتدای تیرماه امسال هستند.

 

 

این در شرایطی است که حالا پای مصوبه اسفند هیات‌وزیران نیز در میان است و طبق این مصوبه، کاهش مصرف سوخت، به صورت سالانه و سالی پنج درصد در نظر گرفته شده است. بنابراین مشکلی که در حال حاضر رخ داده، این است که سازمان ملی استاندارد به مصوبه قبلی (مصوبه کمیته تعیین معیار مصرف سوخت) استناد کرده و می‌گوید شماره‌گذاری خودروها منوط به کاهش مصرف سوخت از ابتدای تیر است. این در حالی است که خودروسازان معتقدند باید مصوبه اسفندماه هیات وزیران ملاک عمل سازمان استاندارد و پلیس باشد و خودروها از ابتدای تیر امسال طبق روال قبل شماره‌گذاری شوند. حالا آن‌طور که دبیر انجمن خودروسازان می‌گوید، سازمان ملی استاندارد عملا مصوبه اسفند‌ماه هیات وزیران را نمی‌پذیرد و اگر قرار باشد بر این موضوع پافشاری کند، ۸ تا ۱۰ مدل از خودروهای داخلی امکان شماره‌گذاری نخواهند داشت. طبق گفته نعمت‌بخش، حرف سازمان ملی استاندارد این است که هیات وزیران در تبصره یک مصوبه اسفند خود، باید به‌صراحت عنوان می‌کرد تبصره موردنظر جایگزین مصوبه قبلی شده است. باید منتظر ماند و دید در نهایت سازمان استاندارد و محیط زیست در این ماجرا کوتاه می‌آیند یا شماره‌گذاری خودروها همچنان متوقف خواهد ماند.

 

خودروتک


#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

انتخابات هیئت رئیسه جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت برگزارشد.

5 ساعت پیش

باشگاه منچستریونایتد سرانجام بر سر به خدمت گرفتن هافبک هلندی بارسلونا با این باشگاه به توافق رسید.

4 ساعت پیش

جلسه بررسی ساختمان‌های ناایمن سطح منطقه 5 با حضور شهردار منطقه، امیرزاده جانشین دادستانی ناحیه 5 تهران و سایر اعضای تخصصی کمیته برگزار شد و در این جلسه بر برخورد قاطع با مالکان ساختمان‌های ناایمن تأکید شد.

4 ساعت پیش

جایزه بین‌المللی پژوهشگر جوان به دکتر روح الله فتحی از پژوهشگران پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی اختصاص یافت؛ این جایزه به‌صورت سالانه توسط انجمن جهانی کرایوبیولوژی به پژوهشگران زیر 45 سال فعال در حوزه زیست انجماد یا کرایوبیولوژی تعلق می‌گیرد.

4 ساعت پیش

جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.

5 ساعت پیش

رئیس پلیس پیشگیری پایتخت از دستگیری 2 نوجوان 9 و 11 ساله جیب‌بر در متروی تهران حین سرقت خبر داد و گفت: از متهمان یک دستگاه تلفن همراه سرقتی کشف شد.

4 ساعت پیش

شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با رشد 10هزار واحدی روبرو شد.

4 ساعت پیش

عنایتی از حضور در کادرفنی استقلال انصراف داد و قصد دارد به عنوان سرمربی به کارش ادامه بدهد.

6 ساعت پیش

سجاد شهباززاده مهاجم تیم فوتبال استقلال از بازگشت به این تیم ابراز خوشحالی کرد.

6 ساعت پیش

بیشتر...