تیتر برتر |
۱ هفته پیش

پیام جدید آمریکا برای برجام سرانجام مذاکرات وین چه می شود سایت تیتربرتر TitreBartar com

پیام جدید آمریکا برای برجام/ سرانجام مذاکرات وین چه می شود؟

به گزارشتیتربرتر؛سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه در نشست رسانه‌ای خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد بحث مذاکرات وین و برخی از اخبار منتشر شده در ارتباط باترکیب تیم مذاکراتی ایرانگفت: علاقه رسانه‌ها به جزئیات را متوجه می‌شوم. همان طور که بارها گفته‌ایم مذاکرات وین انجام می‌شود و روند این موضوع در داخل وزارت خارجه در حال پیگیری است.

این مذاکرات (مذاکرات وین) گفت‌وگوهای فنی برای اطمینان از اجرای کامل برجام از سوی تمامی طرف‌هاست لذا قرار نیست که هیچ متن و توافقنامه جدیدی مذاکره شود. اینکهتیم مذاکره‌کنندهچگونه است همان طور که می‌دانیم در دوره‌های قبل نیز بنا به نیاز نمایندگانی از دستگاه‌های مرتبط و دخیل از جمله بانک مرکزی، وزارت نفت در این مذاکرات بوده‌اند و اکنون نیز همین گونه است.

مهم این است که تداوم از حیث گفت‌وگوها انجام خواهد شد. شبانه روز دوستان ما در حال مرور مباحث هستند. ما حتی یک ساعت را بعد از اینکه فرایند بررسی داخلی در مورد مذاکرات به جمع‌بندی برسد از دست نخواهیم داد که تاریخ مذاکرات را نهایی کنیم.

پیگیری‌ها حاکی از آن است که مدیریتمذاکرات هسته‌ای مانند دولت روحانیدر دولت رئیسی نیز در وزارت‌خارجه خواهد ماند وعلی باقری، معاون سیاسی وزیر خارجه، سرپرستی مذاکرات را برعهده خواهد داشت. باقری کمی  پیش از این در دولت احمدی‌نژاد، معاون سعید جلیلی در مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای غربی بوده است.

پیام جدید آمریکا به مذاکرات برجام

سخنگوی کاخ سفید در اظهاراتی با اشاره به موضوعمذاکرات با ایران و نحوه رفتار آمریکادر این راستا اظهار کرد: مسیر مورد انتخاب دولت جو بایدن در قبال ایران همچنان حول دیپلماسی می‌چرخد و بر این امر معتقدیم که این موضوع باید در درجه اول اولویت باشد.

ساکی با بیان اینکه تیم آمریکایی آماده بازگشت به دور جدید مذاکرات وین است، افزود: ما آمادگی حضور در مذاکرات را داریم، اما هنوز نمی‌دانیم دور بعدی چه زمانی برگزار می‌شود.

او در ادامه با اشاره به اطلاع رسانی آمریکا به همکاران خود در رابطه با تلاش برای پیشبرد راهکار‌های دیپلماتیک در ارتباط با مذاکرات احیای برجام با ایران، گفت: در حقیقت می‌توان گفت یکی از موضوعاتی که با یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل مطرح شد همین موضوع بود.

یائیر لاپید، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در آستانه آغاز مجدد مذاکرات هسته‌ای در وین به واشنگتن سفر کرده است.

شبکه الجزیره به نقل از خبرنگار خود از سفر قریب الوقوع انریکه مورا، معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا به ایران خبر داد و در گزارشی اعلام کرد: هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در زمینه مذاکرات در خصوص توافق هسته‌ای با ایران و معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا هفته جاری به منظور انجام تماس‌هایی با دولت جدید ایران به تهران سفر می‌کند.

یک مقام اروپایی بلندپایه به شبکه الجزیره گفت: تا الان زمان از سرگیری مذاکرات وین در خصوصتوافق هسته‌ای ایرانمشخص نشده است.

این مقام اروپایی همچنین گفت: تهران اعلام آمادگی کرده است که به مذاکرات وین بازگردد؛ اما بدون آنکه سقف زمانی برای آن مشخص کند.

پیش از این، اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین اتریش در حساب کاربری توییتر خود از دیدار با کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران در مذاکرات احیای برجام خبر داد و نوشت:  ما بیش از ۳ سال بر روی موضوعات مختلف و وسیعی کار کردیم، این موضوعات اغلب بر سر مسائل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و برجام بودند. من برای این همکاری ارزش ویژه‌ای قائلم.

از سوی دیگر ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خواستار از سرگیری هرچه سریعتر مذاکرات وین درمورد توافق هسته‌ای ایران شده بود و تاکید کرد: بازگشت سریع به گفت‌وگو‌های وین با ایران ضروری است؛ ما نمی‌توانیم تا ابد منتظر بمانیم.

ند پرایس همچنین مدعی شد: مسیر بازگشت به گفت‌وگو‌های غیرمستقیم هسته‌ای باز است. ما معتقدیم که دیپلماسی بهترین راه برای تعامل با پرونده هسته‌ای ایران است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: امیدواریم که بازگشت به این گفت‌وگو‌ها در سریعترین زمان ممکن انجام شود. از ایرانی‌ها شنیدیم که گفتند از سرگیری مذاکرات نزدیک است.

سخنگوی کاخ سفید در ادامه اظهارات خود به موضوع انتخابات عراق و نتایج آن واکنش نشان داد و برگزاری انتخابات در این کشور را که تا حد زیادی در فضای مسالمت‌آمیز برگزار شد، تبریک گفت.

او ادامه داد: واشنگتن در انتظار تأیید رسمی نتایج انتخابات پارلمانی عراق است.

ساکی افزود: آمریکا امیدوار است تا به محض تأیید نتایج نهایی انتخابات، اعضای جدید پارلمان دولتی برآمده از اراده ملت عراق انتخاب کنند.

طبق اعلام کمیساریای عالی مستقل انتخابات، جریان شیعی صدر ۷۳ کرسی، ائتلاف سنی تقدم ۳۸ کرسی، ائتلاف دوله القانون ۳۷ کرسی، ائتلاف عزم ۱۵ کرسی، ائتلاف الفتح ۱۴ کرسی، جنبش امتداد ۹ کرسی، جریان حکمت ملی ۲ کرسی، ائتلاف النصر ۲ کرسی و حزب دموکرات کردستان عراق ۳۲ کرسی را به دست آورده‌اند.

از سوی دیگر پس از پایان انتخابات پارلمانی عراق بسیاری از نامزد‌های این انتخابات و هیأت هماهنگی گروه‌های مقاومت عراق نسبت به نتیجه اعلام شده از سوی کمیساریای عالی انتخابات این کشور اعتراض کردند و خواستار شفافیت در اعلام نتایج شده‌اند و کمیساریای انتخابات عراق در پی اعتراضات به نتایج انتخابات پارلمانی این کشور نتایج را از وب‌سایت خود حذف کرده است.

سرانجام مذاکرات برجام چه می شود؟

روزنامه شرق در یادداشتی نوشت:دانشمندان هسته‌ای را ترور می‌کند، مراکز حساس آن را با «نفوذ» بمب‌گذاری و تخریب می‌کند، به‌طور مرتب و با هماهنگی قدرت‌های فرامنطقه‌ای پایگاه‌های ایران در سوریه را مورد تهاجم هوایی قرار می‌دهد و اکنون نیز از استراتژی «هزار خنجر» برای نابودی ایران سخن می‌گوید.

راهبرد نفی رژیم صهیونیستی، حمایت از مبارزان فلسطینی، لبنانی و محاصره این رژیم، پس از چهار دهه، اینک با حضور پررنگ اسرائیل در تقریبا دورتادور مرزهای زمینی و دریایی کشور به مرحله خطیری ارتقا یافته و نیازمند تدبیری هوشمندانه است. به‌خصوص اینکه تخریب روابط جمهوری اسلامی ایران با همسایگانش و تشدید جو «ایران‌هراسی» از اولویت‌های اسرائیل برای گرفتن ماهی از آب گل‌آلود منطقه است.

رفت‌وآمدهای مکرر سیاسی‌-امنیتی بین مقامات این رژیم با همسایگان ایران و برگزاری جلسه‌های مشترک با اعلام علنی اینکه «ایران» محور اصلی این نشست‌هاست، حساسیتی را برنمی‌انگیزد. درواقع ایران به عنصر همگرایی و روابط نیرومند کشورهای همسایه با اسرائیل تبدیل شده و رقبای منطقه‌ای ایران در پرتو راهبرد تخاصم ایران با اسرائیل و غرب به نحو بی‌سابقه‌ای پایه‌های روابط خود با این رژیم را محکم می‌کنند.

گزاره‌ای در علم سیاست در بیان اهمیت همسایگان وجود دارد که بر اساس آن «همسایگی نیمی از سیاست خارجی» کشورها تلقی می‌شود. در صورت همراهی با این گزاره، باید اعتراف کرد نیمی از فرصت‌های طلایی برای توسعه کشور و رفاه مردم را زیر سایه برخی سیاست‌های بین‌المللی از دست دادیم و اکنون نیم دیگر در فضای تنش با همسایگان که می‌توان آن را ناشی از همان نیمه اول ذکر کرد، درحال ازدست‌رفتن است.

مضافا اینکه این‌بار با احساس خطر در بیخ گوش خود، هزینه‌های گزافی که می‌توانست برای توسعه کشور به کار رود، باید برای دفع این خطر و تأمین امنیت کشور هزینه شود.ضمن اینکه با عادی‌شدن مناسبات کشورهای عرب خلیج فارس با اسرائیل و تحکیم پیوندهای امنیتی-نظامی آذربایجان با این رژیم، ایران به‌صورت عملی در محاصره دشمن قرار خواهد گرفت.

باوجود سیگنال‌های دولت جدید برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با «اماواگر»های رئیس دستگاه هنوز با ابهاماتی روبه‌روست. درنگ در این مهم به مصلحت کشور نیست. طرفه آنکه همان «جسد متعفن» برجام که در دولت قبلی مطالبه دفن آن با صدای بلند شنیده می‌شد، امروز احیای آن منتها در سکوت خبری همان صداها با تغییر برخی واژه‌ها به یک ضرورت تبدیل شده است که البته باید از آن استقبال کرد. چه آنکه انجام این مهم اگر نه همه‌ بلکه بخشی از معادلات منطقه را بر هم خواهد زد.

دومین گام حل‌وفصل هرچه سریع‌تر اختلافات با عربستان سعودی است که باوجود انتشار کم‌تعداد و با تأخیر خبرهای مذاکرات با محوریت بغداد، نشانه‌هایی از امیدواری در آن مشهود است. تحولی که در شکل‌دهی و بازسازی مناسبات ایران با بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی تأثیر خواهد گذاشت و تاحدودی از دغدغه‌های کشور در جنوب خواهد کاست.

امیرعبداللهیان، کار خود را در کسوت وزیر خارجه علاوه بر حضور ضروری در اجلاس‌های بین‌المللی، با سفرهایی به مسکو آغاز کرد که با توجه به تحولات اخیر شمال غرب کشور شاید ضرورت آن انکارناپذیر باشد. واقعیت این است که بلندپروازی جاه‌طلبانه ترکیه سوار بر موج مطالبه به حق آذربایجان در بازپس‌گیری سرزمین‌های اشغالی، ممکن است سناریوی تغییرات ژئوپلیتیک در مرزهای شمالی ایران را رقم زند که فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر برای کشور خواهد بود. هرچند بر کسی پوشیده نیست که صحنه‌گردان اصلی تحولات قفقاز جنوبی همین کشور است؛ بنابراین مطالبه «عدم تغییر مرزها» از کشوری که این مهم در طراحی استراتژیک آن کشور کمترین اهمیت را دارد، تا حدودی ناشی از درک نادرست از بازیگران تأثیرگذار در بحران پیچیده قره‌باغ است که در آن کشورهای غربی نیز منافع همسویی ندارند.

انگلستان با هدف تحکیم جای پای خود زیرکانه تحرکات آنکارا و مسکو و پیوستگی زمینی نخجوان به سرزمین اصلی را نادیده می‌گیرد، درحالی‌که دیگر متحدان وی در گروه مینسک و آمریکا نسبت به این تغییرات حساسیت فوق‌العاده‌ای دارند.

با درنظرداشتن اهمیت تحولات قره‌باغ برای کشورمان، در کنار رزمایش نظامی و تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای، نباید از استفاده از ظرفیت بین‌المللی برای تحقق اهداف غافل ماند. تحولات افغانستان و سلطه گروه طالبان، باوجود برخی خوش‌بینی‌های افراطی، همچنان کانونی تشنج‌آفرین برای مرزهای شرقی کشور است. انفجار مرگبار جمعه گذشته نشان داد که تا زمان استقرار دولتی که بتواند ثبات و امنیت در این کشور را تأمین کند، راه درازی در پیش است. عراق به‌عنوان کشور متحد ایران درحال پوست‌اندازی است و انتخابات تا حد زیادی رویکرد سیاست خارجی این کشور را مشخص خواهد کرد.

به نظر می‌رسد اجماعی عربی-غربی برای دورکردن این کشور از ایران و بازگشت به اولویت سیاست عربی در دستور کار است. با توجه به موارد فوق به جرئت می‌توان ادعا کرد برون‌رفت کشور از معضلاتی که در آن گرفتار است، در کنار اقداماتی در داخل، درک درست از راهبرد سیاست خارجی است؛ اقدامی که در صورت انجام آن طراحی و اجرائی کردن سیاست خارجی با محوریت و اولویت منافع ملی و برقراری مناسبات سیاسی با همه کشورها (به‌جز اسرائیل) و توازن در نگاه به شرق و غرب راهکاری متناسب با شرایط بین‌المللی است.

گام اول در این مسیر احیایبرجامو پایان‌دادن به بخش بزرگی از تحریم‌هاست. لازمه توفیق در این مهم کنارگذاشتن دیپلماسی برد و باخت صد درصدی است که چنین رویکردی محکوم به شکست است و هرگز محقق نخواهد شد، نه برای ما و نه برای طرف‌های دیگر. تفاوت در میزان خسارات است که متأسفانه سنگینی آن بر دوش خسته و ناتوان یک طرف قرار گرفته و ادامه آن حاصلی جز اتلاف وقت و خسارت سنگین بر کشور ندارد.

گردآورنده: علی اکبر رضایی#‌سیاست منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ویزیت و درمان رایگان مددجویان بهزیستی در موسسه خیریه حامیان کرامت مهریار؛ توسط پزشکان نیکوکار در قالب طرح جهادی در تبریز

نیم ساعت پیش

برای رهن یک واحد آپارتمان ۹۰ متری در محدودۀ شادمهر به سرمایه ۳۰۰ میلیون تومانی نیاز است.

1 ساعت پیش

رئیس جمهور با اشاره به اراده جدی مسئولان عالی‌رتبه ایران و ترکمنستان به منظور گسترش هر چه بیشتر سطح روابط دوجانبه‌، منطقه‌ای و بین‌المللی، گفت: تقویت مناسبات دوجانبه می‌تواند به همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی سازنده‌ دو کشور در راستای صلح و ثبات در منطقه بینجامد.

4 ساعت پیش

با شکایت دهها زن از پزشک متخصص زنان دکتر ۷۵ ساله دستگیر شد.

5 ساعت پیش

علت فوت خانم وکیل جوان مشهدی هنوز مشخص نیست و اخبار رسمی قتل او را تائید یا تکذیب نکرده اند.

5 ساعت پیش

اهمیت فلزات غیرآهنی از آنجایی است که کاربرد فراوان و ارزش افزوده بالایی داشته و می‌تواند سهم مهمی در اقتصاد کشورمان داشته باشد.

5 ساعت پیش

رییس پیشین سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اینکه خزانه در پایان دولت دوازدهم خالی نبوده، یادآور شد: خزانه ورودی مستمر دارد و هر روز در آن مبالغی تجمیع می‌شود. این بدان معناست که خزانه هیچوقت خالی نمی‌شود.

5 ساعت پیش

جدول تغیرات نرخ سود بین بانکی نشان می‌دهد که نرخ سود در این بازار از ۱۹.۱ درصد در اوایل مهرماه سالجاری به ۱۹.۸۶ درصد در اواخر این ماه رسیده است.

5 ساعت پیش

طرح فروش فوق‌‌العاده محصولات سایپا از دیروز سوم آبان‌ماه آغاز شده و متقاضیان امروز را نیز فرصت دارند اقدام به ثبت‌نام کنند.

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

بیشتر...