خبرگزاری ایسنا |
2 ماه پیش

تولد توله کرگدن سوماترایی کمیاب در اندونزی ایسنا

تولد توله کرگدن سوماترایی کمیاب در اندونزی
تولد توله کرگدن نادر سوماترایی در اندونزی - نام مادر این توله کرگدن «دلیله» و نام پدرش «هرپان» است - نوامبر ۲۰۲۳/عکس: یورونیوز

یک توله کرگدن سوماترایی روز دوشنبه در منطقه‌ای محافظت‌شده در غرب اندونزی به دنیا آمد و به گفته مقامات در حال حاضر تعداد کمی از این گونه نادر و رو به انقراض کرگدن‌ها در جهان باقی مانده است.

به گزارش ایسنا به نقل از یورونیوز، بنابر اعلام صندوق جهانی طبیعت (WWF) و اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، کمتر از ۸۰ راس از این گونه از کرگدن در جزایر سوماترا و «بورگنوی» اندونزی زندگی می‌کنند.

این توله کرگدن ۲۵ کیلویی آخر هفته گذشته در پارک ملی «وی کامباس» در جزیره سوماترای اندونزی به دنیا آمد. نام مادر این توله کرگدن «دلیله» و نام پدرش «هرپان» است.

وزیر محیط زیست و جنگلداری اندونزی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این پنجمین تولد در برنامه تولیدمثل گونه‌های نیمه اهلی این پارک است و پس از تولد این توله کرگدن، شمار این گونه در حال انقراض در پارک وی کامباس به ۱۰ راس رسید.

وی گفت: این دومین تولد توله کرگدن سوماترایی در سال ۲۰۲۳ است و این امر تعهد دولت را به حفاظت از کرگدن‌ها در اندونزی نشان می‌دهد.

بر اساس بیانیه‌ وزارت محیط زیست و جنگلداری اندونزی، یک جنگلبان در روز شنبه ۲۷ نوامبر، دلیله را در حالی که کنار فرزندش دراز کشیده بود، پیدا کرده است.

اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت، کرگدن سوماترایی را که دارای کوچک‌ترین جثه میان کرگدن‌ها در جهان است، در رده گونه‌های در آستانه انقراض طبقه‌بندی کرده است. تهدیدهای متعددی از جمله شکار غیرقانونی و تغییرات اقلیمی آن‌ها را در خطر شدید انقراض قرار داده است.

اندونزی همچنین برای نجات کرگدن جاوه‌ای، دیگر گونه در حال انقراض کرگدن نیز در حال تلاش است. از این گونه نیز اکنون کمتر ۸۰ راس در جهان باقی مانده است.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

حسن یزدانی ظهر امروز با حضور در کمپ تیم های ملی در سالن بدنسازی شهید حسین شکوری به تمرین پرداخت‌.

نیم ساعت پیش

رئیس شورای شهر تهران گفت: شورای ائتلاف انقلاب اسلامی با دوستان جبهه پایداری به نتیجه مثبت و واحدی برای معرفی ۳۰ نامزد استان تهران در انتخابات مجلس شورای اسلامی رسیده است.

10 دقیقه پیش

(ویدئو) سکانس خنده دار ساختمان پزشکان وقتی خانم شیرزاد در مطب دکتر افشار گمشد را ببینید.

یک ربع پیش

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: اکنون خرما ماه مبارک رمضان و میوه شب عید تامین است و هیچ کمبودی در این زمینه‌ها نداریم و به‌زودی با قیمت‌های مناسب در میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه خواهد شد.

14 دقیقه پیش

بخشنامه واریز عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی توسط رئیس این سازمان صادر شد.

7 دقیقه پیش

فهرست نهايي «صداي ملت» برای انتخابات مجلس شورای اسلامی

نیم ساعت پیش

وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان امروز در محل وزارت امور خارجه مورد استقبال همتای ایرانی خود قرار گرفت.

یک ربع پیش

وزیر کشور گفت لایحه دولت درباره نحوه مواجهه با اتباع غیر مجاز در مجلس است.

نیم ساعت پیش

مرکز هماهنگی عملیات بشردوستانه ارتش یمن، آژانسی که توسط جنبش انصارالله یمن کنترل می‌شود، بیانیه‌ای را برای شرکت‌های بیمه کشتیرانی و شرکت‌های فعال در منطقه ارسال کرد.

9 دقیقه پیش

بیشتر...