دیروز
2 بازدید

نگاهی به لزوم همکاری مردم و دولت در بحران کووید ۱۹ | کرونا، حاکمیت و اعتماد همگانی | شهرآرانیوز

نگاهی به لزوم همکاری مردم و دولت در بحران کووید ۱۹ | کرونا، حاکمیت و اعتماد همگانی
ستاد ملی مقابله با کرونا امیدوار است که با وضع محدودیت‌های جدید، بتواند سرعت انتشار ویروس کرونا در کشور را کاهش دهد و از خسارات جبران‌ناپذیر آن بکاهد. اما بدون‌شک این مهم جز با همکاری عمومی شهروندان و رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی اعلامی محقق نخواهد شد.
به گزارششهرآرانیوز؛ ویروس کرونا همچنان در جهان تاخت‌و‌تاز می‌کند و روزانه جان انسان‌های بیشتری را می‌گیرد. در کشور ما نیز، اوج‌گیری آمار مبتلایان و درگذشتگان ناشی از ویروس کرونا در موج سوم شیوع آن، منجر شده است تا ستاد ملی مقابله با کرونا، برای کنترل شیوع این ویروس، محدودیت‌های جدیدی وضع کند، از تعطیلی همه مشاغل به‌جز مشاغل ضروری زیرگروه یک تا ایجاد محدودیت رفت‌و‌آمد شبانه اتومبیل‌های شخصی در شهر‌های با وضعیت قرمز.
 
ستاد ملی مقابله با کرونا امیدوار است که با وضع محدودیت‌های جدید، بتواند سرعت انتشار ویروس کرونا در کشور را کاهش دهد و از خسارات جبران‌ناپذیر آن بکاهد. اما بدون‌شک این مهم جز با همکاری عمومی شهروندان و رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی اعلامی محقق نخواهد شد. برای بررسی بیشتر این موضوع سراغ دو تن از چهره‌های سیاسی رفته‌ایم؛ حجت‌الاسلام مصطفی درایتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و جواد آرین‌منش، فعال سیاسی اصولگرا.


محدودیت‌های کرونایی جهانی است

درایتی در پاسخ به این پرسش که محدودیت‌های اعمالی جدید برای غلبه بر شیوع کرونا در کشور تا چه میزان می‌تواند کارآمد باشد به شهرآرا گفت: «روش‌هایی که برای غلبه بر بحران کرونا در کشورمان در دست انجام است، روش‌هایی تخصصی است که در همه دنیا هم با شدت و ضعف متفاوت اعمال می‌شود. روش کنونی در ایران، تلاش برای قطع ارتباط انسانی و کنترل شیوع کروناست و این ابداع ما نیست که برخی بدین سبب با آن مخالفت می‌کنند، بلکه مؤثرترین روشی است که در همه کشور‌ها دنبال می‌شود.»


لزوم ارتقای تعهد اجتماعی در بحران کرونا

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب دراین‌باره که چگونه می‌توان اعمال محدودیت‌های کرونایی اخیر را بیشتر به نتایج مطلوب موردانتظار نزدیک کرد، گفت: «با‌توجه‌به اینکه کرونا در کشور ما و به‌ویژه در شهر مشهد با گستردگی بسیار زیادی شیوع پیدا کرده است، مردم توجه کنند که برای کمک به خودشان باید تعهد اجتماعی‌شان را بیشتر کنند. امیدوارم همه ارگان‌های ذی ربط در بحران کرونا تلاش کنند تا بتوانیم از این بحران گذر کنیم.» وی افزود: «به‌ویژه از شهرداری مشهد انتظار دارم که جدی‌تر و با تبلیغات گسترده شهری، به ترویج فرهنگ پایبندی مردم به محدودیت‌های اعمالی برای حفظ جان خود و دیگری کمک کنند.
 
رسانه‌ها نیز می‌توانند در این روند کمک کنند تا اعتماد مردم بیشتر به فرایند‌های مدیریت و کنترل شیوع ویروس کرونا در شهر و کشور جلب شود و همکاری بیشتری نشان دهند. اگر مردم متعهد نشوند، هزینه‌های این بحران فقط بر دوش مردم است؛ چه درزمینه از‌دست‌دادن عزیزانشان و چه مشکلاتی که در آینده گریبانشان را خواهد گرفت. رسانه‌های درگیر در بحران کرونا باید مردم را آگاه کنند که نباید بحران کرونا را با عملکرد دولت پیوند بزنند، بلکه بحران کرونا یک بخش جدی و مهم اجتماعی دارد که مربوط به خودِ ماست و می‌توانیم با پایبندی به پروتکل‌های بهداشتی اعلام‌شده، سهمی در رفع این بحران داشته باشیم.»
 
 

در وضعیت کنونی باید بی‌اعتمادی به دولت را از بحران کرونا تفکیک کرد

درایتی گفت: «جلب اعتماد عمومی مقدمات بسیاری نیاز دارد که در این سال‌ها بار‌ها در‌باره آن صحبت شده است. کارشناسان بسیاری بار‌ها هشدار داده‌اند که بی‌اعتمادی مردم به حاکمیت، آفت بزرگی است که به همه حوزه‌ها سرایت می‌کند و خسارت‌های جبران‌ناپذیری به بار می‌آورد و مشکلات را افزایش می‌دهد. اما در وضعیت کنونی باید این موضوع بی‌اعتمادی به دولت و حاکمیت را از بحران کرونا تفکیک کرد تا مردم این‌ها را دو موضوع مستقل ببینند. بی‌اعتمادی به دولت و حاکمیت موضوعی نیست که در شرایط کنونی بتوان آن را حل کرد، بلکه حاکمیت در گذر زمان باید کاری برای آن کند تا مردم احساس کنند که محرم حاکمیت‌اند و حاکمیت درصدد خدمت به آن‌هاست و این مردم هستند که در حکومت، اصل و محورند.»


تجربه‌های موفق تاریخی ما به‌دلیل مشارکت مردم بوده است

آرین‌منش نیز در پاسخ به این پرسش شهرآرا که مشارکت مردم در پیشبرد محدودیت‌های کرونایی جدید چه تأثیری در غلبه بر بحران کرونا خواهد داشت، گفت: «به اعتقاد من، از ابتدای انقلاب تا‌کنون، تجربه‌های موفق ما عبارت است از آن دسته مواردی که مردم در آن‌ها مشارکت کرده‌اند. امروز هم با یک بلای آسمانی فراگیر و گسترده جهانی مواجه‌ایم که فعلا به دلیل آنکه واکسنی ندارد، تنها راه پیشگیری از آن، قطع زنجیره ارتباطی است. خسارت‌هایی که کرونا به کشور‌ها وارد کرده، در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی بسیار مخرب و در برخی موارد جبران‌ناپذیر است. در این شرایط، تنها راه پیشگیری بنابر تجربه همه کشور‌هایی که در کنترل و مدیریت شیوع ویروس کرونا موفق بوده‌اند، نظیر چین، قطع زنجیره ارتباطی آن است؛ لذا می‌طلبد که مردم به‌خاطر خود و خانواده‌شان، ملاحظات را رعایت کنند و به پروتکل‌های بهداشتی اعلامی پایبند باشند.»


گفتاردرمانی راه مجاب‌سازی گرسنگان نیست؛ همه باید به صحنه بیایند

این فعال سیاسی اصولگرا در ادامه درباره دشواری محدودیت‌های کرونایی برای طبقات فرودست جامعه افزود: «برای اقشاری از جامعه که زیر خط فقر هستند، تحمل اینکه بخواهند دو هفته یا یک ماه بدون درآمد زندگی‌شان را اداره کنند، کار بسیار دشوار و گاه غیرممکنی است؛ بنابراین دولت، مردم و نیکوکاران باید به میدان بیایند تا از این بحران بتوانیم به سلامت عبور کنیم. مجاب‌کردن افراد گرسنه‌ای که کارگر روزمرد هستند و اگر یک روز کار نکنند، سفره‌شان خالی می‌ماند، کار بسیار دشواری است، مگر آنکه منابع جبرانی برای آنان در‌نظر گرفته شود.
 
این منابع جبرانی نیز از دو حال خارج نیست؛ یا کمک‌های دولتی است یا مشارکت‌های مردمی و ورود فعالانه خیران که به مدد فقرا بشتابند تا بتوان از بحران کرونا عبور کرد. وقتی کسی نان شب ندارد که بخورد و یک روز بیکاری‌اش مساوی است با گرسنگی خود و خانواده‌اش، خیلی سخت است که با گفتاردرمانی، آنان را مجاب کرد در خانه بمانند. نهاد‌های خدماتی دولتی، بنیاد مستضعفان، کمیته امداد، آستان قدس رضوی، نهاد‌های عمومی غیردولتی، شهرداری‌ها باید همه به میدان بیایند تا بتوانیم از این بحران عبور کنیم.»
 
 

با کار صادقانه می‌توان شکاف بی‌اعتمادی را جبران کرد

آرین‌منش در پایان با اشاره به دشواری‌هایی که بی‌اعتمادی در جامعه در بحران کرونا ایجاد خواهد کرد، برای غلبه بر آن گفت: «در سال‌های اخیر، شکاف عظیمی میان حاکمیت و مردم ایجاد شده است که دلیل آن، این است که دولت‌مردان به شعار‌ها و وعده‌هایی که دادند، عمل نکردند و با گذشت زمان، مردم احساس کرده‌اند که به‌جای حرکت به جلو، مشکلاتشان افزون و تورم، گرانی، فقر و فساد دامنه‌اش گسترده‌تر شده است و در‌نتیجه درگذر زمان، بی‌اعتمادی به وجود آمده است. نمی‌توان در یک شب اعتماد را به مردم بازگرداند، اما با کار صادقانه و خدمت به مردم به تدریج می‌توان این شکاف را پر کرد.»


#‌اخبار #‌مشهد
منبع: شهرآرانیوز


مطالب پیشنهادی

پختن غذا در فویل | نکات و کاربرد پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل

پختن غذا در فویل و و روش پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل و کاربرد فویل در اشپزی و کاربرد فویل در اشپزخانه را در پرشین وی بخوانید

کنایه‌های قطعی رهبری به آمریکایی‌ها /دولتی ماسک دولت دیگر را می‌برد و برای چند دستمال توالت به جان هم می‌افتند /یک سناتور گفته غرب وحشی زنده شد - خبرآ

مقام معظم رهبری فرمودند: خوشبختانه احساس تفکر اسلامی و زنجیره ارزش های اسلامی در مردم بسیار قوی و راسخ است.

ضدعفونی کردن معابر قم از سوی نیروهای حشدالشعبی صحت دارد؟

معاون سپاه علی‌ابن‌ابی‌طالب(ع) قم به ایرنا پلاس گفت:ضدعفونی معابر قم، کار اعضای الحشدالشعبی نبود.

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز | طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل و طرز تهیه ذرت به سبک مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

با مسیح مهاجری؛ از دلتنگی برای هاشمی تا اختلافات در حزب جمهوری

حجت الاسلام مسیح مهاجری می گوید: آقای هاشمی در سال‌های آخر عمر خودشان هیچ نفوذی به عنوان لابی در شورای نگهبان نداشتند و حتی خیلی از افراد به دلیل ارتباط با آقای هاشمی رد صلاحیت می‌شدند؛ شما فکر می‌کنید اگر آقای هاشمی بودند با لابی کردن در شورای نگهبان صلاحیت افرادی می‌شد تأیید شود؟ خیر برعکس بود.

دستورات مهم روحانی درباره اجرای فاصله‌گذاری هوشمند مقابله با کرونا

رئیس جمهور پس از دریافت گزارش‌های جداگانه‌ای از وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند از روز شنبه و آغاز فعالیت کسب و کارهای کم‌ریسک در همه استان‌ها به جز تهران، تاکید کرد که این طرح باید با نظارت دقیق و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرا شود.

از بین بردن چربی خورشت | راه کاری موثر برای از بین بردن چربی خورشت

از بین بردن چربی خورشت و راه از بین بردن چربی خورشت و چگونه چربی خورشت را از بین ببریم و چرب شدن زیاد خورشت را در پرشین وی بخوانید

انکار یک خبرسازی درباره دولت و حسن روحانی

ایسنا نوشت:معاون پارلمانی رئیس جمهور با تکذیب ارتباط ویدیویی رئیس جمهور با نمایندگان مجلس برای رای اعتماد به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: در جلسه امروز، معاون اول رئیس جمهور به جای رئیس جمهور حاضر خواهد شد.

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

روحانی به مردم: از روز شنبه مرحله سخت مبارزه با کرونا شروع می‌شود /آن روز که فهمیدیم کرونا در قم نشر یافته، همان روز از قم هم خارج شده بود - خبرآنلای

روحانی گفت: آن روزی که به ما اعلام شد اول فقط در قم بود و روز بعد اراک را هم اعلام کردند که متوجه شدیم. آن روز که ما فهمیدیم هم در قم شیوع یافته و هم از قم عبور یافته است.

عباس عبدی به اصلاح‌طلبان: اصرار نکنید به هر قیمتی در قدرت باشید

عباس عبدی درباره ادعای اصولگرایان درباره جذب آرای خاکستری در انتخابات گفت: آخر در تهران با حدود ۲۲ درصد مشارکت چه چیزی را باید پیروزی نامید؟ اصولگرایان شکست فاحشی را در این انتخابات خوردند، نه فقط اصولگرایان، چون در این شکست مهم نیستند، که ساختار دچار خسران شد.

نکات تهیه بستنی | هر آنچه را که باید در مورد نکات تهیه بستنی و خوردن ان بدانید

نکات تهیه بستنی و آشنایی با نکات تهیه بستنی و خواص بستنی و نحوه درست کردن بستنی و چگونه بستنی درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

تقابل کودکانه با دولت را کنار بگذارید

با معرفی منتخبان حاضر در مجلس یازهم و ترکیب نمایندگان، یکی از نگرانی‌هایی که در ارتباط با مجلس وجود دارد، این است که در شرایط تحریمی و فشارهایی که به کشور وارد می‌شود برخی تندروی پیشه کنند و تقابل با دولت را جزو برنامه‌های مجلس آینده قرار دهند.

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

۳ اولویت مهم پارلمان یازدهم و یک نگرانی

این روزها با اعلام نتایج انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، این پرسش در اذهان عمومی مطرح است که نمایندگان این دوره می‌بایست بر چه موضوعاتی متمرکز باشند و چه اولویت‌هایی را برای تصمیم‌گیری مدنظر داشته باشند.

طلایی: در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدای اصولگراها ۲۵ میلیون رای دارد

مرتضی طلایی می‌گوید: اصولگرایان هر کاری می‌خواهند بکنند از الان انجام دهند که سال ۱۴۰۰ با یک چهره پا به عرصه انتخابات بگذارند. اگر این اتفاق رقم بخورد من تضمین می کنم که کاندیدای اصولگرایان ۲۵ میلیون رای خواهد داشت.

چه کسی کشتی طوفان‌زده وزارت کشاورزی را به ساحل می‌رساند؟

چند ماهی است که گمانه زنی برای سکانداری وزارت جهاد کشاورزی بدون نتیجه ادامه دارد.

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

مطالب مرتبط