خبرگزاری ایسنا |
۲ هفته پیش

تبلور کمرنگ معمار انقلاب در جشن انقلاب ایسنا

تبلور کمرنگ «معمار انقلاب» در «جشن انقلاب»

امام فقط امام دیروز نیست؛ امام امروز هم هست، امام فردا هم هست.

به گزارش ایسنا،محسن هوشمند در یادداشتی در روزنامه قدس نوشت:نسل جوان و هوشمند ما که قرار است مسئولیت ملی و انقلابی گام دوم این انقلاب را برعهده بگیرد و آینده این کشور را اداره بکند، احتیاج دارد به یک نرم‌افزار واقعی؛ برای اینکه بتواند راه انقلاب را درست طی کند که این راه انقلاب، ایران را و ملت ایران را به منتهای قله خواهد رسانید، احتیاج دارد به یک نرم‌افزار مطمئن و جامع که بتواند به او کمک کند.

این نرم‌افزار که می‌تواند شتاب‌دهنده باشد، کمک‌کننده باشد و حتی در مواقعی تحول‌آفرین باشد، عبارت است از درس‌های امام؛ درس‌هایی که هم در گفتار امام، هم در رفتار امام می‌توان آن‌ها را جست‌وجو کرد و یافت.» این بخش از فرمایشات رهبر معظم انقلاب که سال گذشته در مراسم گرامیداشت سالگرد ارتحال معمار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام‌خمینی(ره) بیان فرمودند، تنها یک نمونه از بی‌شمار مواردی است که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر ضرورت توجه به مبانی مکتب امام‌خمینی(ره) به‌عنوان مبنای شکل‌گیری نهضت اسلامی و تداوم آن تا رسیدن به قله نهایی تأکید فرموده‌اند. ایشان سال۱۳۹۰ نیز در همین مراسم فرمودند: «نقشه راه ما همان اصول امام بزرگوار ماست؛ آن اصولی که با تکیه بر آن توانست آن ملت عقب‌افتاده سرافکنده را تبدیل کند به این ملت پیشرو و سرافراز. این اصول، اصولی است که در ادامه راه هم به‌درد ما می‌خورد و نقشه راه ما را تشکیل می‌دهد. به‌بیان دیگر، مکتب امام‌خمینی(ره) یک راهنمای نظری و عملی است که کشور و ملت را به عزت و پیشرفت و عدالت می‌رساند.»

توجه ویژه رهبر معظم انقلاب به مکتب امام(ره)

به‌جرئت می‌توان گفت تبیین مبانی مکتب امام عظیم‌الشأن و تأکید بر ضرورت بازخوانی و توجه به این مکتب غنی جزو پرتکرارترین مضامین فرمایشات رهبر معظم انقلاب است که در همه سال‌های رهبری ایشان تداوم داشته و هرگز از کمیت و کیفیت آن کاسته نشده است. ایشان همواره بر این مقوله تأکید کرده‌اند که نه‌تنها شکل‌گیری نهضت اسلامی ملت ایران مرهون تلاش‌های عظیم امام‌خمینی(ره) بوده که تداوم و تحقق مقاصد پیش‌روی این نهضت جهانی نیز تنها از مسیر شناخت دقیق و پیروی مستمر از اصول مدنظر آن بزرگوار میسور است: «اگر ملت ایران بخواهد به هدف‌ها برسد، بخواهد این راه را ادامه بدهد، باید راه امام بزرگوار را درست بشناسد، اصول او را درست بشناسد، نگذارد شخصیت امام را تحریف کنند که تحریف شخصیت امام، تحریف راه امام و منحرف‌کردن مسیر صراط مستقیم ملت ایران است. اگر راه امام را گم کنیم یا فراموش کنیم یا خدای‌نکرده عمداً به‌کنار بگذاریم، ملت ایران سیلی خواهد خورد.» ( ۱۳۹۴/۳/۱۴)

مکتب امام و جشن‌های انقلاب

اما نیم‌نگاهی به آنچه طی این سال‌ها در مناسبت‌ها و محافل مختلف انقلابی رقم می‌خورد، نشان می‌دهد این تأکید شاخص و پرتکرار رهبر انقلاب آن‌طورکه انتظار می‌رود در میدان اجرا به‌عمل تبدیل نشده و ظهور و بروز شایسته جنبه‌های مختلف تبلیغی و تبیینی مکتب امام‌راحل(ره) در دستورکار نهادها و اشخاص متولی نبوده است. حتی بررسی آنچه در ایام دهه فجر به‌عنوان جشن‌های پیروزی انقلاب اسلامی رقم خورد، نشان می‌دهد نه‌تنها اقدام شاخص و برجسته‌ای در زمینه تشریح و تبیین مکتب حضرت‌ امام(ره) برای نسل جوان و نوجوان در دستورکار نبوده که حتی بازنمایی تصویر ایشان نیز در این جشن‌ها بسیار کمتر از چیزی بود که انتظار می‌رود. جالب اینکه در میان مجموعه تصاویر منتشرشده در رسانه‌های گروهی به‌ویژه بخش‌های خبری رسانه ملی از راهپیمایی باشکوه و غرورآفرین ۲۲بهمن، یکی از برجسته‌ترین نقاط ظهور و بروز تصاویر حضرت‌امام(ره) مربوط به راهپیمایی مردم کشمیر بود و اینجاست که به‌یاد می‌آوریم سخن رهبر انقلاب را که فرمودند این انقلاب در هیچ‌جای دنیا بی‌نام امام‌خمینی(ره) شناخته‌شده نیست.

تلاش دشمن و کم‌کاری ما

همه این‌ها در حالی است که جریان رسانه‌ای معاند جمهوری اسلامی در ۴۵سال پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ملت ایران، در مقابل رفتار حکیمانه رهبر معظم انقلاب، تمام توش و توان خود را بر تخریب وجهه امام عظیم‌الشأن و ایجاد تصویری مخدوش و منحرف از آموزه‌های ایشان به‌کار بسته و در این مسیر با تولیدات متعدد رسانه‌ای و ایجاد شبهات گوناگون در اذهان جوانان و نوجوانان تلاش کرده نهضت بزرگ انقلاب اسلامی ایران را با روایت‌هایی متفاوت برای نسل جدید معرفی کند.

آموزه‌های امامی که در مکتب خود شاگردان برجسته‌ای چون باکری و زین‌الدین و همت و کاوه و سلیمانی و حججی و هزاران رزمنده و مجاهد جبهه مقاومت اسلامی در اقصی‌نقاط عالم را تربیت کرده، امروز در منظر بسیاری از جوانان و نوجوانان همین آب و خاک به‌درستی شناخته نشده است.

هرچند حضور پرشمار، پرشکوه و پرصلابت پیروان مکتب روح‌الله در سراسر ایران اسلامی و حتی سایر کشورها، نمادی عینی از محقق‌نشدن اهداف نقشه گسترده دشمنان است، اما نباید از یاد ببریم که همین شبهات و روایت‌های نادرست، بخشی از نسل جوان و نوجوان را با آرمان‌های انقلاب اسلامی بیگانه ساخته و شکی نیست که اصلاح این مسیر تنها از رهگذر توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب در تبیین و احیای آموزه‌های امام‌خمینی(ره) می‌گذرد و تحقق این مهم نیز نیازمند نگاه و طرحی نو و اقداماتی هنرمندانه و مؤثر است.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فرمانداران شهرستان کاشان و اردستان آرائی قطعی حوزه انتخابیه خود را اعلام کردند.

نیم ساعت پیش

فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) از دولت کانادا خواست تا صدور ویزا برای شرکت‌کنندگان در مسابقات کاندیداها را تسریع بخشد.

نیم ساعت پیش

با اتفاقاتی که در بازی شب گذشته دو تیم پاری‌سن‌‌ژرمن و موناکو در رقابت‌های لوشامپیونه افتاد؛ به نظر می‌رسد تنش در صدرنشین این رقابت‌ها رو به افزایش است.

نیم ساعت پیش

آیت‌الله رئیسی در پیامی از حضور پرشور مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری قدردانی کرد.

نیم ساعت پیش

رئیس راهبری شرکت ملی گاز کشور گفت: روز گذشته میزان مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری به عدد ۶۵۵ میلیون مترمکعب رسید.

نیم ساعت پیش

سازمان ملل از انتصاب یک دیپلمات آمریکایی به عنوان معاون نماینده این سازمان در امور لیبی خبر داد.

نیم ساعت پیش

مهدی ترابی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان حضور یافت.

نیم ساعت پیش

وزیر خارجه دولت موقت لبنان با بیان اینکه رژیم صهیونیستی باید از همه مناطق لبنانی که اشغال کرده بیرون برود گفت که کشورش خواهان جنگ نیست و رژیم اسرائیل نباید قدرت حزب الله را دست کم بگیرد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...