۱ هفته پیش
2 بازدید

وزیر دفاع: از امروز مجازیم در زمینه دفاع هر آنچه می‌خواهیم از دنیا تهیه کنیم | شهرآرانیوز

وزیر دفاع: از امروز مجازیم در زمینه دفاع هر آنچه می‌خواهیم از دنیا تهیه کنیم
وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح گفت: از امروز مجاز هستیم هرچه که نیاز داریم از دنیا تهیه کنیم و سایر کشور‌ها نیز نیاز خود را از ما بخرند.
به گزارششهرآرانیوز،امیر سرتیپ "امیر حاتمی" وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح شامگاه یکشنبه (۲۷ مهر) در برنامه تلویزیونی "تیتر امشب" با بیان این‌که ما با تحریم‌های مختلفی مواجه بودیم و آمریکایی‌ها از این ابزار علیه ما استفاده می‌کردند، اظهار کرد: در دوره‌ای آمریکایی‌ها از نفوذ خود در شورای امنیت استفاده کردند و در سال ۹۴ قطعنامه ۲۲۳۱ همه تحریم‌های تسلیحاتی ایران را لغو کرد، اما محدودیتی برای آن ایجاد کرد که اگر کشوری می‌خواهد به ما سلاح بفروشد یا بخرد، باید از این شورا اجازه بگیرد؛ اما از آنجایی که هم ما و هم کسانی که می‌خواستند با ما تبادل داشته باشند می‌دانستند که آمریکایی‌ها اجازه نمی‌دهند چیزی از دنیا در اختیار ما قرار بگیرد، کسی به شورای امنیت در این خصوص مراجعه نکرد.

وی افزود: در آن قطعنامه پیش‌بینی شده بود که بعد از پنج سال به‌طور خودکار تمامی محدودیت‌هایی که برای خرید و فروش تسلیحات پیش‌بینی شده بود، برداشته شود و امروز این تحریم‌ها برداشته و لغو شد و از امروز می‌توانیم تسلیحات موردنیاز خود را از دنیا تهیه کنیم و سایر کشور‌ها نیز نیاز خود را از ما بخرند.


وزیر دفاع گفت: دشمنان ما به‌ویژه طی یک‌سال قبل خیلی تلاش کردند که یا این تحریم‌ها برداشته نشود یا این‌که محدودیت‌های جدیدی اعمال شود و هر آنچه می‌توانستند را انجام دادند و فشار‌هایی آوردند، اما اتفاقی برای آمریکایی‌ها افتاد که برای هیچ کشوری در سطح و اندازه آمریکایی‌ها در شورای امنیت نیفتاده بود؛ این نشان می‌داد که موضوع ایران برای آمریکایی‌ها اهمیت بسیاری داشته است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره دلایل تلاش آمریکا برای تصویب قطعنامه‌ای در شورای امنیت جهت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران، اظهار کرد: اقدام آمریکا دلایل مختلفی دارد که بخشی از آن به دلیل مسائل داخلی و انتخاباتی است، اما بخشی دیگر از دلایل واقعی هستند؛ ما زمانی که در دفاع مقدس با محدودیت و تحریم مواجه شدیم، اهمیت خوداتکایی را فهمیدیم و باور کردیم که اگر بخواهیم از استقلال و تمامیت ارضی نظام جمهوری اسلامی دفاع کنیم، باید خوداتکاء باشیم؛ این راهبرد باعث حرکت ما شد به گونه‌ای که بار‌ها گفته‌ایم که می‌توانیم امروز ۹۰ درصد نیاز‌های خود را تامین کنیم و می‌توانیم با اتکاء به توانمندی‌های خود از کشورمان دفاع کنیم؛ ارائه چنین الگویی در دنیا توسط ما برای آمریکایی‌ها بسیار تلخ و سخت است چراکه اصولاً آمریکایی‌ها نمی‌خواهند چنین الگویی به دنیا ارائه شود. جمهوری اسلامی در شرایطی به این توانمندی رسیده که آن‌ها تمام تلاش خود را برای محروم کردن ما از هر آنچه که حق طبیعی ماست، انجام دادند.

وزیر دفاع ادامه داد: آن‌ها می‌خواستند با گرفتن این حق، جمهوری اسلامی را تحقیر کنند در حالی‌که ما این حق را باید می‌گرفتیم و امروز مجموعه‌ای از اتفاقات باعث شد تا این اتفاق بیفتد و ما این حق را از حلقوم آمریکایی‌ها بیرون کشیدیم.
امیر حاتمی با تاکید بر این‌که باور عمیق خوداتکایی که ایجاد شده، غیرقابل تغییر است، گفت: اگر امروز همه فرصت‌های دنیا در اختیار ما قرار بگیرد نیز حتما از راهبرد خوداتکایی دست نخواهیم برداشت و این مراقبت را به‌طور جدی انجام می‌دهیم؛ اما این حق فرصت‌هایی را برای ما فراهم کرده است که بخشی از آن استفاده از ظرفیت‌های کشور‌های دنیاست؛ امروز کشور‌های مختلف از ظرفیت‌های علمی و فناوری یکدیگر استفاده می‌کنند و این ظرفیت‌ها را در اختیار همدیگر می‌گذارند و مشارکت دارند؛ ما نیز حتما از این فرصت استفاده می‌کنیم. همچنین دوستانی داریم در همسایگان و کشور‌های بزرگ که علاقه‌مند به تامین بخشی از نیاز‌های خود از طریق ما هستند.

وی تصریح کرد: در این سال‌ها که با سیاست خوداتکایی حرکت کردیم، به توانمندی و ظرفیت عظیمی رسیدیم که بسیار مهم و قابل عرضه به دنیاست؛ ما حتما محصولات خود را با اصولی که در جمهوری اسلامی به آن اعتقاد داریم به بسیاری از کشور‌هایی که مورد دشمنی آمریکایی‌ها هستند، اما حق دفاع مشروع دارند، عرضه می‌کنیم.


وزیر دفاع در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا مبنی‌بر این‌که اجازه نمی‌دهیم کسی با ایران داد و ستد تجهیزات نظامی کند، تصریح کرد: هم زمینه فروش سلاح فراهم است و هم برنامه داریم. از حدود یک‌سال قبل که آمریکایی‌ها تلاش کردند تا مانع شوند، با مراجعه بسیاری از کشور‌ها مواجه بودیم و با بسیاری از کشور‌ها صحبت کردیم و زمینه‌ها هم برای فروش و هم تامین یک‌سری نیازمندی‌ها فراهم است که البته فروش ما گسترده‌تر خواهد بود.

امیر حاتمی افزود: این حرف به همان اندازه می‌تواند ناصواب و غیرعملی باشد؛ آمریکایی‌ها در سال‌های قبل نیز تلاش کردند که مانع داد و ستد ما شوند؛ این تحریم‌ها در مورد ۷ قلم عمده تجهیزات نظامی بود و ما در سایر حوزه‌ها آزاد بودیم و در سال‌های قبل نیز هم خرید و هم فروش داشتیم؛ یک‌سری کشور‌ها زمانی ملاحظاتی داشتند، اما امروز به صراحت برای کمک به ما اعلام آمادگی می‌کنند و متقابلاً یک‌سری هم به‌دنبال تامین نیازمندی‌های خود هستند.

وی با بیان این‌که «سلسله شکست‌های آمریکا با اتفاقی که در شورای امنیت افتاد، در حال کامل شدن است»، خاطرنشان کرد: این سلسله شکست‌ها حتما ادامه پیدا خواهد کرد و یکی از این شکست‌ها نیز می‌تواند عدم تحقق ادعایی باشد که مطرح شده است.

وزیر دفاع اظهار کرد: این را به‌عنوان یک نکته امیدبخش می‌گویم که در این سال‌ها به‌ویژه دو سه سال اخیر تعداد زیادی از وزرائ، فرماندهان و مسئولان نیرو‌های مسلح کشور‌های مختلف که از بخش‌هایی از دستاورد‌های دفاعی ما بازدید داشتند، بلااستثناء نسبت به آنچه می‌دیدند و کسب توانمندی در شرایط تحریم، تعجب و با تمام وجود تحسین می‌کردند. یکی از وزرایی که مهمان ما بود، بعد از بازگشت به کشور خود به رئیس کشور خود گزارشی داد که آن رئیس در اولین ملاقاتی که با آقای رئیس جمهوری داشتند، پیشنهاد مشارکت دادند و گفتند که آماده‌ایم با همدیگر تولید کنیم و بفروشیم.

امیر حاتمی با تاکید بر این‌که در همه حوزه‌ها توانمندی‌های بسیاری داریم، خاطرنشان کرد: در حوزه موشکی بار‌ها صحبت شده و حتی دشمنان نیز اذعان می‌کنند که ما امروز یک قدرت موشکی قابل اعتنا هستیم. در حوزه زمینی امروز همه اقلام دفاعی زمینی را برای فروش داریم و نمایشگاهی در این زمینه داریم. در حوزه هوایی توانمندی منحصر به‌فردی در تعمیر و نگهداری انواع هواپیما‌های غربی و شرقی و جنگنده، ترابری و بالگرد‌ها داریم و این نوع خدمات را از قبل صادر می‌کردیم.

وزیر دفاع با بیان این‌که در حوزه پهبادی جزو قدرت‌های به‌نام جهان هستیم، تصریح کرد: در حوزه دریایی نیز انواع شناور‌ها و زیردریایی‌ها را می‌سازیم و تجهیزاتی که روی این شناور‌های سوار می‌شوند از به‌روزترین تجهیزات هستند. همچنین در حوزه‌های الکترونیک، رادار و بیسیم دارای توانمندی‌های روز دنیا هستیم. در حوزه پدافند دارای سامانه‌های باور ۳۷۳ و ۱۵ خرداد و سایر سامانه‌ها در همه سطوح و برد‌های سه‌گانه هستیم.

امیر حاتمی با تاکید بر این‌که امروز دامنه گسترده‌ای از تجهیزات و تسلیحات را در اختیار داریم، خاطرنشان کرد: ما به اصول خود پایبندیم و محصولات خود را به کشور‌هایی که می‌خواهند از سرزمین و تمامیت ارضی خود دفاع مشروع که دفاع مقدس است، بکنند، عرضه می‌کنیم و ان‌شاءالله بازیگری خوب و موفق‌تر این زمینه خواهیم بود؛ ما مانند آمریکایی‌ها برای پول همه کاری را انجام نمی‌دهیم؛ امروز یک‌چهارم صادرات آمریکایی‌ها به جهان را، فقط عربستان می‌دهد و در یمن استفاده می‌کند.

وزیر دفاع تاکید کرد: ما در حوزه‌ی رادار‌ها از بهترین قدرت‌های جهانی هستیم و وضعیت خوبی در توانمندی راداری داریم و همان پهپاد مدعی را هم با راداری که ساخت داخل بود، شناسایی کردیم و بعد هم با سامانه سوم خرداد هدف گرفته شد.

حاتمی گفت: بی‌اغراق می‌گویم ما امروز جزو پنج قدرت اول پهبادی دنیا هستیم. انواع پهباد‌هایی که در سطوح و اندازه‌های مختلف و با اهداف گوناگون را در اختیار داریم و حتماً تجهیزاتی که می‌سازیم، می‌توانند از قیمت و کیفیت مناسبی نسبت به رقبای خود در دنیا برخودار باشند.

وی افزود: نیرو‌های مسلح بسیار نسبت به کیفیت محصولات نظامی و تسلیحاتی سختگیری دارند که ممنون آن هستیم و کمک می‌کنند یکی از باکیفیت‌ترین تولیدکنندگان این محصولات باشیم و این رابطه تعاملی ما توأم با سخت‌گیری است که به کیفیت محصولات کمک می‌کند.

حاتمی با بیان این‌که یکی از علت‌های اصلی آمریکایی‌ها برای جلوگیری از ورود ما به این حوزه هم به دلیل همین توانمندی بوده است، اظهار کرد: سیاست دفاعی جمهوری اسلامی یک سیاست روشن صلح و دفاع در منطقه است و جز این در بیش از چهل سال عمر انقلاب دیده نشده است. ما در جریان مقابله با تروریست‌های دست‌پرورده آمریکا این را به دنیا نشان دادیم و سند آن‌هم شهادت مظلومانه و موثر شهید "سلیمانی" است.

وزیر دفاع تصریح کرد: اگر به کمک دولت سوریه رفتیم و در مقابل تروریست‌ها ایستادیم، به خاطر تامین امنیت منطقه بود و این‌که می‌دیدیم امنیت منطقه به خطر افتاده است. پس با آگاهی و برای تامین امنیت منطقه وارد شدیم و این چیزی است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد و گفت که یک واحد ممکن است که امنیت نداشته باشد و بقیه در شرایط امن به سر برند. پس این سیاست ماست و آن را ادامه می‌دهیم.

وی با بیان این‌که روشن است با وضعیت امروز جهان و یکجانبه‌گرایی آمریکا در ۴ سال گذشته، اهمیت دفاع برای همه روشن شده است، اظهار کرد: شاید یکی از علت‌هایی که می‌خواستند ما در عرصه دفاعی وارد نشویم یا با تاخیر وارد شویم این است که بیش از هزار میلیارد دلار بازار سالانه تسلیحات در دنیاست. از این بازار، سهم آمریکا تا پیش از پنج سال اخیر ۲۳ درصد بود و با رشد پنج درصدی این بازار در پنج سال اخیر، سهم آمریکا به ۳۶ درصد رسید و خرید‌های عمده‌ای از آن‌ها توسط عربستان سعودی و برخی کشور‌های منطقه انجام شده است.

حاتمی تاکید کرد: این شرایط می‌تواند بسیار به ضرر منطقه باشد و ما شاهدی از این اشتباه را در مورد صدام دیدیم که با جمع کردن تسلیحات و تاثیرات آن باعث چه جنگی شد. ما در این شرایط، وضعیت دفاعی خود را تقویت می‌کنیم تا صلح در منطقه باقی بماند.

وی افزود: ایران می‌تواند در ۱۰ سال آینده جزو یکی از پنج کشور عمده تامین‌کننده تسلیحات برای خودش و منطقه باشد. ما کشوری هستیم که در یک موقعیت ممتاز قرار دارد و این مورد طمع بیگانگان است. ما گذرگاه‌های شمالی و جنوبی راهبردی و منابع طبیعی بسیاری داریم.

وزیر دفاع با بیان این‌که اگر برای دیگران دفاع یک امر لازم است، برای ما امری واجب است، اظهار کرد: دشمنان دنبال شرایطی هستند تا بر ما سلطه یابند و ما برای حفظ استقلال‌مان، نیازمند قدرت دفاعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی هستیم که در قدرت دفاعی این اتفاق افتاده است.
 
منبع:ایسنا


#‌اخبار #‌مشهد
منبع: شهرآرانیوز


مطالب پیشنهادی

کرونا و رفتارهایی نامتعارف به بهانه دین‌دار بودن

هر روز که می گذرد دامنه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، تفاوتی هم بین فقیر و غنی، چپ و راست و ...نمی‌گذارد و همه را درگیر کرده است.

پیوند سیاسی-فراکسیونی احمدی‌نژادی‌ها و پایداری‌ها در مجلس یازدهم؟

قبضه مجلس یازدهم در دست اصولگرایان اما و اگرها را درباره آرایش سیاسی و فراکسیونی این مجلس بیشتر کرد و این سوال مطرح می‌شود که آیا قرار است تنها یک فراکسیون سیاسی و اکثریت میدان‌دار باشد؟!

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

معین: اصولگرایان و اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی‌شان را از دست داده‌اند

مصطفی معین می گوید: از نظر جامعه بویژه جوانان، موضوع رقابت اصلاح طلب و اصولگرا در عرصه های سیاسی و انتخاباتی در این مقطع زمانی، ماجرای تمام شده ای است.

رهبر انقلاب به سخنان کدام مقام آمریکایی در سخنرانی امروز خود اشاره کردند؟

تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی امروز به مصاحبه فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا اشاره کردند که از زنده شدن غرب وحشی بعد از شیوع کرونا در آمریکا سخن گفته بود.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز | طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل و طرز تهیه ذرت به سبک مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

سرنوشت دخل و خرج کشور در سال ۹۹ چه می‌شود؟

لایحه بودجه ۹۹ پس از ماه‌ها بررسی، امروز از سوی نمایندگان رد شد، اما باید دید که قوای مجریه و مقننه چه تصمیمی برای آن خواهند گرفت.

از قدیمی‌ترین نماینده مجلس تا بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی های نمایندگی مجلس تکیه زده اند، سیدرضا تقوی قدیمی ترین آنهاست و محمد مهدی مفتح بیشترین تعداد حضور در ادوار مختلف مجلس را در کارنامه پارلمانی اش به ثبت رسانده است.

وقتی پیام رهبر انقلاب مانع هجمه به یک شهید شد

تسنیم نوشت: اکبر نبوی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی می‌گوید: «به شکل مشخص نوع کنش رهبری نسبت به شهادت مرتضی، کنش معناداری بود. حضور ایشان بر سر پیکر شهید و شرکت در تشییع ایشان و پیامی که دادند، به نظر من بسیار مهم و معنادار بود. »

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/ سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم بصورت رسمی نشان داد اصولگرایان در این ماراتن پیشتاز رقابت شدند و اکثریت مجلس یازدهم را در دست گرفتند.

از بین بردن چربی خورشت | راه کاری موثر برای از بین بردن چربی خورشت

از بین بردن چربی خورشت و راه از بین بردن چربی خورشت و چگونه چربی خورشت را از بین ببریم و چرب شدن زیاد خورشت را در پرشین وی بخوانید

از منافقین سیاسی تا قوی سیاه احمدی‌نژاد و خاتمی در میزگرد عطریانفر و ایمانی

حالا که تکلیف بسیاری از لیست های انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان مشخص شده و کمتر از یک هفته تا برگزاری انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده، یک فعال سیاسی اصولگرا و یک چهره اصلاح طلب به آسیب شناسی شرایط موجود، وضعیت آراء خاکستری، لیست‌های دو طیف سیاسی و ...پرداختند.

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت‌الله خامنه‌ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

میرسلیم می گوید بین آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور بودند و میرحسین موسوی که نخست وزیر بود درباره نحوه اداره کشور توسط دولت و توجه به بخش خصوصی اتفاق نظر وجود نداشت.

وا نرفتن کوفته تبریزی | نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید

وا نرفتن کوفته تبریزی و نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید و طرز تهیه کوفته تبریزی و چگونه کوفته خوشمزه ای درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

از بین بردن چربی چای ساز | نکات درست کردن و از بین بردن چربی چای ساز

از بین بردن چربی چای ساز ونکات درست کردن چای و روش از بین بردن چربی چای ساز و روش های دم کردن چای و چگونه چای را دم کنیم را در پرشین وی بخوانید

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

یک توصیه به عقلای مجلس آینده

بیماری کرونا این روزها بر حوزه های سیاست، اقتصاد، جامعه و ...سایه انداخته و همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است.

روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می گوید:نگاه رهبری معظم انقلاب هم این نیست که دولت باید برود و رئیس جمهور باید استیضاح شود یا استعفا بدهد. نگاه رهبری این است که رئیس جمهور باید تا روز آخر بایستد و کار خودش را انجام دهد.

مطالب مرتبط