خبرگزاری تسنیم |
۱ هفته پیش

فضای مجازی، تهدید یا فرصت ترک فعل وزیر ارتباطات در توسعه موتور جست وجوی ملی اخبار فناوری اطلاعات اینترنت موبایل اخبار اقتصادی تسنیم Tasnim


فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|ترک فعل وزیر ارتباطات در توسعه موتور جستجوی ملی

توسعه موتور جست‌وجوی ملی یکی از تکالیف قانونی وزارت ارتباطات است که متأسفانه این وزارتخانه در انجام این تکلیف قانونی دچار ترک فعل شده است.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش گروه اقتصادیخبرگزاری تسنیم«پرونده حکمرانی فضای مجازی»؛ ساخت و توسعه موتور جست‌وجوی ملی به‌عنوان یکی از اجزا و ارکان تحقق شبکه ملی اطلاعات است که می‌تواند نقشی مؤثر در مدیریت صحیح فضای مجازی و اعمال حاکمیت بر این فضا و رشد اقتصادی کشور در عرصه فضای مجازی داشته باشد.

امروزه ساخت موتورهای جست‌وجوهای ملی  در کشورهای مختلف مانند چین، فیلیپین، استرالیا، کره جنوبی، ژاپن، هند، ایسلند، امارات متحده عربی، مجارستان، اسلوونی، روسیه، پرتغال، آنگولا، موزامبیک، سوییس، نروژ، سوئد، جمهوری چک و کانادا مورد توجه جدی قرار گرفته است. در ایران نیز موضوع راه‌اندازی موتور جست‌وجوی ملی توسط شورای‌عالی فضای مجازی مورد توجه قرار گرفت و این شورا طی مصوبه‌ای، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را متولی توسعه موتورهای جست‌وجوی ملی نمود و تکالیف مختلفی را برای توسعه موتور جست‌وجوی ملی برای وزارت ارتباطات برشمرد که این تکالیف قانونی عبارت است از:

  • ترویج و گسترش استفاده از خدمات و محتوای جست‌وجوگر بومی
  • افزایش اعتماد و آگاهی عمومی در قبال استفاده از خدمات و محتوای جست‌وجوگرهای بومی در سطوح مختلف
  • توسعه زیست‌بوم و فضای تجاری جست‌وجوگرهای بومی در جهت رقابت و همکاری بازیگران

راه‌اندازی موتور جست‌وجوی ملی؛ اولویت شورای‌عالی فضای مجازی

موتور جست‌وجوی ملی را می‌توان از اولویت‌های نخست فضای مجازی کشور و از مطالبات اساسی مقام معظم رهبری در فضای مجازی دانست؛ در این باره ابوالفضل روحانی معاون مرکز ملی فضای مجازی  می‌گوید: مقام معظم رهبری از زمان تأسیس شورای‌عالی فضای مجازی تعدادی از خدمات فضای مجازی را به‌عنوان خدمات دارای اولویت تعیین و مطالبه کرده‌اند که یکی از این خدمات، موتور جست‌وجو بوده است. بر اساس مصوبه جلسه شورای‌عالی فضای مجازی در خردادماه سال 1393، تدوین برنامه ملی جویشگر ملی به وزارت ارتباطات واگذار می‌شود و مرکز ملی فضای مجازی نیز به‌عنوان ناظر تعیین می‌شود.

ترک فعل وزارت ارتباطات در راه‌اندازی موتور جست‌وجوی ملی

علی‌رغم اینکه ترویج و گسترش موتور جست‌وجوی ملی، تکلیف قانونی است و طبق قانون، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، متولی آن است ولی متأسفانه این مسئله مهم توسط این وزارتخانه پیگیری نشده و این پروژه مهم متوقف شده است و در واقع وزارت ارتباطات در انجام این تکلیف قانونی مرتکب ترک فعل شده است. درباره متوقف شدن پروژه راه‌اندازی موتور جست‌وجوی ملی توسط وزارت ارتباطات ابوالفضل روحانی معتقد است: بعد از تصویب پروژه جست‌وجوی ملی در شورای‌عالی فضای مجازی، «شورای راهبری جویشگر بومی» در وزارت ارتباطات راه‌اندازی شد و نمونه‌های داخلی از حمایت‌های زیرساختی از قبیل اختصاص تجهیزات ذخیره‌سازی و پردازش، برخوردار شدند. اما از سال 96 و با تغییر تیم مدیریتی وزارت ارتباطات اجرای «نقشه راه جویشگر بومی» به‌طور کامل متوقف شد و هیچ حمایتی هم از نمونه‌های داخلی صورت نگرفت.

توجیهات غیرموجه وزارت ارتباطات برای متوقف‌کردن پروژه جویشگر ملی

بررسی‌ها نشان می‌دهد وزارت ارتباطات با بهانه‌های مختلف و توجیهات غیرموجه پروژه مهم جویشگر ملی را متوقف کرده است؛ درباره این بهانه‌ها و دلائل غیرموجه ابوالفضل روحانی معاون مرکز ملی فضای مجازی می‌گوید: اولین دلیل وزارت ارتباطات این بود که جویشگر نیاز به کاربر دارد و ما برای داشتن یک جویشگر بومی باید حداقل 500 میلیون کاربر داشته باشیم. ما در پاسخ برای آقایان توضیح دادیم که در دیگر کشورها با جمعیتی کمتر از جمعیت کاربران ایرانی هم راه‌اندازی جویشگر بومی موفق بوده است. در برخی از کشورها هم با جمعیت کاربری کمتر از یکصد میلیون نفر راه‌اندازی جویشگر موفقیت‌آمیز بوده است. غیر از این، جمعیت فارسی‌زبانان جهان به‌قدری است که ما از زبان فارسی به‌عنوان مزیت رقابتی با جویشگرهای خارجی استفاده کنیم.

معاون مرکز ملی فضای مجازی درباره بهانه دیگر وزارت ارتباطات می‌گوید: دومین دلیل تعجب‌برانگیز مسئولان وزارت ارتباطات این بود که ایجاد جویشگر بومی مانع از دسترسی کاربران خارجی به محتوای فارسی می‌شود. این تفکر هم اشتباه بود و هم خطرناک. قطعاً وجود یک موتور جست‌وجوی اختصاصی و توانمند برای زبان فارسی و محتوای عظیم و غنی شیعی، رؤیت‌پذیری و دسترس‌پذیری محتوای فارسی را بهبود می‌بخشید، علاوه بر این، این نگاه که ایجاد موتور جست‌وجوی بومی معادل مسدودسازی نمونه‌های مشابه خارجی انگاشته می‌شد اصلاً قابل درک و پذیرش نبود.

به‌گفته معاون مرکز ملی فضای مجازی اهمیت جویشگر بومی ایجاب می‌کرد که از نظر دانشی و زیرساختی مورد حمایت ویژه وزارت ارتباطات باشد ولی متأسفانه مسئولان آن وزارتخانه صراحتاً اعلام کردند که اعتقادی به ایجاد نمونه بومی خدمت موتور جست‌وجو ندارند.

از همین پرونده بیشتر بخوانید:

فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|رتبه 134 ایران در سرعت اینترنت/ چگونه می توان سرعت اینترنت را تا 10 برابر افزایش داد؟
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|ارتباط مستقیم پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی بیگانه با آژانس امنیت ملی آمریکا
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| آیا جریان آزاد اطلاعاتی در آمریکا وجود دارد؟
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| هشتگ‌های ضد آمریکایی اسرائیلی؛ پیشتاز هشتگ‌های جوانان عرب در فضای مجازی
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|پشت‌پرده فیلترینگ گسترده محتواهای انقلابی در اینستاگرام چیست؟
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|انحراف درک اجتماع از مسائل اصلی با کج‌روایت‌ها در فضای مجازی
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|ترور سرداران جبهه مقاومت در شبکه‌های اجتماعی غربی/ حذف پست‌های سردار حجازی توسط اینستاگرام
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|حق مشروع ایران برای اقدام متقابل در برابر حملات سایبری
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|سانسور محتواهای انقلابی توسط مدعیان آزادی بیان در شبکه‌های اجتماعی غربی
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| آلمان چگونه فضای مجازی را مدیریت می‌کند؟
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|عذر بخواهیم بابت «فضایِ مجازیِ وِل»
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|چرا خروجی شبکه‌های اجتماعی غربی در ایران اغتشاش است در آمریکا آرامش؟
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| اجرای قانون اینترنت پاک برای کودکان و نوجوانان؛ آمریکا آری ایران خیر
«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟» الزامات قوی‌شدن در فضای مجازی/ شبکه ملی اطلاعات مهمترین اقدام است
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|گوگل چه اطلاعاتی را از کاربران خود دریافت می‌کند؟
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| 6 تکلیف قانونی وزارت ارتباطات برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|راهکارهایی برای قوی‌شدن در فضای مجازی
«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|فضای سایبری؛ به‌مثابه زیرساخت حیاتی و سرمایه ملی
فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|دلایل حقوقی مدیریت و نظارت دولت بر فضای مجازی مبتنی بر قانون اساسی

انتهای پیام/+

 


#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ثبت نام از داوطلبان انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ,زمان بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری,مدارک لازم برای ثبت نام داوطلبان در انتخابات ریاست جمهوری, لیست داوطلبان تایید صلاحیت شده,زمان اعلام لیست داوطلبان تایید صلاحیت شده ,نظر آیت‌الله جنتی درباره رئیس جمهور آینده,نحوه احراز شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

2 روز پیش

استاندار اصفهان در نشستی که با حضورمدیران ادارات استان اصفهان در بعدازظهر 19 اردیبهشت برگزار شد به تشکیل کمیته ستاد ومدیریت بحران انرژی تاکید کرد

2 روز پیش

معاون امور اقتصادی استانداری اصفهان گفت: روال کنونی حاکم بر جامعه کارگری درست نیست و لازم که کارگران متناسب با مزد تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

2 روز پیش

صعود اتریوم به قله 4 هزار دلاری, پیش‌بینی قیمت اتریوم, پیش‌بینی آینده اتریوم,رسیدن اتریوم به کانال 4 هزار دلار برای اولین بار,پیش بینی قیمت اتریوم تا پایان سال 2021,چرا اتریوم صعودی شد؟,آیا اتریوم از بیت کوین سبقت می‌گیرد؟,چرا اتریوم صعودی شد؟,آخرین وضعیت ارزهای دیجیتال در بازار,افزایش تردیدها در بازار ارزهای دیجیتالی

2 روز پیش

رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران گفت: قیمت غیرمنطقی و دستوری محصولات معدنی طی سال‌های اخیر علت اصلی فرار سرمایه از بخش معدن بوده است که با منطقی‌سازی قیمت‌ها با عرضه سنگ آهن و سایر محصولات در بورس کالا، می‌توان راه بازگشت سرمایه‌ها به حوزه معدن را مجدد باز کرد.

2 روز پیش

معاملات هفتگی بازار جهانی نه تنها برای فلزات بلکه برای طلا و نفت نیز با رشد قیمت به پایان رسید.

2 روز پیش

آتش زدن دیوار بیرونی کنسولگری ایران در کربلا ,جزییاتی از آتش زدن دیوار کنسولگری ایران در کربلا ,میزان خسارت وارد شده به کنسولگری ایران در شهر کربلا,پشت پرده ناآرامی در کنسولگری ایران در کربلا چیست؟,عامل ترور ایهاب الزونی فعال اجتماعی,,,,,,

2 روز پیش

شانس کدام اعضای هیئت‌ رئیسه مجلس برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری بیشتر است؟,نقطه ضعف همکاران قالیباف در انتخابات 1400,شانس پیروزی کدام همکاران قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری بیشتر است؟,احتمال ردصلاحیت حاجی بابایی برای انتخابات ریاست جمهوری,,,,

2 روز پیش

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، میزبان عرضه ۲۰ هزار تن ورق سرد، ۵ هزار تن ورق رنگی و ۲ هزار تن ورق گالوانیزه است.

2 روز پیش

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۶ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۹ ارز افزایش و ۱۹ ارز کاهش یافت. نرخ ۸ ارز نیز ثابت ماند.

2 روز پیش

در جلسه معاملاتی امروز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه در تابلوی برق بازار فیزیکی بورس انرژی ایران، ۵۲ هزار کیلووات ساعت برق توسط شرکت‌ تولید برق پرند مپنا و شرکت تولید نیروی برق نیروگاه شهدای پاکدشت برای دوره تحویل ماهانه خرداد ۱۴۰۰ عرضه خواهد شد.

2 روز پیش

تعرفه مهندسان نظام مهندسی در سال 1400,حق الزحمه های نظام مهندسی در سال 1400,جدول تعرفه های نظام مهندسی در سال 1400,جزئیات نامه وزیر راه برای تعرفه های ناچیز مهندسان نظام مهندسی,حق الزحمه نظام مهندسی

2 روز پیش

مشکل فاضلاب کوی عشایر باید تا ۴۵ روز آینده رفع شود

3 روز پیش

تعیین حداقل دستمزد برای کارگران عامل شکنندگی بازار کار شده است

3 روز پیش

ارز دیجیتال لایت کوین چه کاربردهایی دارد,آشنایی با ارز دیجیتال لایت کوین,کار لایت کوین چگونه است,لایت کوین کش چیستLCC,چرا لایت کوین ارزشمند است,خرید لایت کوین,مقایسه لایت کوین و بیت کوین, قیمت لایت کوین,سرعت در شبکه ی LTC,توسعه دهندگان Litecoin, حریم خصوصی در لایت کوین Litecoin و بیتکوین Bitcoin,لایت کوین یا اتریوم

3 روز پیش

بیشتر...