حقوق نیوز |
2 سال پیش

باستانی ترین چشم جهان کشف شد حقوق نیوز

باستانی ترین چشم جهان کشف شد!

باستانی ترین چشم جهان

باستانی ترین چشم جهان -فسیلی استثنایی و ۵۳۰ میلیون ساله حاوی قدیمی‌ترین چشمی است که تاکنون در جهان کشف شده‌ است. دانشمندان بقایای موجود دریایی منقرض شده‌ای را کشف کرده‌اند که حاوی شکلی ابتدایی از اندام چشم است، چشمی به شکل چشم موجوداتی مانند خرچنگ‌ها، زنبورها و سنجاقک‌ها. محققان با بررسی فسیل جانداری با بدن سه‌بند موفق به کشف این چشم شده‌اند.

این موجود که از اجداد عنکبوت‌ها و خرچنگها است در عصر پالئوزوئیک(دیرینه زیستی)، یعنی در حدود ۵۴۱ تا ۲۵۱ میلیون سال پیش در دریاها زندگی می‌کرده‌ است. محققان دریافتند این موجود باستانی از شکلی اولیه از چشم مرکب برخوردار بوده، اندامی نوری که شامل مجموعه‌ای از سلول‌های بینایی کوچک، به نام اوماتیدیا بوده‌ است، مشابه همان سلول‌هایی که امروزه در چشم زنبورها وجود دارد.

محققان دانشگاه ادینبرگ می‌گویند این کشف نشان می‌دهد چشمان مرکب طی ۵۰۰ میلیون سال تغییرات بسیار محدودی داشته‌اند. به گفته محققان این فسیل نشان می‌دهد جانداران در میلیون‌ها سال قبل جهان را چگونه می‌دیده‌اند و همچنین نشان می‌دهد ساختار و عملکرد چشم‌های ترکیبی طی نیم میلیارد سال تغییر چندانی نداشته‌ است.

بررسی محققان نشان می‌دهد این جاندار از قدرت بینایی پایینی برخوردار بوده اما توانایی تشخیص شکارچیان و موانع را داشته‌است. چشم این جاندار از تقریبا ۱۰۰ اوماتیدیا برخوردار است که نسبت به چشمان مرکب معاصر در فواصل دورتری از یکدیگر قرار دارند. چشم مرکب کشف شده برخلاف چشم‌های مرکب مدرن دارای عدسی نیست و محققان احتمال می‌دهند این عدم وجود عدسی به دلیل کمبود صدف مورد نیاز برای تشکیل عدسی است. محققان همچنین دریافتند تنها چند‌میلیون سال بعد‌تر، چشمان مرکب با وضوح تصویری بالاتر در موجودات آبزی دیگری شکل گرفته‌اند. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀPNASمنتشر شده است.#‌حقوق #‌خبر منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وزیر خارجه ترکیه امروز تصریح کرد: از تحریم‌ ها علیه ایران حمایت نمی‌کنیم؛ مستقلیم و خود تصمیم می‌گیریم.

۳ هفته پیش

شرکت ایسوس از جدیدترین نسل مانیتور گیمینگ ROG Strix XG27AQMR مخصوص ورزش‌های الکترونیک رونمایی کرد. این مدل از پنل 27 اینچ ...

۳ هفته پیش

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ از مصوبه دولت مبنی بر ایجاد تسهیلات برای زائران حج و عتبات خبر داد و گفت: از امروز ثبت نام حج انجام می‌شود و دولت با نگاه حمایتی به دنبال این است که زائران با دغدغه کمتری در این سفرهای زیارتی حضور داشته باشند.

۳ هفته پیش

بازی Modern Warfare 2 هفته آینده منتشر خواهد شد اما پیش از آن نتایج بنچمارک این بازی با کارت گرافیک RTX 4090 منتشر شده است.

۲ هفته پیش

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه به تهران سفر کرده و با مقامات ایران دیدار خواهد داشت.

۳ هفته پیش

ریزر طی همکاری با یکی از بازیکنان مسابقات الکترونیکی اقدام به عرضه موس‌های جدید از خانواده DeathAdder کرد.

۳ هفته پیش

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: ما باید براساس مدل‌های بومی خود فضا را حکمرانی کنیم.

۳ هفته پیش

۲۳۱ نماینده مجلس شورای اسلامی با انتشار نامه ای خطاب به رییس جمهور از وزیر فرهنگ و همچنین اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برگزاری باشکوه جشنواره های فجر امسال تقدیر و تشکر کردند.

۳ هفته پیش

مفتی جعفری لبنان به شدت درباره وخامت اوضاع لبنان هشدار داد و خواستار اعلام وضعیت اضطراری ملی در این کشور شد.

۳ هفته پیش

بیشتر...