خبرگزاری ایسنا |
۲ هفته پیش

آلودگی آب، مهمترین آلودگی در محیط زیست است ایسنا

آلودگی آب، مهمترین آلودگی در محیط زیست است

ایسنا/گلستانمدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان با اشاره به منابع آلوده کننده آب استان، اظهار کرد: آلودگی آب، مهمترین آلودگی در محیط زیست است و لازم است همه ما در همه ایام، به ویژه در هفته محیط زیست، از منابع آب پاسداری کنیم و فرهنگ پاسداری از منابع آب را توسعه دهیم.

سیدمحسن حسینی به مناسبت هفته محیط زیست گفت: زراعت و باغداری بزرگترین مصرف‎ کننده آب و تولیدکننده زهاب‎های سطحی و زیرزمینی در استان است که یا به صورت دیم و یا به صورت آبیاری شده هستند که به میزان حدود ۲ میلیارد متر مکعب در سال و گاها به طور غیرمجاز با «فاضلاب ‎ها» و «آب خاکستری» آبیاری می‎ شوند و زهاب مخلوط یا محلول با بقایای ۲۰۰ هزار تن کود شیمیایی و حیوانی و ۲ هزار تن سموم دفع آفات نباتی مصرفی در سال توسط اراضی استان، از منابع آلوده کننده آب به شمار می ‎آید.

وی افزود: یکی دیگر از این منابع آلوده کننده، جمعیت انسانی استان است که بالغ بر حدود ۲ میلیون نفر را شامل می شود. هر نفر به طور سرانه در سال ۸۰ مترمکعب آب به صورت شرب و بهداشت استفاده می‎ کند که حدود ۷۰ درصد آن به صورت فاضلاب از محل سکونت انسان خارج می‎ شود.

حسینی ادامه داد: همچنین در استان گلستان سالانه حدود ۳۲۰ هزار تن زباله خانگی تولید می‎ شود که حدود ۲۶۰ هزار تن از آن به مراکز بازیافت منتقل و باقیمانده یا دفن شده و یا در طبیعت پراکنده می‎ شود که شیرابه ‎های حاصل از آن می‎ تواند به منابع آبی وارد شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ ای گلستان خاطرنشان کرد: منبع دیگر آلودگی آب در استان گلستان جمعیت دام و طیور استان است که حدود ۳۷۰ هزار راس دام سنگین، حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار راس دام سبک و ۸ میلیون قطعه ظرفیت پرورش ماکیان در استان گلستان وجود دارد و سالانه حدود ۲۲ میلیون متر مکعب آب را به مصرف شرب و بهداشت رسانده که حدود نیمی از این آب به صورت فاضلاب از محل پرورش دفع می‎ شود و علاوه بر آن، گاها فضولات دامداری‎ ها به طور موقت یا دائم در مسیر یا مجاور مجاری آبی دپو می‎ شود. 

وی ادامه داد: آبزی ‎پروری به صورت ماهیان گرمابی و سردابی و میگو در استان گلستان رواج دارد که مصرف سالیانه حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب را به خود اختصاص داده و بخشی از آن را بعد از تبخیر، با همراه داشتن بقایای کود، ضایعات دفع شده ماهی و غذا و داروهای استفاده شده در این بخش، از این محیط‎ ها خارج می ‎کند.

حسینی تصریح کرد: هرچند براساس قانون توزیع عادلانه آب، ممانعت، پیشگیری و جلوگیری از آلودگی آب به سازمان حفاظت محیط زیست محول شده است، ولی با توجه به مسئولیت‎ های وزارت نیرو از جمله، اجازه انحصاری تخصیص آب توسط این وزارتخانه، تامین و توزیع آب آشامیدنی مردم در شهرها و روستاها، دفع بهداشتی پساب‎ های حاصله از مصرف بخش شرب، مدیریت تاسیسات آبی بزرگ مقیاس و بخشی از تاسیسات آبی کوچک مقیاس، وزارت نیرو نیز در راستای حفاظت از کیفیت منابع آب اعم از سطحی و زیرزمینی اموری را بر عهده گرفته است.

وی بیان کرد: منابع آب موجود در مناطق مختلف با استاندارد‎های مشخص، نمونه ‎برداری دوره‎ای شده و آزمایشات لازم شامل فیزیکی، شیمیایی و میکروبی مانند ph، دما، کدورت، آنیون‎ ها و کاتیون‎ ها روی آنها انجام می‎ شود.

به گزارش ایسنا به نقل از آب منطقه ای گلستان، حسینی خاطرنشان کرد: با راه اندازی گروه‌های گشت و بازرسی، شناسایی منشا آلودگی ها انجام و مراتب به دستگاه های متولی موضوع، منعکس می شود.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بهمن موتور به عنوان یکی از خودروسازان بزرگ داخل

4 دقیقه پیش

تیم پرسپولیس در بازی با تراکتور یکی دیگر از نفرات ملی پوش خود را در اختیار ندارد.

4 دقیقه پیش

میناب-جشنواره آسمان هشتم بیانگر عمق ارادت مینابی ها به اهل بیت(ع) به ویژه امام هشتم شیعیان است که هر ساله در دهه کرامت و در قالب آثاری هنری و ورزشی ارائه می شود.

11 دقیقه پیش

جانشین بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی ضمن قدردانی از مردم برای حضور باشکوه در انتخابات تاکید کرد: بی شک این حضور گسترده باعث ارتقاء جایگاه امنیت ملی و ذلت و شکست بیش از پیش دشمنان ما خواهد بود.

14 دقیقه پیش

کشور توانایی‌های زیادی دارد، امکانات و فرصت‌های فراوانی در کشور ما هست؛ استفاده‌ از این فرصت‌ها احتیاج دارد به انسان‌های قوی، فعّال، پُرکار، خسته‌نشو و قدرتمند. این «قدرتمندی» را رئیس‌جمهور -غیر از جنبه‌های شخصی- بیشتر از ناحیه‌ پشتیبانی مردم به دست می‌آورد.

یک ربع پیش

تهران- فرمانده ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران گفت: قرار است گروه‌های سنی زیر ۷۰ سال به صورت مشترک یا ترکیبی یعنی برخی با واکسن وارداتی و برخی با واکسن داخلی واکسینه شوند.

یک ربع پیش

نفیسه روشن استوری معناداری منتشر کرد.

نیم ساعت پیش

عمل از راه دور از طریق بازوی روباتیک در بیمارستان سینای تهران این عمل وازکتومی بر روی یک سگ صورت گرفت.

نیم ساعت پیش

باشگاه استقلال تمایلی برای تمدید قرارداد هرویه میلیچ ندارد و به نظر می‌رسد بعد از پایان فصل بیستم شاهد جدایی قطعی این بازیکن از استقلال خواهیم بود.

نیم ساعت پیش

منابع ریاست‌جمهوری لبنان اعلام کردند که میشل عون به زودی طرحی برای تسهیل در روند تشکیل دولت ارائه می‌دهد.

نیم ساعت پیش

براساس یافته‌های به دست آمده، همه مواد شیمیایی سرطان زا یا در غیر این صورت سمی هستند و مدافعان می‌گویند هیچ جایگاهی در مواد آرایشی ندارند.

نیم ساعت پیش

عکسی از گریم و لباس گوهر خیراندیش، در سریال «آهوی من مارال»، منتشر شد. او در این مجموعه تلویزیونی که در شبکه نمایش خانگی پخش خواهد شد، در نقش شکوه‌السلطنه، همسر ناصرالدین‌شاه، ایفای نقش خواهد کرد.

نیم ساعت پیش

متخصصان دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو ۱۲ هزار و ۳۰۰ نفر را مورد مطالعه قرار دادند؛ هرکدام به مدت ۲۴ سال از دوران نوجوانی به بعد خود گزارش داده بودند، بررسی‌ داده‌ها نشان داد افرادی که در نوجوانی دچار اضافه‌وزن و چاقی بودند، در بزرگسالی با سلامتی ضعیف مواجه هستند.

1 ساعت پیش

دادگاه خانواده مثل همیشه مملو از زوج‌های جوان و میانسالی بود که به آخر خط زندگی مشترک رسیده و برای جدا کردن راهشان از یکدیگر به دادگاه پناه آورده بودند؛ در راهروی طبقه دوم زوج جوانی که لباس‌های عجیبی به تن داشتند توجه حاضران را جلب کرده بود.

1 ساعت پیش

با توجه به شیوع کرونا امسال حدود 60 هزار ساکن عربستان به حج تمتع مشرف می‌شوند که عربستان با توجه به کاهش تعداد زوار و لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، هزینه حج تمتع را افزایش داد.

1 ساعت پیش

بیشتر...