خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

فراوانی آزارهای خیابانی در ایران چقدر است خبرآنلاین

فراوانی آزارهای خیابانی در ایران چقدر است؟

ایسنا نوشت: یک روانشناس گفت: فراوانی آزارهای خیابانی حدود ۱۲ درصد اعلام شده است.

دکتر داوود کردستانی اظهارکرد: ارائــۀ تعریفــی دقیــق از آزارهــای خیابانــی دشــوار اســت و این مساله بیشــتر بــا مصادیق آن شــناخته می شــود.

وی با بیان اینکه آزار خیابانـی هـرگونـه عمل شـنیعی بـا ماهیت جنســی اســت کــه در آن فــرد یــا افــرادی بــا تعــرض بــه شــخصیت یــک نفــر، از طریــق ارعــاب و بهره گیــری بــا زور و اجبـار، خواسـتار دریافـت التفـات جنسـی  شده و آزار کلامی و غیر کلامی مردان نسبت به زنان  را شامل می‌شود، بیان کرد: از مصادیق این رفتارها می‌توان به ســوت زدن، بــه زبــان آوردن اصــوات نامفهـوم و واژه‌هـای رکیـک،  توهین، تهدید، چشـمک زدن، لمـس دسـت و سـایر اعضـای بـدن زنـان، تحقیـر و مسـخره کـردن، پیشـنهادهای بی‌شـرمانه، تهدیـد بـه خشـونت‌های جنسـی، ضـرب و شـتم در فضـای عمومـی و تجـاوز بـه عنـف اشاره کرد.

این روانشناس تصریح کرد: خشونت و آزار و اذیت توسط مردان به دوره خاصی در طول تاریخ مربوط نمی‌شود و این مشکل  به ویژه در جوامع مرد سالار که فرهنگ برتری مردان بر زنان پیوسته مورد تاکید قرار گرفته، نمود بیشتری دارد.

کردستانی افزود: این معضل مختص به جامعه خاصی نبوده و در کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسیایی دیده شده و مختص به کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور لرستان با بیان اینکه برآوردهای جهانی نشان می‌دهد که به ازای هر سه زن، یک نفر در طول زندگی خود حداقل یکبار خشونت جسمی یا جنسی را تجربه می‌کند، عنوان کرد: این امر موجب شده که  در چند سال اخیر قوانینی جهت کاهش و کنترل این آسیب در کشورهای مختلف تصویب شده و اجرا می‌شود.

وی افزود: در کشور ایران تحقیقات علمی کمی روی فراوانی، اشکال و تاثیرات این آسیب انجام شده و این معضل در کلان شهرها بیشتر مورد تحقیق قرار گرفته است.

این روانشناس بیان کرد: در شــهرهای بــزرگ عواملی از قبیل تراکـم جمعیتی بالا، فقر خدمات و تسـهیلات شـهری، حاشیه‌نشینی و زندگی در محلات فقیــر زمینــۀ بــروز و ظهــور انــواع آســیب‌ها و خشــونت‌ها را افزایــش می‌دهد.

فراوانی آزارهای خیابانی حدود ۱۲ درصد بوده است

کردستانی اضافه کرد: تحقیقات انجام شده در سال ۱۳۹۶ نشان داده که فراوانی آزارهای خیابانی در حدود ۱۲ درصد بوده است. بر اساس تحقیق انجام شده توسط سازمان بهزیستی در سال ۱۳۹۷،  ۴۹ درصد از زنان ایرانی آزار جسمی و فیزیکی، ۲۶ درصد عاطفی و روانی و کلامی و ۲۲.۲ درصد آن‌ها آزارهای اجتماعی و اقتصادی دیده‌اند.

وی با بیان اینکه بررسی دلایل این خشونت‌ها از نظر روانشناسی و جامعه شناسی متفاوت است، یادآور شد: علاوه بر این، هر یک از علوم نظریات مختلفی را مطرح کردند که از نظر روانشناسی دلایل فردی، اجتماعی و فرهنگی متعددی برای شکل گیری این رفتارها وجود دارد؛ بافت نامناسب تربیتی، فقدان محدودیت‌های واقع بینانه و یا وجود استانداردهای سختگیرانه والدین باعث شده است که این افراد از درخواست‌های نامعقول در هر شرایطی دست برندارند و به دیگران آسیب بزنند.

این روانشناس افزود: آنان در کودکی یاد نگرفته‌اند که حق ندارند در هر موقعیتی هر کاری را انجام دهند و هنجارها و قوانین برای آنان به درستی تعریف نشده است. افراد آزارگر، دوست داشته شدن را باور نداشته و یک حالت بدبینی  نسبت به گرفتن پیغام‌های دوست داشته شدن از طرف اطرافیان دارند.

آزارهای خیابانی موجب کاهش حضور فعالانه دختران در جامعه شده است

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور لرستان با اشاره به اثرات آین آزارها روی زنان گفت: رفتارها و تهدیدهای کلامی و غیر کلامی  باعث بروز آسیب‌های روانی و فیزیکی در افراد آسیب دیده می‌شودکه می‌تواند در زمینه‌سازی و آشکارسازی آسیب‌های روانشناختی چون پارانویا، افسردگی، اضطراب ماندگار آزارها، احساس نا امنی پایدار، استرس پس از سانحه و غیره موثر باشد. در نهایت  این معضل موجب کاهش حضور فعالانه دختران در جامعه شده و زمینه ساز بروز مشکلات جسمی و روانی در آینده برای زنان نسل آینده خواهد شد.   

کردستانی به راهکارهای پیشگیری و کاهش آزار زنان اشاره کرد و با بیان اینکه اولین و مهمترین اقدام لازم در این زمینه تدوین، تصویب و اجرای قوانین و مقررات جدید برای حفظ کرامت زنان خواهد بود، خاطرنشان کرد: تدوین لایحه حفظ کرامت و تامین امنیت زنان در برابر خشونت گام بزرگی در این زمینه است که باید هر چه سریتعر عملیاتی شود و هر ساله با تغییرات فناوری و اجتماعی در جامعه تغییر یابد.

وی ادامه داد: اقدام مهم بعدی آموزش مهارت‌های زندگی از دوره پیش‌دبستانی و ابتدایی به کودکان است که شامل  همدلی (درک بدون قضاوت و پیش فرض افراد و احترام به آنها)، توانایی ایجاد و حفظ روابط بین فردی، مهارت حل مساله و توانایی ارتباط موثر موجب ارتقاء شخصیت افراد شده و در تحول فرهنگی و اجتماعی نسل آینده موثر خواهد بود.

این روانشناس گفت: با توجه به مشکلات اکثر خانواده‌ها در سیستم تربیتی، آموزش شیوه‌های فرزندپروری به والدین راهکار موثر بعدی خواهد بود.

۴۷۲۳۳#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فارس نوشت: رئیس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه مشی اعتدالی را سرلوحه کارم قرار خواهم داد، گفت: نباید شاهد بی‌تدبیری‌هایی باشیم که برای نظام هزینه و خوراکی مسموم برای معاندین و رسانه‌های دشمن ایجاد کند.

۱ هفته پیش

فارس نوشت: فایزر اعلام کرد که یکی از کارمندانش اسناد محرمانه مربوط به واکسن‌های این شرکت را به سرقت برده است.

۱ هفته پیش

ایرنا نوشت: معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: در حال انعقاد قرارداد با وزارت بهداشت هستیم تا در روزهای آینده این واکسن با ورود به سبد واکسیناسیون در اختیار هموطنان قرار گیرد.

۱ هفته پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: افراد دارای عزت نفس پایین ترجیح می‌دهند با فرد ناخوشایند و منفی‌نگر صحبت کنند تا اینکه به بحث و شفاف‌سازی روابط بپردازند.

۱ هفته پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: مدیرکل دفتر بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره موارد مشمول واکسن آنفلوآنزا گفت: واکسن ایرانی آنفلوآنزا تفاوتی با نوع خارجی ندارد.

۱ هفته پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: رییس قوه قضاییه امروز با خانواده‌های محکومین امنیتی، حوادث آبان ۹۸ و جرائم عمومی دیدار کرد.

۱ هفته پیش

بنابر اعلام وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت گذشته ۴هزار و ۸۵۰ مبتلای جدید کرونا در کشور شناسایی شدند و متاسفانه ۹۶ بیمار نیز جان خود را از دست دادند.

۱ هفته پیش

ایرنا نوشت: رئیس پلیس فتا ناجا اعلام کرد: آبان ماه امسال، اعضای ۶ باند فعال در حوزه شرط‌بندی و قمار در سراسر کشور، توسط کارشناسان پلیس فتا شناسایی و دستگیر شدند.

۱ هفته پیش

ایسنا نوشت: وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه پیک کرونا در کشور فروکش کرده ولی باید بدانیم که همیشه احتمال پیک بعدی وجود دارد.

۱ هفته پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: یک مطالعه پزشکی تازه نشان داده است که سطوح پایین ویتامین D خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

۱ هفته پیش

ایسنا نوشت: مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان ورزش شهرداری تهران اعلام کرد: فعالیت ۱۲۰۰ ایستگاه ورزش شهروندی در بوستان های پایتخت به دلیل تشدید آلودگی هوا از روز پنج شنبه چهارم آذرماه تا اطلاع بعدی متوقف شد.

۱ هفته پیش

ایلنا نوشت: عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بسیاری از مسائل درمورد واکسن و کرونا هنوز مشخص نیست، از جمله اینکه واکسیناسیون در چه فاصله ای باید تکرار شود که ایمنی جامعه در سطح قابل توجهی حفظ شود.

۱ هفته پیش

فردی به دلیل عدم بازگشت هدیه‌ای که به داماد داده بود از او شکایت کرد.

۱ هفته پیش

وکیل حجت الاسلام و المسلمین علی‌اکبر ناطق‌نوری از به نتیجه رسیدن شکایت موکلش از حمید رسایی به دلیل ایراد اتهاماتی در خلال رسیدگی به پرونده اکبر طبری خبر داد و گفت: حمید رسایی به "نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی " در دادگاه بدوی محکوم شد که در دادگاه تجدیدنظر دادسرای ویژه روحانیت نیز عینا تایید گردید.

۱ هفته پیش

تسنیم نوشت: سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تصمیمات عجولانه گرفت، گفت: در این زمینه کمیسیون نیز تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا است.

۱ هفته پیش

بیشتر...