اکونا پرس |
۴ هفته پیش

مجلس به فکر کاهش هزینه کرد بودجه باشد

مجلس به فکر کاهش هزینه کرد بودجه باشد

اکنون مجلس شورای اسلامی اگر بر روی لایحه بودجه ۱۴۰۰ بحثی می‌کند بیشتر برای منابع درآمدی است این در حالی است که باید برای کاستن هزینه کردها نیز برنامه ریزی داشت.

مجلس به فکر کاهش هزینه کرد بودجه باشد
به گزارشاکونا پرس،

سید مرتضی افقه، عضو هیت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با  اشاره به ساختار اقتصادی کشور و نحوه فروش مواد خام نفت  گفت: موضوع بسیار پیچیده تر از آن است که در مورد کشورایراناین چنین تصور شود که منابع  طبیعی همچوننفتبه فروش می‌رسد وارزحاصل از فروش آن در داخل کشور مصرف می‌شود.

وی افزود:  همانطور که می دانید با ساختار فعلی،بودجههای ارزی و ریالی قابل تفکیک نیستند اما علیرغم این نکته مثبتاقتصاد کشورعلاقه‌ای به کم‌کردن وابستگی خود به فروش نفت ندارد. اگر به ستون هزینه‌های بودجه نگاه کنید ردیف های متعددی وجود دارد که هیچ تأثیری برتولید ملیرفاه و غیره نداشته است.

  این عضو هیت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز  عنوان کرد: این به این دلیل است که نفت  کشور به فروش رسیده  اما به دلیل فشار فلان مسئولی  نماینده و صاحب قدرت  یکی ردیف دیگر به  هزینه‌های بودجه اضافه شده است.بر همین اساس درلایحهبودجه پیش از آنکه به منابع درآمدی آن توجه شود باید به منابع هزینه کرد آن توجه کرد.اگر طی چند دهه اخیر کسی به هزینه‌هایلایحه بودجهتوجه نکرده است  به علت وجود منبع ارزان قیمت فروش نفت و سرپوشی بر افزایش هزینه ها بوده است.

وی افزود:  اما طی دو سال اخیر که با مشکل فروش نفت مواجه شده ایم فرصت مناسبی است تا ردیف های هزینه کرد لایحه بودجه را به صورت دقیق بررسی  شود قطعاً کاستن هزینه کرد های لایحه بودجه در سال ۱۴۰۰ محقق نمی شود از طرفی نیز انگیزه ای  بین دولتمردان و سیاست هاینمایندگان مجلسبرای کاستن این هزینه ها نمیبینم. اکنون مجلس شورای اسلامیاگر بر روی لایحه بودجه ۱۴۰۰ بحثی می‌کند بیشتر برای منابع درآمدی است این در حالی است که باید برای کاستن هزینه کردها نیز برنامه ریزی داشت.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد:  کسی با صادرات کالا مشکلی ندارد اما مهم ترین چالش ما فروش  مواد خام است حتی اگر به یک دهه اخیر نگاهی داشته باشیم ۴۰ میلیارددلار فروش غیر نفتی ما حاصل از مواد خام بوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: لایحه بودجه ۱۴۰۰ با هیچ یک از قوانین بالادستی همخوانی ندارد.

معاون رئیس جمهور در امور مجلس گفت: پیش بینی ما این است که امسال هم دولت در موعد قانونی و تا پانزدهم آذر لایحه بودجه…#‌اخبار

بیشتر...

منبع: اکونا پرس

تبلیغات

مطالب مرتبط

رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا آخرین جزئیات تولید واکسن‌های ایرانی کرونا را تشریح کرد.

2 روز پیش

باشگاه استقلال با ارسال نامه رسمی به باشگاه سپاهان خواهان جذب مهدی کیانی شد.

2 روز پیش

به گفته الیور بلومه مدیرعامل شرکت پورشه، به این زودی‌ها کارخانه‌ای در چین احداث نمی‌شود، زیرا این شرکت قصد دارد تصویر «ساخت آلمان» خود را حفظ کند.

2 روز پیش

ششمین نمایشگاه بین‌المللی فرودگاه، هواپیما و صنایع وابسته با مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برپا می‌شود.

2 روز پیش

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: خوشبختانه در ۲۴ ساعت گذشته مورد جدید فوت قطعی در اثر کرونا ویروس در استان ثبت نشده است.

2 روز پیش

آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجا

2 روز پیش

سرمربی تیم پیشکسوتان استقلال گفت: متاسفانه در جام پیشکسوتان، تیم پرسپولیس از بازیکنانی استفاده کرد که سابقه بازی در این تیم را نداشتند.

2 روز پیش

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح از اجرایی شدن مرحله اول افزایش حقوق سربازان خبرداد.

2 روز پیش

محمد هاشمی عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید: بسیاری از مشکلات دولت ها ناشی از موازی کاری و پاسخگو نبودن نهادهای رسمی و قانونی و همچنین نهادهای غیررسمی است که در زمینه های مختلف از جمله زمینه های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و مخصوصا اقتصادی فعالیت می کنند. سالی 20 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می شود، اما این کالاها که در جیب کسی جا نمی شود و با تریلی وارد کشور می شود این یعنی قاچاق سازماندهی شده است و دولت ها چون ضعیف هستند و ابزار لازم را ندارند، نمی توانند مانع آن شوند.

2 روز پیش

امروز 4 اسفند آخرین روز سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر با برگزاری اختتامیه و پخش شش اجرای جشنواره به صورت مجازی از سایت جشنواره موسیقی فجر، انجمن موسیقی ایران، تیوال، تماشاخونه، بیپ تونز، گپ فیلم و نواک برگزار می‌شود.

2 روز پیش

ویدئویی دیدنی از تبدیل یک ماشین به آکواریوم زیبا و جذاب راببینید.

2 روز پیش

مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: استان اردبیل امسال با آمادگی کامل در نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران حضور می‌یابد.

2 روز پیش

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا اعلام کرد: واکسن‌های کرونای شرکت‌های فایزر و مُدرنا عوارض جانبی کمی دارند و بیشتر این عوارض جدی نیستند.

2 روز پیش

عضو تیم ملی کشتی فرنگی گفت: تمام تلاشم را برای حضور در بازی‌های المپیک توکیو انجام خواهم داد.

2 روز پیش

عضو هیات علمی گروه تغذیه دانشکده علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: استعمال منظم سیگار، توسط مردان باعث آسیب DNA و خطر ابتلا کودک به لوسمی لنفوبلاستیک حاد را افزایش می دهد.

2 روز پیش

بیشتر...