خبرگزاری میزان |
1 ماه پیش

واردات ۱۰۰ هزار تن پنبه برای صنایع نساجی جایگزینی کشت پنبه با شالی به خاطر سودآوری resize

محمدحسین کاویانیدر گفت‌وگو با میزان، در خصوص تولید و میزان خسارت به مزارع پنبه گفت: برداشت پنبه در مزارع استان گلستان از اوایل شهریورماه شروع شده است همچنین از اوایل آبان نیز در استان خراسان، دشت مغان، سمنان و فارس برداشت پنبه را شروع کرده اند.

وی افزود: وش پنبه در استان‌های مختلف بین کیلویی ۲۰ هزار تومان الی ۲۸ هزار تومان بنا به قیمت، رقم وش پنبه و استان محل تولید توسط کارخانه‌های پنبه پاک کنی خریداری می‌شود.

مدیرعامل صندوق پنبه گفت: پنبه محلوجی که مورد استفاده صنایع نساجی است از کیلویی ۶۷ هزار تومان الی ۷۳ هزار تومان معامله می‌شود.

وی اظهار کرد: پیش بینی می‌کنیم که امسال بین ۵۰ الی ۶۰ هزار تن پنبه تصفیه شده در کشور تولید می‌شود که حداقل نیاز صنعت نساجی نیز ۱۵۰ هزار تن است و حدود ۱۰۰ هزار تن باید از خارج کشور وارد شود.

کاویانی بیان کرد: تا پایان شهریورماه ۳۵ هزار و ۶۰۰ تن پنبه وارد شده و تاکنون نیز تقاضا برای واردات ۳۳ هزار و ۲۰۰ تن توسط وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است  همچنین نرخ جهانی پنبه ۲ دلار و ۴۹ سنت است.

وی در خصوص خسارت وارد شده به مزارع پنبه گفت: امسال مزارع پنبه از نظر کمی و کیفی آسیب دیده اند و آفت در مزارع پنبه به کشاورزان ضرر زده و باعث کاهش تولید شده  همچنین گرمی هوا و خشکسالی نیز باعث کاهش تولید و پایین آمدن کیفیت پنبه شده است.

مدیرعامل صندوق پنبه گفت: مزارع پنبه در استان فارس و اردبیل نسبت به سایر استان از جهت آفت خسارت بیشتری دیده اند.

وی در خصوص راهکار برای افزایش تولید پنبه گفت: در گذشته به بیش از ۲۰ کشور دنیا پنبه صادر می‌کردیم هر زراعتی باید برای کشاورز صرفه اقتصادی داشته باشد، ولی متاسفانه پنبه در استان‌های مختلف رقبای متعددی دارد که باعث می‌شود سطح کشت پنبه کاهش پیدا کند در استان مازندران و گلستان رقیب پنبه زراعت شالی است.

کاویانی اظهار کرد:  زراعت پنبه به اندازه زراعت شالی نمی‌تواند سودآور باشد در نتیجه سطح کشت پنبه در استان مازندران و گلستان به شدت کاهش پیدا کرده است.

وی بیان کرد: ۵ دهه قبل در استان مازندران ۵۰ هزار هکتار پنبه کاری داشتیم که در حال حاضر هزار هکتار شده است همچنین در استان گلستان نیز ۱۸۰ هزار هکتار پنبه کاری داشتیم و در حال حاضر ۱۸ هزار هکتار شده است.

مدیرعامل صندوق پنبه گفت:زراعت‌هایی که درآمد بیشتری با زحمت کمتری دارند جایگزین زراعت پنبه شده اند و  نسبت به ۵ دهه گذشته هنوز هم به شکل سنتی در صنعت پنبه فعالیت می‌کنیم و برداشت پنبه با دست صرفه اقتصادی ندارد باید با افزایش مکانیزاسیون، بذر مناسب و آب کافی سطح کشت را افزایش دهیم تا محصول خوبی را برداشت کنیم و به راحتی نمی‌توانیم اعلام کنیم که دو سال دیگر از لحاظ کشت پنبه خودکفا می‌شویم باید تمامی عوامل را در نظر بگیریم تا به خودکفایی برسیم، زیرا شرایط و پتانسیل کافی را داریم.

 

  • بیشتر بخوانید:
  • کاهش تولید پنبه در مقایسه با سال‌های قبل/ محتاج شدن صنعت نساجی به واردات پنبه!

 

انتهای پیام/#‌اقتصاد#‌اخباراقتصاد منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

2 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

2 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

2 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

2 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

2 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

2 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

2 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

2 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

2 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

2 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

2 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

2 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

2 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

3 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

3 روز پیش

بیشتر...