عصر ایران |
۲ هفته پیش

واژه ها اصطلاحات فرنگی در مناظره از سوپرمن اسکوتر تا سندروم فالوئر

در جریان اولین مناظرۀ انتخابات ریاست جمهوری 1400 هر هفت نامزد چند واژه و اصطلاح فرنگی و غیر پارسی را هم به کار بردند که هر چند برخی رایج و آشناست، اما بد نیست بر آنها درنگ کنیم...

عصر ایران؛ سروش بامداد- در جریان اولین مناظرۀ انتخابات ریاست جمهوری 1400 که غروب 15 خرداد از سیما پخش شد هر هفت نامزد چند واژه و اصطلاح فرنگی و غیر پارسی را هم به کار بردند که هر چند برخی رایج شده اما بد نیست بر آنها درنگ کنیم:

واژه‌ها و اصلاحات فرنگی در مناظره/ از سوپرمن و اسکوتر تا سندروم و فالوئر

  1.سندروم؛محسن مهرعلیزاده، تعبیر «سندورم پُستِ بی‌قرار» را برایابراهیم رییسیو در طعنه‌ای آشکار به تمایل به ترک منصب و موقعیت قبلی به قصد به دست آوردن جایگاهی بالاتر به کار برد.

  هر چند این تعبیر یادآور سریال طنز «پایتخت» با «سندروم دست بی‌قرار» است و با تأکید بر این که مراد او جنبۀ طعنه‌آمیز قضیه بوده خالی از لطف نیست که اشاره شود «سندروم»، اصطلاحی است که در پزشکی و روان‌پزشکی به کار می‌رود و مراد از آن نشانه‌های یک اختلال است. برابرِ پارسیِ «سندروم»، «نشانگان» است.

  2. سوپر‌من؛عبدالناصر همتیبا ستایش ابراهیم رییسی به خاطر رفع پلمب از واحدهای تولیدی که با احکام قضایی و به خاطر بدهی بانکی تعطیل شده گفت: اقدام خوبی است ولی چرا 20:30 به این بهانه از شما «سوپرمن» می‌سازد؟

  سوپر من یک شخصیت خیالی است که اول بار در داستان‌های آمریکایی خلق شد و مراد از آناَبَرقهرماناست ولی بیشتر برای قهرمانانی به کار می‌رود که به عالم تخیل، تعلق دارند نه در دنیای واقع. معادل پارسی آن «مرد پولادین» جا نیفتاد و چوناَبَر انسانِ نیچهبار فلسفی و ابرمرد هم تعبیری بسیار ستایش آمیز است همین سوپرمن رواج یافت.

   همتی برایعلیرضا زاکانیهم تعبیر «سوپر پوششی» را به کار برد. در زبان فارسی کلمۀ «سوپر» را به واژه‌های مختلف اضافه می کنیم تا به آنها شدت دهیم!

  3. اف. ای. تی. اف؛دربارۀ «اف. ای.تی.اف» که همتی و جلیلی بر سر آن جدل کردند نیز اگرچه در این دو سه ساله بسیار گفته شده ولی در واقع یک «سرواژه» است یعنی حروف آغازین 4 کلمه:گروه ویژۀ اقدام مالیالبته در مقابله با پول شویی و اگر قرار بود به فارسی برگردانده شود «گوام» مناسب بود. هر چند به جای آن «فاتف» هم گفته می شود.

  گروه ویژه اقدام مالی (در پول‌شویی) یا به اختصار اف.ای.تی. اف یک نهاد بین دولتی است که هم‌زمان با فروپاشی اتحاد شوروی و با ابتکار 7 کشور صنعتی ایجاد شد تا بر جریان آزاد شدۀ پول نظارت کنند. بر خلاف تصور و القائات مخالفان آن یک پیمان نیست. بلکه مجموعه‌ای از توصیه‌ها و «استاندارد‌های بین‌المللی در مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم» است و نپذیرفتن آنها در تبادلات بانکی مثل این است که بخواهیم به جام جهانی برویم ولی بگوییم قوانین فیفا را قبول نداریم!

  همان قدر که فوتبال به فیفا وابسته است مبادلات بانکی هم به فاتف بستگی دارد. مضافا به این که سرمایه گذار خارجی از این گروه مشورت می گیرد و قرار گرفتن ایران در سیاهۀ سیاه یا بلک لیست، سرمایه گذاران را منصرف می کند. چرا؟ چون سری را که درد نمی‌کند دستمال نمی‌بندند و خود را به مخاطره نمی‌اندازند. 

  حرف همتی هم این بود و هست که بدون پیوستن اف‌ای ‌تی‌اف نمی‌توان وارد تبادلات جهانی بانک‌ها شد و به خاطر همین محسن رضایی را متهم می‌کرد اقتصاد را به گروگان گرفته چون لوایح مربوطه در دولت و مجلس (قبلی) تصویب شده و با مخالفت شورای نگهبان به مجمع ارجاع شده اما در آنجا مسکوت مانده چون آقای رضایی خلاف سیاست‌های کلی تشخیص داده است.

  سعید جلیلی البته می‌گفت برخی توصیه ها را پذیرفته‌ایم و اگر قرار بر گشایش بود باید بر اساس همین مواد یاری می‌کردند.

 4. فالوئر، گیم و کاداستر؛هر سه را ابراهیم رییسی به کار برد. اولی به معنی دنبال کنندۀ صفحۀ شخصی در فضای مجازی است که هم به صورت «فالوئر» تلفظ می‌شود و هم «فالوور» و دنبال‌کننده دربارۀ یک فرسته (پُست)، پسند (لایک) می‌کند.

واژه‌ها و اصطلاحات فرنگی در مناظره/ از سوپرمن و اسکوتر تا سندروم و فالوئر

این که رییس قوۀ قضاییه بگوید «من دو میلیون فالوئر دارم» جالب بود. همچنین اشاره بهگیمیا بازی کامپیوتری. با این تعبیر: چقدر بچه‌های ما وسط گیم‌بازی، حال‌شان گرفته می‌شود؟ (اشاره به قطع اینترنت یا سرعت کم آن)

  دربارۀ «کاداستر» هم می‌توان توضیح داد فهرست مرتب‌شده‌ای از اطلاعات ثبتی و حقوقی مربوط به مشخصات زمین است علاوه بر اندازه و کاربری که نقشۀ بزرگ مقیاس را دربارۀ زمین‌ها جامع تمامی اطلاعات می‌سازد و خوش‌بختانه معادل پارسی و رایج آن –حد‌نگار– را هم به کار برد.

 5. اسکوتر؛محسن رضایی دربارۀ حذف‌ها این تشبیه را به کار برد کهقطار انقلاب به اسکوتر تبدیل شدههر چند مشخص نکرد مراد، کلیت حذف‌ها شامل قلع و قمع‌های شورای نگهبان در تعیین صلاحیت‌هاست یا تنها هم‌فکران خود را می‌گوید. اسکوتر یک وسیلۀ شخصی مانند دوچرخه است که ایستاده با آن جا به جا می‌شوند و نسبت قطار به اسکوتر مثل دریا و استکان یا فیل و فنجان است.

  شاید بتوان اسکوتر را «روروئک بزرگ‌سال» هم توصیف کرد. (خوانندۀ گرامی که این نظر را فرستاده یادآور شده با باتری هم کار می کنند و به بازار عرضه شده).

 6. ترومن و تافلر؛سیدامیر حسین قاضی‌زادۀ هاشمیهم برای این که از قافله جا نماند واژۀ انگلیسی به کار برد اما نه دو اصطلاح که دو نام و کاملا نامربوط!

  ازاصل 4 ترومنگفت که ناظر به بند چهارم نطق یا فرمانی ازهری ترومنرییس جمهوری آمریکا در بیش از نیم قرن قبل است و هیچ ربطی به اصلاحات ارضی یاالوین تافلرکه سال‌ها بعد کتاب «جا‌به‌جایی در قدرت» را نوشت، ندارد و نشان داد اطلاعات او از تاریخ در حد صفر است!

  شاید بهتر بود با توجه به تخصص گوش و حلق و بینی از اصطلاحات پزشکی استفاده می‌کرد تا در اینجا هم یاد می‌شد.#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فرهاد اینالویی معاون فناوری اطلاعات بانک ایران‌زمین در تشریح نقطه نظرات خود از بانکداری دیجیتال می‌گوید: «وجه تمایز بانکداری دیجیتال با اشکال دیگر بانکداری تمرکز آن بر نیازهای مشتری و داده‌محور بودن آن است، این داده‌محور بودن است که کلان داده‌ای از مشتری به سیستم بانکی می‌دهد و این کلان‌داده‌ها هستند که تشخیص می‌دهند چه تسهیلاتی می‌تواند در اختیار مشتری قرار دهد.»

2 دقیقه پیش

نتایج یک مطالعه نشان داد که ۴۲ درصد از نمونه‌های ناگت‌های مرغ بررسی‌شده، به باکتری “استافیلو کوکوس اورئوس” آلوده بودند.

5 دقیقه پیش

همزمان با سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی اجرای طرح تحول اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم آغاز شد

13 دقیقه پیش

بسیاری از بیماری‌ها ریشه در کم‌خوابی و کاهش ساعت خواب دارند.

یک ربع پیش

۴ بازیکن فعلی پرسپولیس به علاوه ۵ بازیکن سابق این تیم و در مجموع ۹ پرسپولیسی برای تیم ایران برابر هنگ کنگ به میدان رفتند.

یک ربع پیش

کرباسیان عنوان کرد: حوزه معدن در ایران از عنایت‌های خداوندی است و با اکتشاف درست جزو ۸ کشور برتر دنیا خواهیم بود. ما در حوزه گاز در دنیا نخست و در حوزه نفت ذخایر بسیار خوبی داریم و بیش از ۳ میلیون تن ذخایر زغال‌سنگ پیش‌بینی‌شده داریم.

نیم ساعت پیش

قرارداد EPCطرح کریستال ملامین لردگان امروز با حضور رسول اشرف‌زاده مدیرعامل پترول، حسین بامیری نماینده لردگان در مجلس شورای اسلامی، نادر جداری مدیرعامل شرکت پتروآرمندلردگان و شرکت پناه صنعت پارت امضا شد.

نیم ساعت پیش

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از آغاز ثبت نام چهاردهمین جشنواره کارآفرینان برتر از امروز - سه شنبه اول تیر ماه - در سطوح استانی و ملی خبر داد و گفت: فرایند ثبت نام تا 10 مرداد ماه سال جاری ادامه دارد.

1 ساعت پیش

وزارت برق عراق اعلام کرد پس از توافق با ایران در مورد نحوه پرداخت بدهی به تهران، این کشور امیدوار به از سر گیری کامل واردات گاز از ایران است.

1 ساعت پیش

با تولید 82145 تن آهن اسفنجی در سومین ماه از فصل بهار، رکورد تولید این محصول در واحد احیاء مستقیم فولاد سفیددشت نسبت به آخرین رکورد ثبت شده در اردیبهشت ماه همین سال، به میزان 1045 تن ارتقا یافت.

1 ساعت پیش

سرمربی تیم ملی فوتبال چک پس از باخت شاگردانش به سه‌شیر به برتری حریف اذعان کرد اما صعود تیمش به مرحله بعدی را مهم دانست.

1 ساعت پیش

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت فرزند نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی را تسلیت گفتند.

1 ساعت پیش

طرح شیرین‌سازی برش سبک پتروشیمی بوعلی سینا، روز پنجشنبه با دستور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد و بدین ترتیب ‌یکی از مهم‌ترین گلوگاه‌های تولید در هاب پتروشیمی ماهشهر مرتفع می‌شود.‌

1 ساعت پیش

حدیث امام علی (ع) درباره راهکار مقابله با ترس در انجام کار‌ها را در این مطلب بخوانید.

1 ساعت پیش

رسانه‌های عبری زبان طی روزهای گذشته اخباری ادعایی را از کاهش سطح سلامتی سید حسن نصرالله منتشر کرده و اهمیت حزب‌الله طی رهبری وی و نیز پیامدهای احتمالی فوت دبیرکل حزب‌الله را مورد بررسی قرار داده‌اند.

1 ساعت پیش

بیشتر...